Кадастр тизимидаги режалар кўриб чиқилди
Мамлакатимизда 45 миллион гектарга яқин ер майдони бор. 2021 йилгача шундан бор-йўғи 1 миллион гектари давлат рўйхатидан ўтказилган эди. Сўнгги йилларда ягона тизим яратилиб, рақамлаштириш жорий этилгани натижасида 42 миллион гектар ер, яъни жами майдонларнинг 94 фоизи рўйхатдан ўтказилди.
Жумладан, ўрмон ва сув фонди, муҳофаза этиладиган табиий ҳудудлар тўлиқ давлат рўйхатига олинди. Транспорт, алоқа, геодезия, энергетика, йўл каби 13 турдаги давлат кадастри бўйича маълумотлар 100 фоиз шаклланди. Яна 7 та йўналиш бўйича ишлар якуний босқичда.
Соҳадаги энг долзарб масала – кўчмас мулк муносабатларини тартибга солишдир. Шу мақсадда кўчмас мулкларнинг ҳақиқийлиги ва ишончлилиги давлат томонидан кафолатланадиган ягона маълумотлар базаси – UZKAD тизими ишга туширилган. Барча бино ва иншоотлар хатловдан ўтказилиб, унга киритилмоқда. Ҳозиргача 150 мингта турар ва 707 мингта нотурар жой, 44 мингта кўп қаватли уй ҳақидаги маълумотлар ушбу янги тизимда акс эттирилган.
Яқин-яқингача ўз уйига мулк ҳуқуқи бўлмагани учун миллионлаб фуқаролар қийналиб келарди. Ўзбекистон Республикасининг 2024 йил 5 августдаги “Ўзбошимчалик билан эгаллаб олинган ер участкаларига ҳамда уларда қурилган бинолар ва иншоотларга бўлган ҳуқуқларни эътироф этиш тўғрисида”ги қонуни билан жорий йил январдан ҳужжатларни расмийлаштириб, эгаларига тақдим этиш бошланди.
Тақдимотда галдаги режалар ва устувор вазифалар кўриб чиқилди.
Қайд этилганидек, бу йил 400 мингта якка тартибдаги уй UZKAD тизимига киритилади. Натижада мол-мулкни сотиш, ижарага бериш, мерос қолдириш, гаровга қўйиш каби жараёнлар осонлашади. Келгусида 6 миллион 300 мингдан зиёд барча якка тартибдаги уйлар ушбу тизимда акс эттирилади.
Кўп жойларда кўчмас мулкнинг кадастр қиймати билан ҳақиқий бозор баҳоси ўртасида катта фарқ бор. Бу ҳуқуқий муносабатларда ва савдоларда номутаносибликни келтириб чиқаряпти.
Шу боис Ўзбекистон Президентининг 5 мартдаги фармонига мувофиқ, кўчмас мулкни оммавий баҳолаш тизими жорий этилмоқда. Бунинг учун Кадастр агентлигида Кўчмас мулкни оммавий баҳолаш миллий маркази очилди. Унга 40 миллиард сўм ажратилиб, малакали мутахассислар жалб қилинди ва амалий ишлар бошлаб юборилди.
Оммавий баҳолаш бу йил Тошкент шаҳрида бошланиб, кейинги йилларда Нукус шаҳри ва вилоятлар марказларида ҳамда қолган ҳудудларда босқичма-босқич амалга оширилади.
Давлатимиз раҳбари кадастр маълумотлари иқтисодий режаларни самарали белгилаш учун муҳим асос эканини таъкидлаб, бу соҳада яхлитлик ва аниқликни таъминлаш бўйича кўрсатмалар берди. Бюрократияни кескин камайтириб, кадастр хизматлари сифатини ошириш, тадбиркорларга енгилликлар яратиш вазифаси қўйилди.

Plans in the field of cadastre reviewed
The total land area in Uzbekistan amounts to approximately 45 million hectares. Until 2021, only 1 million hectares had been entered into the state register. In recent years, a unified system has been created and digitalization introduced, resulting in the registration of 42 million hectares, covering 94 percent of all land.
In particular, lands belonging to the forest and water funds and protected natural areas have been fully included in the state register. Complete information has been compiled for 13 types of state cadastres, including those related to transport, communications, geodesy, energy, and roads. Work on seven additional categories is nearing completion.
The most pressing task is the regulation of relations in the field of real estate. To this end, the UZKAD system – a unified database in which the state guarantees the accuracy and legal validity of real estate information – has been launched. It includes data on all buildings and structures. To date, the system contains information on 150,000 residential and 707,000 non-residential premises and 44,000 apartment buildings.
Until recently, millions of property owners faced difficulties due to the lack of official ownership rights to their housing. With the entry into force of the Law of the Republic of Uzbekistan of August 5, 2024, “On the recognition of rights to self-acquired land plots and buildings and structures erected thereon”, the process of issuing documents and transferring ownership to property holders began in January this year.
Further plans and priority tasks were discussed during the presentation.
It was noted that this year, an additional 400,000 individual houses will be entered into the UZKAD system. This will simplify processes related to property purchase, sale, rental, inheritance, and pledging. In the long term, all 6.3 million individual houses nationwide will be incorporated into the system.
In many regions, there is a significant discrepancy between the cadastral value and the actual market value of real estate, leading to inconsistencies in legal relations and the market.
In this regard, under the Presidential Decree of Uzbekistan of March 5, a mass real estate valuation system is being introduced. For this purpose, the National Center for Mass Valuation of Real Estate was established within the Cadastre Agency. 40 billion UZS have been allocated to the Center, qualified specialists have been recruited, and practical work has commenced.
This year, mass valuation will begin in Tashkent and will gradually be implemented in Nukus, regional centers, and other parts of the country.
The Head of state emphasized that cadastral data serves as a crucial foundation for the effective planning of economic programs and gave instructions to ensure the integrity and accuracy of information in this field. He also set the task of radically reducing bureaucracy, improving the quality of cadastral services, and creating greater convenience for entrepreneurs.