Кадастр тизимидаги режалар кўриб чиқилди
Мамлакатимизда 45 миллион гектарга яқин ер майдони бор. 2021 йилгача шундан бор-йўғи 1 миллион гектари давлат рўйхатидан ўтказилган эди. Сўнгги йилларда ягона тизим яратилиб, рақамлаштириш жорий этилгани натижасида 42 миллион гектар ер, яъни жами майдонларнинг 94 фоизи рўйхатдан ўтказилди.
Жумладан, ўрмон ва сув фонди, муҳофаза этиладиган табиий ҳудудлар тўлиқ давлат рўйхатига олинди. Транспорт, алоқа, геодезия, энергетика, йўл каби 13 турдаги давлат кадастри бўйича маълумотлар 100 фоиз шаклланди. Яна 7 та йўналиш бўйича ишлар якуний босқичда.
Соҳадаги энг долзарб масала – кўчмас мулк муносабатларини тартибга солишдир. Шу мақсадда кўчмас мулкларнинг ҳақиқийлиги ва ишончлилиги давлат томонидан кафолатланадиган ягона маълумотлар базаси – UZKAD тизими ишга туширилган. Барча бино ва иншоотлар хатловдан ўтказилиб, унга киритилмоқда. Ҳозиргача 150 мингта турар ва 707 мингта нотурар жой, 44 мингта кўп қаватли уй ҳақидаги маълумотлар ушбу янги тизимда акс эттирилган.
Яқин-яқингача ўз уйига мулк ҳуқуқи бўлмагани учун миллионлаб фуқаролар қийналиб келарди. Ўзбекистон Республикасининг 2024 йил 5 августдаги “Ўзбошимчалик билан эгаллаб олинган ер участкаларига ҳамда уларда қурилган бинолар ва иншоотларга бўлган ҳуқуқларни эътироф этиш тўғрисида”ги қонуни билан жорий йил январдан ҳужжатларни расмийлаштириб, эгаларига тақдим этиш бошланди.
Тақдимотда галдаги режалар ва устувор вазифалар кўриб чиқилди.
Қайд этилганидек, бу йил 400 мингта якка тартибдаги уй UZKAD тизимига киритилади. Натижада мол-мулкни сотиш, ижарага бериш, мерос қолдириш, гаровга қўйиш каби жараёнлар осонлашади. Келгусида 6 миллион 300 мингдан зиёд барча якка тартибдаги уйлар ушбу тизимда акс эттирилади.
Кўп жойларда кўчмас мулкнинг кадастр қиймати билан ҳақиқий бозор баҳоси ўртасида катта фарқ бор. Бу ҳуқуқий муносабатларда ва савдоларда номутаносибликни келтириб чиқаряпти.
Шу боис Ўзбекистон Президентининг 5 мартдаги фармонига мувофиқ, кўчмас мулкни оммавий баҳолаш тизими жорий этилмоқда. Бунинг учун Кадастр агентлигида Кўчмас мулкни оммавий баҳолаш миллий маркази очилди. Унга 40 миллиард сўм ажратилиб, малакали мутахассислар жалб қилинди ва амалий ишлар бошлаб юборилди.
Оммавий баҳолаш бу йил Тошкент шаҳрида бошланиб, кейинги йилларда Нукус шаҳри ва вилоятлар марказларида ҳамда қолган ҳудудларда босқичма-босқич амалга оширилади.
Давлатимиз раҳбари кадастр маълумотлари иқтисодий режаларни самарали белгилаш учун муҳим асос эканини таъкидлаб, бу соҳада яхлитлик ва аниқликни таъминлаш бўйича кўрсатмалар берди. Бюрократияни кескин камайтириб, кадастр хизматлари сифатини ошириш, тадбиркорларга енгилликлар яратиш вазифаси қўйилди.

Рассмотрены планы в сфере кадастра
Общая площадь земель в нашей стране составляет около 45 миллионов гектаров. До 2021 года из них лишь 1 миллион гектаров был внесен в государственный реестр. В последние годы была создана единая система и внедрена цифровизация, благодаря чему зарегистрированы 42 миллиона гектаров, что составляет 94 процента всех земель.
В частности, полностью включены в государственный реестр земли лесного и водного фонда, охраняемые природные территории. По 13 видам государственных кадастров, таких как транспорт, связь, геодезия, энергетика, дороги, информация сформирована в полном объеме. По ещё 7 направлениям работы находятся на завершающей стадии.
Наиболее актуальная задача – упорядочение отношений в сфере недвижимого имущества. С этой целью была запущена система UZKAD – единая база данных, в которой государство гарантирует достоверность и юридическую силу сведений о недвижимости. В нее вносятся данные о всех зданиях и сооружениях. На сегодняшний день в системе отражены сведения о 150 тысячах жилых и 707 тысячах нежилых помещений, а также о 44 тысячах многоквартирных домов.
До недавнего времени миллионы владельцев недвижимости сталкивались с трудностями из-за отсутствия официального права собственности на свое жилье. С вступлением в силу Закона Республики Узбекистан от 5 августа 2024 года «О признании прав на самовольно захваченные земельные участки и построенные на них здания и сооружения» с января текущего года началось оформление документов и их передача владельцам.
На презентации были рассмотрены дальнейшие планы и приоритетные задачи.
Отмечено, что в этом году в систему UZKAD будет внесено еще 400 тысяч индивидуальных домов. Это упростит процессы купли-продажи, аренды, наследования и залога имущества. В перспективе в систему будут включены все 6 миллионов 300 тысяч индивидуальных домов по стране.
Во многих регионах наблюдается значительное расхождение между кадастровой и реальной рыночной стоимостью недвижимости, что приводит к несоответствиям в правовых отношениях и на рынке.
В связи с этим, в соответствии с Указом Президента Узбекистана от 5 марта внедряется система массовой оценки недвижимости. Для этого в Агентстве кадастра был создан Национальный центр по массовой оценке недвижимого имущества. Центру выделено 40 миллиардов сумов, привлечены квалифицированные специалисты, начаты практические работы.
В этом году массовая оценка начнется в Ташкенте и поэтапно будет внедряться в Нукусе, областных центрах и других регионах страны.
Глава государства подчеркнул, что кадастровые данные являются важной основой для эффективного планирования экономических программ, и дал указания по обеспечению целостности и точности в этой сфере. Также была поставлена задача радикально сократить бюрократию, повысить качество кадастровых услуг и создать удобства для предпринимателей.