Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Хива шаҳрида “Арда Хива” халқаро туризм марказининг тантанали очилиш маросимидаги нутқи
Бугун сиз, азизлар билан шонли тарихимиз устунлари ва Янги Ўзбекистон пойдевори чамбарчас боғланган мўътабар диёрда – қадимий Хоразмда дийдор кўришиб турганимдан бениҳоя хурсандман.
Хоразм дунё цивилизацияси ва маданиятига бебаҳо ҳисса қўшган Шарқ гавҳаридир. Бу кўҳна юрт жаҳонга донғи кетган не-не олиму фозиллар, саркарда ва султонлар, азиз авлиёлар, бетакрор шоир ва ҳофизлар ватанидир.
Илм-маърифат машъаллари бўлган Муҳаммад ал-Хоразмий, Абу Райҳон Беруний, Паҳлавон Маҳмуд, Огаҳий, ватанпарварлик тимсоли бўлган Нажмиддин Кубро ва Жалолиддин Мангуберди сингари улуғ зотлар халқимизнинг фахру ифтихоридир.
Шу маънода, жаҳон олимларининг: “Улуғ новатор Беруний фаннинг бир қатор ҳал қилувчи йўналишларида ўз давридан 500 йиллаб, ҳатто ундан ҳам кўпроқ илгарилаб кетган”, деган эътирофлари бу заминнинг буюк салоҳиятидан далолат беради.
Хоразмнинг ҳавас қилса арзийдиган яна бир бебаҳо бойлиги бор. Бу – унинг муҳташам тарихий обидаларидир. Очиқ осмон остидаги шаҳар-музей – “Ичан қалъа” мажмуаси умумбашарият хазинаси сифатида ЮНЕСКО рўйхатига киритилгани ҳам фикримизни тасдиқлайди.
Эътибор беринг, вилоятда 260 дан зиёд маданий мерос объекти мавжуд. Ва уларнинг тарихи бир неча асрларга бориб тақалади. Ҳеч шубҳасиз, улар ўзининг ноёб ва гўзал меъморий қиёфаси билан нафақат Ўзбекистон, балки бутун Марказий Осиёнинг жаҳон равнақидаги бетакрор ўрнини белгилаб берадиган тирик тарихдир.
Азиз юртдошлар!
Бугунги кунда биз Янги Ўзбекистонни барпо этиш мақсадида ўзгариш ва янгиланишлар йўлини қатъият билан давом эттирмоқдамиз.
Бошлаган ислоҳотларимиз доирасида тинчлик ва дўстлик жабҳаси бўлмиш туризмни ривожлантиришга алоҳида стратегик йўналиш сифатида эътибор қаратиб келаётганимиз албатта бежиз эмас. Чунки, туризм – бу фақат сайру саёҳат, мазмунли дам олишгина эмас. У аввало элларни элларга, дилларни дилларга боғлайдиган, меҳнаткаш ва бағрикенг халқимизнинг бой маданияти ва тарихий меросини, унинг очиқ қалбини дунёга намоён қиладиган кўзгудир.
Биз тарихий ёдгорликлар, маданий мерос объектларини асраб-авайлаб, уларни глобал туризм тармоғига фаол жалб этиш борасида кенг қамровли ислоҳотларни амалга оширмоқдамиз.
Шу билан бирга, миллий меъморчилик ечимларини қўллаган ҳолда, бир вақтнинг ўзида тарих ва замонавийликни мужассам этган йирик туристик мажмуаларни кўпайтиришга алоҳида урғу беряпмиз.
Алгебра ва алгоритм асосчиси Муҳаммад Хоразмий бобомиз айтганларидек: “Тартиб ва тўғри ҳисоб-китоб – ҳар қандай ютуқнинг гаровидир”. Шу сабабли ҳам мамлакатимизда туризм салоҳиятини юксалтириш бўйича аниқ ва пухта режалар асосида иш юритилмоқда.
Биз бундан уч йил олдин Самарқандда “Боқий шаҳар” деб ном олган йирик туристик мажмуани ишга туширган эдик. Бугун эса Хоразм заминида “Арда Хива”, оддий қилиб айтганда, “Боқий Хива” комплекси тантанали равишда очилмоқда. Бу ноёб мажмуа улкан режаларимизнинг яна бир амалий натижасидир.
Қисқа фурсатда бунёд этилган ушбу муҳташам халқаро туристик масканда 17 та меҳмонхона ва меҳмон уйлари, 9 та ресторан, ҳар бири кунига 2 минг сайёҳга хизмат қиладиган очиқ ва ёпиқ аквапарклар, 3 минг ўринли амфитеатр, 5 та кино ва концерт зали, кўргазмалар павильони, 70 та дўкон, 300 та савдо растаси, 11 та ҳунармандлар уйи, Шарқ бозори ва заргарлик маркази, фавворалар, сайр учун 4 километрли соҳил бўйи йўлаги ишга тушмоқда.
Бу борада Хоразмнинг шонли ўтмишидан ҳикоя қиладиган “Кўҳна Урганч” музейи аҳолимиз ва сайёҳларнинг севимли масканига айланиши шубҳасиз.
Ана шундай ишларимиз ҳисобидан вилоятга туристлар оқими қўшимча равишда 1 миллион нафарга ошади, хизматлар 1,2 триллион сўмга кўпаяди, камида 2 мингта иш ўрни яратилади.
Ишончим комил, “Арда Хива” Хоразмдаги туризм ривожида янги саҳифа очади, вилоятнинг иккинчи “ташриф қоғози”га айланади.
Фурсатдан фойдаланиб, ушбу мажмуага сармоя киритган тадбиркор ва инвесторларга, фидокорона меҳнат қилган қурувчи ва мутахассисларга, бу эзгу ишга муносиб ҳисса қўшган барча инсонларга самимий миннатдорлик билдираман.
Ушбу бетакрор маскан Хоразмга, бутун халқимизга муборак бўлсин!
Ҳурматли Хоразм аҳли, азиз меҳмонлар!
Хоразмнинг ҳали ишга солинмаган туристик салоҳияти жуда катта. Хабарингиз бор, Хива туманидаги 2 минг 400 гектар ерни Хива шаҳрига ўтказяпмиз. Бу жойда “Саҳро юлдузи” туристик комплекси бунёд этилади. Бу ҳудудда меҳмонхоналар, кўнгилочар марказлар, гастрономик ва савдо кўчалари, музейлар, экоуйлар, ёзги лагерь, экстремал туризм объектлари барпо этилади.
Комплекс қурилиши бўйича ишларни шу йилдан кечиктирмасдан бошлаймиз. Бош вазир А.Арипов бунга бош-қош бўлади.
Шунингдек, Тупроққалъада чўл ҳудудидаги 5 минг гектар ерда сафари ва ов туризми ривожлантирилади. Урганч шаҳри, Шовот, Қўшкўпир, Хива ва Ҳазораспдан оқиб ўтадиган Ғазовот, Полвон, Шовот каналлари бўйларида 50 миллион долларлик 80 та хизмат кўрсатиш, савдо-кўнгилочар объектлари ишга туширилади. Боғот, Гурлан, Янгибозор ва Урганч туманида туризм қишлоқлари ташкил этилади.
Биз аждодларимиз қолдирган беқиёс илмий-маънавий меросни асраб-авайлаш, бойитиш ва дунёга кенг тарғиб этишни ўз олдимизга улуғ мақсад қилиб қўйганмиз. Шу боис, Маъмун академияси биноси олдидаги 2 гектар боғ “Буюк алломалар” номли очиқ осмон остидаги “смарт” музейга айлантирилади. Шу асосда Хоразм юртида камол топган ўнлаб мумтоз аждодларимизнинг ибратли ҳаёт йўли, бой ижодий мероси интерактив усулда бир нечта хорижий тилларда сайёҳларга тақдим этилади.
Куни кеча Урганч шаҳрида Муҳаммад ал-Хоразмий номидаги янги университет ва IT мактабини ташкил этиш бўйича алоҳида қарорни имзоладим. Аминманки, бу таълим даргоҳлари бўлғуси хоразмийлар, берунийлар билим оладиган ўқув масканларига айланади.
Ҳурматли юртдошлар!
Бир масалага эътиборингизни қаратмоқчиман. Амударёнинг икки соҳилида жойлашган Хоразм ва Қорақалпоғистон элини Худои таолонинг ўзи тақдирдош қилиб яратган. Бу икки қўшни ҳудуднинг тарихи, маданияти ва урф-одатларини бир-биридан алоҳида тасаввур қилиб бўлмайди.
Шу боис, Хоразмда туризмни ривожлантиришни Қорақалпоғистон билан ҳамоҳанг равишда, ягона концепция асосида амалга оширамиз.
Бунинг учун “Хоразм – Қорақалпоғистон” туризм ҳалқаси лойиҳаси ишлаб чиқилади. Масалан, Хивадан 80 километр масофада Элликқалъа тумани жойлашган бўлиб, бу ерда туристлар учун жозибадор бўлган “Аёзқалъа” ва “Тупроққалъа” ёдгорликлари бор. Шунингдек, тумандаги “Ахчакўл”да пляж туризмини ривожлантириш учун барча инфратузилма мавжуд. Ёки Беруний туманидаги “Султон Увайс” қадамжоси зиёрат туризми учун нодир масканлардан бири ҳисобланади. Бундай мисолларни кўплаб келтириш мумкин.
Шунинг учун, ушбу ҳудудларни ўзаро боғлайдиган йўл, йўлбўйи инфратузилмасини ривожлантириш бўйича катта дастур бошлаймиз. Бундан ташқари, “Урганч – Гурлан – Манғит” автомобиль йўли тўлиқ реконструкция қилинади.
Сўнгги йилларда Хива шаҳрига темир йўл тортилиб, янги вокзал қурилди, “Бухоро–Урганч–Хива” темир йўли тўлиқ электрлаштирилди. Сизлар билан келишиб олганимиздек, 2026 йилда ушбу йўналиш бўйлаб Жалолиддин Мангуберди номи билан аталадиган замонавий тезюрар поездлар қатнови йўлга қўйилади. Энг муҳими, яқин келгусида бу тезюрар поездлар Нукусгача боради.
Бугунги анжуманда кўплаб хорижлик дўстларимиз иштирок этмоқда. Келинг, қадрли меҳмонларимизни чин дилдан қутлаб, уларга яна бир бор ҳурмат ва эзгу тилакларимизни билдирайлик!
Албатта, Хоразмга бир марта келган одам унга умрбод мафтун бўлиб қолади. Ишончим комил, сиз, азизлар ҳам бу гўзал ва бетакрор юртдан олам-олам унутилмас таассуротлар билан қайтасизлар.
Шу билан бирга, мамлакатимизнинг ҳар бир ҳудуди ўзига хос сулув табиати, бой маданияти, урф-одати, тарихий обидалари ва бир-биридан лаззатли таомлари, нозу неъматлари билан ажралиб туради.
Мамлакатимизга яна бир бор ташриф буюринг, бошқа ҳудудларимизни ҳам кўринг, юртимиз ҳақидаги холис фикрларингизни яқинларингиз билан ўртоқлашинг.
Янги Ўзбекистон сайёҳлар учун хавфсиз, хилма-хил контентларга бой, ёрқин таассуротларга тўла туристик макон сифатида хотирангизда ҳамиша муҳрланиб қолади.
Ўзбекистонга хуш келибсиз, азиз дўстлар!
Қадрли юртдошлар!
Бугун дунёдаги мураккаб вазиятга қарамасдан, Ўзбекистон ўз йўлидан дадил бормоқда. Халқимиз тинчлик ва фаровонлик, дўстлик ва ҳамкорлик, бунёдкорлик руҳи билан яшамоқда.
Бизнинг ҳар бир мақсад-режамиз, ҳар бир ислоҳотимиз одамларимиз ҳаётини яхшилашга, уларни рози қилишга қаратилган ва бу ишларимиз, иншооллоҳ, бардавом бўлгай.
Аминманки, сиз, азизлар билан фидокорона меҳнат қилиб, Хоразм ва Қорақалпоғистонни дунёдаги энг гўзал ва обод, илм-фан ва инновациялар, маданият ва санъат янада ривожланган заминга айлантирамиз.
Ана шу олижаноб мақсад йўлида барчангизга мустаҳкам соғлиқ, хонадонларингизга тинчлик ва файзу барака тилайман.

Speech by the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev at the opening ceremony of the international tourist center "Arda Khiva" in the city of Khiva
I am very glad to meet you today on this fertile land, where the inextricable connection of our glorious history and New Uzbekistan is clearly felt - in ancient Khorezm.
Khorezm is truly a pearl of the East, it has made an invaluable contribution to the development of world civilization and culture. This ancient land is the birthplace of world-famous scientists and thinkers, commanders and rulers, theologians, talented poets and hafiz.
Such great personalities as the luminaries of science and education Muhammad al-Khwarizmi, Abu Rayhan Beruni, Pahlavon Makhmud, Ogakhi, symbols of patriotism Najmiddin Kubro and Jaloliddin Manguberdy are the pride of our people.
According to the world's leading scientists, the great innovator Beruni was ahead of his time by 500 years or more in a number of crucial areas of science, which testifies to the enormous potential of this land.
Khorezm has another priceless treasure - its majestic historical monuments. This is also confirmed by the fact that the open-air museum city - the Ichan-Kala complex is included in the UNESCO World Heritage List.
Please note that there are more than 260 objects in the region that are part of the universal treasury. Their history goes back centuries. Undoubtedly, they, possessing such a beautiful, unique architectural appearance, are “living” witnesses of history, defining the unique place of not only Uzbekistan, but also the whole of Central Asia in world development.
Today, in order to build a New Uzbekistan, we resolutely continue the path of transformation and renewal.
Of course, within the framework of the reforms we have begun, it is no coincidence that we pay special attention to the development of tourism, which contributes to strengthening peace and friendship, as a separate strategic direction.
After all, tourism is not only travel and meaningful leisure. First of all, tourism, like a mirror, reflects the connection between different nations and human hearts, the rich cultural and historical heritage of our hard-working and tolerant people, their hospitality and openness to the world.
We are implementing large-scale reforms to preserve historical monuments, cultural heritage sites, and actively include them in the global tourism network.
Along with this, using the methods of national architecture, we focus on increasing the number of large tourist complexes that embody history and modernity.
As our ancestor Muhammad Khorezmi, the creator of algebra and algorithm, said, "order and correct calculation are the key to any achievement." Therefore, in our country, work to increase tourism potential is carried out on the basis of specific and carefully developed plans.
Three years ago, in Samarkand, we commissioned a large tourist complex, the "Eternal City." And today, on Khorezm soil, we are ceremoniously opening "Arda Khiva" - or the "Eternal Khiva" complex. This unique complex is another example of the practical implementation of our grandiose plans.
This magnificent international tourist complex, built in a short time, will include 17 hotels and guest houses, 9 restaurants, an outdoor and indoor water park, each of which will serve 2 thousand tourists per day, an amphitheater with 3 thousand seats, 5 cinemas and concert halls, an exhibition pavilion, 70 stores, 300 retail outlets, 11 artisan workshops, an oriental bazaar and a jewelry center, fountains and a 4-kilometer coastal promenade.
The Ancient Urgench Museum, which tells about the glorious past of Khorezm, will undoubtedly be very popular with compatriots and tourists.
Thanks to the work we have done, the flow of tourists to the region will increase by an additional 1 million people, the volume of services provided will increase by 1.2 trillion soums, and at least 2 thousand jobs will be created.
I am convinced that "Arda Khiva" will open a new page in the development of tourism in Khorezm, will become its second "calling card".
I would like to take this opportunity to express my sincere gratitude to entrepreneurs and investors, builders and specialists, to all who have made a worthy contribution to this noble cause.
I congratulate the residents of Khorezm, all our people on the creation of such a unique complex!
Dear residents of Khorezm, dear guests!
Khorezm has a huge, not yet fully utilized tourism potential.
As you know, we are transferring 2,400 hectares of land in the Khiva region to the city of Khiva. The tourist complex "Star of the Desert" will be built here. Hotels, entertainment centers, gastronomic and shopping streets, museums, eco-houses, a summer camp, extreme tourism facilities will be built on this territory.
We will begin construction work on the complex no later than this year. It will be headed by Prime Minister A. Aripov.
Also in the Tuprokkala district at 5 thousand
hectares of steppe will develop safari and hunting tourism. On the banks of the Gazavat, Palvan, Shavat canals flowing through Urgench, Shavat, Koshkupyr, Khiva and Khazarasp, 80 service, shopping and entertainment facilities with a total value of 50 million dollars will begin to operate. Tourist villages will be created in the Bagat, Gurlen, Yangibazar and Urgench districts.
We have set ourselves the lofty goal of carefully preserving, enriching and widely popularizing in the world the vast scientific and spiritual heritage of our ancestors. In this regard, the 2-hectare garden next to the Mamun Academy will become an open-air "smart" museum called "Great Thinkers".
Here, tourists will be presented with the worthy life path and rich creative heritage of dozens of our great ancestors, who were raised by the Khorezm land, in an interactive form in several foreign languages.
Just yesterday I signed a decree on the establishment of a new university named after Muhammad al-Khwarizmi and an IT school in Urgench. I am sure that future Khorezmi and Beruni will receive their education in these educational institutions.
I would like to draw your attention to one issue. The Almighty has granted a common destiny to the residents of the Khorezm region and Karakalpakstan, who live on both banks of the Amu Darya. It is impossible to imagine the history, culture and traditions of these two neighboring regions separately from each other.
In this regard, we will develop tourism in Khorezm and Karakalpakstan based on a single concept.
For this purpose, a project for a tourist ring "Khorezm - Karakalpakstan" will be developed. For example, 80 kilometers from Khiva is the Ellikkala district, where the Ayaz-kala and Tuprok-kala monuments of interest to tourists are located. Also in the Akhchakul region there is all the infrastructure for the development of beach tourism. In the Beruniy district, one of the unique sites for pilgrimage tourism is the Sultan Uvays place of worship. And there are many more such examples.
Therefore, we will begin to implement a large program to develop roads connecting these territories and roadside infrastructure. In addition, the Urgench-Gurlen-Mangit highway will be completely repaired.
In recent years, a railway has been built to the city of Khiva, a new station has been built, and the Bukhara-Urgench-Khiva railway has been fully electrified. As we agreed, in 2026, modern high-speed trains named after Jaloliddin Manguberdy will be launched on this route. Most importantly, in the near future, these high-speed trains will travel to Nukus.
Many of our foreign friends are taking part in today's celebration. Let us wholeheartedly welcome our dear guests, once again express our respect and good wishes to them!
Anyone who has ever visited Khorezm will certainly be enchanted by it for life. I am convinced that you, dear friends, will also have unforgettable impressions from getting to know this beautiful, unique land.
At the same time, each region of our country is distinguished by its unique picturesque landscapes, rich culture, traditions, historical monuments, excellent dishes and gifts of nature.
Visit our country again, our other regions, share your opinions and impressions with your loved ones.
Undoubtedly, New Uzbekistan as a safe tourist space, rich in diverse content and vivid impressions, will forever be imprinted in your memory.
Welcome to Uzbekistan, dear guests!
Today, despite the difficult situation in the world, Uzbekistan firmly follows its own path. Our people live in an atmosphere of peace and prosperity, friendship and cooperation, in the spirit of creation.
All our goals and plans, every reform are aimed at improving people's lives, and we will steadily continue this work.
I am convinced that together with you, my dears, working selflessly, we will turn Khorezm and Karakalpakstan into one of the most beautiful and comfortable regions in the world, where science and innovation, culture and art are developed.