Ўзбекистон ва Россия етакчилари амалий ҳамкорликнинг долзарб масалаларини муҳокама қилдилар
Россия Президентининг ўтган йил май ойидаги Ўзбекистонга давлат ташрифи давомида эришилган келишувларни амалга ошириш натижалари кўриб чиқилди.
Ўзаро товар айирбошлаш суръатини сақлаб қолиш, иқтисодиётнинг устувор тармоқларида кооперация лойиҳаларини жадаллаштириш, ҳудудлар ва бизнес даражасидаги фаол мулоқотларни давом эттиришга қаратилган мувофиқлаштирилган чора-тадбирларни қабул қилиш муҳим экани таъкидланди.
Шу маънода, Тошкент шаҳрида бешинчи "Иннопром. Марказий Осиё" халқаро саноат кўргазмаси доирасида бўлиб ўтган ишбилармонлик тадбирларининг самарали натижалари юксак баҳоланди.
Гуманитар ҳамкорлик, энг аввало, маданият, санъат, фан ва таълим, спорт ва туризм соҳаларида кенгайиб бораётгани мамнуният билан қайд этилди.
Ўзбекистон ва Россия етакчилари халқаро кун тартибидаги масалалар юзасидан ҳам фикр алмашиб, бўлажак учрашувлар режасини муҳокама қилдилар.

Leaders of Uzbekistan and Russia discuss practical cooperation issues
They reviewed the progress in the practical implementation of agreements reached during the state visit of the President of Russia to Uzbekistan in May last year.
The importance of taking coordinated measures to maintain the positive momentum in mutual trade, accelerate cooperation projects in priority sectors of the economy, and continue active engagement at the regional and business levels was emphasized.
In this context, the fruitful outcomes of recent business events held in Tashkent during the Fifth International Industrial Exhibition “INNOPROM. Central Asia” were highly praised.
The leaders expressed satisfaction with the expanding humanitarian cooperation, particularly in culture, arts, science, education, sports, and tourism.
The Presidents of Uzbekistan and Russia also exchanged views on international issues and discussed the schedule of upcoming meetings.