Ўзбекистон Президенти Ғалабанинг 80 йиллигига бағишланган тантанали тадбирларда иштирок этди
Қизил майдонда Ғалаба паради бўлиб ўтди. Тадбирда Хитой Раиси Си Цзиньпин, Бразилия Президенти Лула да Силва, Миср Президенти Абдулфаттоҳ ас-Сиси, Беларусь Президенти Александр Лукашенко, Қозоғистон Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев, Қирғизистон Президенти Садир Жапаров, Тожикистон Президенти Эмомали Раҳмон, Туркманистон Президенти Сердар Бердимуҳамедов, Мўғулистон Президенти Ухнаагийн Хурэлсух, Куба Президенти Мигель Диас-Канель, Венесуэла Президенти Николас Мадуро ва бошқалар ҳам қатнашди.
Иккинчи жаҳон урушидаги ғалаба миллионлаб инсонларнинг жасорати, матонати ва фидойилиги натижасидир. Бу улуғ мақсадга эришишда кўп миллатли Ўзбекистон халқининг ҳам салмоқли ҳиссаси бор.
Уруш бошланган пайтда республикамиз аҳолиси 6 миллион нафардан зиёд эди. Уруш йилларида икки миллионга яқин ўзбекистонлик фронтга жўнатилди. 538 мингдан зиёд киши жанг майдонларида ҳалок бўлди, 158 мингдан ортиғи бедарак йўқолди.
Кўрсатган мардлиги ва жасорати учун Ўзбекистондан 214 мингдан зиёд аскар ва офицер жанговар орден ва медаллар билан тақдирланди. Ватандошларимиздан 301 киши Совет Иттифоқи Қаҳрамони унвонига сазовор бўлди, яна 70 киши "Шуҳрат" орденининг барча даражалари соҳиби бўлди.
Ўзбек халқи меҳнат борасида ҳам улкан жасорат кўрсатди. Мамлакатимиз фронтнинг ишончли таянчига айланди: бу ердан озиқ-овқат, кийим-кечак, дори-дармон, қурол-яроғ ва бошқа зарур ресурслар узлуксиз жўнатиб турилди. Қисқа муддатда Ўзбекистон ҳудудида 170 дан ортиқ эвакуация қилинган корхоналар жойлаштирилгани мудофаа саноатининг узилишларсиз ишлашини таъминлади.
Ўша оғир йилларда Ўзбекистон халқи юксак инсонпарварлик намунасини кўрсатиб, фронтолди ҳудудларидан эвакуация қилинган 1,5 миллиондан ортиқ кишини, жумладан, 250 мингдан зиёд етим болаларни қабул қилди.
Ўзбек халқининг уруш йилларидаги жасорати халқаро ҳамжамиятда кенг эътироф этилмоқда.
Мамлакатимизда ҳам уруш ва меҳнат фронти қатнашчиларининг хотирасини абадийлаштириш, фахрийларни ижтимоий қўллаб-қувватлашга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Тошкентда улуғвор "Ғалаба боғи" ёдгорлик мажмуаси барпо этилди.
Ғалаба паради якунида Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев Россия Федерацияси Президенти Владимир Путин ва бошқа давлат раҳбарлари билан биргаликда Александр боғидаги Номаълум аскар қабрига гул қўйди.
Ушбу ёдгорлик ғалаба йўлида мислсиз жасорат кўрсатган ва жон фидо қилган миллионлаб жангчилар, жумладан, Ўзбекистон фарзандлари хотирасига ўрнатилган.
Маросим бир дақиқалик сукут ҳамда фахрий қоровул ва ҳарбий оркестрнинг тантанали юриши билан якунланди.

Президент Узбекистана принял участие в торжественных мероприятиях, посвященных 80-й годовщине Победы
На Красной площади состоялся Парад Победы. В мероприятии также участвовали Председатель КНР Си Цзиньпинь, Президент Бразилии Лула да Силва, Президент Египта Абдельфаттах ас-Сиси, Президент Беларуси Александр Лукашенко, Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев, Президент Кыргызстана Садыр Жапаров, Президент Таджикистана Эмомали Рахмон, Президент Туркменистана Сердар Бердымухамедов, Президент Монголии Ухнаагийн Хурэлсух, Президент Кубы Мигель Диас-Канель, Президент Венесуэлы Николас Мадуро и другие.
Победа во Второй мировой войне – это результат мужества, стойкости и самоотверженности миллионов людей. Многнациональный народ Узбекистана также внес весомый вклад в достижение этой великой цели.
На момент начала войны численность населения нашей страны составляла свыше 6 миллиона человек. За годы войны на фронт было направлено около двух миллионов узбекистанцев. Более 538 тысяч отдали свои жизни на полях сражений, свыше 158 тысяч пропали без вести.
За проявленные мужество и доблесть более 214 тысяч солдат и офицеров из Узбекистана были награждены боевыми орденами и медалями. Звания Героя Советского Союза были удостоены 301 наш соотечественник, ещё 70 стали полными кавалерами ордена «Славы».
Не менее значим и трудовой подвиг узбекского народа. Наша страна стала надежной опорой фронта: отсюда непрерывно направлялись продовольствие, обмундирование, медикаменты, вооружение и другие необходимые ресурсы. В кратчайшие сроки на территории Узбекистана были размещены свыше 170 эвакуированных предприятий, обеспечивавших бесперебойную работу оборонной промышленности.
В те тяжелейшие годы народ Узбекистана проявил высокий пример гуманизма, приняв свыше 1,5 миллиона эвакуированных из прифронтовых территорий, в том числе более 250 тысяч детей-сирот.
Подвиг узбекского народа в годы войны находит широкое признание в международном сообществе.
В нашей стране также проводится большая работа по увековечиванию памяти героев-фронтовиков и тружеников тыла, особое внимание уделяется социальной поддержке ветеранов. В Ташкенте создан величественный мемориальный комплекс «Парк Победы».
По завершении Парада Победы Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в сопровождении Президента Российской Федерации Владимира Путина и других глав государств возложил цветы к Могиле Неизвестного солдата в Александровском саду.
Этот мемориал, воздвигнутый в память о миллионах воинов, включая сыновей Узбекистана, проявивших беспримерное мужество и отдавших жизни во имя Победы, является символом стойкости, героизма и самоотверженного подвига защитников Родины.
Церемония завершилась минутой молчания и торжественным маршем роты почётного караула и военного оркестра.