Ўзбекистон Президенти Венгрия ишбилармонлари билан ҳамкорликнинг янги кун тартибини таклиф қилди
Давлатимиз раҳбари ўз нутқида расмий ташриф Венгрия ишбилармонлари билан учрашувдан бошланаётгани рамзий маънога эга эканини таъкидлади.
Венгриянинг Ўзбекистон иқтисодиётига тўғридан-тўғри инвестициялари жадал ўсиб бораётгани мамнуният билан қайд этилди. Масалан, “OTP Bank” Ўзбекистоннинг йирик банкларидан бирини сотиб олиб, мамлакатимиз молия бозорида барқарор ўрин эгаллади.
Компаниянинг автокредитлашни ривожлантириш учун қўшма компания ташкил этиш, бизнесни молиялаштириш дастурини йўлга қўйиш, йирик паррандачилик кластерини қуриш бўйича янги режалари қўллаб-қувватланди.
Саноат кооперациясини кенгайтириш ва илғор технологиялар трансферини рағбатлантириш мақсадида Тошкент вилоятида Европа компаниялари учун махсус саноат зонаси ташкил этилмоқда. Ушбу ҳудудни бошқариш Венгриянинг “Inpark” операторига берилади.
Иқтисодий шерикликни кенгайтириш мақсадида Ўзбекистон Президенти қатор устувор йўналишларни кўрсатиб ўтди. Қўшма лойиҳаларни биргаликда молиялаштириш ва тайёр маҳсулотларни учинчи мамлакатларнинг истиқболли бозорларига экспорт қилишни қўллаб-қувватлаш шулар жумласидан.
Транспорт жиҳатидан ўзаро боғлиқликни кучайтириш, хусусан, юк ташишни кўпайтириш ва икки мамлакат ўртасида тўғридан-тўғри авиақатновларни ривожлантириш муҳимлиги таъкидланди.
Давлатимиз раҳбари Венгрия компанияларининг қўшма лойиҳаларни амалга оширишга қизиқишини юксак баҳолади. Ўз навбатида, бизнес вакиллари ҳамкорликни кенгайтириш бўйича таклиф ва режаларини билдирди.
Учрашувда транспорт ва йўл инфратузилмасини модернизация қилиш, логистика марказлари ва коммунал тармоқларни барпо этиш, қурилиш материаллари, тайёр тўқимачилик, кимё, фармацевтика маҳсулотлари ишлаб чиқариш каби йўналишларда янги лойиҳаларни амалга ошириш бўйича келишувларга эришилди.
Сўзининг якунида давлатимиз раҳбари бундай учрашувларни мунтазам ўтказиб боришни таклиф этди.
- Биз мамлакатларимиз ишбилармон доиралари ўртасидаги мустаҳкам алоқаларни ривожлантириш учун барча шароитларни яратамиз, - деди Ўзбекистон Президенти.
Тадбир якунида давлатимиз раҳбари ҳузурида устувор инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш бўйича битимлар алмашиш маросими бўлди.

The President of Uzbekistan proposes a new agenda for business cooperation with Hungary
In his remarks, the President of Uzbekistan emphasized the symbolic significance of beginning his official visit with a meeting with representatives of Hungarian business.
The dynamic growth of direct Hungarian investment in Uzbekistan’s economy was noted with satisfaction. For example, OTP Bank had previously acquired one of Uzbekistan’s major banks and has since established a stable position in the country’s financial market.
New initiatives by OTP Bank received support, including creating a joint venture for the development of auto lending, launching a business financing program, and constructing a large-scale poultry cluster.
To expand industrial cooperation and promote the transfer of advanced technologies, a special industrial zone for European companies is being established in Tashkent region. Management of this zone will be entrusted to the Hungarian operator Inpark.
To expand economic partnership, the President of Uzbekistan outlined several priority areas. These include co-financing joint projects and supporting the export of finished products to promising third-country markets.
Strengthening transport connectivity was emphasized by increasing freight transportation and developing direct air links between the two countries.
The President of Uzbekistan expressed appreciation for the strong interest shown by Hungarian companies in implementing joint projects. In turn, business representatives presented their proposals and plans for expanding the partnership.
At the meeting, agreements were reached on implementing new projects in areas such as the modernization of transport and road infrastructure, the construction of logistics centers and utility networks, and the production of construction materials, finished textiles, chemical products, and pharmaceuticals.
In conclusion, the Head of State proposed regularly holding meetings in this format.
“We will create all necessary conditions for the development of strong ties between the business communities of our countries”, assured the President of Uzbekistan.
Following the event, a ceremonial exchange of agreements on the implementation of priority investment projects was held in the presence of the Uzbekistan Leader.