Ўзбекистон Президенти туркий давлатлар ҳамкорлигини ривожлантиришнинг устувор йўналишларини кўрсатди
Венгрия Бош вазири Виктор Орбан раислигида ўтган тадбирда Озарбайжон Республикаси Президенти Илҳом Алиев, Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев, Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаров, Туркия Президенти Режеп Таййип Эрдоған ҳамда Туркий давлатлар ташкилоти бош котиби Кубаничбек Омуралиев ҳам қатнашди.
Кун тартибига мувофиқ, ташкилот доирасидаги кўп қиррали ҳамкорликнинг бугунги ҳолати ва истиқболлари юзасидан фикр алмашилди, амалий ҳамкорликнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Давлатимиз раҳбари сўзининг аввалида жаҳонда геосиёсий ва геоиқтисодий зиддиятлар, минтақавий низолар ва иқлим ўзгариши оқибатлари кучайиб бораётган бугунги мураккаб вазият шиддат билан ўзгариб бораётганини қайд этди.
Президентимиз долзарб халқаро муаммоларни ҳал этишда, биринчи навбатда, халқаро ҳуқуқ нормалари ва БМТ Низомига таянган ҳолда ташкилот давлатларининг умумий ёндашув ва позицияларини мустаҳкамлаш муҳимлигини қайд этди.
Туркий давлатлар ташкилоти доирасидаги амалий ҳамкорликни ривожлантириш масалаларига тўхталар экан, Ўзбекистон етакчиси бу борада ишга солинмаган улкан салоҳият мавжудлигини кўрсатиб ўтди ва қатор янги таклифлар билдирди.
Сиёсий жиҳатдан Ўзбекистон ташаббуси билан Туркий давлатлар ўртасида стратегик шериклик, абадий дўстлик ва қардошлик тўғрисидаги шартноманинг имзоланиши долзарб аҳамиятга эга экани таъкидланди. Ушбу ҳужжат халқларимизни янада яқинлаштириш ва кўп қиррали ҳамкорликнинг узоқ муддатли ҳуқуқий базасини мустаҳкамлашга хизмат қилишига ишонч билдирилди.
Президентимиз савдо-иқтисодий, инвестициявий ва транспорт-коммуникациявий ҳамкорликни ривожлантириш масалаларига алоҳида эътибор қаратди. Хусусан, Ташкилот мамлакатларининг умумий ташқи савдо айланмасида ўзаро савдо улушини ошириш мақсадида "Турк-трейд" онлайн платформасини яратиш ва Товар айирбошлашни кўпайтириш бўйича амалий дастур қабул қилиш таклиф этилди.
Транскаспий халқаро йўлаги орқали юк ташиш ҳажмининг ўсишини таъминлаш ва божхона-чегара тартиб-таомилларини соддалаштириш мақсадида давлатимиз раҳбари ушбу йўналиш бўйлаб "ягона дарча" ва "яшил йўлаклар" тизимини тез фурсатда жорий этишга чақирди. Бу борадаги ҳамкорликни кенгайтириш мақсадида жорий йил ноябрь ойида Тошкент шаҳрида Туркий давлатларнинг мультимодал транспорт ва логистика халқаро форумини ўтказиш режалаштирилган.
Давлатимиз раҳбари Туркий инвестиция жамғармаси таъсис этилганини олқишлаб, инновацион лойиҳаларни қўллаб-қувватлаш учун Қўшма венчур компанияси ва Ташкилотга аъзо мамлакатларнинг инвестициявий имкониятларини тақдим этадиган ягона портал ташкил этиш муҳим эканини таъкидлади.
Саноат кооперацияси соҳасидаги ҳамкорликни кенгайтириш мақсадида кимё, энергетика, тоғ-кон, енгил саноат, фармацевтика, чарм-пойабзал, озиқ-овқат ва қурилиш тармоқларида йирик ишлаб чиқариш қувватларини ташкил этиш бўйича алоҳида дастур ишлаб чиқиш таклиф қилинди.
Давлатимиз раҳбари иқлим кун тартибига тўхталар экан, яқинда Самарқанд шаҳрида ўтган Халқаро иқлим форуми давомида "яшил" тараққиёт соҳасида глобал ва минтақавий ҳамкорликни мустаҳкамлаш бўйича қатор муҳим ташаббуслар илгари сурилганини мамнуният билан қайд этди. Венгрия Бош вазири Виктор Орбаннинг Будапешт шаҳрида Қурғоқчиликнинг олдини олиш институтини ишга тушириш ташаббуси қўллаб-қувватланди. Унинг фаолиятига кўмаклашиш ва мақсадли лойиҳаларга кенгроқ жалб қилиш учун қурғоқчилик ва экологик муаммоларнинг олдини олиш бўйича қўшма "йўл харитаси"ни ишлаб чиқиш таклиф қилинди.
Ўзбекистон Президенти фан, маданият ва таълим соҳаларидаги ҳамкорликни ривожлантириш масалаларига алоҳида эътибор қаратди. Тошкент шаҳрида Туркий давлатлар халқаро университетининг очилиши ташкилотга аъзо мамлакатларнинг таълим дастурларини амалга ошириш ва иқтидорли ёшларни тайёрлашга муносиб ҳисса бўлиши таъкидланди.
Ўзбекистон етакчиси Халқаро туркий маданият ташкилоти - ТУРКСОЙ фаолияти ва тузилмасини такомиллаштириш бўйича таклифлар ишлаб чиқиш ҳамда Туркий маданият жамғармаси кенгашининг навбатдаги йиғилишини Ўзбекистонда ўтказишни таклиф этди.
Сўзининг якунида Ўзбекистон Президенти туркиялик атоқли олим, биокимёгар, Нобель мукофоти совриндори Азиз Санжарни Алишер Навоий номидаги халқаро мукофотга сазовор бўлгани билан табриклади.
Саммит якунида Будапешт декларацияси, шунингдек, ҳамкорликнинг устувор йўналишлари бўйича бошқа қатор ҳужжатлар қабул қилинди.

Президент Узбекистана обозначил приоритеты развития многопланового сотрудничества тюркских государств
В мероприятии, прошедшем под председательством Премьер-министра Венгрии Виктора Орбана, также участвовали Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев, Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров, Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган, а также генеральный секретарь Организации тюркских государств Кубанычбек Омуралиев.
В начале своего выступления глава Узбекистана дал глубокую оценку развитию ситуации в мире, характеризующейся усилением геополитических и геоэкономических противоречий, обострением региональных конфликтов и негативных последствий изменения климата.
Президент отметил важность укрепления общих подходов и позиций государств Организации в решении актуальных международных проблем, опираясь в первую очередь на нормы международного права и Устав ООН.
Касаясь вопросов развития практического сотрудничества в рамках Организации тюркских государств, лидер Узбекистана указал на наличие огромного незадействованного потенциала и выступил с рядом новых предложений.
В политическом плане подчеркнута актуальность подписания инициированного узбекской стороной Договора о стратегическом партнерстве, вечной дружбе и братстве тюркских государств. Выражена уверенность, что этот документ послужит дальнейшему сближению народов и укреплению долгосрочной правовой базы многостороннего сотрудничества.
Особое внимание Президент уделил вопросам развития торгово-экономического, инвестиционного и транспортно-коммуникационного взаимодействия. Так, в целях увеличения доли взаимной торговли в общем внешнеторговом обороте стран Организации предложено создать онлайн-платформу «ТЮРК-ТРЕЙД» и принять Практическую программу по наращиванию товарооборота.
Для обеспечения роста объемов грузоперевозок по Транскаспийскому международному коридору и упрощения таможенно-пограничных процедур глава Узбекистана призвал к скорейшему внедрению систем «единого окна» и «зеленых коридоров» вдоль данного маршрута. В целях расширения сотрудничества в данном направлении в ноябре текущего года в городе Ташкенте планируется проведение Международного форума тюркских государств по мультимодальному транспорту и логистике.
Приветствуя учреждение Тюркского инвестиционного фонда, Президент также подчеркнул важность создания Совместной венчурной компании для поддержки инновационных проектов и единого портала, где будут представлены инвестиционные возможности стран-членов Организации.
В целях наращивания сотрудничества в сфере промышленной кооперации предложена разработка специальной программы по созданию крупных производственных мощностей в химической, энергетической, горнодобывающей, легкой, фармацевтической, кожевенно-обувной, пищевой и строительной отраслях.
Затрагивая климатическую повестку, глава нашего государства с удовлетворением отметил, что в ходе состоявшегося недавно в городе Самарканде Международного климатического форума был выдвинут ряд важных инициатив по укреплению глобального и регионального сотрудничества в области «зеленого» развития. Поддержана инициатива Премьер-министра Венгрии Виктора Орбана о запуске в городе Будапеште Института по предотвращению засухи.
Для содействия его деятельности и более широкого вовлечения в целевые проекты предложено разработать совместную «дорожную карту» по предотвращению засухи и экологических проблем.
Отдельное внимание Президент Узбекистана уделил вопросам развития сотрудничества в области науки, культуры и образования. Подчеркнуто, что открытие в городе Ташкенте Международного университета тюркских государств станет достойным вкладом в реализацию образовательных программ и подготовку талантливой молодежи стран-участниц Организации.
Лидер Узбекистана также предложил разработать предложения по совершенствованию деятельности и структуры Международной организации тюркской культуры – ТЮРКСОЙ, а также провести очередное заседание Совета Фонда тюркской культуры в Узбекистане.
В завершение своего выступления Президент Узбекистана поздравил выдающегося турецкого учёного, биохимика, лауреата Нобелевской премии Азиза Санжара с присуждением ему Международной премии имени Алишера Навои.
По итогам саммита принята Будапештская декларация, а также ряд других документов по приоритетным направлениям взаимодействия.