Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Туркий давлатлар ташкилоти норасмий саммитидаги нутқи
Бугунги йиғилишимизга юксак даражада мезбонлик қилаётган ҳурматли Венгрия Бош вазири Виктор Орбан Жаноби Олийлари шаънига айтилган миннатдорлик сўзларига қўшиламан.
Ташкилотимизда муваффақиятли раислик қилаётган ҳурматли Қирғиз Республикаси Президенти Садир Нургожоевич Жапаров Жаноби Олийларига янги ютуқлар тилайман.
Муҳтарам ҳамкасблар!
Бугунги саммитимиз шиддат билан ўзгараётган глобал вазият ва олдиндан айтиб бўлмайдиган мураккаб жараёнлар шароитида ўтмоқда. Геосиёсий ва геоиқтисодий зиддиятлар, минтақавий низолар ва иқлим ўзгариши оқибатларининг кучайиши барчамиз учун катта синов бўлмоқда.
Шу сабабли долзарб муаммолар ечими бўйича давлатларимизнинг умумий ёндашув ва позицияларини кучайтириш ҳар қачонгидан ҳам муҳимдир.
Таъкидлаш лозимки, биз энг оғриқли муаммоларга халқаро ҳуқуқ меъёрлари, Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Низоми асосида ечим топиш зарур, деб ҳисоблаймиз.
Украина атрофидаги вазиятни дипломатия ва музокаралар йўли билан ҳал этишга қаратилган амалий саъй-ҳаракатларни қўллаб-қувватлаймиз. Ҳурматли Туркия Президенти Режеп Таййип Эрдоған Жаноби Олийларининг бу борадаги муносиб ҳиссасини алоҳида эътироф этмоқчиман.
Ғазода сулҳ битимининг бузилиши ва ҳарбий ҳаракатларнинг қайтадан бошланиши барчамизни чуқур ташвишга солмоқда. Токи “Икки халқ учун – икки давлат” тамойили рўёбга чиқмас экан, Фаластин-Исроил низосининг адолатли ечимини топиш мумкин эмас.
Глобал ва минтақавий хавфсизлик ҳақида сўз юритар эканмиз, Афғонистондаги мураккаб вазиятни инобатга олишимиз ва унга биргаликда ечим топишимиз лозим. Афғонистон бўйича қўшма баёнот қабул қилинаётгани тузилмамизнинг бу масалага жиддий эътибор қаратиб келаётганидан далолат беради.
Ҳурматли йиғилиш қатнашчилари!
Биз қисқа вақт мобайнида Туркий давлатлар ташкилоти доирасида амалий ҳамкорлик бўйича самарали натижаларга эришмоқдамиз. Яқинда иқтисодий таҳлил марказларимизнинг Тошкентда бўлиб ўтган анжуманида алоқаларимизни кенгайтириш учун улкан салоҳият борлиги яна бир бор ўз тасдиғини топди.
Кун тартибидан келиб чиқиб, ўз таклифларимни билдирмоқчиман.
Хабарингиз бор, ўтган йили “Туркий давлатлар ўртасида стратегик шериклик, абадий дўстлик ҳамда қардошлик тўғрисида”ги битимни ишлаб чиқиш таклифини илгари сурган эдик.
Бугунги кунда ушбу ҳужжатнинг аҳамияти ва долзарблиги янада ортиб бормоқда. Ҳеч шубҳасиз, мазкур битим халқларимизни янада яқинлаштириш ва кўп қиррали ҳамкорлигимизнинг узоқ муддатли ҳуқуқий асосини мустаҳкамлашга хизмат қилади. Бу ҳужжатни Боку саммитида имзолашни таклиф қиламан.
Олдимизда аниқ вазифа турибди – яқин йилларда ўзаро савдо улушини кескин кўпайтириш лозим. Шу мақсадда “Турк-трейд” онлайн платформасини яратиш ва Савдони ошириш амалий дастурини қабул қилиш ташаббусларини илгари сурамиз.
Транскаспий халқаро йўлаги орқали юк ташиш ҳажмини ошириш ва божхона-чегара тартибларини соддалаштириш учун “ягона дарча” ҳамда “яшил коридорлар” тизимларини тезроқ йўлга қўйишга чақираман. Ушбу йўналишдаги ҳамкорликни кенгайтириш мақсадида ноябрь ойида Тошкентда Туркий давлатларнинг Халқаро мультимодал транспорт ва логистика форумини ўтказишни режалаштирганмиз.
Шуни алоҳида таъкидлашни истардимки, Туркий инвестиция жамғармасининг фаолияти сармоялар оқимининг фаоллашувига туртки бериши шубҳасиз.
Биз инновацион лойиҳаларни рағбатлантириш учун қўшма венчур компаниясини ташкил этиш зарур, деб ҳисоблаймиз. Бу борада мамлакатларимизнинг инвестиция имкониятларини тўлиқ акс эттирган “Ягона инвестиция портали”ни жорий этиш мақсадга мувофиқдир.
Яна бир масала. Cаноат кооперацияси соҳасида амалий ҳамкорликни янги босқичга кўтариш вақти келди. Бу борада кимё, энергетика, тоғ-кон, енгил саноат, фармацевтика, чарм-пойабзал, озиқ-овқат ва қурилиш соҳаларида салмоқли ишлаб чиқариш қувватларини яратиш бўйича Саноат кооперацияси дастурини ишлаб чиқишни таклиф этаман.
Яқинда Самарқанд шаҳрида ўтказилган Халқаро иқлим форумида “яшил” тараққиёт соҳасидаги минтақавий ва глобал ҳамкорликни мустаҳкамлаш бўйича муҳим таклифлар билдирилди.
Ҳурматли Виктор Орбан Жаноби Олийларининг ташаббуси билан Будапештда Ташкилотимизнинг Қурғоқчиликнинг олдини олиш институти ўз ишини бошлаганини ҳам мамнуният билан эътироф этамиз. Мазкур институт фаолиятига кўмаклашиш ва мақсадли лойиҳаларга кенгроқ жалб этиш учун “Қурғоқчилик ва экологик муаммоларнинг олдини олиш бўйича қўшма “йўл харитаси”ни ишлаб чиқишни таклиф этаман.
Шу ўринда яна бир муҳим масалага эътиборингизни қаратмоқчиман.
Жаҳон илм-фани ва маданиятига улкан ҳисса қўшган, барчамизнинг фахр-ифтихоримиз бўлган буюк аждодларимиз меросини чуқур ўрганиш ва дунёга тараннум этиш биз учун шарафли ва масъулиятли вазифадир. Шу боис илм-фанни ривожлантириш ва ёш авлод учун таълим имкониятларини кенгайтириш ниятида “Туркий дунё хартияси”да “Илмдан ўзга нажот йўқ” деган юксак ахлоқий ғояни муҳрлаб қўйдик.
Ушбу эзгу мақсад йўлида Тошкентда Туркий давлатлар халқаро университети очилмоқда. Мазкур ўқув даргоҳида туркий давлатларнинг етук профессор ва олимлари фаолият олиб бориши кўзда тутилмоқда. Бу эса ёш авлоднинг интеллектуал салоҳияти ва дунёқарашини юксалтиришга, уларнинг замонавий билимларни эгаллашига муносиб ҳисса қўшади, деб ишонаман.
Ўтган йили Ўзбекистоннинг Туркий маданият ва мерос жамғармасига расман аъзо бўлиб кириш ҳақидаги қарорини эълон қилган эдик. Ушбу тузилма доирасида умумтуркий маданий меросимизни асраб-авайлаш ва уни келгуси авлодларга безавол етказиш олдимизда турган муҳим вазифадир. Бу соҳадаги мулоқотни кенгайтириш мақсадида Жамғарма Кенгашининг навбатдаги йиғилишини мамлакатимизда ўтказишни таклиф қиламан.
Давлатларимиз ўртасидаги маданий ҳамкорликни ривожлантиришда Халқаро туркий маданият ташкилоти – ТУРКСОЙ алоҳида ўринга эга. Бу йўналишдаги саъй-ҳаракатларимизни янги босқичга олиб чиқиш ва ТУРКСОЙнинг нуфузини янада ошириш учун унинг фаолияти ва тузилмасини замон талабларига мос равишда такомиллаштириш зарур, деб ҳисоблайман. Шу мақсадда ташқи ишлар ва маданият вазирларимизга Боку саммитига қадар тегишли таклифлар ишлаб чиқиш вазифасини топширсак, тўғри бўлади, деб ўйлайман.
Бундан уч йил олдин туркий дунё бирлигига қўшган улкан ҳиссаси учун буюк мутафаккир ва давлат арбоби Алишер Навоий номидаги халқаро мукофотни таъсис этган эдик.
Бугун ушбу нуфузли мукофот билан атоқли турк олими, биохимик, Нобель мукофоти совриндори, жаноб Азиз Санжар тақдирланаётганидан беҳад мамнунмиз. Бу машҳур олим Ўзбекистон Миллий университетининг фахрий доктори эканидан биз албатта ғурурланамиз.
Аминманки, бугунги тақдирлаш маросими туркий дунё олимларини, жумладан, илм-фан йўлига дадил қадам қўяётган ёшларимизни янги-янги марралар сари рағбатлантиради.
Бугунги Будапешт саммитида қабул қилинган муҳим қарор ва ҳужжатлар қардош халқларимиз ўртасидаги тинчлик, ҳамжиҳатлик ва барқарор тараққиётни мустаҳкамлаш йўлида янги саҳифа очишига ишонаман.

Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на неформальном саммите Организации тюркских государств
Присоединяюсь к словам благодарности в адрес Его Превосходительства Премьер-министра Венгрии уважаемого господина Виктора Орбана за теплый прием и высокий уровень подготовки сегодняшнего саммита.
Желаю Его Превосходительству Президенту Кыргызской Республики уважаемому господину Садыру Нургожоевичу Жапарову, успешно председательствующему в нашей Организации, новых достижений.
Наш саммит проходит в условиях быстро меняющейся обстановки в мире и трудно прогнозируемых процессов. Усиление геополитических и геоэкономических противоречий, региональных конфликтов и последствий изменения климата становится для всех нас большим испытанием.
Поэтому как никогда важно укрепление общих подходов и позиций наших государств в решении актуальных проблем.
Следует подчеркнуть, что мы считаем необходимым находить решения самых болезненных проблем, опираясь на нормы международного права, Устав Организации Объединенных Наций.
Поддерживаем практические усилия, направленные на урегулирование ситуации вокруг Украины путем дипломатии и переговоров. Хочу особо отметить достойный вклад в это Его Превосходительства Президента Турецкой Республики уважаемого Реджепа Тайипа Эрдогана.
Глубокую обеспокоенность у всех нас вызывают нарушение мирного соглашения и возобновление военных действий в Газе. Справедливое решение палестино-израильского конфликта невозможно без реализации принципа «два государства для двух народов».
Говоря о глобальной и региональной безопасности, мы должны учитывать сложную ситуацию в Афганистане и вместе искать пути решения. Принятие Совместного заявления по Афганистану свидетельствует о серьезном внимании, уделяемом нашей Организацией этому вопросу.
За короткий период мы достигли эффективных результатов практического сотрудничества в рамках Организации тюркских государств. Недавно состоявшаяся в Ташкенте конференция наших экономических аналитических центров еще раз подтвердила наличие огромного потенциала для расширения связей.
Исходя из повестки дня хочу представить свои предложения.
Как вам известно, в прошлом году мы выступили с предложением разработать Договор о стратегическом партнерстве, вечной дружбе и братстве тюркских государств.
Сегодня значение и актуальность этого документа еще больше возросли. Несомненно, договор, послужит дальнейшему сближению наших народов и укреплению долгосрочной правовой основы нашего многостороннего сотрудничества. Предлагаю подписать его на саммите в Баку.
Перед нами стоит четкая задача – в ближайшие годы необходимо значительно увеличить долю взаимной торговли. С этой целью мы выступаем с инициативами о создании онлайн-платформы «ТУРК-ТРЕЙД» и принятии Практической программы по расширению торговли.
Для наращивания объемов грузоперевозок по Транскаспийскому международному коридору и упрощения таможенно-пограничных процедур призываю к скорейшему внедрению систем «единого окна» и «зеленых коридоров». В целях расширения сотрудничества в этом направлении планируем провести в ноябре в Ташкенте Международный форум по мультимодальному транспорту и логистике тюркских государств.
Хочу особо подчеркнуть, что деятельность Тюркского инвестиционного фонда, безусловно, послужит стимулом для активизации потока инвестиций.
Считаем необходимым организовать Совместную венчурную компанию для стимулирования инновационных проектов. В связи с этим целесообразно создать Единый инвестиционный портал, где будут полностью отражены инвестиционные возможности наших стран.
Еще один вопрос. Настало время поднять на новый уровень практическое сотрудничество в сфере промышленной кооперации. Предлагаю разработать Программу промышленной кооперации по созданию крупных производственных мощностей в химической, энергетической, горнодобывающей, легкой, фармацевтической, кожевенно-обувной, пищевой и строительной отраслях.
На прошедшем недавно в Самарканде Международном климатическом форуме были выдвинуты важные предложения по укреплению регионального и глобального сотрудничества в области «зеленого» развития.
Мы также с удовлетворением отмечаем, что по инициативе Его Превосходительства господина Виктора Орбана в Будапеште в рамках нашей Организации начал работать Институт по предотвращению засухи. Для содействия деятельности института и его более широкого вовлечения в целевые проекты предлагаю разработать совместную «Дорожную карту» по предотвращению засухи и экологических проблем».
Хочу обратить ваше внимание на еще один важный вопрос.
Глубокое изучение и популяризация в мире наследия наших великих предков, внесших огромный вклад в мировую науку и культуру и являющихся нашей гордостью, – почетная и ответственная задача для всех нас. Стремясь развивать науку и расширять образовательные возможности для молодого поколения, мы закрепили в Хартии Тюркского мира высокий духовный принцип «Нет и не может быть иного спасения, кроме знания».
В рамках его реализации в Ташкенте открывается Международный университет тюркских государств. Предусмотрено, что в данном учебном заведении будут осуществлять свою деятельность ведущие профессора и ученые из тюркских государств. Уверен, что это станет достойным вкладом в повышение интеллектуального потенциала и расширение мировоззрения молодого поколения, овладение им современными знаниями.
В прошлом году мы объявили решение о вступлении Узбекистана в качестве официального члена в Фонд тюркской культуры и наследия. В рамках этой структуры важной задачей является сохранение общетюркского культурного наследия и его передача будущим поколениям. С целью расширения диалога предлагаю провести очередное заседание Совета Фонда в нашей стране.
Международная организация тюркской культуры – ТЮРКСОЙ, занимает особое место в развитии культурного сотрудничества наших государств. Считаю необходимым совершенствовать деятельность и структуру ТЮРКСОЙ в соответствии с требованиями времени, чтобы вывести наши усилия в данном направлении на новый уровень и еще больше повысить авторитет организации. С этой целью, думаю, нужно поручить нашим министрам иностранных дел и культуры разработать соответствующие предложения к Бакинскому саммиту.
Три года назад мы учредили Международную премию имени Алишера Навои, великого мыслителя и государственного деятеля, за огромный вклад в единство Тюркского мира.
Отрадно, что сегодня этой престижной награды удостаивается выдающийся турецкий ученый, биохимик, лауреат Нобелевской премии господин Азиз Санжар. Мы, конечно, гордимся тем, что этот известный ученый является почетным доктором Национального университета Узбекистана.
Уверен, что сегодняшняя церемония награждения вдохновит ученых Тюркского мира, в том числе нашу молодежь, уверенно вступающую на путь науки, на покорение новых высот.
Убежден, что важные решения и документы, которые будут приняты на сегодняшнем Будапештском саммите, откроют новую страницу в укреплении мира и согласия между нашими братскими народами, обеспечении устойчивого развития наших стран.