Алишер Навоий номидаги халқаро мукофот топширилди
Бу йил мукофотга таниқли турк биокимёгари, Нобель мукофоти совриндори, Ўзбекистон Миллий университети фахрий доктори Азиз Санжар сазовор бўлди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Азиз Санжарни самимий табриклаб, нуфузли мукофотнинг илм-фан арбобига топширилиши туркий дунё олимлари, жумладан, ёшларни янги марраларни забт этишга илҳомлантиришини алоҳида таъкидлади.
Туркий давлатлар ташкилотининг буюк мутафаккир ва давлат арбоби Алишер Навоий номидаги мукофоти давлатимиз раҳбари ташаббуси билан 2021 йилда таъсис этилган. У туркий маданиятни тарғиб қилиш, тинчликни сақлаш, хавфсизликни таъминлаш ва ишончни мустаҳкамлаш, шунингдек, туркий халқлар ўртасида турли соҳалардаги ҳамкорликни кенгайтиришга қўшилган алоҳида ҳисса учун ҳар икки йилда бир марта топширилади.

This year, the award was conferred upon renowned Turkish biochemist, Nobel Laureate, and honorary doctor of the National University of Uzbekistan, Aziz Sancar.
On the occasion of the award, the President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, warmly congratulated Aziz Sancar and emphasized that presenting this prestigious prize to a representative of the scientific community would inspire scholars across the Turkic world, especially the younger generation, to reach new heights.
The Alisher Navoi Prize of the Organization of Turkic States, named after the prominent Uzbek thinker and statesman, was established at the initiative of the President of Uzbekistan in 2021. It is awarded biennially for outstanding contributions to the promotion of Turkic culture, the preservation of peace, the advancement of security and trust, and the expansion of cooperation among Turkic peoples across various fields.
The prize was first awarded posthumously in 2022 to Kyrgyz writer and public figure Chingiz Aitmatov.