Ўзбекистон Президенти расмий ташриф билан Словенияга келди
Самолёт олдида давлатимиз раҳбарини Бош вазир ўринбосари - ташқи ишлар вазири Таня Файон ва бошқа расмий шахслар кутиб олди.
Йоже Пучник номидаги халқаро аэропортда олий мартабали меҳмон шарафига икки мамлакат давлат байроқлари кўтарилди, фахрий қоровул саф тортди.
Ташриф дастурига мувофиқ, Ўзбекистон етакчиси Словения Президенти Наташа Пирц Мусар билан музокаралар ўтказади, мамлакат парламенти ва ҳукумати раҳбарияти билан учрашувлар ўтказади, қўшма бизнес форумида иштирок этади.
Ўзаро манфаатли савдо-иқтисодий шерикликни ривожлантириш, саноат, фармацевтика, электротехника, "яшил" энергетика, қишлоқ хўжалиги соҳаларида кооперация лойиҳаларини амалга ошириш, меҳнат миграцияси бўйича ҳамкорлик ва гуманитар алоқаларни кенгайтириш масалалари кўриб чиқилади.

The President of Uzbekistan arrives in Slovenia on an official visit
At the aircraft ramp, the President of Uzbekistan was welcomed by the Deputy Prime Minister and Minister of Foreign and European Affairs, Tanja Fajon, along with other senior officials.
At Jože Pučnik International Airport, the national flags of both countries were raised in honor of the distinguished guest, and a guard of honor was lined up.
According to the visit program, the President of Uzbekistan will hold talks with the President of the Republic of Slovenia, Nataša Pirc Musar, meet with the leadership of the country’s parliament and government, and participate in a joint business forum.
The agenda includes discussions on the development of mutually beneficial trade and economic cooperation, implementation of joint projects in industry, pharmaceuticals, electrical engineering, green energy, and agriculture, as well as collaboration in labor migration and the expansion of humanitarian ties.