Ўзбекистон ва Словения парламентлараро ҳамкорлигининг устувор йўналишлари белгилаб олинди
Ўзбекистон билан Словения ўртасидаги кўп қиррали муносабатларни, шу жумладан икки мамлакат парламентлари даражасида янада ривожлантириш масалалари кўриб чиқилди.
Кейинги йилларда парламентлараро алмашинувлар фаоллашгани мамнуният билан қайд этилди. Жорий йил апрель ойида Тошкент шаҳрида бўлиб ўтган Парламентлараро иттифоқнинг 150-юбилей Ассамблеясида Словения Миллий ассамблеяси комиссияси раиси Предраг Бакович иштирок этди. Икки мамлакат парламентларида "дўстлик гуруҳлари" ташкил этилган.
Қўшма лойиҳаларни қўллаб-қувватлаш ва жадаллаштириш учун соҳавий қўмиталар даражасида парламентлараро ҳамкорлик муҳимлиги қайд этилди.
Бундан ташқари, гуманитар ҳамкорликни қўллаб-қувватлашда, жумладан, маданият ва кино кунлари, кўргазмалар ўтказиш, олий таълим муассасалари ўртасида академик алмашинувларни ривожлантиришда парламентларнинг кўмаги зарурлиги қайд этилди.
Шунингдек, халқаро парламент ташкилотлари доирасида ташаббусларни мувофиқлаштириш ва ўзаро қўллаб-қувватлаш кучайтирилади.
Биринчи Ўзбекистон-Словения парламентлараро форумини депутатлар ва экспертлар ҳамжамияти иштирокида Самарқанд шаҳрида ўтказиш таклиф қилинди.
Парламентлар ўртасидаги ҳамкорликни янада ривожлантириш бўйича қўшма "йўл харитаси"ни қабул қилишга келишиб олинди.

Priorities for interparliamentary cooperation between Uzbekistan and Slovenia are identified
The discussions focused on further developing multifaceted relations between Uzbekistan and Slovenia, including at the parliamentary level.
It was noted with satisfaction that interparliamentary exchanges have intensified in recent years. In April this year, Predrag Baković, Chair of the Committee of the National Assembly of Slovenia, participated in the 150th anniversary session of the Inter-Parliamentary Union in Tashkent. Friendship groups have been established in the parliaments of both countries.
Parliamentary cooperation at the level of specialized committees was emphasized as a means to support and accelerate joint projects.
Additionally, the need for parliamentary support of humanitarian cooperation was highlighted, including organizing cultural and film days, exhibitions, and developing academic exchanges between universities.
Coordination and mutual support for initiatives within international parliamentary organizations will also be strengthened.
It was proposed to hold the first Uzbekistan – Slovenia Interparliamentary Forum in the city of Samarkand with the participation of members of parliament and the expert community.
An agreement was reached for the parliaments of both countries to adopt a joint roadmap for future cooperation.