Ўзбекистон ва Словения парламентлараро ҳамкорлигининг устувор йўналишлари белгилаб олинди
Ўзбекистон билан Словения ўртасидаги кўп қиррали муносабатларни, шу жумладан икки мамлакат парламентлари даражасида янада ривожлантириш масалалари кўриб чиқилди.
Кейинги йилларда парламентлараро алмашинувлар фаоллашгани мамнуният билан қайд этилди. Жорий йил апрель ойида Тошкент шаҳрида бўлиб ўтган Парламентлараро иттифоқнинг 150-юбилей Ассамблеясида Словения Миллий ассамблеяси комиссияси раиси Предраг Бакович иштирок этди. Икки мамлакат парламентларида "дўстлик гуруҳлари" ташкил этилган.
Қўшма лойиҳаларни қўллаб-қувватлаш ва жадаллаштириш учун соҳавий қўмиталар даражасида парламентлараро ҳамкорлик муҳимлиги қайд этилди.
Бундан ташқари, гуманитар ҳамкорликни қўллаб-қувватлашда, жумладан, маданият ва кино кунлари, кўргазмалар ўтказиш, олий таълим муассасалари ўртасида академик алмашинувларни ривожлантиришда парламентларнинг кўмаги зарурлиги қайд этилди.
Шунингдек, халқаро парламент ташкилотлари доирасида ташаббусларни мувофиқлаштириш ва ўзаро қўллаб-қувватлаш кучайтирилади.
Биринчи Ўзбекистон-Словения парламентлараро форумини депутатлар ва экспертлар ҳамжамияти иштирокида Самарқанд шаҳрида ўтказиш таклиф қилинди.
Парламентлар ўртасидаги ҳамкорликни янада ривожлантириш бўйича қўшма "йўл харитаси"ни қабул қилишга келишиб олинди.

Определены приоритеты межпарламентского сотрудничества Узбекистана и Словении
Были рассмотрены вопросы дальнейшего развития многоплановых узбекско-словенских отношений, в том числе на уровне парламентов двух стран.
С удовлетворением отмечена наблюдаемая в последние годы интенсификация межпарламентских обменов. В апреле этого года в юбилейной 150-й Ассамблее Межпарламентского союза в городе Ташкенте принял участие председатель Комиссии Национальной Ассамблеи Словении Предраг Бакович. В парламентах двух стран созданы «группы дружбы».
Подчеркнута важность парламентского взаимодействия на уровне профильных комитетов для сопровождения и ускорения совместных проектов.
Кроме того, отмечена необходимость парламентской поддержки гуманитарного взаимодействия, включая проведение дней культуры и кино, выставок, развитие академических обменов между вузами.
Также будет усилена координация и взаимная поддержка инициатив на площадках международных парламентских организаций.
Предложено проведение первого узбекско-словенского Межпарламентского форума в городе Самарканде с участием депутатов и экспертного сообщества.
Достигнута договоренность о принятии парламентами совместной «дорожной карты» дальнейшего взаимодействия.