Ўзбекистон ва Словения Президентлари қўшма бизнес форумида иштирок этди
Тадбирда икки мамлакатнинг 100 дан ортиқ етакчи саноат ва савдо корхоналари раҳбарлари ва вакиллари қатнашди.
Словения делегацияси “КRКА”, “Duol”, “Emo Frite”, “Panvita”, “Medex”, “Tajfun Planina”, “Altado”, “UVC Solutions”, “Riko” ва бошқа кўплаб компаниялардан иборат бўлди.
Давлатимиз раҳбари ўз нутқида бугунги олий даражадаги самарали музокаралар Ўзбекистон-Словения муносабатларида, энг аввало, савдо-иқтисодий ва инвестициявий соҳаларда янги саҳифа очганини таъкидлади.
Жаҳон иқтисодиётидаги ҳозирги мураккаб даврда ўзаро савдони кўпайтириш, кооперация кўламини кенгайтириш ва миллий иқтисодиётларни диверсификация қилиш учун мавжуд имкониятлардан фойдаланиш муҳим экани қайд этилди.
Ўзаро товар етказиб бериш номенклатураси ва ҳажмини, шу жумладан тўқимачилик ва мева-сабзавот маҳсулотлари, минерал ўғитлар, мис, фармацевтика маҳсулотлари, технологик ускуналар ва юқори қўшилган қийматли бошқа товарлар ҳисобидан кўпайтириш орқали яқин йилларда ўзаро савдо ҳажмини 500 миллион еврога етказиш вазифаси қўйилди.
Икки мамлакат иқтисодиёти бир-бирини тўлдириши мумкин бўлган тармоқларда саноат кооперациясини ривожлантириш дастурини қабул қилиш муҳимлиги қайд этилди.
Ўзбекистон Президенти иқтисодий шерикликни янада ривожлантиришнинг муҳим йўналишларини кўрсатиб ўтди. Фармацевтика маҳсулотлари ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштириш, электротехника жиҳозлари, озиқ-овқат маҳсулотлари ишлаб чиқариш, мева-сабзавотларни сақлаш ва қайта ишлаш, "яшил" энергетика объектларини қуриш ва модернизация қилиш шулар жумласидан.
Транспорт жиҳатидан ўзаро боғлиқликни, шу жумладан Словениянинг "Копер" порти имкониятларидан фойдаланиш ва икки мамлакат ўртасида тўғридан-тўғри авиақатновларни йўлга қўйиш орқали ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилди.
Ўзбекистонда Словения фуқаролари учун жорий этилган визасиз тартиб ишбилармонлик, гуманитар ва сайёҳлик алмашинувларини ривожлантиришга хизмат қилиши таъкидланди.
Ўзбекистон етакчиси учрашув иштирокчиларининг эътиборини мамлакатимизда Европа компаниялари учун ташкил этилаётган махсус саноат паркига қаратди. У Словения компанияларини ушбу махсус зонанинг биринчи резидентлари бўлишга таклиф қилди.
Давлатимиз раҳбари Словения ишбилармон доиралари Ўзбекистон билан ўзаро манфаатли шерикликни ривожлантиришга қизиқиш билдириб, аниқ таклиф ва режаларини илгари сурганларини юксак баҳолади.
Якунда Президентлар ҳузурида икки томонлама савдо-иқтисодий ва инвестициявий битимларни алмашиш маросими бўлди.

Президенты Узбекистана и Словении приняли участие в совместном бизнес-форуме
В мероприятии участвовали руководители и представители свыше 100 ведущих промышленных и торговых предприятий двух стран.
Словенский бизнес был представлен такими компаниями, как KRKA, Duol, Emo Frite, Panvita, Medex, Tajfun Planina, Altado, UVC Solutions, Riko и многими другими.
В своём выступлении Глава нашего государства отметил, что состоявшиеся сегодня плодотворные переговоры на высшем уровне открыли новую страницу в узбекско-словенских отношениях, прежде всего в торгово-экономической и инвестиционной сферах.
Подчёркнуто, что в нынешний непростой период в мировой экономике, важно использовать возможности для наращивания взаимной торговли, расширения масштабов кооперации и диверсификации национальных экономик.
Поставлена задача увеличить в ближайшие годы объёмы взаимной торговли до 500 миллионов евро за счёт расширения номенклатуры и объёмов взаимных поставок, в том числе текстильной и плодоовощной продукции, минеральных удобрений, медных изделий, фармпрепаратов, технологического оборудования и других товаров с высокой добавленной стоимостью.
Отмечена важность принятия Программы развития промышленной кооперации в отраслях, где экономики двух стран могут дополнять друг друга.
Президент Узбекистана обозначил ключевые направления дальнейшего экономического партнёрства. Среди них локализация производства фармацевтических препаратов, выпуск электротехнического оборудования, продуктов питания, хранение и переработка плодоовощной продукции, строительство и модернизация объектов «зелёной» энергетики.
Особое внимание уделено развитию транспортной взаимо-связанности, в том числе за счёт использования возможностей словенского порта «Копер» и налаживания прямого авиасообщения между двумя странами.
Отмечено, что введенный в Узбекистане безвизовый режим для граждан Словении будет способствовать развитию деловых, гуманитарных и туристических обменов.
Лидер Узбекистана обратил внимание участников на создаваемый в нашей стране специальный промышленный парк для европейских компаний, где будут предоставлены уникальные условия для бизнеса. Он пригласил словенские компании стать одними из первых резидентов этой особой зоны.
Глава нашего государства высоко оценил интерес, проявленный деловыми кругами Словении к развитию взаимовыгодного партнёрства с Узбекистаном, которые озвучили свои конкретные предложения и планы.
В завершение в присутствии Президентов двух стран состоялась церемония обмена двусторонними торгово-экономическими и инвестиционными соглашениями.