Пойтахт саноатининг учдан бирини берадиган Сергели ва Яшнободда 300 миллиард сўмлик маҳсулот кам ишлаб чиқарилган
Давлатимиз раҳбари таъкидлаганидек, саноат, экспорт ва тушум бўйича “республика – тармоқ – вилоят – туман” вертикал тизимидаги масалалар ўз вақтида ва тўлиқ ҳал қилинганида саноатда яна 2 фоизлик ўсишга эришиш мумкин эди.
Масалан, ўтган 4 ойда Пайариқда саноат қарийб 2 бараварга, Пахтачида 38 фоизга пасайгани оқибатида ишлаб чиқариш 210 миллиард сўмга камайди.
Пойтахт саноатининг учдан бирини берадиган Сергели ва Яшнободда 300 миллиард сўмлик маҳсулот кам ишлаб чиқарилгани боис Тошкент шаҳри саноатида 1,1 фоиз ўсиш бой берилди.
Ўрта Чирчиқ, Қибрай, Паркент, Оҳангарон туманлари, Ангрен, Бекобод шаҳарларидаги 25 та ҳудудий корхона ўтган йилгидан 1 триллион сўмга кам маҳсулот чиқаргани боис, 30 миллион доллар экспорт йўқотилди.
Ёки январь-март ойларида саноатда ўсиш қилган Қарши, Миришкор, Булунғур, Данғара, Ўзбекистон, Хива туманлари апрелга келиб кўрсаткичларини кескин тушириб юборган.
Шу муносабат билан уч кун муддатда “республика – тармоқ – вилоят – туман” вертикали бўйича ҳар бир масалани тезкор ҳал қилиш учун республикадан аниқ масъулларни белгилаш ва жойларга юбориш топширилди.
Вертикал бўйича қайси бўғинда муаммо ечилмаса, ўша тизим масъулларидан сўров қаттиқ бўлиши ҳақида огоҳлантирилди.

В Сергели и Яшнабаде, которые обеспечивают треть промышленности столицы, произведено продукции на 300 млрд сумов меньше.
Как отметил глава нашего государства, если бы вопросы в вертикали «республика – отрасль – область – район» по промышленности, экспорту и доходам были решены своевременно и в полном объеме, можно было бы обеспечить еще 2-процентный рост промышленности.
К примеру, за последние 4 месяца объемы производства снизились на 210 млрд сумов за счет того, что в Пайарыке промышленность выросла почти вдвое, а в Пахтачи – на 38%.
Промышленность Ташкента выросла на 1,1 процента из-за недобора 300 миллиардов сумов продукции в Сергели и Яшнабаде, на долю которых приходится треть промышленности столицы.
В результате деятельности 25 региональных предприятий Орта-Чирчикского, Кибрайского, Паркентского, Ахангаронского районов, городов Ангрен, Бекабад произведено продукции на 1 трлн сумов меньше, чем в прошлом году, недополучено 30 млн долларов экспорта.
Или в Каршинском, Миришкорском, Булунгурском, Дангаринском, Узбекистанском и Хивинском районах, где в январе-марте наблюдался рост промышленности, в апреле показатели резко упали.
В этой связи поручено в трехдневный срок определить и направить на места конкретных ответственных лиц от республики для оперативного решения каждого вопроса по вертикали «республика – отрасль – область – район».
Их предупредили, что если проблема не будет решена на каком-либо уровне вертикали, должностные лица системы будут привлечены к ответственности.