Маҳсулот сифатини кўрсатиб, уни қиммат бозорларга олиб чиқадиган энг асосий калит, бу – халқаро сертификатлар – Президент
Лекин тўқимачилик экспорти 825 миллион доллар, яъни ўтган йилгидан 175 миллион долларга кам бўлди.
–Кўпчилик сифатга ишлаётгани билан буни кўрсатиб бера олмаяпти. Биздаги маҳсулотларнинг “номи чиқмагани” учун ташқарида жуда арзон сотилаяпти. Маҳсулот сифатини кўрсатиб, уни қиммат бозорларга олиб чиқадиган энг асосий калит, бу – халқаро сертификатлар, – деди Президент.
Тўқимачилик соҳасидаги 1,5 мингдан зиёд йирик ва ўрта корхонадан фақат 244 тасида халқаро сертификат бор.
Савдо-саноат палатаси ҳар бир корхонага бориб, сертификат олишга кўмаклашса, қўшилган қийматни ҳам, экспортни ҳам ошириш мумкинлиги кўрсатиб ўтилди.
Шу муносабат билан Қорақалпоғистон, Қашқадарё, Навоий Сирдарё, Сурхондарё, Хоразм вилоятларида халқаро сертификатга эга корхоналарни 20 тага етказиш, қолган ҳудудларда яна 10 тадан корхонага сертификат олишга кўмаклашиш вазифаси қўйилди.

The main key to demonstrating product quality and bringing it to expensive markets is international certificates - President
However, textile exports amounted to $825 million, which is $175 million less than last year.
- Many people work on quality, but they cannot demonstrate it. Our products are sold very cheaply abroad because they are "not famous". The main key to demonstrating product quality and bringing it to expensive markets is international certificates, - said the President.
Of the more than 1.5 thousand large and medium-sized enterprises in the textile industry, only 244 have international certificates.
It was noted that if the Chamber of Commerce and Industry visited each enterprise and helped to obtain a certificate, it would be possible to increase both added value and exports.
In this regard, the task was set to increase the number of enterprises with international certificates to 20 in Karakalpakstan, Kashkadarya, Navoi, Syrdarya, Surkhandarya, and Khorezm regions, and to assist another 10 enterprises in obtaining certificates in the remaining regions.