Навоий ва Олмалиқ комбинатларидан олтинни бўлиб тўлаш асосида сотиб олиш тартиби яна 3 йилга узайтирилади
Бу ҳақда Президент Шавкат Мирзиёев раислигида ўтказилаётган видеоселектор йиғилишида маълум қилинди.
Мутасаддиларга жойлардаги норасмий заргарлик расталарини замонавий кўринишга келтириб, уларнинг фаолиятини қонунийлаштириш топширилди.
Четдан мутахассис олиб келиш харажатининг 2,5 минг долларгача қисми камида 5 нафар шогирд чиқариш шарти билан қоплаб берилади.
Умуман, заргарликда ҳам саноат усулига ўтиб, ички бозорни ҳимоя қилиш ва миллий брендларни қўллаб-қувватлаш вақти келгани қайд этилди.
Бунинг учун заргарлик саноатида ишлатиладиган ускуналар ва уларнинг бутловчи қисмлари импорт божидан озод қилинади.
Навоий ва Олмалиқ комбинатларидан олтинни бўлиб тўлаш асосида сотиб олиш тартиби яна 3 йилга узайтирилади.
Нуфузли брендлар билан ҳамкорликни йўлга қўйиб, уларнинг дизайни ва қолипини олиб келиш харажатининг 30 минг долларгача қисми қоплаб берилади.

Порядок приобретения золота Навоийского и Алмалыкского аффинажных заводов в рассрочку будет продлен еще на 3 года
Об этом было заявлено в ходе видеоселекторного совещания под председательством президента Шавката Мирзиёева.
Чиновникам было поручено модернизировать неформальные ювелирные лавки в этом районе и узаконить их деятельность.
Будет компенсировано до 2500 долларов США расходов на привлечение специалиста из-за рубежа при условии обучения не менее 5 студентов.
В целом было отмечено, что пора переходить на промышленный метод, защищать внутренний рынок и поддерживать национальные бренды.
В связи с этим оборудование, используемое в ювелирной промышленности, и его комплектующие освобождаются от импортной пошлины.
Порядок приобретения золота с Навоийского и Алмалыкского аффинажных заводов в рассрочку будет продлен еще на 3 года.
Благодаря партнерству с престижными брендами будут покрыты расходы на внедрение их дизайнов и шаблонов в размере до 30 000 долларов США.