Заргарларнинг хомашё билан боғлиқ бирорта муаммоси бўлмаслиги керак – Президент
Хорижий тажриба асосида Яккасарой тумани, Андижон ва Хивада ишлаб чиқарувчиларга ҳам, инвесторларга ҳам жозибадор заргарлик марказлари очилди.
Бундай марказлар бутун республика бўйича барпо қилиниши белгиланди.
Мутасаддиларга жорий йилнинг ўзида хомашё, лаборатория, ўқув маркази, шоу-рум ва дўконлари бир жойда бўлган яна 6 та марказни ишга тушириш, хорижий дизайнер ва технологларни жалб қилиб, заргарларни ўқитиш топширилди.
–Ҳамма эшитиб олсин. Заргарларнинг хомашё билан боғлиқ бирорта муаммоси бўлмаслиги керак, – деди Президент.
Шу мақсадда бу йил биржага чиқариладиган олтин ҳажми 6 тоннадан 8 тоннага оширилади.
Янги заргарлик марказлари ишга тушган Тошкент шаҳри, Андижон ва Хоразмда, бу йил бундай марказлар очилиши режа қилинган Бухоро, Наманган, Самарқанд ва Фарғона вилоятларида ҳамда қолган ҳудудларда эҳтиёждан келиб чиқиб олтин захираси яратилади.

Jewelers should not have any problems with raw materials - President
Based on foreign experience, jewelry centers attractive to both manufacturers and investors have been opened in Yakkasaroy district, Andijan and Khiva.
It was decided to build such centers throughout the republic.
Officials were instructed to launch 6 more centers this year, where raw materials, a laboratory, a training center, a showroom and shops are located in one place, and to attract foreign designers and technologists and train jewelers.
- Let everyone listen. Jewelers should not have any problems with raw materials, - said the President.
To this end, the volume of gold to be issued on the stock exchange this year will be increased from 6 tons to 8 tons.
Gold reserves will be created in Tashkent, Andijan, and Khorezm, where new jewelry centers have been launched, in Bukhara, Namangan, Samarkand, and Fergana regions, where such centers are planned to be opened this year, and in other regions, based on demand.