Ўзбекистон Президенти ЮНИСЕФ билан сермаҳсул шерикликни юксак баҳолади
БМТ тизимидаги ушбу етакчи ихтисослашган институт билан кўп қиррали ҳамкорликни янада кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди.
Учрашув аввалида ЮНИСЕФ раҳбари Ўзбекистон етакчисига БМТ Бош котиби Антониу Гутерришнинг самимий саломини етказди.
Мамлакатимизда амалга оширилаётган ислоҳотлар натижаларига юқори баҳо берилиб, болалар ҳуқуқларини таъминлаш ва имкониятларини кенгайтириш соҳасидаги миллий дастур қўллаб-қувватланди.
Ўзбекистон ва ЮНИСЕФ ўртасидаги ҳамкорлик кейинги йилларда юксак даражага чиққани катта мамнуният билан қайд этилди.
Ташкилот кўмагида мамлакатимизда болаларни зўравонликдан ҳимоя қилиш бўйича қонун, аҳолини ижтимоий ҳимоя қилиш ва болалар онкологиясига қарши курашиш соҳасида стратегик ҳужжатлар қабул қилинди. Коронавирус пандемиясига қарши курашиш ва вакцинация тизимини ривожлантиришга кўмаклашилди.
Қонунчиликни такомиллаштириш, болаларни парвариш қилиш ва қўллаб-қувватлашнинг янги механизмларини жорий этиш, ижтимоий хизмат ва кадрлар тайёрлаш тизимини ривожлантириш, ижтимоий хизматлардан фойдаланиш имкониятини кенгайтириш ва уларнинг сифатини яхшилаш, миллий стандартларни ишлаб чиқиш, ижтимоий суғуртани кенгайтириш, инклюзив таълимни ривожлантириш ва бошқа устувор йўналишларда қўшма чора-тадбирларни амалга ошириш муҳимлиги қайд этилди.
2030 йилгача мўлжалланган янги Мамлакат дастурини қабул қилиш, шунингдек, болалар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва манфаатларини илгари суриш масалалари бўйича қатор халқаро тадбирларни биргаликда ўтказишга келишиб олинди.

The President of Uzbekistan highly appreciated the fruitful partnership with UNICEF
The issues of further expanding multifaceted cooperation with this leading specialized institution of the UN system were discussed.
At the beginning of the talks, the head of UNICEF conveyed sincere greetings from UN Secretary-General Antonio Guterres to the leader of Uzbekistan.
The results of the reforms carried out in our country were highly appreciated, and the national program in the field of ensuring rights and expanding opportunities for children was supported.
During the meeting, deep satisfaction was expressed with the level of interaction between Uzbekistan and UNICEF achieved in recent years.
With the support of the Organization, our country adopted a legislative act on the protection of children from violence, strategic documents in the field of social protection of the population and the fight against childhood oncology. Support was provided in countering the coronavirus pandemic and developing the vaccination system.
The importance of implementing joint measures in the field of improving legislation, introducing new mechanisms for the care and support of children, developing a system of social work and training personnel, improving the availability and quality of social services, developing national standards, expanding social insurance, developing inclusive education and other priority areas was noted.
An agreement was reached on the adoption of a new Country Program until 2030, as well as jointly holding a number of international events on the protection of the rights and promotion of the interests of children.