Темир йўл соҳасидаги вазифалар кўрсатиб ўтилди
Давлатимиз раҳбарининг 2023 йил 10 октябрдаги қарорига мувофиқ, бу соҳа тубдан ислоҳ қилинмоқда. “Ўзбекистон темир йўллари” акциядорлик жамияти таркибий жиҳатдан ўзгартирилиб, носоҳавий бино, ёндош ер ва ортиқча вазифалар қисқартирилди. Натижада илгари зарар билан ишлаган компания ўтган йили 47 миллиард сўм соф фойда билан чиқди. “Temiryoʻlkargo” компанияси ташкил этилгач, юк вагонларидан фойдаланиш самарадорлиги 2 карра ошди.
Лекин ҳали имкониятлар кўп. Тақдимотда соҳа инфратузилмасини ривожлантириш ва даромадни ошириш вазифалари кўрсатиб ўтилди.
Хусусан, транзит юкларини ташиш қувватидан тўлиқ фойданилмаяпти. Буни келгуси йилларда 40 фоизга ошириш орқали даромадни 2 карра кўпайтириш мумкин.
Масалан, илк бор Хитой – Туркия йўналиши бўйича юк поездлари қатнови йўлга қўйилди. Юртимизда янги поездлар олиб келиниб, қатновлар йилдан йилга кўпаймоқда. Шу боис темир йўл инфратузилмаси ўтказувчанлигини изчил ошириб бориш зарурлиги таъкидланди.
Бу масала, айниқса, Тошкент атрофида долзарб. Ҳозир ташқи юкларнинг 70 фоизи “Чуқурсой” станцияси орқали ташилмоқда. Баъзан бунга бир неча кун вақт сарфланиб, ортиқча харажат ва навбатга сабаб бўлаяпти.
Шу боис юк станцияларини пойтахт ҳудудидан ташқарига чиқариш, Янгийўл тумани ва Янги Тошкент яқинида йирик станциялар барпо этиш таклиф қилинмоқда. Шунингдек, пойтахтимизни айланиб ўтувчи “Озодлик – Янгиер” темир йўли қурилиши кўзда тутилган. Натижада Фарғона водийси билан бошқа вилоятлар ўртасидаги юк ташувлари Тошкент шаҳрига кирмасдан амалга оширилади.
Янги лойиҳалардан яна бири Самарқанд – Ургут йўлидир. Ҳозирда ишлар бошланиб, 7 километр темир излар ётқизилган. Бу йўналиш узунлиги жами 54 километр бўлиб, 2 та вокзал, “Ургут” иқтисодий зонасида 2 та юк станцияси қурилади.
Вокзалларга кириб-чиқиш тартиби, хизматлар сифати масалаларига ҳам тўхталиб ўтилди. Йўловчилар ҳаракатига қулайлик яратиш, туристлар учун шароитни яхшилаш, автотураргоҳларни кенгайтириш вазифалари қайд этилди.
Мутасаддилар, шунингдек, электропоездлар олиб келиш, хизмат сифатини яхшилаш режалари бўйича ахборот берди.

Определены задачи в железнодорожной сфере
В соответствии с постановлением главы государства от 10 октября 2023 года в данной сфере проводятся масштабные реформы. Акционерное общество «Узбекистон темир йуллари» прошло структурную трансформацию: сокращены непрофильные активы, прилегающие земельные участки и лишние функции. В результате компания, ранее работавшая с убытками, в прошлом году завершила год с чистой прибылью в размере 47 миллиардов сумов. После создания компании «Temiryoʻlkargo» эффективность использования грузовых вагонов увеличилась в два раза.
Тем не менее, потенциал отрасли далек от исчерпания. В ходе презентации были обозначены задачи по развитию инфраструктуры и увеличению доходов.
В частности, возможности по перевозке транзитных грузов используются не в полной мере. При увеличении объемов таких перевозок на 40 процентов в ближайшие годы можно удвоить доходы.
К примеру, впервые были запущены грузовые поезда по направлению Китай–Турция. В страну завозятся новые составы, и количество рейсов с каждым годом растет. В связи с этим подчеркнута необходимость поэтапного увеличения пропускной способности железнодорожной инфраструктуры.
Особенно актуальным этот вопрос является в пригородах Ташкента. В настоящее время 70 процентов внешних грузов проходят через станцию «Чукурсой», что иногда приводит к многодневным задержкам, дополнительным затратам и очередям.
В связи с этим предлагается вынести грузовые станции за пределы столицы и построить крупные станции в Янгиюльском районе и вблизи Нового Ташкента. Также планируется строительство объездной линии «Озодлик – Гулистан». Это позволит удвоить объемы грузоперевозок без захода в Ташкент.
Среди новых проектов — железнодорожная линия Самарканд – Ургут. В настоящее время уже проложено 7 километров рельсов. Общая протяженность линии составит 54 километра, будет построено 2 вокзала и 2 грузовые станции на территории экономической зоны «Ургут».
Отдельное внимание уделено вопросам упрощения доступа к территории вокзалов, повышения качества предоставляемых услуг. Отмечена необходимость создания удобств для передвижения, улучшения условий для туристов и расширения парковок.
Также заслушаны доклады ответственных лиц о планах по закупке электропоездов и повышению качества железнодорожного обслуживания.