Рим йўллари Самарқандга бошлади
Италия Республикаси Бош вазири Жоржа Мелони Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ҳамроҳлигида Самарқанд шаҳридаги Регистон майдонида бўлди.
ЮНЕСКОнинг Бутунжаҳон мероси рўйхатига киритилган, дунёга машҳур Регистон майдони буюк аждодларимизнинг бунёдкорлик салоҳиятини акс эттирувчи мамлакатимизнинг асосий ташриф қоғозидир. Мажмуадаги Мирзо Улуғбек, Шердор ва Тиллакори мадрасалари ўзининг улуғворлиги, бой тарихи ва бетакрор меъморчилиги билан юртимиз меҳмонларида чуқур таассурот қолдирмоқда.
Олий мартабали меҳмонга ушбу Шарқ шаҳарсозлиги дурдонасининг қурилиш тарихи, меъморий ечимлари ва безакларининг ўзига хос жиҳатлари, ушбу маскан билан боғлиқ муҳим воқеалар ва шахслар, шунингдек, ўзбек халқининг маданий мероси ҳақида батафсил маълумот берилди.
Сўнгра давлат раҳбарлари "Silk Road Samarkand" халқаро туризм марказидаги "Боқий шаҳар" тарихий-этнографик боғида бўлдилар. Халқимизнинг бой маданий мероси, ҳунармандчилик ва амалий санъатини акс эттирувчи кўргазмалар томоша қилинди. Рақс жамоаларининг чиқишларидан иборат маданий дастур намойиш этилди.
Дунё тарихчилари, шарқшунослар тилида шундай гап бор: Ғарбда – Рим, Шарқда – Самарқанд. Бу билан икки минтақа цивилизациясида ушбу икки қадимий шаҳар қанчалик муҳим роль ўйнагани эътироф этилади. Ҳалигача Ўзбекистон ва Италия тарихчилари, археологлари Самарқанд ва Рим мисолида давлатлар ўртасидаги алоқалар ўтмиши билан қизиқади, бу борада тадқиқотлар олиб борилади. Жумладан, бир неча йилдан буён Ўзбекистон ва италиялик археологлар Самарқанд шаҳри яқинидаги Кофирқалъа археологик ёдгорлигини ўрганмоқда.
Илк ўрта асрларга оид мазкур обида Самарқанд ҳукмдорларининг шаҳар ташқарисидаги қароргоҳи бўлган. Бу ердан V-VIII асрларга оид кумуш тангалар, муҳр ва бошқа ашёлар топилган.
2023 йилда юртимизга расмий ташриф билан келган Италия Республикаси Президенти Сержо Маттарелла мазкур қўшма экспедиция фаолияти билан танишиб, улар ишига муваффақият тилаган эди.
Бугунги кунда юртимиз олий таълим муассасалари Италия университетлари билан ҳам фаол ҳамкорлик қилмоқда. Бунинг натижасида охирги 2 йилда 100 нафардан ортиқ профессор-ўқитувчиларимиз Италия олий ўқув юртларида стажировка ўтади. Ҳозир мамлакатимиздаги олий таълим муассасаларида 700 нафардан ортиқ талаба итальян тилини ўрганмоқда. Бугунги кунга келиб, икки мамлакатнинг олий таълим муассасалари 50 дан ортиқ ўзаро келишувлар асосида ҳамкорлик қилмоқда.
Яқинда Шароф Рашидов номидаги Самарқанд давлат университетида бўлиб ўтган давра суҳбатида икки давлатдаги ўттизга яқин олий таълим муассасалари ректорлари, вазирлик ва идоралар вакиллари иштирок этиб, ҳамкорликнинг келгуси истиқболларини муҳокама қилди. Олий таълим муассасалари, вазирлик ва идоралар ўртасида ҳамкорлик шартномалари имзоланди.
Дарвоқе, бир неча минг йиллик тарихга эга Рим дунёнинг қадимий цивилизация марказларидан бири бўлгани боис маданий ва сиёсий мулоқотларда “Барча йўллар Римга элтади” деган ибора пайдо бўлган. Бугун бу таърифни ер юзининг сайқали, Шарқ ва Ғарбни боғлаган қадимий кентга нисбатан қўллаб, барча йўллар Самарқандга бошлайди, деб айтсак муболаға бўлмайди.
Ташрифнинг асосий тадбирлари 29 май куни бўлиб ўтади.
Самарқанд шаҳридаги олий даражадаги музокараларда Ўзбекистон– Италия стратегик шериклик муносабатларини янада мустаҳкамлаш ва кўп қиррали ҳамкорликни кенгайтириш масалалари кўриб чиқилади. Инновацион ҳамкорлик ва гуманитар алмашинув лойиҳаларини илгари суриш диққат марказида бўлади.

Дороги Рима привели в Самарканд
Премьер-министр Итальянской Республики Джорджа Мелони в сопровождении Президента Шавката Мирзиёева посетила архитектурный ансамбль Регистан.
Всемирно известная площадь Регистан, включенная в Список всемирного наследия ЮНЕСКО, является главной визитной карточкой нашей страны, отражающей созидательный потенциал великих предков. Входящие в ансамбль медресе Мирзо Улугбека, Шердор и Тиллякори своими масштабами, богатой историей и неповторимой архитектурой производят глубокое впечатление на гостей нашей страны.
Высокая гостья была подробно ознакомлена с историческими фактами строительства этой жемчужины восточного зодчества, особенностями архитектурных решений и декора, знаковыми событиями и личностями, связанными с этим местом, а также культурным наследием узбекского народа.
Далее лидеры посетили историко-этнографический парк «Вечный город» в Международном туристическом центре Silk Road Samarkand. Были осмотрены экспозиции, раскрывающие богатое культурное наследие нашего народа, ремесленничества и прикладного искусства. Представлена культурная программа из выступлений хореографических коллективов.
Среди историков и востоковедов существует выражение: «На западе – Рим, на Востоке – Самарканд». Фраза подчеркивает значимость этих двух древних городов в развитии западной и восточной цивилизаций. Историки и археологи Узбекистана и Италии по сей день проявляют интерес к развитию межгосударственных связей на примере Самарканда и Рима, проводя соответствующие исследования. В частности, вот уже несколько лет узбекские и итальянские археологи изучают археологический памятник Кафиркала, расположенный вблизи Самарканда.
Этот памятник раннего средневековья был загородной резиденцией правителей Самарканда. Здесь были обнаружены серебряные монеты, печати и другие предметы, относящиеся к V–VIII векам.
В ходе официального визита в нашу страну в 2023 году Президент Итальянской Республики Серджо Маттарелла ознакомился с деятельностью данной совместной экспедиции и пожелал ее участникам успехов в работе.
На сегодняшний день сотрудничество нашей сраны с Италией активно развивается и в сфере высшего образования. В результате за последние два года более 100 профессоров и преподавателей из Узбекистана прошли стажировку в высших учебных заведениях Италии. В настоящее время в вузах нашей страны более 700 студентов изучают итальянский язык. Между высшими учебными заведениями двух стран действует свыше 50 соглашений о сотрудничестве.
Недавно в Самаркандском государственном университете имени Шарафа Рашидова состоялся круглый стол с участием ректоров около 30 университетов, а также представителей министерств и ведомств двух государств, которые обсудили перспективы дальнейшего партнерства. Были подписаны меморандумы о сотрудничестве между вузами, министерствами и ведомствами Узбекистана и Италии.
Как известно, Рим, обладающий многовековой историей, был одним из важнейших центров древней цивилизации, и именно поэтому возникло известное выражение: «Все дороги ведут в Рим». Сегодня вполне уместно применить эту фразу к древнему городу – «украшению лика Земли», который связывал Восток и Запад, и сказать, что все дороги ведут в Самарканд.
Основные мероприятия визита состоятся 29 мая.
В ходе переговоров на высшем уровне в городе Самарканде будут рассмотрены вопросы дальнейшего укрепления узбекско-итальянских отношений стратегического партнерства и расширения многопланового сотрудничества. В фокусе внимания – продвижение проектов инновационного взаимодействия и гуманитарного обмена.