Ўзбекистон-Италия муносабатлари жадал ривожланмоқда
Икки томонлама стратегик шериклик муносабатларини янада ривожлантириш ва кўп қиррали ҳамкорликни кенгайтириш масалалари кўриб чиқилди.
2023 йил июнь ойида Рим шаҳрида ўтган олий даражадаги учрашувларда эришилган келишувлар изчил амалга оширилаётгани мамнуният билан қайд этилди.
Кейинги йилларда товар айирбошлаш ҳажми, шу жумладан етказиб берилаётган маҳсулотлар турининг кенгайгани ҳисобига қарийб 3 баробар ошди.
Қўшма корхона ва лойиҳалар сони 2 баробар кўпайди. Италиянинг етакчи компаниялари билан металлургия, электротехника, қишлоқ хўжалиги, чорвачилик, туризм ва бошқа соҳаларда ўзаро манфаатли кооперация йўлга қўйилган.
Ўзбекистон делегацияси Венециядаги биенналеда фаол иштирок этди, Флоренцияда кўргазма ўтказилди. Ўтган йил декабрь ойида Рим ва Виарежо шаҳарларида Ўзбекистон маданияти кунлари бўлиб ўтди.
Мамлакатимизда Турин ва Пиза университетларининг филиаллари муваффақиятли фаолият юритмоқда. Апрель ойида ректорларнинг иккинчи форуми самарали ўтди.
Томонлар фаол сиёсий алмашинувни давом эттиришни қўллаб-қувватладилар.
Жорий йил апрель ойида Самарқандда ўтган самарали саммитга мувофиқ Европа Иттифоқи институтлари билан фаол ҳамкорлик давом эттирилади. Амалий натижаларга эътибор қаратган ҳолда "Марказий Осиё - Италия" саммитини ўтказиш муҳимлиги таъкидланди.
Савдо соҳасида бизнесга техник кўмак дастурларини кенгайтиришга келишиб олинди. Европа Иттифоқи бозорига чиқиш учун ўзбекистонлик экспортчиларни ўқитиш, Тошкентда қўшма Сертификатлаш марказини ташкил этиш, Мувофиқликни баҳолаш тўғрисидаги битимни қабул қилишни тезлаштириш шулар жумласидан.
Давлатимиз раҳбари Италиянинг етакчи компаниялари билан Технологик шериклик дастурини ишга туширишни таклиф қилди.
Хусусий тадбиркорликнинг инновацион лойиҳалари, ўта муҳим минераллар ва қишлоқ хўжалиги хомашёсини чуқур қайта ишлаш, автомобилсозлик учун бутловчи қисмлар, электротехника, энергетика, озиқ-овқат, фармацевтика, қурилиш саноатида юқори технологияли маҳсулотлар ишлаб чиқариш, тўқимачилик, чарм, мебелсозлик ва бошқа тармоқлар учун дизайн марказларини ташкил этиш устувор йўналишлар сифатида қайд этилди.
Бундай лойиҳалар Европа оператори бошқарувида Тошкент вилоятида ташкил этиладиган саноат паркида жойлаштирилиши мумкин.
Лойиҳаларни қўллаб-қувватлашнинг янги механизмларини ишга тушириш учун қўшма инвестиция жамғармасини ташкил этиш, шунингдек, Италиянинг "SACE" ва "SIMEST" давлат агентликларини жалб қилиш масаласи кўриб чиқилади.
Комплекс "йўл харитаси" асосида қишлоқ хўжалигида кенг кўламли илмий-технологик ҳамкорликни ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилди. Узум, зайтун, заъфарон, сарсабил етиштириш, агролабораториялар ташкил этиш, биотехнологияларни ривожлантириш ва агросуғуртани жорий қилиш бўйича кооперация истиқболлари қайд этилди.
Янги лойиҳаларни илгари суриш мақсадида Ҳукуматлараро гуруҳ ишини қайта тиклаш ва унинг йиғилишини бизнес форуми билан бирга ўтказишга келишиб олинди.
Ўзбекистон ва Италия ҳудудлари ўртасидаги шериклик муносабатларини кенгайтириш доирасида Ломбардия губернатори Аттилио Фонтана ташрифи ва биринчи Ҳудудлар форуми доирасида амалий натижаларга эришиш муҳим экани таъкидланди.
Таълим соҳасида мамлакатимизда Тушия университети филиалини, Пиза, Тренто, Рома Тре ва Ка-Фоскари университетлари билан икки томонлама диплом дастурларини ишга тушириш режалари қўллаб-қувватланди.
Ўзбекистонда Италия маданияти кунларини ўтказишга келишиб олинди.
Ташриф доирасида меҳнат миграцияси соҳаcbда тизимли ҳамкорликни йўлга қўйишга қаратилган битим имзолангани мамнуният билан қайд этилди.
Учрашув якунида эришилган келишувларни амалга ошириш бўйича комплекс "йўл харитаси"ни тайёрлаш тўғрисида қарор қабул қилинди.

Узбекско-итальянские отношения динамично развиваются
Были рассмотрены вопросы дальнейшего развития двусторонних отношений стратегического партнерства и расширения многопланового сотрудничества.
С удовлетворением отмечена последовательная реализация договоренностей, достигнутых в ходе встреч на высшем уровне в Риме в июне 2023 года.
Товарооборот за последние годы вырос почти в 3 раза, в том числе за счет расширения номенклатуры взаимных поставок.
Число совместных предприятий и проектов увеличилось в 2 раза. Налажена взаимовыгодная кооперация с ведущими компаниями Италии в области металлургии, электротехники, сельского хозяйства, животноводства, туризма и других сферах.
Узбекская делегация приняла активное участие в биеннале в Венеции, проведена выставка во Флоренции. В декабре прошлого года в Риме и Виареджо состоялись Дни культуры Узбекистана.
В нашей стране успешно работают филиалы Туринского и Пизанского университетов. В апреле плодотворно прошел второй Форум ректоров.
Стороны выступили за продолжение активного политического обмена.
Будет продолжено активное взаимодействие с институтами Европейского союза с учетом плодотворного саммита в Самарканде в апреле этого года. Подчеркнута важность проведения саммита «Центральная Азия–Италия» с фокусом на практические результаты.
Достигнута договоренность о расширении программ технического содействия бизнесу в торговой сфере. Речь идет об обучении узбекских экспортеров для выхода на рынок ЕС, создании совместного Сертификационного центра в Ташкенте, ускорении принятия Соглашения по оценке соответствия.
Глава нашего государства предложил запустить Программу технологического партнерства с ведущими компаниями Италии.
В качестве приоритетов обозначены инновационные проекты частного бизнеса, глубокая переработка критических минералов и сельскохозяйственного сырья, производство компонентной базы для автомобилестроения, продукции с высоким переделом в электротехнике, энергетике, пищевой, фармацевтической, строительной промышленности, создание дизайн-центров для текстильной, кожевенной, мебельной и других отраслей.
Такие проекты могут быть размещены в специально создаваемом в Ташкентской области индустриальном парке под управлением европейского оператора.
Для запуска новых механизмов поддержки проектов будет рассмотрен вопрос создания совместного инвестфонда, а также привлечения государственных агентств Италии «SACE» и «SIMEST».
Отдельное внимание уделено развитию полномасштабного научно-технологического сотрудничества в сельском хозяйстве на основе комплексной «дорожной карты». Отмечены перспективы кооперации по выращиванию винограда, оливок шафрана, спаржи, созданию агролабораторий, развитию биотехнологий и внедрению агрострахования.
Для продвижения новых проектов условлено возобновить работу Межправительственной группы и провести ее заседание с бизнес-форумом.
В рамках расширения партнерских отношений между регионами Узбекистана и Италии подчеркнута важность достижения практических результатов в ходе предстоящего визита губернатора Ломбардии Аттилио Фонтаны и первого форума регионов.
В образовательной сфере поддержаны планы по запуску в нашей стране филиала университета Тушии, программ двойных дипломов с университетами Пизы, Тренто, Рома Тре и Ка-Фоскари.
Достигнута договоренность о проведении Дней итальянской культуры в Узбекистане.
С удовлетворением отмечено подписание в ходе нынешнего визита Соглашения в области трудовой миграции, направленного на организацию системного сотрудничества в этой сфере.
По итогам встречи принято решение о подготовке комплексной «дорожной карты» по реализации достигнутых договоренностей.