Yangi O‘zbekiston madaniy diplomatiyasining kuchi nimada?
Amalga oshirilgan sa’y-harakatlar samarasida xorijiy davlatlar bilan o‘zaro hamkorlik faol kengaymoqda, xalqaro tashkilotlar, diplomatik vakolatxonalar bilan samimiy va hurmatli aloqalar o‘rnatilib, tizimli qo‘shma ma’naviy-ma’rifiy ishlar yo‘lga qo‘yildi.
Mamlakatimiz qadimiy tarix, boy madaniyat, ko‘p asrlik an’ana va urf-odatlarga ega. Tashqi siyosatda o‘zimizning madaniy salohiyatimizni qo‘llash respublikaning ijobiy qiyofasini yaratish, uning jahon miqyosidagi nufuzini oshirish jihatlaridan biriga aylanib, nafaqat ichki, balki tashqi siyosat muammolarini ham tezroq hal etish imkonini bermoqda. Shu bois mamlakatimiz o‘zining tashqi siyosatida o‘zaro hurmat, qadriyatlar, san’at va an’analar almashinuviga asoslangan madaniy diplomatiyadan faol foydalanmoqda. Xalqaro aloqalar sohasidagi mutaxassislar madaniy diplomatiyani xalqlar o‘rtasida uzoq muddatli aloqalarni shakllantiradigan va mamlakat haqidagi dunyo idrokiga ta’sir etuvchi strategik vosita deb atashadi.
Madaniy diplomatiyani rivojlantirishda xalqaro tashkilotlar alohida o‘rin tutadi. Shu tariqa, 21-may kuni Budapeshtda (Vengriya) Turkiy davlatlar tashkilotining norasmiy sammiti bo‘lib o‘tdi, uning kun tartibiga turkiy xalqlarning bebaho madaniy-tarixiy merosini ommalashtirish sohasidagi hamkorlikni mustahkamlash masalalari kiritilgan.
O‘zbekiston 2019-yilda mazkur assotsiatsiyaga a’zo bo‘lgan va shundan buyon nafaqat siyosiy va iqtisodiy hamkorlik, balki madaniy-gumanitar hamkorlik yo‘nalishida ham muntazam tashabbuslar ilgari surmoqda. Turkiy merosni asrab-avaylash va ommalashtirish, turkiy tillarni targ‘ib qilish, madaniy almashinuv va qo‘shma tadbirlarni qo‘llab-quvvatlash muhim vazifalar sirasiga kiradi.
Shuni ta'kidlash kerakki, UTGning yaratilishi va rivojlanishining asosi umumiy til va din, tarixiy va madaniy aloqalar bo'lib, bu mamlakatlarning xalqaro maydondagi ovozini mustahkamlash va xalqlar qadriyatlarini ommalashtirish imkonini beradi. UTGning ustuvor vazifalari ishtirokchilar o‘rtasida ishonch va do‘stlikni mustahkamlashdan tashqari, fan, ta’lim, madaniyat va turizm sohalarida o‘zaro hamkorlikni kengaytirayotgani bejiz emas. UTC shafeligida oltita tashkilot faoliyat yuritadi, ulardan ikkitasi madaniy-gumanitar aloqalarni rivojlantirish platformasi vazifasini bajaradi. Bu turkiy tilli xalqlar oʻrtasidagi madaniy-gumanitar aloqalarni tiklash maqsadida 1993-yil 12-iyulda tashkil etilgan bosh qarorgohi Anqarada (Turkiya) boʻlgan Xalqaro Turkiy madaniyat tashkiloti (TURKSOY). Tashkilotning o‘zi ilmiy-ma’rifiy yo‘nalishga ega va ko‘plab xalqaro loyihalar orqali turkiy xalqlar madaniyatini targ‘ib qiladi. TURKSOY har yili turkiy madaniyatning u yoki bu atoqli namoyandalari xotirasiga bag‘ishlab e’lon qilib, madaniyat xazinasiga alohida hissa qo‘shmoqda. Tashkilotning muhim tashabbuslari qatorida har yili ishtirokchi davlatlarning shaharlaridan birini Turkiy dunyoning madaniy poytaxti deb e’lon qilish ham bor. Bu faxriy unvon allaqachon yurtimiz durdonasi – Xivaga berilgan. UTC homiyligida faoliyat yurituvchi va madaniy kun tartibini targʻib qilish bilan shugʻullanuvchi yana bir tashkilot shtab-kvartirasi Bokuda (Ozarbayjon) joylashgan Turkiy tillar madaniyati va merosi fondidir. U Ozarbayjon tomonining tashabbusi bilan 2012-yil avgust oyida turkiy xalqlar madaniyati va tarixiy merosini tiklash, rivojlantirish va targʻib qilishga qaratilgan loyihalarni ishlab chiqish maqsadida tashkil etilgan.
O‘zbekistonning muhim madaniy-gumanitar tashabbuslarini UTG (TURKSOY, TurkPA, Xalqaro Turk akademiyasi va Turkiy madaniyat va meros jamg‘armasi) sho‘ba tuzilmalari orqali targ‘ib qilish, respublikaning turkiy dunyoda o‘ziga xos tarixiy o‘rniga alohida e’tibor qaratish davlatimiz tashqi siyosatining ustuvor vazifalaridan biridir. Bunday faol pozitsiya ham bejiz emas: qadimiy O‘zbekiston zaminida jahon sivilizatsiyasi rivojiga ulkan hissa qo‘shgan buyuk alloma va mutafakkirlar, adib va ilohiyotshunoslar yashagan. Xorazmiy, Ahmad Farg‘oniy, Abu Rayhon Beruniy, Ibn Sino, Mirzo Ulug‘bek va boshqalar tarixda yorqin iz qoldirgan, daho Alisher Navoiy ijodi bugungi kungacha turkiy dunyoni birlashtiruvchi kuch bo‘lib xizmat qilmoqda. Prezident Shavkat Mirziyoyev 2021-yil 31-mart kuni bo‘lib o‘tgan UTCning norasmiy sammitida so‘zlagan nutqida “Xalqlarimizning dunyoviy fanlar rivojiga qo‘shgan bebaho hissasi va boy madaniy merosini chuqur o‘rganish, turli tadqiqotlar o‘tkazish va ularni jahon miqyosida targ‘ib etish ham katta e’tiborni talab etadi”, deb alohida ta’kidlagan edi. Shunday qilib, UTCdagi olti yillik ishtiroki davomida O‘zbekiston tashkilot kotibiyati bilan birgalikda bir qator yirik tadbirlarni o‘tkazdi: “Turkiy xalqlar davlatchiligi va madaniy merosini rivojlantirishda Qo‘qon xonligining o‘rni” xalqaro konferensiyasi, UTC mamlakatlari 250 dan ortiq yosh ishbilarmonlar ishtirokida birinchi yosh tadbirkorlar forumi, Lee IV delegatsiyalar forumi Turk dunyosining birinchi yoshlar poytaxti. tashabbusi bilan mamlakatimizda Turk dunyosi birligiga qo‘shgan hissasi uchun Alisher Navoiy nomidagi xalqaro mukofot ta’sis etildi.
2022-yil mamlakatimizda qishloq xo‘jaligi vazirlarining birinchi yig‘ilishi va Turkiy agroforum kabi o‘ndan ortiq yirik tadbirlarga mezbonlik qilgan eng faol yil bo‘ldi. 2023-yil dekabr oyida esa O‘zbekistonda “Jadidlar: milliy o‘zlik, mustaqil davlatchilik g‘oyalari” mavzuida yuqori darajadagi xalqaro konferensiya bo‘lib o‘tdi.
Toshkent umumiy tarixiy ildizlar va boy madaniy merosga tayangan holda, taʼlim, innovatsiyalar va turizm sohalarida loyihalarni rivojlantirishga intilayotgan UTGda ishtirok etuvchi mamlakatlarni bir-biriga yaqinlashtirish boʻyicha koʻp qirrali strategiyani qoʻllab-quvvatlaydi. Bunga misol tariqasida UTG doirasida Turkiy tilli universitetlar ittifoqi, “Orxun” almashinuv dasturi kabi loyihalarni amalga oshirish mumkin. Bunday tashabbuslar akademik harakatchanlikni oshirish va ilmiy hamkorlikni mustahkamlashga xizmat qilmoqda.
Bugungi kunda assotsiatsiya mamlakatlari ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirish uchun ulkan institutsional va amaliy salohiyatga ega. Bundan tashqari, madaniy-gumanitar sohadagi tashabbuslar o'z yutuqlari va merosini namoyish etish imkoniyatini beradi, shuningdek, birgalikda madaniy muloqot va bilim almashish platformasini yaratadi. Oʻz navbatida, Oʻzbekiston UTGda ilgari surayotgan tashabbuslar konstruktiv xarakterga ega boʻlib, hukmronlik qilish yoki “blok ittifoqlari” qurishga urinish emas. O‘zbekistonning bunday pragmatik va mutanosib siyosati mintaqaviy va xalqaro hamkorlikni rivojlantirishning yangi qirralarini ochib, xorijiy sheriklar bilan iqtisodiyot, savdo, sanoat, sarmoya va biznes sohalarida o‘zaro manfaatli aloqalarni o‘rnatish va rivojlantirish uchun zamin yaratadi.
Turkiy davlatlar tashkiloti doirasida davlatlararo munosabatlarning rivojlanishi etnik, til va geografik mushtaraklik yaqin siyosiy, iqtisodiy va madaniy aloqalarni shakllantirish uchun muhim asos ekanligini ko‘rsatadi. Ushbu motivlardan kelib chiqib, mintaqa davlatlari o‘zaro tashqi savdo aloqalarini ustuvor yo‘nalish sifatida yo‘lga qo‘yish, bozorlarga chiqish, tranzitni ta’minlash va boshqa masalalarni hal etishda bir-birini qo‘llab-quvvatlashga intilmoqda. Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev tomonidan Turkiy davlatlar tashkiloti sammitlarida ilgari surilgan, butun turkiy dunyo faxri bo‘lgan ajdodlarning bebaho merosi bo‘lgan O‘zbekiston madaniyatini targ‘ib etishga qaratilgan tashabbuslar alohida e’tiborga loyiqdir. Shunday qilib, davlatimiz rahbari Jaloliddin Rumiy, Yunus Emro, Yusuf Xos Hojib, Nizomiy Ganjaviy, Maxtumquli, Firog‘iy, Boborahim Mashrab kabi buyuk shoirlar haqida gapirar ekan, bu madaniyat arboblari merosi butun turkiy xalqlarning umumiy ma’naviy boyligi ekanligini ta’kidladi. Prezident Shavkat Mirziyoyev yaqinda Budapeshtda bo‘lib o‘tgan norasmiy sammitda so‘zlagan nutqida: “Jahon ilm-fani va madaniyatiga ulkan hissa qo‘shgan, faxrimiz bo‘lgan buyuk ajdodlarimiz merosini chuqur o‘rganish va dunyoda targ‘ib etish barchamiz uchun sharafli va mas’uliyatli vazifadir. Yosh avlodning ilm-fanini rivojlantirish, ta’lim-tarbiya olish imkoniyatlarini kengaytirish borasidagi sa’y-harakatlarimizda turkiy dunyoda yuksak ma’naviyat tamoyili yo‘q”, – dedi. va bilimdan boshqa najot bo‘la olmaydi". Davlatimiz rahbari yangi tashabbuslarni ham ilgari surdi. Ulardan biri Toshkentda Xalqaro Turkiy Davlatlar universitetining ochilishidir. Universitetda turkiy davlatlardan yetakchi professor-o‘qituvchilar, olimlar faoliyat yuritishi kutilmoqda. Bu yoshlarning intellektual salohiyatini oshirish, yangi imkoniyatlar yaratishga munosib hissa qo‘shishi kutilmoqda. O‘tgan davr mobaynida jahon madaniyatiga bo‘lgan talab katta o‘zgarishlarga olib kelganini tushunish muhimdir. madaniy-gumanitar aloqalarni rivojlantirish uchun, bir qator iqtisodiy va siyosiy jihatlar bo'yicha to'qnashuvlar mavjud bo'lgan dunyo hamjamiyatida aynan madaniyat tafovutlarni bartaraf etish, o'zaro tushunishni kuchaytirish va xalqaro munosabatlarni yaxshilash uchun eng katta salohiyatga ega bo'lib, madaniy diplomatiya tamoyillarini ilgari surish, mamlakatlar o'rtasidagi aloqalarni mustahkamlash va uning global barqaror rivojlanishiga hissa qo'shishda muhim ahamiyatga ega. ijodiy rivojlanish va o'zaro tushunish uchun yangi imkoniyatlar yaratish sifatida.
Ra'noxon Tursunova,
JIDU dotsenti, tarix fanlari doktori.
Saodat Gladkix,
O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi huzuridagi O‘zbekistonning eng yangi tarixini muvofiqlashtiruvchi-metodik markazi mustaqil tadqiqotchisi

В чем сила культурной дипломатии Нового Узбекистана?
В результате прилагаемых усилий наблюдается активное расширение взаимодействия с зарубежными государствами, выстраиваются искренние и уважительные отношения с международными организациями и дипломатическими представительствами, налажено системное проведение совместной духовно-просветительской работы.
Наша страна обладает древней историей, богатой культурой, многовековыми традициями и обычаями. Использование собственного культурного потенциала во внешней политике становится одним из аспектов создания позитивного имиджа республики, повышения ее авторитета на мировой арене, а также позволяет оперативнее решать не только внутренние, но и внешнеполитические задачи. Именно поэтому наша страна в проведении внешней политики активно использует культурную дипломатию, которая основывается на взаимном уважении, обмене ценностями, искусством и традициями. Специалисты в области изучения международных отношений называют культурную дипломатию стратегическим инструментом, формирующим долгосрочные контакты между народами и влияющим на восприятие страны в мире.
Особое значение в продвижении культурной дипломатии играют международные организации. Так, 21 мая в Будапеште (Венгрия) состоялся неформальный саммит Организации тюркских государств, в повестке дня которого значились вопросы укрепления взаимодействия в сфере популяризации бесценного культурно-исторического наследия тюркских народов.
Узбекистан вошел в состав объединения в 2019 году и с тех пор на регулярной основе выступает с инициативами не только по политической и экономической кооперации, но и в направлении культурно-гуманитарного сотрудничества. Среди важных задач - сохранение и популяризация тюркского наследия, продвижение тюркских языков, поддержка культурных обменов и совместных мероприятий.
Необходимо подчеркнуть, что основой создания и эволюции ОТГ служат общность языка и религии, исторических и культурных связей, что позволяет усилить голоса стран на международной арене и популяризировать ценности народов. Не случайно в качестве приоритетных задач ОТГ, помимо укрепления доверия и дружбы между участниками, выступает расширение взаимодействия в области науки, образования, культуры и туризма.
Под эгидой ОТГ действуют шесть организаций, две из которых выступают площадками для развития культурно-гуманитарных связей. Это Международная организация тюркской культуры (ТЮРКСОЙ) со штаб-квартирой в Анкаре (Турция), учрежденная 12 июля 1993 года с целью возрождения культурно-гуманитарных связей между тюркоязычными народами. Сама организация имеет научно-просветительскую направленность и продвигает культуру тюркских народов посредством многочисленных международных проектов. ТЮРКСОЙ отмечает особый вклад в сокровищницу культуры, объявляя каждый год в память о том или ином выдающемся деятеле тюркской культуры. Среди значимых инициатив организации - ежегодное объявление культурной столицей тюркского мира одного из городов стран-участниц. Этого почетного титула уже была удостоена жемчужина нашей страны - Хива.
Другой организацией, действующей под эгидой ОТГ и занимающейся продвижением культурной повестки, является Фонд тюркской культуры и наследия со штаб-квартирой в Баку (Азербайджан). Создан по инициативе азербайджанской стороны в августе 2012 года с целью развития проектов, направленных на возрождение, развитие и пропаганду культуры и исторического наследия тюркских народов.
Продвижение через аффилированные структуры ОТГ (ТЮРКСОЙ, ТюркПА, Международная тюркская академия и Фонд тюркской культуры и наследия) важных культурно-гуманитарных инициатив Узбекистана с упором на особую историческую роль республики в тюркском мире - одна из приоритетных задач внешней политики нашего государства. И такая активная позиция не случайна: на древней земле Узбекистана жили выдающиеся ученые и мыслители, писатели и богословы, внесшие огромный вклад в развитие мировой цивилизации. Хорезми, Ахмад Фергани, Абу Райхан Беруни, Ибн Сино, Мирзо Улугбек и многие другие оставили ярчайший след в истории, а произведения гения Алишера Навои по сей день служат объединяющей силой тюркского мира.
Президент Шавкат Мирзиёев, выступая на неформальном саммите ОТГ 31 марта 2021 года, особо подчеркнул: «Большого внимания также требует глубокое изучение бесценного вклада наших народов в развитие светских наук и их богатого культурного наследия, проведение различных исследований и популяризация во всем мире». Так, за шесть лет участия в ОТГ совместно с Секретариатом организации Узбекистан провел ряд крупных мероприятий: международную конференцию «Роль Кокандского ханства в развитии государственности и культурного наследия тюркских народов», первый Форум молодых предпринимателей с участием свыше 250 молодых бизнесменов стран ОТГ, IV Форум молодых лидеров в Бухаре, объявленной первой Молодежной столицей тюркского мира. По инициативе нашей страны была учреждена Международная премия имени Алишера Навои за вклад в единство в тюркском мире.
Наиболее активным выдался 2022 год, когда наша страна приняла более десяти крупных мероприятий, в том числе Первую встречу министров сельского хозяйства и Тюркский агрофорум. А в декабре 2023-го Узбекистан провел на высоком уровне международную конференцию «Джадиды: национальное самосознание, идеи независимости государственности».
Ташкент поддерживает многогранную стратегию сближения стран - участниц ОТГ, опираясь на общие исторические корни и богатое культурное наследие, стремясь развивать проекты в образовании, инновациях и туризме. Примером тому может служить реализация в рамках ОТГ таких проектов, как Союз тюркских университетов и Программа обмена Orhun. Подобные инициативы способствуют росту академической мобильности и укреплению научного сотрудничества.
Сегодня страны объединения имеют огромный институциональный и практический потенциал для расширения многоаспектного сотрудничества. Кроме того, инициативы в культурно-гуманитарной сфере дают возможность продемонстрировать собственные достижения и наследие, а также совместно выстраивать площадку культурного диалога и обмена знаниями. В свою очередь инициативы, которые выдвигает Узбекистан в ОТГ, носят созидательный характер и не являются попытками доминирования или выстраивания «блоковых союзов». Такая прагматичная и взвешенная политика Узбекистана открывает новые грани для развития регионального и международного сотрудничества, создавая основу для установления и развития взаимовыгодных отношений с зарубежными партнерами в экономике, торговле, промышленности, инвестициях и бизнесе.
Развитие межгосударственных отношений в рамках Организации тюркских государств показывает: этническая, языковая, географическая общность являются весомой базой для формирования тесных политических, экономических и культурных связей. Отталкиваясь от этих побуждений, страны региона стремятся налаживать взаимные внешнеторговые коммуникации в приоритетном порядке, оказывать друг другу поддержку в обеспечении доступа к рынкам, транзита и в решении других вопросов.
Инициативы, выдвигаемые Президентом Шавкатом Мирзиёевым на саммитах Организации тюркских государств и направленные на продвижение культуры Узбекистана, бесценного наследия предков, являющихся гордостью всего тюркского мира, заслуживают отдельного внимания. Так, глава нашего государства, говоря о таких великих поэтах, как Джалалиддин Руми, Юнус Эмро, Юсуф Хос Хаджиб, Низами Гянджеви, Махтумкули, Фироги и Боборахим Машраб, отмечал: наследие этих деятелей культуры - общее духовное богатство всех тюркских народов.
А выступая на днях на неформальном саммите в Будапеште, Президент Шавкат Мирзиёев подчеркнул: «Глубокое изучение и популяризация в мире наследия наших великих предков, внесших огромный вклад в мировую науку и культуру и являющихся нашей гордостью, - почетная и ответственная задача для всех нас. Стремясь развивать науку и расширять образовательные возможности для молодого поколения, мы закрепили в Хартии тюркского мира высокий духовный принцип «Нет и не может быть иного спасения, кроме знания». Также глава государства представил новые инициативы. Одна из них - открытие в Ташкенте Международного университета тюркских государств. Ожидается, что в вузе будут осуществлять деятельность ведущие профессора и ученые из тюркских государств, что станет достойным вкладом в повышение интеллектуального потенциала и создание новых возможностей для молодежи.
Важно понимать, что за последние десятилетия глобальная культурная палитра сильно трансформировалась, в связи с чем вырос спрос на развитие культурно-гуманитарных связей. В мировом сообществе, где происходит столкновение по ряду экономических и политических аспектов, именно культура обладает наибольшим потенциалом для преодоления разногласий, повышения взаимопонимания и улучшения международных отношений. Продвижение принципов культурной дипломатии важно для укрепления связей между странами и глобального устойчивого развития, способствует сохранению и продвижению наследия, обмену опытом и знаниями, а также созданию новых возможностей для творческого развития и взаимопонимания.
Ранохон Турсунова,
доцент УМЭД, доктор исторических наук.
Саодат Гладких,
независимый исследователь Координационно-методического центра новейшей истории Узбекистана при АН РУ