Yangi O‘zbekiston madaniy diplomatiyasining kuchi nimada?
Amalga oshirilgan sa’y-harakatlar samarasida xorijiy davlatlar bilan o‘zaro hamkorlik faol kengaymoqda, xalqaro tashkilotlar, diplomatik vakolatxonalar bilan samimiy va hurmatli aloqalar o‘rnatilib, tizimli qo‘shma ma’naviy-ma’rifiy ishlar yo‘lga qo‘yildi.
Mamlakatimiz qadimiy tarix, boy madaniyat, ko‘p asrlik an’ana va urf-odatlarga ega. Tashqi siyosatda o‘zimizning madaniy salohiyatimizni qo‘llash respublikaning ijobiy qiyofasini yaratish, uning jahon miqyosidagi nufuzini oshirish jihatlaridan biriga aylanib, nafaqat ichki, balki tashqi siyosat muammolarini ham tezroq hal etish imkonini bermoqda. Shu bois mamlakatimiz o‘zining tashqi siyosatida o‘zaro hurmat, qadriyatlar, san’at va an’analar almashinuviga asoslangan madaniy diplomatiyadan faol foydalanmoqda. Xalqaro aloqalar sohasidagi mutaxassislar madaniy diplomatiyani xalqlar o‘rtasida uzoq muddatli aloqalarni shakllantiradigan va mamlakat haqidagi dunyo idrokiga ta’sir etuvchi strategik vosita deb atashadi.
Madaniy diplomatiyani rivojlantirishda xalqaro tashkilotlar alohida o‘rin tutadi. Shu tariqa, 21-may kuni Budapeshtda (Vengriya) Turkiy davlatlar tashkilotining norasmiy sammiti bo‘lib o‘tdi, uning kun tartibiga turkiy xalqlarning bebaho madaniy-tarixiy merosini ommalashtirish sohasidagi hamkorlikni mustahkamlash masalalari kiritilgan.
O‘zbekiston 2019-yilda mazkur assotsiatsiyaga a’zo bo‘lgan va shundan buyon nafaqat siyosiy va iqtisodiy hamkorlik, balki madaniy-gumanitar hamkorlik yo‘nalishida ham muntazam tashabbuslar ilgari surmoqda. Turkiy merosni asrab-avaylash va ommalashtirish, turkiy tillarni targ‘ib qilish, madaniy almashinuv va qo‘shma tadbirlarni qo‘llab-quvvatlash muhim vazifalar sirasiga kiradi.
Shuni ta'kidlash kerakki, UTGning yaratilishi va rivojlanishining asosi umumiy til va din, tarixiy va madaniy aloqalar bo'lib, bu mamlakatlarning xalqaro maydondagi ovozini mustahkamlash va xalqlar qadriyatlarini ommalashtirish imkonini beradi. UTGning ustuvor vazifalari ishtirokchilar o‘rtasida ishonch va do‘stlikni mustahkamlashdan tashqari, fan, ta’lim, madaniyat va turizm sohalarida o‘zaro hamkorlikni kengaytirayotgani bejiz emas. UTC shafeligida oltita tashkilot faoliyat yuritadi, ulardan ikkitasi madaniy-gumanitar aloqalarni rivojlantirish platformasi vazifasini bajaradi. Bu turkiy tilli xalqlar oʻrtasidagi madaniy-gumanitar aloqalarni tiklash maqsadida 1993-yil 12-iyulda tashkil etilgan bosh qarorgohi Anqarada (Turkiya) boʻlgan Xalqaro Turkiy madaniyat tashkiloti (TURKSOY). Tashkilotning o‘zi ilmiy-ma’rifiy yo‘nalishga ega va ko‘plab xalqaro loyihalar orqali turkiy xalqlar madaniyatini targ‘ib qiladi. TURKSOY har yili turkiy madaniyatning u yoki bu atoqli namoyandalari xotirasiga bag‘ishlab e’lon qilib, madaniyat xazinasiga alohida hissa qo‘shmoqda. Tashkilotning muhim tashabbuslari qatorida har yili ishtirokchi davlatlarning shaharlaridan birini Turkiy dunyoning madaniy poytaxti deb e’lon qilish ham bor. Bu faxriy unvon allaqachon yurtimiz durdonasi – Xivaga berilgan. UTC homiyligida faoliyat yurituvchi va madaniy kun tartibini targʻib qilish bilan shugʻullanuvchi yana bir tashkilot shtab-kvartirasi Bokuda (Ozarbayjon) joylashgan Turkiy tillar madaniyati va merosi fondidir. U Ozarbayjon tomonining tashabbusi bilan 2012-yil avgust oyida turkiy xalqlar madaniyati va tarixiy merosini tiklash, rivojlantirish va targʻib qilishga qaratilgan loyihalarni ishlab chiqish maqsadida tashkil etilgan.
O‘zbekistonning muhim madaniy-gumanitar tashabbuslarini UTG (TURKSOY, TurkPA, Xalqaro Turk akademiyasi va Turkiy madaniyat va meros jamg‘armasi) sho‘ba tuzilmalari orqali targ‘ib qilish, respublikaning turkiy dunyoda o‘ziga xos tarixiy o‘rniga alohida e’tibor qaratish davlatimiz tashqi siyosatining ustuvor vazifalaridan biridir. Bunday faol pozitsiya ham bejiz emas: qadimiy O‘zbekiston zaminida jahon sivilizatsiyasi rivojiga ulkan hissa qo‘shgan buyuk alloma va mutafakkirlar, adib va ilohiyotshunoslar yashagan. Xorazmiy, Ahmad Farg‘oniy, Abu Rayhon Beruniy, Ibn Sino, Mirzo Ulug‘bek va boshqalar tarixda yorqin iz qoldirgan, daho Alisher Navoiy ijodi bugungi kungacha turkiy dunyoni birlashtiruvchi kuch bo‘lib xizmat qilmoqda. Prezident Shavkat Mirziyoyev 2021-yil 31-mart kuni bo‘lib o‘tgan UTCning norasmiy sammitida so‘zlagan nutqida “Xalqlarimizning dunyoviy fanlar rivojiga qo‘shgan bebaho hissasi va boy madaniy merosini chuqur o‘rganish, turli tadqiqotlar o‘tkazish va ularni jahon miqyosida targ‘ib etish ham katta e’tiborni talab etadi”, deb alohida ta’kidlagan edi. Shunday qilib, UTCdagi olti yillik ishtiroki davomida O‘zbekiston tashkilot kotibiyati bilan birgalikda bir qator yirik tadbirlarni o‘tkazdi: “Turkiy xalqlar davlatchiligi va madaniy merosini rivojlantirishda Qo‘qon xonligining o‘rni” xalqaro konferensiyasi, UTC mamlakatlari 250 dan ortiq yosh ishbilarmonlar ishtirokida birinchi yosh tadbirkorlar forumi, Lee IV delegatsiyalar forumi Turk dunyosining birinchi yoshlar poytaxti. tashabbusi bilan mamlakatimizda Turk dunyosi birligiga qo‘shgan hissasi uchun Alisher Navoiy nomidagi xalqaro mukofot ta’sis etildi.
2022-yil mamlakatimizda qishloq xo‘jaligi vazirlarining birinchi yig‘ilishi va Turkiy agroforum kabi o‘ndan ortiq yirik tadbirlarga mezbonlik qilgan eng faol yil bo‘ldi. 2023-yil dekabr oyida esa O‘zbekistonda “Jadidlar: milliy o‘zlik, mustaqil davlatchilik g‘oyalari” mavzuida yuqori darajadagi xalqaro konferensiya bo‘lib o‘tdi.
Toshkent umumiy tarixiy ildizlar va boy madaniy merosga tayangan holda, taʼlim, innovatsiyalar va turizm sohalarida loyihalarni rivojlantirishga intilayotgan UTGda ishtirok etuvchi mamlakatlarni bir-biriga yaqinlashtirish boʻyicha koʻp qirrali strategiyani qoʻllab-quvvatlaydi. Bunga misol tariqasida UTG doirasida Turkiy tilli universitetlar ittifoqi, “Orxun” almashinuv dasturi kabi loyihalarni amalga oshirish mumkin. Bunday tashabbuslar akademik harakatchanlikni oshirish va ilmiy hamkorlikni mustahkamlashga xizmat qilmoqda.
Bugungi kunda assotsiatsiya mamlakatlari ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirish uchun ulkan institutsional va amaliy salohiyatga ega. Bundan tashqari, madaniy-gumanitar sohadagi tashabbuslar o'z yutuqlari va merosini namoyish etish imkoniyatini beradi, shuningdek, birgalikda madaniy muloqot va bilim almashish platformasini yaratadi. Oʻz navbatida, Oʻzbekiston UTGda ilgari surayotgan tashabbuslar konstruktiv xarakterga ega boʻlib, hukmronlik qilish yoki “blok ittifoqlari” qurishga urinish emas. O‘zbekistonning bunday pragmatik va mutanosib siyosati mintaqaviy va xalqaro hamkorlikni rivojlantirishning yangi qirralarini ochib, xorijiy sheriklar bilan iqtisodiyot, savdo, sanoat, sarmoya va biznes sohalarida o‘zaro manfaatli aloqalarni o‘rnatish va rivojlantirish uchun zamin yaratadi.
Turkiy davlatlar tashkiloti doirasida davlatlararo munosabatlarning rivojlanishi etnik, til va geografik mushtaraklik yaqin siyosiy, iqtisodiy va madaniy aloqalarni shakllantirish uchun muhim asos ekanligini ko‘rsatadi. Ushbu motivlardan kelib chiqib, mintaqa davlatlari o‘zaro tashqi savdo aloqalarini ustuvor yo‘nalish sifatida yo‘lga qo‘yish, bozorlarga chiqish, tranzitni ta’minlash va boshqa masalalarni hal etishda bir-birini qo‘llab-quvvatlashga intilmoqda. Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev tomonidan Turkiy davlatlar tashkiloti sammitlarida ilgari surilgan, butun turkiy dunyo faxri bo‘lgan ajdodlarning bebaho merosi bo‘lgan O‘zbekiston madaniyatini targ‘ib etishga qaratilgan tashabbuslar alohida e’tiborga loyiqdir. Shunday qilib, davlatimiz rahbari Jaloliddin Rumiy, Yunus Emro, Yusuf Xos Hojib, Nizomiy Ganjaviy, Maxtumquli, Firog‘iy, Boborahim Mashrab kabi buyuk shoirlar haqida gapirar ekan, bu madaniyat arboblari merosi butun turkiy xalqlarning umumiy ma’naviy boyligi ekanligini ta’kidladi. Prezident Shavkat Mirziyoyev yaqinda Budapeshtda bo‘lib o‘tgan norasmiy sammitda so‘zlagan nutqida: “Jahon ilm-fani va madaniyatiga ulkan hissa qo‘shgan, faxrimiz bo‘lgan buyuk ajdodlarimiz merosini chuqur o‘rganish va dunyoda targ‘ib etish barchamiz uchun sharafli va mas’uliyatli vazifadir. Yosh avlodning ilm-fanini rivojlantirish, ta’lim-tarbiya olish imkoniyatlarini kengaytirish borasidagi sa’y-harakatlarimizda turkiy dunyoda yuksak ma’naviyat tamoyili yo‘q”, – dedi. va bilimdan boshqa najot bo‘la olmaydi". Davlatimiz rahbari yangi tashabbuslarni ham ilgari surdi. Ulardan biri Toshkentda Xalqaro Turkiy Davlatlar universitetining ochilishidir. Universitetda turkiy davlatlardan yetakchi professor-o‘qituvchilar, olimlar faoliyat yuritishi kutilmoqda. Bu yoshlarning intellektual salohiyatini oshirish, yangi imkoniyatlar yaratishga munosib hissa qo‘shishi kutilmoqda. O‘tgan davr mobaynida jahon madaniyatiga bo‘lgan talab katta o‘zgarishlarga olib kelganini tushunish muhimdir. madaniy-gumanitar aloqalarni rivojlantirish uchun, bir qator iqtisodiy va siyosiy jihatlar bo'yicha to'qnashuvlar mavjud bo'lgan dunyo hamjamiyatida aynan madaniyat tafovutlarni bartaraf etish, o'zaro tushunishni kuchaytirish va xalqaro munosabatlarni yaxshilash uchun eng katta salohiyatga ega bo'lib, madaniy diplomatiya tamoyillarini ilgari surish, mamlakatlar o'rtasidagi aloqalarni mustahkamlash va uning global barqaror rivojlanishiga hissa qo'shishda muhim ahamiyatga ega. ijodiy rivojlanish va o'zaro tushunish uchun yangi imkoniyatlar yaratish sifatida.
Ra'noxon Tursunova,
JIDU dotsenti, tarix fanlari doktori.
Saodat Gladkix,
O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi huzuridagi O‘zbekistonning eng yangi tarixini muvofiqlashtiruvchi-metodik markazi mustaqil tadqiqotchisi

What is the strength of the cultural diplomacy of New Uzbekistan?
As a result of the efforts made, there has been an active expansion of interaction with foreign countries, sincere and respectful relations with international organizations and diplomatic missions have been built, and systematic joint spiritual and educational work has been established.
Our country has an ancient history, rich culture, centuries-old traditions and customs. Using our own cultural potential in foreign policy is becoming one of the aspects of creating a positive image of the republic, increasing its authority on the world stage, and also allows us to more quickly solve not only domestic, but also foreign policy problems. That is why our country actively uses cultural diplomacy in its foreign policy, which is based on mutual respect, exchange of values, art and traditions. Specialists in the field of international relations call cultural diplomacy a strategic tool that forms long-term contacts between peoples and influences the perception of the country in the world.
International organizations play a special role in promoting cultural diplomacy. Thus, on May 21, an informal summit of the Organization of Turkic States was held in Budapest (Hungary), the agenda of which included issues of strengthening cooperation in the sphere of popularizing the priceless cultural and historical heritage of the Turkic peoples.
Uzbekistan joined the association in 2019 and since then has regularly put forward initiatives not only on political and economic cooperation, but also in the direction of cultural and humanitarian cooperation. Among the important tasks are the preservation and popularization of the Turkic heritage, the promotion of Turkic languages, support for cultural exchanges and joint events.
It should be emphasized that the basis for the creation and evolution of the UTG is the common language and religion, historical and cultural ties, which allows strengthening the voices of countries in the international arena and popularizing the values of peoples. It is no coincidence that the priority tasks of the UTG, in addition to strengthening trust and friendship between the participants, are expanding interaction in the fields of science, education, culture and tourism. There are six organizations operating under the auspices of the UTC, two of which act as platforms for the development of cultural and humanitarian ties. This is the International Organization of Turkic Culture (TURKSOY) with headquarters in Ankara (Turkey), established on July 12, 1993 with the aim of reviving cultural and humanitarian ties between the Turkic-speaking peoples. The organization itself has a scientific and educational focus and promotes the culture of the Turkic peoples through numerous international projects. TURKSOY marks a special contribution to the cultural treasury, declaring each year in memory of one or another outstanding figure of Turkic culture. Among the significant initiatives of the organization is the annual announcement of one of the cities of the participating countries as the cultural capital of the Turkic world. This honorary title has already been awarded to the pearl of our country - Khiva. Another organization operating under the auspices of the UTC and engaged in the promotion of the cultural agenda is the Turkic Culture and Heritage Foundation with headquarters in Baku (Azerbaijan). It was created on the initiative of the Azerbaijani side in August 2012 with the aim of developing projects aimed at the revival, development and promotion of the culture and historical heritage of the Turkic peoples.
Promotion through the affiliated structures of the UTG (TURKSOY, TurkPA, the International Turkic Academy and the Turkic Culture and Heritage Foundation) of important cultural and humanitarian initiatives of Uzbekistan with an emphasis on the special historical role of the republic in the Turkic world is one of the priority tasks of the foreign policy of our state. And such an active position is not accidental: outstanding scientists and thinkers, writers and theologians lived on the ancient land of Uzbekistan, who made a huge contribution to the development of world civilization. Khorezmi, Ahmad Fergani, Abu Rayhan Beruni, Ibn Sina, Mirzo Ulugbek and many others left a bright mark in history, and the works of the genius Alisher Navoi to this day serve as a unifying force for the Turkic world. President Shavkat Mirziyoyev, speaking at the informal summit of the UTC on March 31, 2021, particularly emphasized: "A deep study of the invaluable contribution of our peoples to the development of secular sciences and their rich cultural heritage, conducting various studies and popularizing them throughout the world also requires great attention." Thus, over the six years of participation in the UTC, together with the Secretariat of the organization, Uzbekistan has held a number of major events: the international conference "The Role of the Kokand Khanate in the Development of Statehood and Cultural Heritage of the Turkic Peoples", the first Forum of Young Entrepreneurs with the participation of over 250 young businessmen from the UTC countries, the IV Forum of Young Leaders in Bukhara, declared the first Youth Capital of the Turkic World. At the initiative of our country established the International Alisher Navoi Prize for Contribution to Unity in the Turkic World.
2022 turned out to be the most active year, when our country hosted more than ten major events, including the First Meeting of Ministers of Agriculture and the Turkic Agroforum. And in December 2023, Uzbekistan held a high-level international conference "Jadids: National Identity, Ideas of Independent Statehood".
Tashkent supports a multifaceted strategy for bringing the countries participating in the UTG closer together, relying on common historical roots and rich cultural heritage, striving to develop projects in education, innovation and tourism. An example of this is the implementation of such projects as the Union of Turkic Universities and the Orhun Exchange Program within the UTG. Such initiatives contribute to the growth of academic mobility and the strengthening of scientific cooperation.
Today, the countries of the association have enormous institutional and practical potential for expanding multifaceted cooperation. In addition, initiatives in the cultural and humanitarian sphere provide an opportunity to demonstrate one's own achievements and heritage, as well as jointly build a platform for cultural dialogue and knowledge exchange. In turn, the initiatives that Uzbekistan puts forward in the UTG are of a constructive nature and are not attempts to dominate or build "bloc unions". Such a pragmatic and balanced policy of Uzbekistan opens up new facets for the development of regional and international cooperation, creating a basis for establishing and developing mutually beneficial relations with foreign partners in the economy, trade, industry, investment and business.
The development of interstate relations within the Organization of Turkic States shows that ethnic, linguistic and geographical commonality are a significant basis for the formation of close political, economic and cultural ties. Based on these motives, the countries of the region strive to establish mutual foreign trade communications as a priority, to support each other in ensuring access to markets, transit and in resolving other issues. The initiatives put forward by President Shavkat Mirziyoyev at the summits of the Organization of Turkic States and aimed at promoting the culture of Uzbekistan, the priceless heritage of ancestors, who are the pride of the entire Turkic world, deserve special attention. Thus, the head of our state, speaking about such great poets as Jalaliddin Rumi, Yunus Emro, Yusuf Khos Hajib, Nizami Ganjavi, Makhtumkuli, Firoghi and Boborahim Mashrab, noted: the legacy of these cultural figures is the common spiritual wealth of all Turkic peoples. And speaking recently at an informal summit in Budapest, President Shavkat Mirziyoyev emphasized: "Deep study and popularization in the world of the heritage of our great ancestors, who made a huge contribution to world science and culture and are our pride, is an honorable and responsible task for all of us. In an effort to develop science and expand educational opportunities for the younger generation, we have enshrined in the Charter of the Turkic World the high spiritual principle "There is no and cannot be any salvation except knowledge." The head of state also presented new initiatives. One of them is the opening of the International University of Turkic States in Tashkent. It is expected that leading professors and scientists from the Turkic states will work at the university, which will be a worthy contribution to increasing the intellectual potential and creating new opportunities for young people. It is important to understand that over the past decades, the global cultural palette has greatly transformed, which has increased the demand for the development of cultural and humanitarian ties. In the world community, where there is a clash on a number of economic and political aspects, it is culture that has the greatest potential for overcoming differences, enhancing mutual understanding and improving international relations. Promoting the principles of cultural diplomacy is important for strengthening ties between countries and global sustainable development, contributes to the preservation and promotion of heritage, the exchange of experience and knowledge, as well as the creation of new opportunities for creative development and mutual understanding.
Ranokhon Tursunova,
Associate Professor of UWED, Doctor of Historical Sciences.
Saodat Gladkikh,
Independent Researcher of the Coordination and Methodological Center for Contemporary History of Uzbekistan at the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan