Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг “Марказий Осиё – Италия” саммитидаги нутқи
Италия Вазирлар Кенгаши Раиси, ҳурматли Жоржиа Мелони хонимга бугунги учрашувни ташкил этиш ҳақидаги ташаббуси учун яна бир бор ташаккур изҳор этаман.
Биз ушбу анжуманни яқинда Самарқанд шаҳрида ўтказилган саммитда Марказий Осиё минтақасининг Европа билан стратегик шериклиги ҳақида эришилган келишувлар натижаси, деб билишимизни таъкидлаб ўтмоқчиман.
Ўзбекистон томони ушбу форматдаги самарали амалий ҳамкорликни, аввало, мамлакатларимизнинг технологик, саноат ва интеллектуал салоҳиятини ҳисобга олган ҳолда ривожлантиришга қатъий азму қарор қилган.
Ҳурматли саммит иштирокчилари!
Учрашувимиз учун таклиф этилган кун тартибини тўлиқ қўллаб-қувватлайман.
Глобал ва минтақавий сиёсий жараёнларнинг бугунги реал шароитида, хавфсизлик ва тараққиётга умумий таҳдидлар кучайиб бораётган бир пайтда Италия билан кўптомонлама мулоқот майдонини ишга туширишимиз ниҳоятда зарур эди, деб ҳисоблайман.
Мамлакатларимизни кўп асрлик савдо ва маданий алоқалар тарихи ўзаро боғлаб туришини ҳам алоҳида қайд этишни истар эдим. Илк дипломатик алмашувлар Кушонлар подшоҳлиги ва император Август ҳукмронлиги даврига тўғри келади. Бундан минг йиллар муқаддам солномачилар, шоир ва мутафаккирлар шаҳарларимиз юқори даражадаги цивилизациявий тараққиётга эришганини қайд этишган.
Яна бир далил – XII асрдан бошлаб италиялик олимлар Муҳаммад Хоразмий, Аҳмад Фарғоний, Абу Али ибн Синонинг бебаҳо асарларини ўрганишган ва таржима қилишган. Минтақамиздан етишиб чиққан Абу Наср Форобий, Абу Райҳон Беруний, Абдураҳмон Жомий, Маҳтумқули Фироғий ва бошқа машҳур мутафаккирлар асарларининг ноёб нусхалари Италия кутубхоналарида асраб-авайлаб сақланмоқда.
Муносабатларимизнинг бундай бой тарихи янги босқичда кенг кўламли шериклик учун мустаҳкам асос бўлиб хизмат қилмоқда.
“Марказий Осиё – Италия” форматида ўзаро ҳамкорликнинг устувор жиҳатлари ҳақидаги қарашларимиз ҳақида қисқача тўхталиб ўтмоқчиман.
Сиёсий соҳада ташқи сиёсат идоралари даражасида доимий мулоқотларни давом эттириш тарафдоримиз. Халқаро кун тартибида ўзаро мувофиқлаштириш ва келишилган ёндашувларни талаб этадиган бир қатор долзарб масалалар мавжуд.
Италия Бош вазири, ҳурматли Мелони хонимнинг Украина атрофидаги вазиятни тинч йўл билан ҳал этиш учун тўғридан-тўғри музокараларни тезроқ бошлаш бўйича фаол дипломатик саъй-ҳаракатларини олқишлаймиз.
Сизнинг Яқин Шарқ муаммоси ва Афғонистон билан ҳамкорлик истиқболларига оид қарашларингиз учун миннатдорлик билдираман.
Кеча Самарқандда биз бу нозик масалаларни батафсил муҳокама қилдик ва ёндашувларимиз ўхшаш эканини қайд этдик.
Терроризм, экстремизм, радикализм, наркотрафик ва ноқонуний миграцияга қарши курашишда кўптомонлама форматларда ишчи механизмларни ва махсус хизматларимиз ўртасида ахборот алмашишни йўлга қўйишни таклиф этаман.
Иқтисодиёт соҳасида сўнгги йилларда Ўзбекистон ва Италия ўртасидаги ўзаро савдо айланмаси ва инвестициялар ҳажми салкам уч баробар ўсганини таъкидлайман.
Италиянинг етакчи компаниялари билан биргаликда технологик кооперация лойиҳалари амалга оширилмоқда.
Мамлакатни инновацион ривожлантиришда Италия ишбилармонлар ҳамжамиятининг анъанавий кучли позициясини инобатга олиб, савдо-саноат палаталаримиз шафелигида бизнес-мулоқот учун доимий майдон – “Марказий Осиё – Италия” ишбилармонлар клубини тузишни таклиф этаман. Тадбиркорларнинг кенг иштирокидаги бундай учрашувлар ҳар йили мамлакатларимиз пойтахтларида ўтказилиши ҳамда савдо ва инвестиция соҳасидаги ҳамкорлик учун янги имкониятлар очиши мумкин.
Биз, шунингдек, кўп томонлама Саноат ва технологик кооперация дастури ишлаб чиқилиши ва қабул қилиниши муҳим, деб ҳисоблаймиз. Бу ўринда гап технологиялар трансфери, илғор билимлар ва энг яхши амалиётларни жорий этиш, юқори технологик саноат корхоналарини яратиш учун қулай шароитларни шакллантириш ҳақида бормоқда.
Мавжуд муваффақиятли тажрибани инобатга олиб, минерал ресурслар ва қишлоқ хўжалиги хомашёсини чуқур қайта ишлаш, электротехника, кимё, тўқимачилик, чарм-пойабзал, озиқ-овқат ва бошқа қайта ишлаш соҳалари учун замонавий асбоб-ускуналарни ишлаб чиқариш, эҳтиёт қисмлар ва саноат маҳсулотларини маҳаллийлаштириш, Италиянинг етакчи брендлари билан ҳамкорликда дизайн марказларини яратиш кооперациянинг муҳим йўналишларига айланиши мумкин.
Минтақавий аҳамиятга молик бўлган лойиҳаларни амалга ошириш учун Тошкент ҳудудида Европа оператори бошқаруви остида махсус саноат паркини яратиш ишларига киришдик.
Кооперация лойиҳаларини қўллаб-қувватлаш учун Италиянинг «SACE» ва «SIMEST» давлат агентликлари, шунингдек, қўшма инвестиция жамғармаларини жалб қилиш зарур, деб ҳисоблаймиз.
Биз Италия ҳукумати билан “яшил” трансформация соҳасидаги самарали ҳамкорликни юксак қадрлаймиз. Зарарли газлар чиқаришни қисқартириш бўйича миллий дастурлар ижросига кўмаклашишга қаратилган кўптомонлама платформаларни ишга тушириш орқали кенг кўламли шерикликни ривожлантиришга умид қиламиз.
Италиянинг етакчи ишлаб чиқариш ва муҳандислик компанияларини жалб этган ҳолда, қайта тикланадиган энергетика, жумладан, Европа Иттифоқи мамлакатларига “яшил” энергия етказиб бериш, корхоналар аудити ва энергия самарадорлигини ошириш, сув инфратузилмалари объектларини модернизация қилиш, водород технологияларини ривожлантириш соҳаларидаги лойиҳаларни амалга оширишга тайёрмиз.
Гуманитар соҳадаги ҳамкорлик ҳақида сўз юритганда, ўзининг таълим дастурларини сезиларли равишда кенгайтириб бораётган Турин политехника ва Пиза университетларининг Тошкентдаги филиаллари самарали фаолият кўрсатаётганини алоҳида таъкидлашни истар эдим. Италиянинг бошқа етакчи олий таълим муассасаларининг минтақамизга нисбатан ортиб бораётган қизиқишини олқишлаймиз.
Муҳандислик, дизайн, сувни тежаш ва биологик технологиялар каби йўналишларда илмий ишланмалар яратиш ва молиялаштириш, академик алмашувлар ва кадрлар тайёрлаш дастурлари учун “Марказий Осиё – Италия” илмий-таълим консорциумини ташкил этиш ташаббусини илгари сурамиз.
Етакчи операторлар ўртасида шериклик алоқаларини йўлга қўйиш ва қўшма туристик маҳсулотларни яратиш учун сайёҳлик альянсини ишга туширишдан манфаатдормиз.
Яқинда Рим ва Флоренция шаҳарларида ўтказилган кўргазма ва маданий тадбирлар италиялик дўстларимизда жуда катта қизиқиш уйғотганини таъкидлаш ўринлидир.
Шу муносабат билан келгуси йили Хивада минтақа мамлакатлари ва Италия ёшларининг Креатив иқтисодиёт ва маданий алмашувлар форумини ўтказишни таклиф этаман.
Нутқимнинг якунида Ўзбекистон “Марказий Осиё – Италия” форматида ўзаро манфаатли ва кўпқиррали ҳамкорликни янада ривожлантиришга содиқ эканини яна бир бор тасдиқлайман.

Address by the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev at the “Central Asia – Italy” summit
I would like to once again thank the President of the Council of Ministers of Italy, Madame Giorgia Meloni, for the initiative to hold today’s meeting.
I would like to emphasize that we are considering this event in the context of the agreements on strategic partnership between the region of Central Asia and Europe, reached at the recent summit in Samarkand.
The Uzbek side is determined to develop productive practical cooperation in this format, taking into account, first of all, the technological, industrial and intellectual potential of our countries.
Esteemed participants of the summit!
I fully support the proposed agenda of our meeting.
I believe that in the current realities of global and regional political trends, rising challenges to common security and progress, the platform for multilateral dialogue with Italy that we have launched is quite relevant.
I would also like to note in this regard that our countries are linked by a centuries-old history of trade and cultural relations. The first diplomatic exchanges took place during the Kushan Empire and the reign of Emperor Augustus. Thousands of years ago, chroniclers, poets and thinkers noted the high level of civilizational development of our cities.
Yet another fact – since the 12th century, Italian scholars studied and translated the priceless works of Khorezmi, Fergani and Avicenna. Rare copies of the works of Farabi, Beruni, Jami, Fragi and other famous thinkers from our region are carefully preserved in Italian libraries.
I am convinced that such a rich history of relations serves as a solid foundation for a full-scale partnership at a new stage.
I would like to briefly present our vision of the priorities of cooperation in “Central Asia – Italy” format.
In the political sphere, we support the continuation of regular contacts at the foreign ministries’ level. There are a number of pressing issues on the international agenda that require coordination and agreed approaches.
We welcome the active diplomatic efforts of the Prime Minister of Italy, esteemed Madame Meloni on the earliest start of direct negotiations to resolve the situation around Ukraine.
We appreciate your vision on solving the Middle Eastern crisis and prospects for engagement with Afghanistan.
Yesterday in Samarkand, we discussed these sensitive matters in detail and noted the concurrence of our positions.
I would also like to propose to launch working mechanisms for multilateral partnership and exchange of information among our intelligence services in the fight against terrorism, extremism, radicalism, drug trafficking and illegal migration.
In the economic sphere, I am pleased to note that over the past few years, mutual trade and investment between Uzbekistan and Italy grew by almost threefold.
Technological cooperation projects are underway with leading Italian companies.
Given the traditionally strong positions of the Italian business community in the innovative development of the country, we propose to launch a permanent business dialogue platform Central Asia – Italy Business Club under the auspices of our chambers of commerce and industry. Such meetings with the broad participation of entrepreneurs could be held annually in our capitals, opening up new opportunities for trade and investment cooperation.
We also believe it is important to develop and adopt a comprehensive multilateral Industrial and Technological Cooperation Program. It would envision the creation of favorable conditions for technology transfer, introduction of advanced knowledge and best practices, as well as high-tech industrial production.
Building on the existing successful experience, the priority areas of cooperation could include the following deep processing of mineral resources and agricultural raw materials, production of modern equipment for the electrical, chemical, textile, leather, food and other processing industries, localization of the components and industrial goods, creation of design centers with leading Italian brands.
To implement projects of regional importance, we have started the creation of a special industrial park in the Tashkent region under the management of a European operator.
To support the cooperation projects, we believe it is necessary to engage the Italian state agencies SACE and SIMEST, as well as joint investment funds.
We highly appreciate the fruitful cooperation with the Italian government in green transformation. We look forward to developing a full-scale partnership by launching a multilateral platform designed to facilitate the implementation of national decarbonization programs.
With the involvement of Italy’s leading manufacturers and engineering companies, we are ready to implement projects in renewable energy, including the supply of green energy to the European Union, audit and improvement of energy efficiency of enterprises, modernization of water infrastructure facilities and development of hydrogen technologies.
In the humanitarian sphere, I would like to especially highlight the fruitful activities of the branches of the Turin Polytechnic and Pisa Universities in Tashkent, which have significantly expanded their educational programs. I welcome the rising interest expressed toward our region by other leading Italian institutes of higher learning.
We are putting forth an initiative to create a Central Asia – Italy Scientific and Educational Consortium to conduct and finance scientific research, academic exchange and training of personnel in such areas as engineering, design, water saving and bio-technology.
We are interested in launching a tourism alliance to establish partnerships between leading operators and create joint tourism products.
It is worth mentioning that our Italian friends have demonstrated keen interest in the exhibitions and cultural events recently held in Rome and Florence.
In this regard, I propose to hold a Youth Forum on Creative Industries and Cultural Exchange of the countries of Central Asia and Italy in the city of Khiva next year.
In conclusion, I would like to once again reaffirm Uzbekistan’s commitment to the further development of mutually beneficial and multifaceted cooperation in the “Central Asia – Italy” format.