Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг “Марказий Осиё – Италия” саммитидаги нутқи
Италия Вазирлар Кенгаши Раиси, ҳурматли Жоржиа Мелони хонимга бугунги учрашувни ташкил этиш ҳақидаги ташаббуси учун яна бир бор ташаккур изҳор этаман.
Биз ушбу анжуманни яқинда Самарқанд шаҳрида ўтказилган саммитда Марказий Осиё минтақасининг Европа билан стратегик шериклиги ҳақида эришилган келишувлар натижаси, деб билишимизни таъкидлаб ўтмоқчиман.
Ўзбекистон томони ушбу форматдаги самарали амалий ҳамкорликни, аввало, мамлакатларимизнинг технологик, саноат ва интеллектуал салоҳиятини ҳисобга олган ҳолда ривожлантиришга қатъий азму қарор қилган.
Ҳурматли саммит иштирокчилари!
Учрашувимиз учун таклиф этилган кун тартибини тўлиқ қўллаб-қувватлайман.
Глобал ва минтақавий сиёсий жараёнларнинг бугунги реал шароитида, хавфсизлик ва тараққиётга умумий таҳдидлар кучайиб бораётган бир пайтда Италия билан кўптомонлама мулоқот майдонини ишга туширишимиз ниҳоятда зарур эди, деб ҳисоблайман.
Мамлакатларимизни кўп асрлик савдо ва маданий алоқалар тарихи ўзаро боғлаб туришини ҳам алоҳида қайд этишни истар эдим. Илк дипломатик алмашувлар Кушонлар подшоҳлиги ва император Август ҳукмронлиги даврига тўғри келади. Бундан минг йиллар муқаддам солномачилар, шоир ва мутафаккирлар шаҳарларимиз юқори даражадаги цивилизациявий тараққиётга эришганини қайд этишган.
Яна бир далил – XII асрдан бошлаб италиялик олимлар Муҳаммад Хоразмий, Аҳмад Фарғоний, Абу Али ибн Синонинг бебаҳо асарларини ўрганишган ва таржима қилишган. Минтақамиздан етишиб чиққан Абу Наср Форобий, Абу Райҳон Беруний, Абдураҳмон Жомий, Маҳтумқули Фироғий ва бошқа машҳур мутафаккирлар асарларининг ноёб нусхалари Италия кутубхоналарида асраб-авайлаб сақланмоқда.
Муносабатларимизнинг бундай бой тарихи янги босқичда кенг кўламли шериклик учун мустаҳкам асос бўлиб хизмат қилмоқда.
“Марказий Осиё – Италия” форматида ўзаро ҳамкорликнинг устувор жиҳатлари ҳақидаги қарашларимиз ҳақида қисқача тўхталиб ўтмоқчиман.
Сиёсий соҳада ташқи сиёсат идоралари даражасида доимий мулоқотларни давом эттириш тарафдоримиз. Халқаро кун тартибида ўзаро мувофиқлаштириш ва келишилган ёндашувларни талаб этадиган бир қатор долзарб масалалар мавжуд.
Италия Бош вазири, ҳурматли Мелони хонимнинг Украина атрофидаги вазиятни тинч йўл билан ҳал этиш учун тўғридан-тўғри музокараларни тезроқ бошлаш бўйича фаол дипломатик саъй-ҳаракатларини олқишлаймиз.
Сизнинг Яқин Шарқ муаммоси ва Афғонистон билан ҳамкорлик истиқболларига оид қарашларингиз учун миннатдорлик билдираман.
Кеча Самарқандда биз бу нозик масалаларни батафсил муҳокама қилдик ва ёндашувларимиз ўхшаш эканини қайд этдик.
Терроризм, экстремизм, радикализм, наркотрафик ва ноқонуний миграцияга қарши курашишда кўптомонлама форматларда ишчи механизмларни ва махсус хизматларимиз ўртасида ахборот алмашишни йўлга қўйишни таклиф этаман.
Иқтисодиёт соҳасида сўнгги йилларда Ўзбекистон ва Италия ўртасидаги ўзаро савдо айланмаси ва инвестициялар ҳажми салкам уч баробар ўсганини таъкидлайман.
Италиянинг етакчи компаниялари билан биргаликда технологик кооперация лойиҳалари амалга оширилмоқда.
Мамлакатни инновацион ривожлантиришда Италия ишбилармонлар ҳамжамиятининг анъанавий кучли позициясини инобатга олиб, савдо-саноат палаталаримиз шафелигида бизнес-мулоқот учун доимий майдон – “Марказий Осиё – Италия” ишбилармонлар клубини тузишни таклиф этаман. Тадбиркорларнинг кенг иштирокидаги бундай учрашувлар ҳар йили мамлакатларимиз пойтахтларида ўтказилиши ҳамда савдо ва инвестиция соҳасидаги ҳамкорлик учун янги имкониятлар очиши мумкин.
Биз, шунингдек, кўп томонлама Саноат ва технологик кооперация дастури ишлаб чиқилиши ва қабул қилиниши муҳим, деб ҳисоблаймиз. Бу ўринда гап технологиялар трансфери, илғор билимлар ва энг яхши амалиётларни жорий этиш, юқори технологик саноат корхоналарини яратиш учун қулай шароитларни шакллантириш ҳақида бормоқда.
Мавжуд муваффақиятли тажрибани инобатга олиб, минерал ресурслар ва қишлоқ хўжалиги хомашёсини чуқур қайта ишлаш, электротехника, кимё, тўқимачилик, чарм-пойабзал, озиқ-овқат ва бошқа қайта ишлаш соҳалари учун замонавий асбоб-ускуналарни ишлаб чиқариш, эҳтиёт қисмлар ва саноат маҳсулотларини маҳаллийлаштириш, Италиянинг етакчи брендлари билан ҳамкорликда дизайн марказларини яратиш кооперациянинг муҳим йўналишларига айланиши мумкин.
Минтақавий аҳамиятга молик бўлган лойиҳаларни амалга ошириш учун Тошкент ҳудудида Европа оператори бошқаруви остида махсус саноат паркини яратиш ишларига киришдик.
Кооперация лойиҳаларини қўллаб-қувватлаш учун Италиянинг «SACE» ва «SIMEST» давлат агентликлари, шунингдек, қўшма инвестиция жамғармаларини жалб қилиш зарур, деб ҳисоблаймиз.
Биз Италия ҳукумати билан “яшил” трансформация соҳасидаги самарали ҳамкорликни юксак қадрлаймиз. Зарарли газлар чиқаришни қисқартириш бўйича миллий дастурлар ижросига кўмаклашишга қаратилган кўптомонлама платформаларни ишга тушириш орқали кенг кўламли шерикликни ривожлантиришга умид қиламиз.
Италиянинг етакчи ишлаб чиқариш ва муҳандислик компанияларини жалб этган ҳолда, қайта тикланадиган энергетика, жумладан, Европа Иттифоқи мамлакатларига “яшил” энергия етказиб бериш, корхоналар аудити ва энергия самарадорлигини ошириш, сув инфратузилмалари объектларини модернизация қилиш, водород технологияларини ривожлантириш соҳаларидаги лойиҳаларни амалга оширишга тайёрмиз.
Гуманитар соҳадаги ҳамкорлик ҳақида сўз юритганда, ўзининг таълим дастурларини сезиларли равишда кенгайтириб бораётган Турин политехника ва Пиза университетларининг Тошкентдаги филиаллари самарали фаолият кўрсатаётганини алоҳида таъкидлашни истар эдим. Италиянинг бошқа етакчи олий таълим муассасаларининг минтақамизга нисбатан ортиб бораётган қизиқишини олқишлаймиз.
Муҳандислик, дизайн, сувни тежаш ва биологик технологиялар каби йўналишларда илмий ишланмалар яратиш ва молиялаштириш, академик алмашувлар ва кадрлар тайёрлаш дастурлари учун “Марказий Осиё – Италия” илмий-таълим консорциумини ташкил этиш ташаббусини илгари сурамиз.
Етакчи операторлар ўртасида шериклик алоқаларини йўлга қўйиш ва қўшма туристик маҳсулотларни яратиш учун сайёҳлик альянсини ишга туширишдан манфаатдормиз.
Яқинда Рим ва Флоренция шаҳарларида ўтказилган кўргазма ва маданий тадбирлар италиялик дўстларимизда жуда катта қизиқиш уйғотганини таъкидлаш ўринлидир.
Шу муносабат билан келгуси йили Хивада минтақа мамлакатлари ва Италия ёшларининг Креатив иқтисодиёт ва маданий алмашувлар форумини ўтказишни таклиф этаман.
Нутқимнинг якунида Ўзбекистон “Марказий Осиё – Италия” форматида ўзаро манфаатли ва кўпқиррали ҳамкорликни янада ривожлантиришга содиқ эканини яна бир бор тасдиқлайман.

Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на саммите «Центральная Азия – Италия»
Еще раз хочу поблагодарить Председателя Совета Министров Италии уважаемую госпожу Джорджу Мелони за инициативу проведения сегодняшней встречи.
Подчеркну, что данное мероприятие мы рассматриваем в контексте договоренностей о стратегическом партнерстве региона Центральной Азии с Европой, достигнутых на недавнем саммите в Самарканде.
Узбекская сторона решительно настроена на развитие продуктивного практического взаимодействия в этом формате, учитывая прежде всего технологический, индустриальный и интеллектуальный потенциал наших стран.
Полностью поддерживаю предложенную повестку дня нашей встречи.
Считаю, что в современных реалиях глобальных и региональных политических тенденций, усиления общих вызовов безопасности и прогрессу запущенная нами площадка многостороннего диалога с Италией является весьма востребованной.
Хочу отдельно отметить и то, что наши страны связывает многовековая история торговых и культурных отношений. Первые дипломатические обмены проходили еще в период Кушанского царства и правления императора Августа. Тысячелетия назад летописцы, поэты и мыслители отмечали высокий уровень цивилизационного развития наших городов.
Еще один факт – с XII века итальянские ученые изучали и переводили бесценные произведения Хорезми, Фергани и Авиценны. Редкие копии трудов Фараби, Беруни, Джами, Фраги и других известных мыслителей из нашего региона бережно хранятся в итальянских библиотеках.
Убежден, что такая богатая история отношений служит прочной основой для полномасштабного партнерства на новом этапе.
Хотел бы вкратце представить наше видение приоритетов взаимодействия в формате «Центральная Азия – Италия».
В политической сфере выступаем за продолжение регулярных контактов на уровне внешнеполитических ведомств. Есть целый ряд актуальных вопросов международной повестки, требующих координации и согласованных подходов.
Приветствуем активные дипломатические усилия Премьер-министра Италии уважаемой госпожи Мелони по скорейшему началу прямых переговоров для урегулирования ситуации вокруг Украины.
Признателен за Ваше видение ближневосточной проблематики и перспектив взаимодействия с Афганистаном.
Вчера в Самарканде мы подробно обсудили эти чувствительные вопросы и отметили совпадение позиций.
Предлагаю также запустить рабочие механизмы многостороннего партнерства и обмена информацией наших специальных служб в борьбе с терроризмом, экстремизмом, радикализмом, наркотрафиком и незаконной миграцией.
В экономической сфере отмечу, что за последние несколько лет взаимный товарооборот и инвестиции между Узбекистаном и Италией выросли почти в три раза.
Реализуются проекты технологической кооперации с ведущими итальянскими компаниями.
Учитывая традиционно сильные позиции делового сообщества Италии в инновационном развитии страны, предлагаем запустить постоянную площадку для бизнес-диалога – Деловой клуб «Центральная Азия – Италия» под эгидой наших торгово-промышленных палат. Такие встречи с широким участием предпринимателей могли бы ежегодно проходить в наших столицах, открывая новые возможности для торгового и инвестиционного сотрудничества.
Считаем также важным разработку и принятие комплексной многосторонней Программы индустриальной и технологической кооперации. Речь идет о формировании благоприятных условий для трансфера технологий, внедрения передовых знаний и лучших практик, создания высокотехнологичных промышленных производств.
С учетом имеющегося успешного опыта приоритетными направлениями кооперации могли бы стать глубокая переработка минеральных ресурсов и сельскохозяйственного сырья, выпуск современного оборудования для электротехнической, химической, текстильной, кожевенной, пищевой и других перерабатывающих отраслей, локализация компонентной базы и промышленных товаров, создание дизайнерских центров с ведущими итальянскими брендами.
Для реализации проектов регионального значения приступили к созданию в Ташкентском регионе специального индустриального парка под управлением европейского оператора.
К поддержке проектов кооперации полагаем необходимым привлечь государственные агентства Италии «SACE» и «SIMEST», а также совместные инвестиционные фонды.
Мы высоко ценим плодотворное сотрудничество с правительством Италии в сфере «зеленой» трансформации. Рассчитываем на развитие полномасштабного партнерства путем запуска многосторонней платформы, призванной содействовать выполнению национальных программ декарбонизации.
Готовы с привлечением ведущих производителей и инженерных компаний Италии к реализации проектов в сфере возобновляемой энергетики, включая поставки «зеленой» энергии в страны Евросоюза, аудита и повышения энергоэффективности предприятий, модернизации объектов водной инфраструктуры, развития водородных технологий.
В гуманитарной сфере хотел бы особо отметить плодотворную деятельность филиалов Туринского политехнического и Пизанского университетов в Ташкенте, которые заметно расшили свои образовательные программы. Приветствую растущий интерес к нашему региону других ведущих итальянских вузов.
Выступаем с инициативой создания научно-образовательного Консорциума «Центральная Азия – Италия» для проведения и финансирования научных разработок, программ академического обмена и подготовки кадров по таким направлениям, как инженерия, дизайн, водосберегающие и биотехнологии.
Заинтересованы в запуске туристического альянса для налаживания партнерских связей между ведущими операторами и создания совместных туристических продуктов.
Следует отметить, что выставки и культурные мероприятия, недавно проведенные в Риме и Флоренции, вызвали живой интерес у наших итальянских друзей.
В этой связи предлагаю провести в следующем году в Хиве молодежный Форум креативной экономики и культурного обмена стран региона и Италии.
В завершение своего выступления хочу еще раз подтвердить приверженность Узбекистана дальнейшему развитию взаимовыгодного и многопланового сотрудничества в формате «Центральная Азия – Италия».