Ўзбекистонлик ҳожилар халқимизни дуо қилмоқда
Ҳозирги муборак кунларда азиз юртдошларимиз Ҳаж зиёрати учун Маккаи мукаррамада бўлиб туришибди. Давлатимиз раҳбари улар учун яратилган шароитлар, нуронийларнинг саломатлиги ва кайфияти ҳақида сўради.
Муфтий ҳазратлари Ҳаж амалларини сидқидилдан, мукаммал адо этиш учун барча ташкилий чоралар кўрилганини таъкидлади.
Айни пайтда 15 минг нафар ҳожиларимизнинг барчаси Саудия Арабистонига етиб борган. Уларга 300 дан ошиқ гуруҳ раҳбари, 50 нафар олий тоифали шифокор, 10 дан зиёд ошпазлар ва бошқа мутахассислар ҳамроҳлик қилмоқда.
Бу йил, Ўзбекистон томонининг талабига мувофиқ, Арафот ҳудудидаги чодирлар ёпиқ тарзда барпо этилди. Уларнинг атрофи иссиқ ўтказмайдиган панеллар билан ўралган, совутиш тизими ўрнатилган, гилам ва тўшаклар солинган. Бу ҳозирги ёз кунларида зиёратчиларга қўшимча қулайлик яратади.
Бир сўз билан айтганда, бу йилги ҳаж мавсумига янада юқори даражада тайёргарлик кўрилиб, барча зарур шароитлар ҳозирланди. Бундан қалбида шукроналик ҳисси жўшган юртдошларимиз муқаддас жойларда туриб, Яратгандан мамлакатимиз тинчлиги, халқимиз фаровонлигини сўраб дуолар қилмоқда.
Муфтий Нуриддин Холиқназар Президентимизга улуғ ибодат файзи билан юрган ҳожиларимизнинг саломи ва дуоларини етказди. Давлатимиз раҳбари барча зиёратчиларга салом йўллаб, юртимизга соғ-омон келишларини тилади.
Суҳбат самимий ва кўтаринки руҳда ўтди. Муҳтарам ҳожилар Ўзбекистонга қайтгач, маҳаллаларда ижтимоий муҳитини мустаҳкамлаш, эҳтиёжманд инсонларга кўмак бериш, ёшларни илм-маърифатга тарғиб этишда намуна кўрсатишларига умид билдирилди.

Pilgrims from Uzbekistan offer prayers for the nation
In these blessed days, our compatriots are in the holy city of Makkah to perform the Hajj pilgrimage. The Head of State inquired about the conditions provided for the pilgrims and their health and spirits.
The Mufti noted that all necessary organizational measures had been taken to ensure the proper performance of the Hajj rituals.
At present, all 15,000 pilgrims from Uzbekistan have arrived in Saudi Arabia. They are accompanied by more than 300 group leaders, 50 highly qualified doctors, over 10 chefs, and other specialists.
This year, at the request of the Uzbek side, enclosed tents were installed in the Arafat Valley, surrounded by thermal insulation panels and equipped with a cooling system, carpets, and bedding. This provides additional comfort for the pilgrims in the summer heat.
Overall, the preparations for this Hajj season were carried out at a higher level, ensuring all necessary conditions. Filled with gratitude, compatriots at the holy sites are offering prayers to the Almighty for peace and well-being for the country and people.
Mufti Nuriddin Holiqnazar conveyed the greetings and kind words of the pilgrims to the President. The Head of State extended his warm greetings to all the pilgrims and wished them a safe return home.
The conversation took place in a warm and friendly atmosphere. It was expressed with hope that upon their return to Uzbekistan, the respected pilgrims would serve as examples in strengthening the social environment of their mahallas, providing assistance to those in need, and enlightening the youth.