Ўзбекистон халқига Қурбон ҳайити табриги
Жамики ислом уммати учун қадрли бўлган ушбу шукуҳли байрам – Ийд ал-Адҳони эл-юртимиз билан биргаликда тинч ва осойишта муҳитда кутиб олаётганимиз учун, аввало, меҳрибон ва қудратли Аллоҳ таолога беҳисоб шукроналар айтамиз.
Ҳеч шубҳасиз, кейинги йилларда Янги Ўзбекистонда ижтимоий, халқчил давлат барпо этиш, унинг маънавий асосларини мустаҳкамлаш ва таъсирчанлигини оширишда муқаддас ислом дини, унинг асосий байрамларидан бири бўлган Қурбон ҳайити ҳам муҳим роль ўйнамоқда.
Айниқса, бу байрамнинг инсонпарварлик, аҳиллик, саховат ва олижаноблик каби фазилатлари юртимизда “Инсон қадри учун, инсон бахти учун” деган эзгу ғоя асосида амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотларга уйғун ва ҳамоҳанг бўлиб, аҳолининг эҳтиёжманд қатламларини қўллаб-қувватлаш, кексалар, ёшлар ва хотин-қизлар ҳақида алоҳида ғамхўрлик кўрсатиш, камбағалликни қисқартиришга қаратилган дастурларимиз самарасини оширишга хизмат қилаётганини алоҳида таъкидлаш ўринлидир.
Бугунги кунда мамлакатимизда турли миллатлар ва диний конфессиялар ўртасидаги ҳамжиҳатликни мустаҳкамлаш, виждон эркинлигини таъминлаш, диний-маърифий меросимизни асраб-авайлаш, ёш авлодни миллий ва умумбашарий қадриятлар руҳида тарбиялаш бўйича улкан ишлар амалга оширилмоқда.
Бу ҳақда сўз юритганда, ислом динининг эзгу тамойилларини чуқур ўрганиш, буюк тарихимиз ва маданиятимиз дурдоналарини, машҳур алломаларимизнинг бой меросини тўплаш ва кенг тарғиб этишга алоҳида эътибор қаратилаётганини таъкидлаш лозим. Жумладан, кўҳна Шарқ мўъжизаси – Самарқанд шаҳри 2025 йилда ислом маданияти пойтахти, деб эълон қилинди, улуғ ватандошимиз Имом Мотуридийнинг 1155 йиллик таваллуд санаси юртимиз бўйлаб кенг нишонланмоқда, Имом Бухорий, Имом Мотуридий ва Имом Термизий халқаро илмий-тадқиқот марказлари қаторига, шу йил Бухоро шаҳрида ўз фаолиятини бошлайдиган Баҳоуддин Нақшбанд илмий-тадқиқот маркази ҳам қўшилди.
Пойтахтимиз Тошкент шаҳрида бунёд этилаётган Ислом цивилизацияси маркази илмий-маънавий йўналишдаги улкан ва ноёб лойиҳа сифатида эл-юртимиз ва халқаро жамоатчиликда катта қизиқиш уйғотмоқда. Бу муаззам маскан кўп минг йиллик қадимий тарихимиз, бой ва бетакрор миллий маданиятимизнинг ёрқин тимсоли сифатида Янги Ўзбекистон ҳаётидаги ғоят муҳим воқеага айланади, деб ишонаман.
Ҳурматли юртдошлар!
Шу саодатли кунларда 15 минг нафар ватандошимиз муқаддас ҳаж зиёратини адо этмоқда. Эзгу дуо ва ниятлар ижобат бўладиган мана шундай мунаввар лаҳзаларда уларни ҳам Қурбон ҳайити билан самимий қутлаб, Яратгандан юртимизга соғ-омон қайтиб келишларини сўраймиз.
Умид қиламизки, муҳтарам ҳожиларимиз жамиятимизда бирдамлик, оила ва маҳаллаларимизда меҳр-оқибат муҳитини янада мустаҳкамлаш, ёшларимиз тарбиясини кучайтириш, уларни илм-маърифатга, замонавий касб-ҳунарларни эгаллашга, Ватан ҳимоячиси бўлишга тарғиб этиш, муҳтож инсонларга кўмак беришда алоҳида ибрат ва намуна кўрсатадилар.
Қалбларимиз қувончга тўлган ушбу файзли кунларда хорижий давлатларда бўлиб турган ватандошларимизни ҳам бугунги улуғ айём билан чин дилдан қутлаб, уларга соғлик-омонлик, бахт ва омад тилаймиз.
Жаҳоннинг узоқ-яқин ўлкаларидаги мусулмон умматини ҳам қизғин табриклаб, уларнинг халқлари ва мамлакатларига тинчлик, равнақ ва фаровонлик тилаб қоламиз.
Азиз ва муҳтарам ватандошлар!
Ҳозирги кунда дунё нақадар мураккаб ва таҳликали бўлиб бораётганини барчамиз кўриб турибмиз. Бундай кескин шароитда юртимизда тинчлик, ўзаро ҳурмат ва тотувлик муҳитини сақлаб, барча соҳа ва тармоқларда фидокорона меҳнат қилиб кўзлаган юксак мақсадларимизга ета оламиз.
Албатта, ўз тарихида не-не синов ва машаққатлардан муносиб ўтган мард ва олижаноб халқимиз бунга ҳар томонлама қодир.
Бу йўлда эл-юртимизга мансуб меҳр-оқибат, ўзаро бирлик ва жипслик биз учун беқиёс куч-қудрат манбаи бўлиб хизмат қилади, деб ишонаман.
Сиз, азизларни муқаддас Қурбон ҳайити билан яна бир бор чин дилдан табриклаб, барчангизга тинчлик-хотиржамлик, сиҳат-саломатлик, хонадонларингизга файзу барака тилайман.

Congratulations to the people of Uzbekistan on the holiday of Eid al-Adha
First of all, we thank the Almighty for the fact that together with our people in an atmosphere of peace and tranquility we celebrate this blessed holiday of Eid al-Adha, which is of great importance for the entire Islamic Ummah.
Of course, in recent years in the construction of a social, truly people's state in New Uzbekistan, strengthening its spiritual foundations, the sacred religion of Islam and one of its main holidays - Eid al-Adha - also play an important role.
It should be emphasized that the values of this holiday, such as humanism, unity, mercy and generosity, are consonant with the large-scale reforms implemented in our country based on the noble principle of "In the name of man, in the name of his happiness", and serve to increase the effectiveness of our programs to support needy segments of the population, to show special care for the older generation, youth and women, and to reduce poverty.
Today, our country is doing a great deal of work to further strengthen interethnic and interfaith harmony, ensure freedom of conscience, preserve our spiritual and educational heritage, and educate the younger generation based on national and universal values.
Speaking about this, it should be noted that special attention is paid to the in-depth study and widespread popularization of the humanistic principles of the religion of Islam, the pearls of our culture and history, and the rich heritage of outstanding thinkers. Thus, the city of Samarkand was declared the capital of Islamic culture in 2025, the 1155th anniversary of our great compatriot Imam Maturidi is widely celebrated, and the Bahouddin Naqshband Research Center, which will begin its activities this year in the city of Bukhara, will soon be among the international research centers operating in Uzbekistan.
A unique project of scientific and spiritual direction - the Center of Islamic Civilization being built in Tashkent - is of great interest in the country and the international community. I am convinced that the opening of this bright symbol of our ancient millennial history, rich and unique national culture will become an important event in the life of New Uzbekistan.
On these blessed days, 15 thousand Uzbeks are making the sacred pilgrimage of Hajj. In such bright moments, when good intentions come true, we sincerely congratulate them on Eid al-Adha and ask the Almighty for their safe return to their homeland.
I hope that they will contribute to further strengthening of unity in our society, an atmosphere of goodness and mercy in families and mahallas, providing assistance to people in need of support, nurturing in young people the desire to master sciences, knowledge, modern professions, to be defenders of the Motherland.
Today, when our hearts are filled with joy, we sincerely congratulate our compatriots abroad on the holiday, wishing them health, happiness and success.
We also sincerely congratulate the entire Muslim Ummah of the far and near abroad, wishing their peoples and countries peace, prosperity and well-being.
We all see how difficult and alarming the situation is in the world. In the conditions of such tension, only by maintaining an atmosphere of peace, mutual respect and harmony in the country, and working selflessly, we will be able to achieve our great goals.
Our courageous and noble people, who have overcome many trials with dignity throughout their history, are certainly capable of solving such important tasks.
I am convinced that on this path, the source of strength and energy will be the kindness, mercy and unity inherent in our people.
Once again, I sincerely congratulate all of you, my dears, on the sacred holiday of Eid al-Adha, I wish peace, tranquility, health and well-being to your families.