Словакия Бош вазири “Янги Ўзбекистон” боғидаги Мустақиллик монументи пойига гул қўйди
Олий мартабали меҳмон 9 июнь куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари Жамшид Хўжаев ҳамроҳлигида “Янги Ўзбекистон” боғига ташриф буюриб, Мустақиллик монументи пойига гул қўйди.
Мажмуа билан қисқача танишув асносида Словакия делегацияси вакилларига мазкур ансамбль мазмуни ва меъморий ечимлари ҳақида маълумот берилди.
“Янги Ўзбекистон” боғи ва Мустақиллик монументи истиқлолимизнинг ўттиз йиллигига бағишлаб бунёд этилган. Уч минг йилдан зиёд давр – она Ватанимиз ҳудудидаги миллий давлатчилик тарихи илдизлари шу қадар теран. Монументга эътибор қаратган киши мана шу залворли ўтмишнинг бадиий ифодасига гувоҳ бўлади.
Олий мартабали меҳмонлар, расмий хорижий делегацияларнинг мамлакатимизга ташрифи доирасида бу ердаги монументга гул қўйиш анъанага айланган. Делегация аъзолари мажмуада акс эттирилган алломалар, буюк саркарда ва жаҳонгирлар, жадид боболаримизнинг сиймоларига алоҳида эътибор қаратди. Тинчлик, эркинлик, эзгулик тимсоли бўлган Ҳумо қуши тасвири мажмуанинг бамисоли гултожидай кўриниши эътироф этилди.
Қайд этиш керак, ташриф дастурига мувофиқ, Тошкент шаҳрида олий даражадаги музокаралар бўлиб ўтади, Ўзбекистон – Словакия кўп қиррали ҳамкорлигини янада ривожлантириш масалалари муҳокама қилинади.

Премьер-министр Словацкой Республики возложил цветы к монументу Независимости
9 июня высокий гость в сопровождении заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Жамшида Ходжаева посетил парк «Янги Узбекистон» и возложил цветы к подножию монумента Независимости.
В ходе ознакомления с комплексом представителям словацкой делегации была представлена информация о концепции и архитектурных решениях данного ансамбля.
Парк «Янги Узбекистон» и монумент Независимости были возведены к 30-летию независимости нашей страны. История национальной государственности на территории нашей Родины насчитывает более трех тысяч лет — настолько глубокие ее корни. Внимательно вглядевшись в монумент, можно увидеть художественное отражение этой величественной истории.
Стало доброй традицией возлагать цветы к монументу в рамках визитов высоких гостей и официальных зарубежных делегаций в нашу страну. Члены делегации обратили особое внимание на отраженные в комплексе образы наших ученых, великих полководцев и воинов, просветителей-джадидов. Было отмечено, что образ птицы Хумо, символизирующей мир, свободу и добро, удачно венчает этот величественный монумент.
В соответствии с программой пребывания состоятся переговоры на высшем уровне, в ходе которых будут обсуждены вопросы дальнейшего развития узбекско-словацкого многопланового сотрудничества.