Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг тўртинчи Тошкент халқаро инвестиция форумидаги нутқи
Аввало, сизларни – ҳамкор давлатларимизнинг юқори мартабали вакиллари, халқаро ташкилотлар раҳбарлари, бизнес оламининг йирик намояндаларини тўртинчи Тошкент халқаро инвестиция форумида чин қалбимдан самимий қутлайман.
Тадбиримизда қатнашаётган Болгария Президенти Румен Радев Жаноби Олийлари, Словакия Бош вазири Роберт Фицо Жаноби Олийлари, Қозоғистон Бош вазири Ўлжас Бектенов Жаноби Олийлари, Қирғизистон Ҳукумати раиси Адилбек Қосималиев Жаноби Олийлари, Тожикистон Бош вазири Коҳир Расулзода Жаноби Олийлари, Озарбайжон Бош вазири Али Асадов Жаноби Олийлари, Россия Федерацияси Ҳукумати раиси ўринбосари Александр Новак Жаноблари, Туркманистон Вазирлар Маҳкамаси раиси ўринбосари Нокергули Атагулиев Жанобларини кўриб турганимдан ғоят хурсандман.
Шунингдек, Россия, Хитой, Америка Қўшма Штатлари, араб давлатлари ҳамда Европа, Осиё ва Африка минтақаларидан келган нуфузли делегацияларни ҳам чин дилдан қутлайман.
Биз билан яқиндан ҳамкорлик қилаётган молиявий институтлар раҳбарлари – Европа тикланиш ва тараққиёт банки президенти Одиль Рено-Бассо хоним ва Янги ривожланиш банки президенти Дилма Русеф хонимга алоҳида миннатдорлик изҳор этаман.
Бугунги форумда 7,5 мингдан ортиқ делегат, жумладан, 100 га яқин давлатдан салкам 3 минг нафар хорижий меҳмон иштирок этмоқда. Биз буни, авваламбор, мамлакатимизга бўлган ҳурмат, ўзаро ишонч ва яқин ҳамкорликнинг чинакам ифодаси сифатида қабул қиламиз.
Ўзбекистон заминига хуш келибсиз, қадрли дўстлар!
Ҳурматли анжуман иштирокчилари!
Бугунги дунё катта синовларни бошидан кечирмоқда. Глобал хавфсизлик ва барқарор ривожланишга жиддий таҳдидлар тобора кучаймоқда, геосиёсий жараёнлар кўз ўнгимизда шиддат билан ўзгармоқда.
Жаҳонда қуролланиш пойгаси яна авж олмоқда. Йирик мамлакатларнинг ҳарбий харажатлари 2010 йилга нисбатан бир ярим баробар ортиб, 2,5 триллион долларга етди. Иқтисодий инқироз асоратлари, молиявий ресурслар тақчиллиги туфайли жаҳон ялпи ички маҳсулотининг ўсиш суръатлари эса кетма-кет уч йил давомида пасаймоқда.
Минг афсуски, халқаро ҳуқуқ нормалари ва дипломатия кучи заифлашмоқда. Энг ачинарлиси, инсоният учун энг долзарб муаммолар – озиқ-овқат хавфсизлиги, камбағаллик, иқлим ўзгаришлари каби масалаларга эътибор камаймоқда. Дунёда тинчлик, адолат ва инсон қадрига бўлган умумий ишончни тиклаш ҳар қачонгидан ҳам муҳим.
Биз Украина билан боғлиқ вазиятни фақат дипломатик йўллар билан ҳал этиш зарур, деб ҳисоблаймиз ва Истанбулда бўлиб ўтаётган тўғридан-тўғри музокараларни олқишлаймиз.
Шу билан бирга, кўпдан буён чўзилаётган Ғазо фожиасига эътиборингизни қаратмоқчиман. XXI асрда кўз ўнгимизда кўплаб бегуноҳ инсонларнинг нобуд бўлаётганини ҳеч нима билан оқлаб бўлмайди. Бу муаммонинг ягона ечими – низони халқаро ҳуқуқ меъёрлари ва қабул қилинган резолюциялар асосида адолатли ҳал қилишдир. Фаластин халқи ўз мустақил давлатига эга бўлишга ҳақлидир.
Глобал кун тартибидаги яна бир масала – бу қўшни Афғонистоннинг тинч ва барқарор ривожланишига кўмаклашишдан иборат. Бу давлатнинг амалдаги ҳукумати билан халқаро майдонда конструктив мулоқот олиб бориш, унинг яккаланиб қолишига йўл қўймаслик ҳар қачонгидан ҳам муҳим. Зеро, мазкур мамлакатдаги осойишталик ва иқтисодий ривожланиш ён-атрофдаги барча минтақаларнинг узоқ муддатли тараққиёти учун зарур омилдир.
Мен ҳозир таъкидлаб ўтган муаммолар бўйича барча шерик давлатларимизни очиқ ва кенг кўламли халқаро ҳамкорликка чақирамиз. Чунки, форумнинг асосий мавзуси бўлган инвестициялар – фақат иқтисодий тараққиётнинг эмас, балки тинчлик ва барқарорликнинг кафолатидир!
Келинг, биргаликда шундай инвестиция муҳитини яратайликки, у даромад келтириш билан бирга, инсон қадрини улуғлайдиган, унинг ҳаётий манфаатларини таъминлайдиган ва жамият равнақига хизмат қиладиган мустаҳкам пойдеворга айлансин!
Азиз меҳмонлар!
Ҳозирги қийин шароитда биз Ўзбекистонда иқтисодий барқарорликни сақлаб қолишга асосий эътибор қаратяпмиз.
Ялпи ички маҳсулотимиз саккиз йилда 2 баробар кўпайди. 2030 йилга бориб, бу кўрсаткични 200 миллиард долларга етказишни ўз олдимизга мақсад қилиб қўйдик.
Ўтган йили инвестиция ҳажми 35 миллиард долларга, экспортимиз 27 миллиард долларга етгани – тўрт йилдан буён ўтказиб келинаётган Тошкент халқаро инвестиция форумининг ҳам амалий натижасидир.
Янги Ўзбекистондаги ислоҳотлар самараси халқаро рейтингларда ҳам ўзининг муносиб аксини топмоқда. “Иқтисодий эркинлик индекси”даги ўрнимиз сўнгги беш йилда 48 поғонага юқори кўтарилди. Гарварднинг “Иқтисодиёт мураккаблиги индекси”даги ўрнимиз 28 поғонага яхшиланди. Ўтган ойда нуфузли “S&P” агентлиги Ўзбекистоннинг суверен рейтинги прогнозини “барқарор”дан “ижобий”га оширди.
Бугун дунё иқтисодиёти янги давр ва ўзгаришлар остонасида турганини барчамиз яхши тушунамиз. Бу эса барқарор ривожланиш йўлидан бораётган давлатларни қуйидаги тўртта йўналишда ҳамкорликда ишлашга ундамоқда.
Биринчидан, “яшил” иқтисодиёт моделига ўтиш.
Биз иқтисодиётимизни барқарор энергия ресурслари билан таъминлаш учун айнан “яшил” энергетикани ривожлантиришга қаттиқ бел боғлаганмиз.
Ўтган қисқа даврда бу соҳага қарийб 6 миллиард доллар тўғридан-тўғри хорижий инвестиция кириб келди. Электр энергияси ишлаб чиқариш ҳажми 59 миллиарддан 82 миллиард киловатт-соатга етди. Кейинги беш йилда бу кўрсаткич 120 миллиард киловатт-соатдан ошиб, “яшил” энергия улуши 54 фоизга етади.
Шунингдек, электр тармоқларини янгилашга ҳам 4 миллиард доллар жалб қиламиз.
Бу борада жорий йилда Самарқандда, келгуси йилдан яна 8 та ҳудудда электр тармоқларини хусусий шерикликка берамиз.
Бундан ташқари, илк бор “яшил” сертификат ва углерод бирликлари савдосини бошладик. Шу йил глобал углерод бозорларига қўшилиб, “Яшил Ўзбекистон” иқлим инвестициялари платформасини яратамиз.
Иккинчидан, рақамли технология ва сунъий интеллект иқтисодиётнинг “драйвери”га айланмоқда.
Мамлакатимизда шу йилнинг ўзида IT экспорти 1 миллиард долларга етади. 2030 йилга бориб, бу кўрсаткични 5 карра ошириш учун салоҳиятимиз ҳам, имкониятимиз ҳам етарли.
Бу ишларимиз халқаро даражада эътироф этилиб, Сунъий интеллектга тайёрлик бўйича халқаро индексда бир йилда 17 поғонага кўтарилдик.
Келгуси йил “Булутли технологиялар” миллий платформаси ишга тушади. Яқин беш йилда хусусий инвесторлар билан бирга қуввати 500 мегаваттдан зиёд 20 та “дата марказ” барпо этамиз.
Шунингдек, бой тарихимиз, азалий қадриятларимиз ҳамда янги креатив ғояларни мужассам этган сунъий интеллектнинг миллий моделини ишлаб чиқамиз. Бу тизим самарадорлигини таъминлаш учун “Бир миллион сунъий интеллект етакчилари” лойиҳасини бошладик.
Ишончим комил, сизлар билан биргаликда Ўзбекистонни нуфузли IT ва Fintech хабига айлантирамиз.
Учинчидан, бугунги шароитда молиявий тизим ва технологиялар кескин ўзгармоқда.
Биз яқинда Халқаро валюта жамғармаси ва Жаҳон банки билан бирга Ўзбекистон молия секторини илк бор комплекс баҳолашдан ўтказдик. Улар банк, молия, суғурта, капитал бозоридаги ислоҳотларимизни тўлиқ қўллаб-қувватлади.
Бу соҳаларни кейинги ривожланиш босқичига олиб чиқиш мақсадида Ўзбекистонда Молиявий барқарорлик кенгаши ташкил этилади, Марказий банкда киберхавфсизлик ва молиявий технологиялар платформалари ишга туширилади.
Суғурта тизимида ҳам катта ислоҳотларни бошладик. Миллий қайта суғурталаш компанияси ва Глобал қайта суғурталаш рақамли платформаси ташкил этилди.
Стартаплар учун муқобил молиявий инструмент – венчурлар бизда тез ривожланиб боряпти. Мисол учун, ўтган йили 2 та стартап компаниямизнинг қиймати илк бор 1 миллиард доллардан ошди. Бундай компанияларни албатта кўпайтирамиз.
Шу боис “Муқобил инвестиция жамғармалари тўғрисида”ги қонун лойиҳаси ишлаб чиқилди. Келгуси беш йилда венчур ва бошқа муқобил сармоялар ҳажмини 1 миллиард долларга олиб чиқамиз.
Яна бир йўналиш. “Тўртинчи саноат инқилоби” “технологик минераллар”га талабни бир неча карра кўпайтирмоқда.
Ўзбекистонда вольфрам, молибден, магний, литий, графит, ванадий, титан ва бошқа минералларнинг катта захираси аниқланган. Умуман, ер ости бойликларимизнинг салоҳияти 3 триллион долларга баҳоланмоқда.
Минтақамизнинг минераллардан юқори қўшилган қийматли маҳсулотлар ишлаб чиқариш “хаби”га айланиши учун барча имкониятлар мавжуд. Бу борада Тошкент ва Самарқанд вилоятларида “Келажак металлари технопарки”ни бунёд этмоқдамиз.
Шу ўринда бир ташаббусни илгари сурмоқчиман: бу соҳада геология-қидирув ишларидан бошлаб, тайёр маҳсулот занжирини йўлга қўйган инвесторларга ўн йил давомида рента солиғи қайтариб берилади.
Ишончим комил, сизлар билан узоқ муддатли самарали алоқаларимиз айтиб ўтилган барча йўналишларда ўзаро манфаатли бизнес ҳамкорликка айланади.
Ҳурматли инвесторлар!
Биз “Янги Ўзбекистон – инвестициялар учун катта имкониятлар мамлакати” деган тамойилни амалий натижаларга айлантириш мақсадида барча чораларни кўряпмиз.
Энг аввало, бир нарсага эътиборингизни қаратмоқчиман: глобал ишлаб чиқариш занжирларида ҳар бир давлат учун тенг шароитни таъминлайдиган ишончли қоидалар бўлиши шарт ва зарур.
Ҳеч шубҳасиз, бу борада Жаҳон савдо ташкилотининг алоҳида ўрни бор. Шу боис, келгуси йилда ушбу Ташкилотнинг аъзосига айланиш бўйича олдимизга мақсад қўйганмиз ва бу борада ҳамкорларимиз билан фаол ишлаяпмиз. Бунинг учун ўнлаб қонун, юзлаб стандартларни халқаро талабларга мослаштирдик ва бу ишларни шу йил тўлиқ якунига етказамиз.
Иккинчидан, мамлакатимизда хорижий сармоядорларга янада қулай муҳит яратиш учун маҳаллий компаниялар билан бир хил шароитларни кафолатловчи “миллий режим” жорий қилинади, давлат органлари билан муносабатга киришишда “ягона дарча” тамойили татбиқ этилиши белгиланди, инвестиция фаолиятини ортиқча текширувлардан кафолатли ҳимоялаш тизими яратилади.
Булар орқали 2030 йилга бориб, Ўзбекистоннинг кредит рейтингини “инвестицион” даражага олиб чиқишни мақсад қилиб қўйганмиз.
Учинчидан, биз давлат компанияларини хусусийлаштиришда уларни юртимиз фаровонлигига хизмат қилувчи йирик активларга айлантириш йўлини танлаганмиз.
Шу боис, 18 та йирик компания ва банклардаги қарийб 2 миллиард долларлик давлат улушини ўзида бирлаштирган “Миллий инвестиция жамғармаси” ташкил этилди. Жамғарма бошқарувига нуфузли “Franklin Templeton” компанияси жалб қилинди. Келгуси йилнинг ўзида жамғарманинг акциялар пакети халқаро IPO га чиқарилади.
Шунингдек, профессионал консультантлар жалб қилиниб, икки йилда 29 та йирик давлат компанияси хусусийлаштирилади.
Тўртинчидан, биз транспорт ва логистика соҳасини иқтисодиётимизнинг қон томири сифатида кўрамиз.
Шу боис, бу соҳага ҳам хусусий капитални фаол жалб қилмоқдамиз. Биргина мисол, Самарқанд, Наманган, Бухоро ва Урганч халқаро аэропортлари давлат-хусусий шериклик асосида салоҳиятли инвесторлар бошқарувига берилди.
Урганч аэропорти бошқарувига дунёнинг етакчи “Инчон” компанияси жалб қилинди. Келгуси йилда Нукус, Термиз, Фарғона, Навоий аэропортлари бўйича ҳам тендерлар ўтказамиз.
Яна бир муҳим йўналиш – пойтахтимизда яшаб ва ишлаётган аҳоли сони 5 миллиондан ошди. Шу боис, 2 миллион аҳолига мўлжалланган “Янги Тошкент” шаҳрини барпо этиб, пойтахтни мегаполисга айлантирамиз.
Бу ерда йилига 20 миллион йўловчига хизмат кўрсатиш имкониятига эга аэропорт, темир йўл ва автомобиль транспортини қамраб олган “мультимодал хаб” қурилади. Йирик савдо комплекслари ва молия марказлари қад кўтаради.
Ушбу мега лойиҳани биргаликда амалга ошириш учун инвесторлар, халқаро молия институтлари ва хорижий банкларни таклиф қиламиз.
Бешинчидан, сўнгги йилларда қўшниларимиз билан йўлга қўйилган очиқ ва дўстона сиёсат натижасида Марказий Осиёда мутлақо янги ҳамкорлик муҳити шаклланди.
Бугун ушбу давлатларнинг ҳукумат раҳбарлари форумда иштирок этаётгани ҳам сўзимнинг яққол исботидир.
Эътибор беринг, саккиз йилда қўшниларимиз билан товар айланмаси ҳажми 3,5 баробардан зиёд ошиб, қарийб 13 миллиард долларга етди.
Катта инвестиция лойиҳалари амалга оширилмоқда. Жумладан, Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон темир йўлини қуришни бошладик, йирик энергетика ва инфратузилма лойиҳаларини тайёрлаш бўйича салмоқли ишлар қилинмоқда.
Умуман, биз Марказий Осиёда “Инвестиция ва савдо учун яхлит ҳудуд концепцияси”ни илгари суришни таклиф қиламиз.
Шу ўринда халқаро ташкилотларга мурожаат қилмоқчиман: минтақавий лойиҳаларни қўллаб-қувватлаш учун янги молиявий механизмларни йўлга қўйиш вақти келди. Биргаликда ҳаракат қилсак, Марказий Осиёни тинчлик ва тараққиёт маконига айлантирамиз.
Ҳурматли йиғилиш иштирокчилари!
Бугунги форум янги, кенгайтирилган форматда ўтказилмоқда. Унинг доирасида илк бор ихтисослашган кўргазма ташкил этилиб, унда Ўзбекистон компаниялари ўз лойиҳалари ва қўшма ташаббуслари билан иштирок этмоқда.
Бир масалага алоҳида урғу бермоқчиман: биз учун инвестиция – фақатгина молиявий манба эмас. Бу – технология, билим, малакали кадрлар, халқаро ишлаб чиқариш занжирига қўшилиш, яъни, ҳақиқий тараққиёт демакдир.
Ўзбекистон мана шундай эзгу ғоялар билан келадиган хорижий инвесторларга барча шароитларни яратиб беради, уларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлайди ва буни кафолатлайди.
Юртимизда сизлар учун барча эшиклар доимо очиқ.
Энг муҳими – фаолиятингизни ҳимоя қиладиган қонунлар бор, мулоқотга очиқ давлат ва ҳамкорликка тайёр меҳнаткаш халқимиз бор.
Бугунги анжуманда иштирок этаётган, мамлакатимизга меҳмон бўлиб келган ҳар бир инвестор, хорижий ҳукумат ва халқаро ташкилотлар вакилларига яна бир бор чин дилдан миннатдорлик билдираман.

Address by the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev at the Fourth Tashkent International Investment Forum
At the outset, I would like to extend a warm welcome to all of our distinguished guests, high-ranking representatives from our partner countries, heads of international organizations, and prominent figures from the business world, to the Fourth Tashkent International Investment Forum.
I am also delighted to welcome His Excellency Rumen Radev, President of Bulgaria, His Excellency Robert Fico, Prime Minister of Slovakia, His Excellency Olzhas Bektenov, Prime Minister of Kazakhstan, His Excellency Adylbek Kasymaliev, Chairman of the Kyrgyz Government, His Excellency Kohir Rasulzoda, Prime Minister of Tajikistan, His Excellency Ali Asadov, Prime Minister of Azerbaijan, Deputy Prime Minister of Russia Mr. Alexander Novak, Deputy Chairman of the Cabinet of Ministers of Turkmenistan Mr. Nokerguli Ataguliev, who are with us today.
I would also like to welcome the distinguished delegations from Russia, China, the United States of America, and the Arab, European, Asian, and African countries.
Let me express my special gratitude to the heads of the financial institutions working closely with us: Ms. Odile Renaud-Basso, President of the European Bank for Reconstruction and Development, and Ms. Dilma Rousseff, President of the New Development Bank.
Today’s forum is attended by more than 7.5 thousand delegates, including almost 3 thousand foreign guests from around 100 countries. We see this as a true expression of respect for our country, as well as an indication of mutual trust and close cooperation.
Welcome to Uzbekistan, dear friends!
Dear participants!
The world today is facing big challenges. Serious threats to global security and sustainable development are strengthening, while geopolitical processes are changing rapidly before our eyes.
The global arms race is intensifying again. Military spending by major countries has increased by 1.5 times against 2010, reaching $2.5 trillion. Due to the consequences of the economic crisis and a shortage of financial resources, global GDP has been declining for three years in a row.
Unfortunately, the norms of international law and the power of diplomacy are weakening. Even more regrettably, attention is waning to the most pressing problems of humanity: food security, poverty and climate change. It is more important than ever to restore peace, justice and a shared belief in human dignity around the world.
We believe that the situation related to Ukraine must be resolved only through diplomatic means, and we welcome the process of direct negotiations taking place in Istanbul.
At the same time, I would like to draw your attention to the ongoing tragedy in Gaza. In the 21st century, the death of so many innocent people before our eyes cannot be justified. The only solution to this problem is a fair settlement of the conflict based on international law and adopted resolutions. The people of Palestine have a right to their own independent state.
Another issue on the global agenda is supporting the peaceful and sustainable development of neighboring Afghanistan. Now more than ever, it is crucial to engage in constructive dialogue with the current government of this country on the international stage and to prevent its isolation. After all, stability and economic development in Afghanistan are key factors for the long-term progress of all surrounding regions.
On the issues I have just outlined, we urge all our partner states to engage in open and broad-based international cooperation. Because the core theme of the forum is investments that guarantee not only economic development, but also peace and stability!
Let us work together to create an investment environment that, alongside generating profit, becomes a strong foundation for upholding human dignity and contributing to societal development!
Dear guests!
In the current challenging environment, we are focusing our primary attention on maintaining economic stability in Uzbekistan.
Our gross domestic product has doubled over the past eight years. We have set a goal to increase it to $200 billion by 2030.
Last year, the volume of investments into the national economy reached $35 billion, and exports amounted to $27 billion. This is also a practical result of the Tashkent International Investment Forum, now being held for the fourth consecutive year.
The effectiveness of reforms in New Uzbekistan is duly reflected in international rankings. Our position in the Index of Economic Freedom has risen by 48 places over the past five years. In the Economic Complexity Index of Harvard University, we improved our standing by 28 positions. Last month, the reputable agency S&P upgraded Uzbekistan’s independent credit rating outlook from “stable” to “positive”.
We all understand that today, the world economy is on the threshold of a new era and changes. This encourages all countries to work together on the path of sustainable development in the following four areas.
First, transition to green economy.
We are firmly committed to developing green energy to provide our economy with stable energy resources.
Over the past short period, nearly $6 billion worth of foreign direct investment has been attracted to this sector. Electricity production has increased from 59 billion to 82 billion kilowatt-hours. In the next five years, this figure will exceed 120 billion kilowatt-hours, and the share of green energy in the energy mix will reach 54 percent.
We will also attract $4 billion to upgrade the power grids.
In this regard, this year we will transfer the Samarkand power grids, and next year, another 8 regional power grids to private partnership.
In addition, we have launched the sale of green certificates and carbon units for the first time. This year, we will join global carbon markets and create a “Green Uzbekistan” climate investment platform.
Second, digital technologies and AI are turning into the “drivers” of the economy.
This year alone, IT exports in our country will reach $1 billion. We have enough potential and opportunities to increase this figure fivefold by 2030.
Our work has been internationally recognized, and over the year, we have risen 17 positions in the International AI Readiness Index.
Next year, the “Cloud Technologies” National Platform will be launched. In the next five years, together with private investors, we will build 20 Data Centers with a capacity of more than 500 megawatts.
We will also develop a national model of artificial intelligence that embodies our rich history, values, and new creative ideas. In order to ensure the effectiveness of this system, we have launched the project “One Million AI Leaders”.
I am confident that together with you, we will turn Uzbekistan into a prestigious IT and Fintech “hub”.
Third, the financial system and technologies are drastically changing in the modern world.
Recently, together with the International Monetary Fund and the World Bank, we conducted a comprehensive assessment of Uzbekistan’s financial sector for the first time. They fully supported our reforms in banking, finance, insurance, and the capital market.
In order to take these sectors to the next stage of development a Financial Stability Council will be established in Uzbekistan, as well as cybersecurity and financial technology platforms at the Central Bank.
We have also launched major reforms in the insurance system. A National Reinsurance Company and Global Digital Reinsurance Platform have been established.
We are witnessing rapid growth of venture capital as an alternative tool for startups. Notably, last year, two local startup companies’ capitalization surpassed $1 billion. We are committed to increasing the number of such companies.
In this regard, a draft law “On Alternative Investment Funds” has been developed. Our goal is to increase the volume of venture and other alternative investments to $1 billion over the next five years.
There is another significant direction. The Fourth Industrial Revolution is sharply increasing global demand for so-called “technological minerals”.
Uzbekistan is home to substantial reserves of minerals, including tungsten, molybdenum, magnesium, lithium, graphite, vanadium, titanium, and others. In total, the potential of our subsoil resources is valued at $ 3 trillion.
We have all the necessary capabilities to transform our region into a hub for the production of high value-added goods from minerals. In this regard, we are constructing “Metals of the Future” techno parks in the Tashkent and Samarkand regions.
In this context, I would like to put forward an initiative: investors implementing a full-cycle operation – from geological exploration to the production of finished goods – will be granted a rent tax refund for 10 years.
I am confident that our long-term productive relations will bring win-win business cooperation in all key areas.
Distinguished investors!
We are taking all necessary measures to turn the principle of “New Uzbekistan – a country of vast opportunities for investments” into practical accomplishments.
First and foremost, I would like to draw your attention to one important point: it is essential to ensure level playing field for each state within global production chains.
Undoubtedly, the World Trade Organization plays a key role in this regard. Therefore, we have set the goal to become a member of this organization next year and we are actively working with our partners. To this end, we have harmonized dozens of laws and hundreds of standards to international requirements, and this year, we will complete this process in full.
Second, in order to create a more favorable environment for foreign investors in our country a “national regime” will be introduced, guaranteeing the same conditions as those enjoyed by local companies, the “one-stop-shop” principle will be implemented in relations with government bodies, a system of guaranteed protection of investment activities from excessive inspections will also be created.
These measures are intended to raise Uzbekistan’s credit rating to the “investment” level by 2030.
Third, in the privatization of state-owned companies, we have opted to transform them into valuable assets that serve the prosperity of our country.
To this end, we have established the National Investment Fund that unites state shares in 18 major companies and banks worth almost $2 billion. A world-renowned Franklin Templeton company has been invited to manage the Fund. Next year, the Fund will launch its international IPO.
Moreover, professional consultants will be invited to privatize 29 large state-owned companies within two years.
Fourth, we recognize the vital role of transport and logistics in our economy.
Therefore, we are actively attracting private capital to this sector. For instance, Samarkand, Namangan, Bukhara, and Urganch international airports have been handed over to sophisticated investors on the basis of a public-private partnership.
The world’s leading company, Incheon, has been involved in the management of Urgench Airport. Next year, tenders will also be held for Nukus, Termez, Fergana and Navoi airports.
Another significant development is that the population of our capital city has exceeded 5 million. In order to accommodate this growth, we are planning to build the city of “New Tashkent” to house 2 million people, transforming the capital into a metropolis.
A “multimodal hub” will be created that covers railway, road transport and airport, serving 20 million passengers in a year. Large shopping and financial centres will also be built.
We invite investors, international financial institutions and foreign banks to collaborate with us on this major project.
Fifth, as a result of our open and friendly policy towards our neighbours in recent years, a new environment for cooperation has been created in Central Asia.
The participation of the heads of governments of these countries in today’s forum is clear proof of this.
Please note that the volume of trade with our neighbors has increased by more than 3.5 times in eight years, reaching almost $13 billion.
Large investment projects are being implemented. In particular, the construction of the China-Kyrgyzstan-Uzbekistan railway has begun, significant progress has been made on preparing major energy and infrastructure projects.
More broadly, we propose promoting the “Concept of an Integrated Region for Investment and Trade” in Central Asia.
In this regard, I would like to reach out to international organizations with the following message: the time has come to establish new financial mechanisms to support regional projects. By working together, we can transform Central Asia into a place of peace and prosperity.
Dear participants of the forum!
We are hosting today’s event in a new, expanded format. For the first time, a specialized exhibition is taking place as part of the forum, with Uzbek companies presenting their projects and joint initiatives.
I would like to underscore one issue: for us, investment is not just a financial resource. It also encompasses technology, knowledge, qualified personnel and integration into the international production chain – in other words, real development.
Uzbekistan will create all conditions necessary for foreign investors with such noble ideas, provide its support and guarantee.
All doors are open to you in our country.
The most important thing is that there are laws that protect your activity. We have an open state and hardworking people ready for cooperation.
I would like to express my sincere gratitude once again to all investors, representatives of foreign governments and international organizations who are participating in today’s forum and visiting our country.