Ўзбекистон Президенти Озарбайжон Бош вазирини қабул қилди
Учрашув аввалида олий мартабали меҳмон Ўзбекистон етакчисига Озарбайжон Президенти Илҳом Алиевнинг саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Ўзбекистон билан Озарбайжон ўртасидаги дўстлик, стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатларини янада кенгайтириш ва мустаҳкамлашнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Иқтисодий кооперация йили доирасида биргаликда самарали ишлар амалга оширилаётгани мамнуният билан қайд этилди. Товар айирбошлаш ҳажми ортмоқда, иқтисодиётнинг турли тармоқларида, жумладан, қўшма Инвестиция компанияси кўмагида амалга оширилаётган кооперация лойиҳалари қизғин паллага кирган. Фаол маданий-гуманитар алмашинувлар давом этмоқда.
Эришилган келишувлар ижросини назорат қилиш ва бўлажак олий даражадаги учрашув учун янги ташаббусларни илгари суриш мақсадида ҳукуматлар даражасида яқиндан амалий ҳамкорликни давом эттириш муҳим экани таъкидланди.
Шу маънода, Ҳукуматлараро комиссиянинг навбатдаги йиғилиши ва икки мамлакат ҳудудлари форумининг юқори натижадорлигини таъминлаш зарурлиги кўрсатиб ўтилди.

The President of Uzbekistan receives the Prime Minister of Azerbaijan
The distinguished guest conveyed the sincere greetings and best wishes of the President of Azerbaijan, Ilham Aliyev, to the Leader of Uzbekistan.
The current issues related to expanding and strengthening friendship, strategic partnership, and alliance between Uzbekistan and Azerbaijan were discussed.
The jointly conducted fruitful work as part of the Year of Economic Cooperation was noted with satisfaction. Trade turnover is growing, and cooperation projects in various sectors of the economy are in an active phase, including those implemented with the support of the Joint Investment Company. Active cultural and humanitarian exchange continues.
The importance of continuing close practical cooperation at the government level was emphasized to monitor the implementation of agreements and to generate new initiatives for the upcoming high-level summit.
In this context, the necessity of ensuring high effectiveness of the planned next meeting of the Intergovernmental Commission and the Forum of Regions of the two countries was highlighted.