Ўзбекистон Президенти Озарбайжон Бош вазирини қабул қилди
Учрашув аввалида олий мартабали меҳмон Ўзбекистон етакчисига Озарбайжон Президенти Илҳом Алиевнинг саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Ўзбекистон билан Озарбайжон ўртасидаги дўстлик, стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатларини янада кенгайтириш ва мустаҳкамлашнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Иқтисодий кооперация йили доирасида биргаликда самарали ишлар амалга оширилаётгани мамнуният билан қайд этилди. Товар айирбошлаш ҳажми ортмоқда, иқтисодиётнинг турли тармоқларида, жумладан, қўшма Инвестиция компанияси кўмагида амалга оширилаётган кооперация лойиҳалари қизғин паллага кирган. Фаол маданий-гуманитар алмашинувлар давом этмоқда.
Эришилган келишувлар ижросини назорат қилиш ва бўлажак олий даражадаги учрашув учун янги ташаббусларни илгари суриш мақсадида ҳукуматлар даражасида яқиндан амалий ҳамкорликни давом эттириш муҳим экани таъкидланди.
Шу маънода, Ҳукуматлараро комиссиянинг навбатдаги йиғилиши ва икки мамлакат ҳудудлари форумининг юқори натижадорлигини таъминлаш зарурлиги кўрсатиб ўтилди.

Президент Узбекистана принял Премьер-министра Азербайджана
В начале встречи высокий гость передал лидеру Узбекистана искренние приветствия и добрые пожелания Президента Азербайджана Ильхама Алиева.
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего расширения и укрепления узбекско-азербайджанских отношений дружбы, стратегического партнерства и союзничества.
С удовлетворением отмечена совместно проводимая плодотворная работа в рамках Года экономической кооперации. Растут объемы товарооборота, в активной фазе проекты кооперации в различных отраслях экономики, осуществляемые в том числе при поддержке совместной Инвестиционной компании. Продолжается активный культурно-гуманитарный обмен.
Подчеркнута важность продолжения тесного практического взаимодействия по линии правительств в целях контроля за реализацией договорённостей и генерации новых инициатив к предстоящему саммиту на высшем уровне.
В данном контексте указано на необходимость обеспечения высокой результативности запланированных очередного заседания Межправительственной комиссии и Форума регионов двух стран.