Ўзбекистон Президенти Қирғизистон билан амалий ҳамкорликни кенгайтириш муҳим эканини таъкидлади
Суҳбат аввалида Адилбек Касималиев давлатимиз раҳбарига Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаровнинг саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Ўзбекистон билан Қирғизистон ўртасидаги дўстлик ва кенг қамровли стратегик шериклик муносабатларини янада мустаҳкамлаш, савдо ҳажмини ошириш, саноат кооперациясини кенгайтириш, ҳудудлараро алоқалар ва маданий-гуманитар алмашинувни фаоллаштириш масалалари кўриб чиқилди.
Энергетика ва транспорт коммуникацияларидаги йирик минтақавий лойиҳаларни, шу жумладан Қамбарота ГЕС-1 ва "Хитой - Қирғизистон - Ўзбекистон" темир йўли қурилишини жадаллаштиришга алоҳида эътибор қаратилди.
Жорий йилда ўтказиладиган Ҳукуматлараро комиссия ва Ҳудудлар раҳбарлари кенгашининг навбатдаги йиғилишларини самарали ташкил этиш муҳимлиги таъкидланди.

Президент Узбекистана подчеркнул важность расширения практического сотрудничества с Кыргызстаном
В начале беседы Адылбек Касымалиев передал главе нашего государства искренние приветствия и наилучшие пожелания Президента Кыргызской Республики Садыра Жапарова.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего углубления узбекско-кыргызских отношений дружбы и всеобъемлющего стратегического партнерства, наращивания объемов торговли, расширения промышленной кооперации, а также активизации межрегиональных контактов и культурно-гуманитарного обмена.
Особое внимание уделено ускорению крупных региональных проектов в сфере энергетики и транспортных коммуникаций, включая строительство Камбаратинской ГЭС-1 и железной дороги Китай – Кыргызстан – Узбекистан.
Подчеркнута важность плодотворного проведения предстоящих в этом году очередного заседания Межправительственной комиссии и Совета глав регионов.