Ўзбекистон Президенти Тожикистон Бош вазирини қабул қилди
Учрашув аввалида Қоҳир Расулзода давлатимиз раҳбарига Тожикистон Республикаси Президенти Эмомали Раҳмоннинг саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Ўзбекистон-Тожикистон дўстлик, яхши қўшничилик, стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатларини олий даражадаги келишувлар ижроси доирасида янада мустаҳкамлашнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Кўп қиррали ҳамкорликда юксак даражага эришилгани мамнуният билан қайд этилди. Товар айирбошлаш ва юк ташиш ҳажми ортмоқда, саноат, энергетика, электротехника, тўқимачилик, қишлоқ хўжалиги ва бошқа устувор тармоқларда кооперация лойиҳалари амалга оширилмоқда.
Самарали ҳудудлараро алоқалар ва фаол маданий-гуманитар алмашинув йўлга қўйилган.
Шерикликнинг янги иқтисодий кун тартибини шакллантириш, товар айирбошлашни кўпайтириш бўйича таъсирчан чораларни ишлаб чиқиш, кооперация ва чегараолди ҳамкорлик лойиҳаларини фаол илгари суриш муҳим экани таъкидланди.

The President of Uzbekistan receives the Prime Minister of Tajikistan
At the beginning of the meeting, Qohir Rasulzoda conveyed the warm greetings and best wishes of the President of the Republic of Tajikistan, Emomali Rahmon, to the Leader of Uzbekistan.
Current issues related to the further deepening of friendship, good neighborliness, strategic partnership, and alliance between Uzbekistan and Tajikistan were discussed in the context of implementing high-level agreements.
The highest level of multifaceted cooperation was noted with satisfaction. Trade and cargo transportation volumes are increasing, and cooperation projects are being implemented in industry, energy, electrical engineering, textiles, agriculture, and other priority sectors.
Fruitful interregional contacts and active cultural and humanitarian exchanges are taking place.
The importance of forming a new economic partnership agenda was emphasized, along with developing effective measures to increase trade turnover, actively promote cooperation projects, and enhance cross-border collaboration.