Ўзбекистон Президенти EТТБ билан шерикликнинг устувор масалаларини муҳокама қилди
Ўзбекистон билан ушбу нуфузли халқаро молиявий институт ўртасидаги стратегик ҳамкорликни янада кенгайтириш масалалари кўриб чиқилди.
Қўшма лойиҳалар портфели кенгайиб бораётгани мамнуният билан қайд этилди: ЕТТБнинг Ўзбекистонга инвестициялари 5,5 миллиард евродан ошди. Жорий йилда яна 1,1 миллиард евро жалб қилиш режалаштирилган бўлиб, унинг катта қисми хусусий секторни қўллаб-қувватлашга йўналтирилади.
Шериклик стратегияси самарали амалга оширилмоқда. ЕТТБнинг фаол кўмаги билан банк соҳасини трансформация қилинмоқда.
Давлатимиз раҳбари ҳамкорлик натижадорлигини ошириш муҳимлигини таъкидлаб, унинг асосий устувор йўналишларини кўрсатиб ўтди.
Сув таъминоти тизимини технологик жиҳатдан модернизация қилиш, энергия самарадорлигини ошириш дастурини илгари суриш, ипотека бозорини, эркин иқтисодий зоналар инфратузилмасини ривожлантириш, кичик ва ўрта бизнес имкониятларини кенгайтириш, аёллар тадбиркорлигини қўллаб-қувватлаш каби йўналишлар шулар жумласидан.
Таълим ва тиббиёт соҳаларида давлат-хусусий шериклик лойиҳаларини илгари суриш, сунъий интеллектни жорий қилиш ва рақамли трансформацияга қаратилган стартапларни қўллаб-қувватлашга алоҳида эътибор қаратилди.

Президент Узбекистана обсудил приоритетные вопросы партнерства с ЕБРР
Были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения стратегического сотрудничества Узбекистана с этим авторитетным международным финансовым институтом.
С удовлетворением отмечено расширение портфеля совместных проектов: инвестиции ЕБРР в Узбекистан уже превысили 5,5 миллиарда евро. В планах на текущий год – привлечение еще 1,1 миллиарда евро, значительная часть которых будет направлена на поддержку частного сектора.
Эффективно реализуется Стратегия партнерства. При активной поддержке Банка осуществляется трансформация банковского сектора.
Глава нашего государства подчеркнул важность повышения результативности сотрудничества и обозначил ключевые приоритеты взаимодействия.
Речь идет о таких направлениях, как технологическая модернизация системы водоснабжения, продвижение программы повышения энергоэффективности, развитие рынка ипотеки, развитие инфраструктуры свободных экономических зон, расширение возможностей малого и среднего бизнеса, поддержка женского предпринимательства.
Особое внимание уделено продвижению проектов государственно-частного партнерства в сферах образования и медицины, поддержке стартапов, направленных на внедрение искусственного интеллекта и цифровую трансформацию.
Состоялся также обмен мнениями по повестке предстоящего третьего заседания Совета иностранных инвесторов.