Ўзбекистон Президенти Ломбардия билан ҳамкорлик учун катта салоҳият борлигини қайд этди
Ломбардия Италиянинг аҳолиси энг кўп ва йирик ҳудудларидан бири бўлиб, Европанинг иқтисодий жиҳатдан энг ривожланган вилоятлари қаторига киради.
Ўзаро манфаатли ҳамкорликни, энг аввало, савдо-иқтисодий ва инвестициявий шерикликни ривожлантиришнинг амалий жиҳатлари муҳокама қилинди.
Яқинда Самарқанд шаҳрида Бош вазир Жоржа Мелони билан ўтган музокараларнинг натижалари, улар давомида ҳудудлараро алоқаларни қўллаб-қувватлашга келишиб олингани катта мамнуният билан қайд этилди.
Бугунги кунда мамлакатимизда Ломбардия компаниялари билан ҳамкорликда помидор, заъфарон етиштириш, нотўқима мато ва трикотаж, озиқ-овқат маҳсулотлари ишлаб чиқариш бўйича лойиҳалар муваффақиятли амалга оширилмоқда. Тайёр текстиль, автоэлектроника, қурилиш материаллари ишлаб чиқариш, сут ва мева-сабзавот маҳсулотларини қайта ишлаш, жамоат транспортини ривожлантириш ва бошқа лойиҳалар ишлаб чиқилмоқда.
Қўшма лойиҳалар портфелини кенгайтириш, Италиянинг илғор технологиялари ва инвестицияларини Ўзбекистон иқтисодиётининг турли тармоқларига янада кенг жалб қилиш муҳимлиги қайд этилди.
Милан шаҳрида Ўзбекистоннинг саноат ва экспорт салоҳияти кўргазмасини ўтказиш, савдо уйи очиш ва "Uzbek Organic" бренди остида экспорт линиясини ишга туширишга келишиб олинди.
Маданий-гуманитар алмашинувни кенгайтириш мақсадида 2026 йилда Миланда Ўзбекистон музейларининг кўргазмасини ташкил этиш масаласи ўрганилмоқда.
Губернатор, ўз навбатида, Ломбардия ишбилармон доираларининг лойиҳа ва ташаббуслари ҳар томонлама қўллаб-қувватланаётгани учун Президентимизга самимий миннатдорлик билдирди. Ўзбекистон ҳудудлари билан кенг кўламли шерикликни йўлга қўйишга ҳар томонлама кўмаклашишга тайёрлигини тасдиқлади.
Учрашув якунида давлатимиз раҳбари Аттилио Фонтанага 2026 йилда Милан шаҳрида бўлиб ўтадиган қишки Олимпиадага тайёргарлик кўриш ва уни ўтказишда муваффақиятлар тилади.

Президент Узбекистана отметил большой потенциал сотрудничества с регионом Ломбардия
Ломбардия является одним из самых населенных и крупных регионов Италии, входит в число наиболее экономически развитых областей в Европе.
Были обсуждены практические аспекты взаимовыгодного сотрудничества, в первую очередь в торгово-экономической и инвестиционной сферах.
С глубоким удовлетворением отмечены плодотворные итоги прошедших недавно в Самарканде переговоров с Премьер-министром Джорджей Мелони, в ходе которых была достигнута договоренность о поддержке межрегиональных контактов.
Сегодня в нашей стране с компаниями Ломбардии успешно реализуются проекты по выращиванию томатов, шафрана, выпуску нетканого материала и трикотажа, пищевой продукции. На проработке проекты по производству готового текстиля, автоэлектроники, стройматериалов, переработке молочной и плодоовощной продукции, развитию общественного транспорта и другие.
Подчеркнута важность увеличения портфеля совместных проектов, более широкого привлечения передовых итальянских технологий и инвестиций в различные отрасли экономики Узбекистана.
Достигнута договоренность о проведении в городе Милане выставки промышленного и экспортного потенциала Узбекистана, открытии торгового дома и запуске экспортной линейки под брендом «Uzbek Organic».
В целях расширения культурно-гуманитарного обмена прорабатывается организация в 2026 году выставки музейных экспонатов Узбекистана в Милане.
В свою очередь, губернатор выразил Президенту нашей страны искреннюю признательность за оказываемую всестороннюю поддержку проектам и инициативам деловых кругов Ломбардии. Подтвердил готовность всемерно содействовать полномасштабному бизнес-партнерству с регионами Узбекистана.
В завершение встречи uлава нашего государства пожелал Аттилио Фонтане успехов в подготовке и проведении предстоящей в 2026 году зимней Олимпиады в Милане.