Ўзбекистон Президенти Ломбардия билан ҳамкорлик учун катта салоҳият борлигини қайд этди
Ломбардия Италиянинг аҳолиси энг кўп ва йирик ҳудудларидан бири бўлиб, Европанинг иқтисодий жиҳатдан энг ривожланган вилоятлари қаторига киради.
Ўзаро манфаатли ҳамкорликни, энг аввало, савдо-иқтисодий ва инвестициявий шерикликни ривожлантиришнинг амалий жиҳатлари муҳокама қилинди.
Яқинда Самарқанд шаҳрида Бош вазир Жоржа Мелони билан ўтган музокараларнинг натижалари, улар давомида ҳудудлараро алоқаларни қўллаб-қувватлашга келишиб олингани катта мамнуният билан қайд этилди.
Бугунги кунда мамлакатимизда Ломбардия компаниялари билан ҳамкорликда помидор, заъфарон етиштириш, нотўқима мато ва трикотаж, озиқ-овқат маҳсулотлари ишлаб чиқариш бўйича лойиҳалар муваффақиятли амалга оширилмоқда. Тайёр текстиль, автоэлектроника, қурилиш материаллари ишлаб чиқариш, сут ва мева-сабзавот маҳсулотларини қайта ишлаш, жамоат транспортини ривожлантириш ва бошқа лойиҳалар ишлаб чиқилмоқда.
Қўшма лойиҳалар портфелини кенгайтириш, Италиянинг илғор технологиялари ва инвестицияларини Ўзбекистон иқтисодиётининг турли тармоқларига янада кенг жалб қилиш муҳимлиги қайд этилди.
Милан шаҳрида Ўзбекистоннинг саноат ва экспорт салоҳияти кўргазмасини ўтказиш, савдо уйи очиш ва "Uzbek Organic" бренди остида экспорт линиясини ишга туширишга келишиб олинди.
Маданий-гуманитар алмашинувни кенгайтириш мақсадида 2026 йилда Миланда Ўзбекистон музейларининг кўргазмасини ташкил этиш масаласи ўрганилмоқда.
Губернатор, ўз навбатида, Ломбардия ишбилармон доираларининг лойиҳа ва ташаббуслари ҳар томонлама қўллаб-қувватланаётгани учун Президентимизга самимий миннатдорлик билдирди. Ўзбекистон ҳудудлари билан кенг кўламли шерикликни йўлга қўйишга ҳар томонлама кўмаклашишга тайёрлигини тасдиқлади.
Учрашув якунида давлатимиз раҳбари Аттилио Фонтанага 2026 йилда Милан шаҳрида бўлиб ўтадиган қишки Олимпиадага тайёргарлик кўриш ва уни ўтказишда муваффақиятлар тилади.

The President of Uzbekistan highlights the great potential for cooperation with the Lombardy region
Lombardy is one of Italy’s most populous and largest regions and ranks among Europe’s most economically developed areas.
Practical aspects of mutually beneficial cooperation were discussed in trade, economic, and investment spheres.
The fruitful outcomes of the recent talks in Samarkand with Prime Minister Giorgia Meloni were noted with deep satisfaction, during which an agreement was reached to support interregional contacts.
Currently, projects with Lombardy-based companies are being successfully implemented in Uzbekistan in tomato and saffron cultivation, the production of non-woven materials and knitwear, and food products. Projects under development include manufacturing finished textiles, automotive electronics, construction materials, processing dairy and fruit and vegetable products, public transport development, and more.
The importance of increasing the portfolio of joint projects and attracting advanced Italian technologies and investments into various sectors of Uzbekistan’s economy was emphasized.
An agreement was reached to hold an exhibition in Milan showcasing Uzbekistan’s industrial and export potential, to open a trade house, and to launch an export line under the brand “Uzbek Organic”.
To further expand cultural and humanitarian exchange, plans are underway to organize an exhibition of Uzbekistan museum artifacts in Milan in 2026.
In turn, the President of Lombardy expressed sincere gratitude to the President of Uzbekistan for the comprehensive support provided to the projects and initiatives of Lombardy’s business community. He confirmed his readiness to actively promote full-scale business partnerships with the regions of Uzbekistan.
Following the meeting, the Head of State wished Attilio Fontana success in preparing and hosting the upcoming 2026 Winter Olympics in Milan.