Ўзбекистон Президенти Хитойнинг етакчи компаниялари раҳбарлари билан учрашув ўтказди
Давлатимиз раҳбари Хитой бизнесининг Ўзбекистонга қизиқиши ҳар доимгидек юқори эканини мамнуният билан қайд этди. Ўтган йилнинг ўзида ушбу мамлакатдан жалб қилинган инвестициялар ҳажми 10 миллиард доллардан ошди.
"China State Construction" компанияси директорлар кенгаши раиси Чжен Сюэсюан билан суҳбатда Тошкент шаҳрида йўл инфратузилмасини модернизация қилиш борасидаги ҳамкорлик натижалари юксак баҳоланди. Тошкент шаҳрида маданият объектларини ташкил этиш бўйича истиқболли режалар муҳокама қилинди.
Тошкент вилоятида саноат зонасини барпо этиш лойиҳасини бошлаш ҳамда компания автомобиль йўллари қурилишида иштирок этиши тўғрисида келишиб олинди.
"China General Nuclear Power" корпорацияси раиси Ян Чанли билан музокараларда тоғ-кон саноатида шерикликни мустаҳкамлаш масалалари диққат марказида бўлди. Геология-қидирув ишларини жадаллаштириш ва янги конларни ўзлаштиришга қизиқиш билдирилди. Компаниянинг гибрид қуёш электр станциясини қуриш ва божхона юкларини сканерлаш технологияларини жорий қилиш режалари қўллаб-қувватланди.
"CAMCE" корпорацияси раиси Ван Бо билан пойтахтимизда Олимпия шаҳарчасини барпо этиш бўйича биргаликда амалга оширилган ишлар сарҳисоб қилинди. Компания бошқарувида Тошкент шаҳридаги "Янги авлод" индустриал технопарки жадал ривожланаётгани қайд этилди.
Қўшма ташаббуслар портфелини кенгайтириш, хусусан, электр энергетикаси ва Янги Тошкент шаҳрини инфратузилмавий ривожлантириш лойиҳаларини жадаллаштиришга алоҳида эътибор қаратилди.
"Goldwind" компанияси раиси Ву Ганг билан компаниянинг "яшил" энергетикани ривожлантиришдаги иштироки юзасидан фикр алмашилди. Ўзбекистонда компания билан биргаликда шамол электр станциялари учун бутловчи қисмлар ишлаб чиқариш йўлга қўйилган.
Шамол генераторлари ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштириш ва жорий лойиҳаларни фаоллаштиришга келишиб олинди.
"ZTO Express" компанияси раҳбари Ху Сянлян давлатимиз раҳбарига Ўзбекистонда товарларни божхона расмийлаштирувидан ўтказишга кўмаклашиш бўйича онлайн платформани ишга тушириш ва "ақлли" логистика омборларини ташкил этиш нияти ҳақида маълумот берди.

The President of Uzbekistan holds a meeting with executives of leading Chinese companies
The Head of State noted with satisfaction the traditionally strong interest of Chinese businesses in Uzbekistan. Last year alone, investments from China exceeded $10 billion.
In a conversation with Zheng Xuexuan, Chairman of the Board of Directors of China State Construction, the results of cooperation in the modernization of Tashkent’s road infrastructure were highly praised. Prospective plans for the creation of cultural facilities in Tashkent were also discussed.
An agreement was reached to launch a project for establishing an industrial zone in Tashkent region and the company’s participation in highway construction projects.
The talks with Yang Changli, Chairman of China General Nuclear Power Corporation, focused on strengthening the partnership in the mining sector. Interest was expressed in accelerating geological exploration and the development of new deposits. The company’s plans to construct a hybrid solar power plant and to implement customs cargo scanning technologies were supported.
With Wang Bo, Chairman of CAMCE, the results of joint work on the construction of the Olympic Village in the capital were reviewed. The rapid development of the “Yangi Avlod” industrial technopark in Tashkent, managed by the company, was noted.
Special attention was given to expanding the joint initiatives portfolio, particularly accelerating electric power and infrastructure development projects in New Tashkent.
An exchange of views was held with Wu Gang, Chairman of Goldwind, on the company’s participation in the development of green energy. In cooperation with the company, the production of components for wind power plants has already been established in Uzbekistan.
An agreement was reached on the further localization of wind turbine production and the acceleration of ongoing projects.
Hu Xiangliang, Head of ZTO Express, informed the President about the company’s plans to launch an online platform to facilitate customs clearance of goods and to establish smart logistics warehouses in Uzbekistan.