Ўзбекистон Президенти Хитойнинг етакчи компаниялари раҳбарлари билан учрашув ўтказди
Давлатимиз раҳбари Хитой бизнесининг Ўзбекистонга қизиқиши ҳар доимгидек юқори эканини мамнуният билан қайд этди. Ўтган йилнинг ўзида ушбу мамлакатдан жалб қилинган инвестициялар ҳажми 10 миллиард доллардан ошди.
"China State Construction" компанияси директорлар кенгаши раиси Чжен Сюэсюан билан суҳбатда Тошкент шаҳрида йўл инфратузилмасини модернизация қилиш борасидаги ҳамкорлик натижалари юксак баҳоланди. Тошкент шаҳрида маданият объектларини ташкил этиш бўйича истиқболли режалар муҳокама қилинди.
Тошкент вилоятида саноат зонасини барпо этиш лойиҳасини бошлаш ҳамда компания автомобиль йўллари қурилишида иштирок этиши тўғрисида келишиб олинди.
"China General Nuclear Power" корпорацияси раиси Ян Чанли билан музокараларда тоғ-кон саноатида шерикликни мустаҳкамлаш масалалари диққат марказида бўлди. Геология-қидирув ишларини жадаллаштириш ва янги конларни ўзлаштиришга қизиқиш билдирилди. Компаниянинг гибрид қуёш электр станциясини қуриш ва божхона юкларини сканерлаш технологияларини жорий қилиш режалари қўллаб-қувватланди.
"CAMCE" корпорацияси раиси Ван Бо билан пойтахтимизда Олимпия шаҳарчасини барпо этиш бўйича биргаликда амалга оширилган ишлар сарҳисоб қилинди. Компания бошқарувида Тошкент шаҳридаги "Янги авлод" индустриал технопарки жадал ривожланаётгани қайд этилди.
Қўшма ташаббуслар портфелини кенгайтириш, хусусан, электр энергетикаси ва Янги Тошкент шаҳрини инфратузилмавий ривожлантириш лойиҳаларини жадаллаштиришга алоҳида эътибор қаратилди.
"Goldwind" компанияси раиси Ву Ганг билан компаниянинг "яшил" энергетикани ривожлантиришдаги иштироки юзасидан фикр алмашилди. Ўзбекистонда компания билан биргаликда шамол электр станциялари учун бутловчи қисмлар ишлаб чиқариш йўлга қўйилган.
Шамол генераторлари ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштириш ва жорий лойиҳаларни фаоллаштиришга келишиб олинди.
"ZTO Express" компанияси раҳбари Ху Сянлян давлатимиз раҳбарига Ўзбекистонда товарларни божхона расмийлаштирувидан ўтказишга кўмаклашиш бўйича онлайн платформани ишга тушириш ва "ақлли" логистика омборларини ташкил этиш нияти ҳақида маълумот берди.

Президент Узбекистана провел встречу с руководителями ведущих китайских компаний
Глава нашего государства с удовлетворением отметил традиционно высокий интерес китайского бизнеса к Узбекистану. Только в прошлом году объем инвестиций из этой страны превысил 10 миллиардов долларов.
В беседе с председателем совета директоров China State Construction Чжэн Сюэсюанем высоко оценены результаты сотрудничества в сфере модернизации дорожной инфраструктуры Ташкента. Обсуждены перспективные планы по созданию культурных объектов в Ташкенте.
Достигнута договорённость о запуске проекта по созданию промышленной зоны в Ташкентской области, а также участии компании в проектах по строительству автодорог.
В фокусе внимания переговоров с председателем корпорации China General Nuclear Power Ян Чанли были вопросы укрепления партнёрства в горнодобывающей отрасли. Выражена заинтересованность в ускорении геологоразведочных работ и освоении новых месторождений. Поддержаны планы компании по строительству гибридной солнечной электростанции и внедрению технологий сканирования таможенных грузов.
С председателем корпорации CAMCE Ван Бо были подведены итоги совместной работы по строительству Олимпийского городка в столице. Отмечено интенсивное развитие индустриального технопарка «Янги авлод» в городе Ташкенте под управлением компании.
Особое внимание уделено расширению портфеля совместных инициатив, в частности ускорению проектов в сфере электроэнергетики и инфраструктурного развития Нового Ташкента.
С председателем Goldwind Ву Гангом состоялся обмен мнениями по вопросам участия компании в развитии «зеленой» энергетики. В Узбекистане вместе с компанией уже налажено производство компонентов для ветряных электростанций.
Достигнута договоренность о дальнейшей локализации производства ветрогенераторов и активизации текущих проектов.
Глава компании ZTO Express Ху Сянлян проинформировал главу нашего государства о намерениях по запуску онлайн-платформы для содействия таможенному оформлению товаров и созданию «умных» логистических складов в Узбекистане.