Ўзбекистон Президенти Афғонистон билан савдо-иқтисодий ҳамкорликни мустаҳкамлаш муҳимлигини қайд этди
Суҳбат аввалида вазир Ўзбекистон етакчисига Афғонистон раҳбариятининг самимий саломини етказди.
Савдо-иқтисодиёт, транспорт-логистика, энергетика ва аграр соҳаларда, шунингдек, геология-қидирув ва фойдали қазилмалар борасидаги ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада кенгайтириш масалалари кўриб чиқилди.
Ишбилармонлик алоқалари фаоллашгани мамнуният билан қайд этилди. Ўзаро товар айирбошлаш ҳажми, қўшма корхоналар сони ортмоқда, икки мамлакат компаниялари иштирокида бизнес ташрифлари ва кўргазмалар мунтазам ўтказилмоқда. Термиз шаҳрида Халқаро савдо маркази муваффақиятли фаолият юритмоқда. Жорий йилнинг май ойида Кобул ва Мозори Шариф шаҳарларида савдо уйлари очилди.
Ўзбекистон раҳбари иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорликнинг шартномавий-ҳуқуқий асосларини янада мустаҳкамлаш муҳимлигини таъкидлади.
Шунингдек, "Ҳайратон" саноат марказини тез фурсатда барпо этиш, у ерда фармацевтика, мебелсозлик, тўқимачилик маҳсулотлари, қурилиш материалларини ишлаб чиқариш, қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини қайта ишлаш қувватларини жойлаштириш зарурлиги таъкидланди.
Трансафғон темир йўли ва "Сурхон - Пули-Хумри" электр узатиш линиясини қуриш каби йирик минтақавий инфратузилма лойиҳалари қўллаб-қувватланди.

Президент Узбекистана отметил важность укрепления торгово-экономического сотрудничества с Афганистаном
В начале беседы министр передал главе Узбекистана искренние приветствия руководства Афганистана.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения взаимовыгодного сотрудничества в торгово-экономической, транспортно-логистической, энергетической и аграрной сферах, а также в области геологоразведки и добычи полезных ископаемых.
С удовлетворением отмечена активизация деловых контактов. Растут объемы взаимного товарооборота, количество совместных предприятий, регулярно проводятся бизнес-миссии и выставки с участием компаний двух стран. Успешно функционирует Международный торговый центр в городе Термезе. В мае этого года в Кабуле и Мазари-Шарифе открылись торговые дома.
Глава Узбекистана подчеркнул важность дальнейшего укрепления договорно-правовой базы экономического и инвестиционного сотрудничества.
Отмечена также необходимость скорейшего строительства Промышленного центра «Хайратон» и размещения в нем мощностей по выпуску фармацевтической продукции, мебели, текстиля, строительных материалов, а также по переработке сельскохозяйственной продукции.
Выражена поддержка реализации таких крупных региональных инфраструктурных проектов, как строительство Трансафганской железной дороги и линии электропередач «Сурхан –