Ўзбекистон ва Россия етакчилари телефон орқали мулоқот қилдилар
Суҳбат аввалида давлатимиз раҳбари Россия етакчиси ва кўп миллатли халқини яқинлашиб келаётган давлат байрами - Россия куни билан самимий табриклади.
Ўзбекистон билан Россия ўртасидаги кенг қамровли стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатларини янада мустаҳкамлаш, олий даражадаги учрашувларда эришилган келишувларни амалга ошириш доирасида кўп қиррали ҳамкорликни кенгайтириш масалалари кўриб чиқилди.
Ўзаро товар айирбошлаш суръатини сақлаб қолиш ва саноат кооперацияси лойиҳаларини қўллаб-қувватлаш мақсадида мувофиқлаштирилган чоралар кўришга алоҳида эътибор қаратилди.
Икки мамлакат ҳудудлари даражасидаги фаол алмашинувлар ва амалий ҳамкорликни давом эттириш муҳимлиги таъкидланди.
Шунингдек, Ўзбекистон ва Россияда маданий тадбирлар мунтазам ўтказиб келинаётгани катта мамнуният билан қайд этилди.

Лидеры Узбекистана и России провели телефонный разговор
В начале беседы глава нашего государства тепло поздравил лидера и многонациональный народ России с наступающим государственным праздником - Днем России.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего укрепления узбекско-российских отношений всеобъемлющего стратегического партнерства и союзничества, а также расширения многопланового сотрудничества в контексте реализации договоренностей встреч на высшем уровне.
Особое внимание уделено вопросам принятия скоординированных мер в целях сохранения динамики взаимного товарооборота и поддержки проектов промышленной кооперации.
Отмечена важность продолжения активного обмена и практического взаимодействия на уровне регионов двух стран.
Выражено также глубокое удовлетворение насыщенной культурной программой мероприятий, регулярно проводимой в Узбекистане и России.