Ўзбекистон Президенти Япония делегациясини қабул қилди
Япониянинг ушбу етакчи молиявий институти иштирокидаги амалий ҳамкорликни кенгайтириш ва қўшма лойиҳаларни илгари суриш масалалари кўриб чиқилди.
JBIC мамлакатимиз иқтисодиётининг муҳим тармоқларини ривожлантириш ва модернизация қилишга ҳисса қўшаётгани мамнуният билан қайд этилди.
Бугунги кунда қўшма лойиҳалар портфели, шу жумладан нефть-кимё, тўқимачилик саноати, энергетика, ахборот технологиялари, инфратузилма ва бошқа йўналишларда қарийб 4 миллиард долларга етди.
Янги уч йиллик ҳамкорлик дастури доирасида Япония компаниялари иштирокида "яшил" энергетика, IT, транспорт ва соғлиқни сақлаш соҳаларида кооперация лойиҳаларини тез фурсатда тайёрлаш ва илгари суриш муҳим экани таъкидланди.

Президент Узбекистана принял делегацию Японии
Были рассмотрены вопросы расширения практического сотрудничества и продвижения совместных с участием этого ведущего японского финансового института.
С удовлетворением отмечен вклад JBIC в развитие и модернизацию ключевых отраслей экономики нашей страны.
В настоящее время портфель совместных проектов достиг почти 4 миллиардов долларов, в том числе в таких сферах как нефтехимическая, текстильная промышленность, энергетика, информационные технологии, инфраструктура и других направлениях.
Подчеркнута важность скорейшей подготовки и продвижения проектов кооперации с участием японских компаний в сфере «зеленой» энергетики, IT, транспорта и здравоохранения в рамках новой трехлетней программы сотрудничества.
Отмечена важность принятия практических мер по открытию Японского международного университета в Узбекистане.