Ўзбекистон Президенти Япония делегациясини қабул қилди
Япониянинг ушбу етакчи молиявий институти иштирокидаги амалий ҳамкорликни кенгайтириш ва қўшма лойиҳаларни илгари суриш масалалари кўриб чиқилди.
JBIC мамлакатимиз иқтисодиётининг муҳим тармоқларини ривожлантириш ва модернизация қилишга ҳисса қўшаётгани мамнуният билан қайд этилди.
Бугунги кунда қўшма лойиҳалар портфели, шу жумладан нефть-кимё, тўқимачилик саноати, энергетика, ахборот технологиялари, инфратузилма ва бошқа йўналишларда қарийб 4 миллиард долларга етди.
Янги уч йиллик ҳамкорлик дастури доирасида Япония компаниялари иштирокида "яшил" энергетика, IT, транспорт ва соғлиқни сақлаш соҳаларида кооперация лойиҳаларини тез фурсатда тайёрлаш ва илгари суриш муҳим экани таъкидланди.

The President of Uzbekistan receives a delegation from Japan
The meeting focused on expanding practical cooperation and promoting joint projects involving this leading Japanese financial institution.
The contribution of JBIC to the development and modernization of key sectors of Uzbekistan’s economy was noted with satisfaction.
The portfolio of joint projects has reached nearly $4 billion, including in the petrochemical and textile industries, energy, information technology, infrastructure, and other sectors.
The importance of promptly preparing and promoting cooperation projects involving Japanese companies in green energy, IT, transport, and healthcare was emphasized, within the framework of a new three-year cooperation program.
The significance of taking practical steps toward establishing the International University of Japan in Uzbekistan was also noted.