Ўзбекистон Президенти Европа бизнеси билан ҳамкорликни кенгайтириш истиқболларини муҳокама қилди
Давлатимиз раҳбари форумда Европа давлатларидан иштирокчилар сонининг кўпайгани томонлар иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорликни кенгайтиришдан манфаатдор эканидан далолатлигини таъкидлади.
Европа мамлакатлари билан товар айирбошлаш ҳажми, қўшма корхоналар сони ва инвестициялар портфели кўпайиб бораётгани мамнуният билан қайд этилди. Фаол маданий-гуманитар, таълим ва туризм алмашинувлари йўлга қўйилган.
"Standard Chartered" компанияси раҳбари Саиф Малик билан кичик бизнес ва инфратузилма лойиҳаларини молиялаштириш, шунингдек, Ўзбекистон банклари томонидан янги кредит линияларини ўзлаштириш бўйича шерикликни кенгайтириш истиқболлари кўриб чиқилди.
“International Hospitals Group” бошқаруви раиси Честер Кинг билан клиника қуриш режалари, шунингдек, Ўзбекистондаги кўп тармоқли тиббиёт марказларини давлат-хусусий шериклик асосида бошқариш масалалари муҳокама қилинди.
Тошкент-ситида “LVMH” флагман дўконини очишни тезлаштириш муҳимлиги қайд этилди. Шунингдек, Ўзбекистондаги ипак ва табиий хомашё ишлаб чиқарувчиларни компаниянинг таъминот занжирига киритиш имкониятлари муҳокама қилинди.
“Airbus” компаниясининг Европадаги президенти Йохан Пелисье билан суҳбатда авиация соҳасидаги шерикликни кенгайтириш истиқболларига алоҳида эътибор қаратилди. Узоқ муддатли Ҳамкорлик дастурини қабул қилиш муҳимлиги таъкидланди.
Европа компаниялари раҳбарлари Ўзбекистон Президентига самимий қабул ва мамлакатимизда хорижий инвесторлар учун яратилган қулай шароитлар учун миннатдорлик билдирди. Иқтисодиётнинг устувор тармоқларида муҳим лойиҳа ва дастурларни амалга оширишда бундан буён ҳам иштирок этишга тайёрлигини билдирди.

The President of Uzbekistan discusses prospects for expanding cooperation with European businesses
The Head of State emphasized that the growing number of forum participants from European countries reflects the mutual interest in expanding economic and investment cooperation.
The growth in trade volume, the number of joint ventures, and the investment portfolio with European countries were noted with satisfaction. Active cultural, humanitarian, educational, and tourism exchanges have also been established.
At the meeting with Saif Malik, CEO of Standard Chartered, prospects were discussed for expanding partnership in financing small businesses and infrastructure projects, and introducing new credit lines through Uzbekistan’s banks.
Plans for constructing a clinic and issues related to managing multidisciplinary medical centers in Uzbekistan under public-private partnership arrangements were discussed with Chester King, Chairman of International Hospitals Group.
The importance of expediting the opening of the LVMH flagship store in Tashkent City was noted. Discussions also addressed the potential integration of Uzbek silk and natural ingredients producers into the company’s supply chains.
In a meeting with Johan Pelissier, President of Airbus for Europe, special attention was given to prospects for expanding cooperation in the aviation sector. The importance of adopting a long-term cooperation program was emphasized.
The European company executives expressed their gratitude to the President of Uzbekistan for the warm welcome and the favorable conditions provided to foreign investors. They also affirmed their readiness to continue participating in the implementation of key projects and programs in priority sectors of the economy.