Инновацион клиника тиббиёт ривожида андоза бўлади
Ижтимоий давлат саналмиш Ўзбекистонда аҳоли саломатлигини мустаҳкамлаш энг долзарб йўналишлардан бири. Шу мақсадда давлат шифохоналари ислоҳ қилиняпти, соҳага инвестициялар жалб этилиб, хусусий сектор ҳам ривожлантирилмоқда. Жумладан, бугунги кунда Қашқадарёда 700 дан зиёд хусусий клиника очилган, уларда 72 та хизмат тури йўлга қўйилган.
Россиялик тадбиркор билан ҳамкорликда ташкил этилган “Оқ сарой” клиникаси яқинда ишга тушди. Бу ерда 4 та жарроҳлик ва 6 та реанимация хоналари, 100 дан ортиқ шифо ўринлари мавжуд. Бир вақтнинг ўзида 4 та ва кунига 25 тагача юқори технологияли кардиожарроҳлик амалиётларини ўтказиш имконияти яратилган. Бунинг учун Россия, Туркия ва Кувайтдан малакали шифокорлар ишга жалб этилган. Стентлаш, аорта коронар шунтлаш, туғма нуқсонларни бартараф этиш, эндопротезлаш каби даволар самараси юқори.
Марказ юқори аниқликда ташхис хизмати ҳам кўрсатади. Масалан, замонавий эхокардиография ускунаси сунъий интеллект ёрдамида ишлайди. Бунақаси ҳозирча Ўзбекистонда ягона.
Давлатимиз раҳбари бундай инновацион клиникалар тиббиётда сифат ва дунёқарашни ўзгартириши, бошқаларни ҳам трансформацияга ундашини таъкидлади.
– Бу ердаги тизимни андоза қилиб олиб, 14 та ҳудудимизда шундай клиникалар ташкил этиш зарур. Бунга қанча маблағ керак бўлса, топамиз. Фақат замирида халқимиз учун кафолатланган сифатли даво бўлиши лозим. Муқобиллик, рақобат бўлмаса, сифатга интилиш бўлмайди, – деди Шавкат Мирзиёев.
Мутасаддиларга бу борада таклиф тайёрлаш, клиникаларни бирламчи бўғин ва тиббий суғурта тизими билан уйғунлаштириш бўйича кўрсатмалар берилди.
Шифохонада 130 та иш ўрни яратилган. Малакали мутахассислар тайёрлаш учун шу ернинг ўзида клиник ординатура йўлга қўйилган.
Президентимиз бунга алоҳида аҳамият қаратиб, талаба ва шифокорларнинг малакасини ошириш, хорижлик мутахассислар билан телемедицинани кенгайтириш муҳимлигини қайд этди.
Айтиш жоизки, нотўғри овқатланиш оқибатида қашқадарёликлар орасида юрак қон-томир хасталиклари кўп учрайди. Янги клиника ва унинг қошидаги марказ ушбу касалликларни эрта аниқлаб ташхис қўйиш ва даволашда муҳим аҳамият касб этади.
Мазкур марказ томонидан мобиль диагностика машиналари йўлга қўйилган бўлиб, чекка ҳудудлардаги аҳолига УТТ, МСКТ, ЭКГ каби тиббий хизматларни кўрсатади.

Инновационная клиника в Шахрисабзе станет образцом для развития медицины
Укрепление здоровья населения является одним из ключевых направлений социальной политики Узбекистана. В этой сфере последовательно реализуются реформы: модернизируются государственные учреждения здравоохранения, привлекаются инвестиции, активно развивается частный сектор. Только в Кашкадарьинской области на сегодняшний день функционируют более 700 частных клиник, предоставляющих 72 вида медицинских услуг.
Одним из новых объектов в сфере стала клиника “Ок сарой”, открывшаяся недавно в партнерстве с российским инвестором. Здесь оборудованы четыре операционные, шесть реанимационных палат, свыше 100 койко-мест. Одновременно можно проводить до четырех кардиохирургических операций, а в течение дня — до 25. Для этого привлечены опытные специалисты из России, Турции и Кувейта. Здесь выполняются сложные процедуры, такие как стентирование, аортокоронарное шунтирование, устранение врожденных пороков, эндопротезирование.
Центр также предоставляет услуги точной диагностики. Например, современная установка эхокардиографии работает с применением искусственного интеллекта — это единственный такой аппарат в стране на сегодняшний день.
Президент отметил, что подобные инновационные клиники меняют не только стандарты лечения, но и общее представление о качестве медицинской помощи, побуждая другие такие учреждения к трансформации.
– Мы должны взять этот опыт за основу и создать такие клиники как минимум в 14 регионах. Неважно, сколько на это потребуется средств — мы найдем. Главное, чтобы за этим стояла гарантированно качественная и доступная помощь для людей. Без альтернативы и конкуренции не будет и стремления к качеству, – подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
Глава государства поручил ответственным лицам подготовить предложения по масштабированию этой модели, увязав деятельность таких клиник с системой первичной медико-санитарной помощи и медицинского страхования.
В клинике создано 130 рабочих мест. Здесь же организована клиническая ординатура, что позволит готовить квалифицированных специалистов.
Особое внимание Президент уделил вопросам повышения квалификации студентов и врачей, а также развитию телемедицины в сотрудничестве с зарубежными экспертами.
Следует отметить, что в Кашкадарьинской области наблюдается высокий уровень сердечно-сосудистых заболеваний, во многом из-за нарушений в питании. Новый кардиологический центр и диагностическое подразделение при нем имеют большое значение для раннего выявления и эффективного лечения таких заболеваний.
Кроме того, учреждение располагает мобильными диагностическими комплексами, которые выезжают в отдаленные районы и предоставляют услуги УЗИ, КТ, ЭКГ и другие виды медицинской помощи на месте.