Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Давлат хизмати бўйича Форуми иштирокчиларига
Форумни дунё цивилизациялари чорраҳасида жойлашган Самарқанд шаҳрида ўтказиш борасидаги ташаббусимизни қўллаб-қувватлагани учун Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош котиби Антониу Гуттериш Жаноби Олийларига алоҳида миннатдорлик билдирмоқчиман.
Фурсатдан фойдаланиб, БМТ ташаббуси билан дунёда кенг нишонланиб келаётган 23 июнь – Давлат хизмати куни билан барчангизни қизғин табриклайман.
Барчамизга аёнки, бугунги кунда дунё барқарор ривожланишга тўсиқ бўлаётган сиёсий зиддиятларнинг кучайиши, иқлим ўзгариши, табиий ва инсон ресурсларининг танқислиги, кибертаҳдидлар каби глобал муаммолар билан тўқнаш келмоқда.
“2030 йилга қадар 5 йил: Барқарор келажак учун хизмат кўрсатиш жараёнларини жадаллаштириш” мавзуида ўтказилаётган мазкур халқаро анжуман глобал тараққиётда муҳим ўрин тутадиган давлат бошқаруви ва давлат хизмати тизимини такомиллаштириш, уни замон билан ҳамнафас ҳолда янги босқичга кўтариш, кадрлар салоҳияти ва уларнинг фаолият самарадорлигини ошириш, бу борада халқаро ҳамкорликни мустаҳкамлашга хизмат қилиши шубҳасиз.
Мазкур тадбиримизда Бирлашган Миллатлар Ташкилоти ва бошқа нуфузли халқаро тузилмалар, дунёнинг турли қитъа ва минтақа давлатларидан келган 400 га яқин делегатлар иштирок этаётгани ҳам ушбу анъанавий анжуманнинг мақоми тобора ортиб бораётганини яққол кўрсатади.
Ҳурматли Форум иштирокчилари!
Бугунги кунда давлат бошқарувида рақамли трансформацияни рағбатлантириш, давлат хизматларини кўрсатишнинг инновацион ечимларини қўллаш, давлат сектори институтларида самарадорликни кескин ошириш, лидерлик бошқарув услубини ривожлантириш, узлуксиз таълим олишни кенгайтириш ва бўлажак раҳбарлар учун зарур кўникмаларни белгилаш бўйича илғор тажриба алмашиш ҳар қачонгидан ҳам долзарб аҳамиятга эгадир.
Дунёга тобора очилаётган, жадал ислоҳотлар йўлидан бораётган ва илғор халқаро тажрибани кенг татбиқ этаётган, “давлат – халқ учун” тамойилига қатъий амал қилиб келаётган Янги Ўзбекистон давлат хизмати соҳасида глобал ўзгаришларнинг ажралмас бир қисмига айланаётганини алоҳида таъкидлашни истар эдим.
Сўнгги йилларда Ўзбекистонда давлат хизматини чинакамига инклюзив халқ хизматига айлантириш бўйича тизимли ислоҳотларни олиб бормоқдамиз. Жумладан, халқаро экспертлар билан биргаликда “Давлат фуқаролик хизмати” тўғрисидаги қонун тайёрланди.
Ислоҳотларнинг ҳар бир хонадонга қадар кириб бориши учун “маҳаллабай” ишлаш тизими йўлга қўйилди, манзилли кўмак ва ижтимоий ҳимоя институти кучайтирилди, хотин-қизларнинг давлат бошқарувидаги улуши 35 фоизга етиб, мамлакатимиз бу борада минтақада етакчи ўринни эгаллади. 700 дан зиёд давлат хизматлари “ягона дарча” тамойили асосида онлайн платформалар орқали амалга оширилмоқда.
Давлат хизмати ва бошқаруви жараёнларини тўлиқ рақамлаштириш натижасида Ўзбекистон Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг электрон ҳукуматлар ривожланиш даражаси бўйича глобал рейтингида 24 поғонага, Сунъий интеллектга тайёрлик бўйича халқаро индексда сўнгги бир йил ичида 17 поғонага кўтарилди.
Давлат фуқаролик хизматини янги ёндашувлар асосида ташкил этиш мақсадида замон талабларига мос иқтидорли мутахассисларни жалб қилиш ва профессионал давлат хизматчилари корпусини шакллантириш бўйича кадрлар тайёрлаш кластерини ташкил этдик.
Институционал салоҳиятни ошириш ва инсон капиталига сармоя киритишга кўмаклашиш учун халқаро тажриба асосида эндаумент имкониятларидан фойдаланиш йўлга қўйилмоқда. Шу боис, сизларни Ўзбекистонда давлат хизматида рақамли трансформация бўйича Глобал билим марказини очиш, халқаро Ёш етакчилар мактабини ташкил этиш каби глобал ташаббусларимизни қўллаб-қувватлашга чақирамиз.
Бу ташаббуслар Ҳукуматлар, новаторлар ва ривожланиш бўйича шериклар ўртасида алмашувларни фаоллаштириш, келажак авлод давлат хизматчиларини тарбиялаш, бошқарувда ва кундалик ҳаётда рақамли воситалардан кенг фойдаланиш, давлат секторида инновацияларни жорий этиш учун катта имкониятлар эшигини очади.
Бундай муҳим ташаббус ва таклифлар Форум доирасида қабул қилинадиган Самарқанд декларациясида ўзининг тўлиқ ифодасини топишига, мазкур муҳим ҳужжат ҳаммамиз учун инклюзив, барқарор ва инсон манфаатларига йўналтирилган давлат хизматига эришиш йўлида биргаликда ҳаракат қилиш бўйича ўзига хос дастуриламал бўлишига ишонаман.
Фурсатдан фойдаланиб, бу эзгу йўлда барчангизга улкан куч-ғайрат ва омадлар, Форум ишига муваффақият тилайман.

To the participants of the United Nations Public Service Forum
I express special gratitude to His Excellency the UN Secretary-General Mr. Antonio Guterres for supporting our initiative to hold the forum in the city of Samarkand, located at the crossroads of world civilizations.
I take this opportunity to congratulate you all on Public Service Day, widely celebrated throughout the world on June 23 at the initiative of the UN.
As you know, today the world is facing global problems, such as the intensification of political conflicts that impede sustainable development, climate change, shortage of natural and human resources, cyber threats.
I am convinced that the current international forum, dedicated to the theme "Five years to 2030: Accelerating the delivery of public services for a sustainable future", will serve to improve the system of public administration and civil service, which plays an important role in global development, bring it to a new level that meets the requirements of the time, increase the potential of personnel and the effectiveness of their activities, strengthen international cooperation in the field.
The traditional forum is attended by about 400 delegates from the United Nations, other authoritative international structures, states from different continents and regions of the world, which also clearly demonstrates its high status.
Dear forum participants!
Today, more than ever, the exchange of best practices in promoting the digital transformation of public administration, the use of innovative solutions in the provision of public services, a radical increase in the effectiveness of public sector institutions, the development of leadership styles in management, the expansion of continuous education and the definition of the skills needed by future leaders is becoming more relevant.
I would like to emphasize that the New Uzbekistan, which is increasingly opening up to the world, following the path of accelerated reforms, widely applying advanced international experience, firmly follows the principle of "the state is for the people" and is becoming an integral part of global changes in the sphere of civil service.
In recent years, systemic reforms have been carried out in Uzbekistan to transform the civil service into a truly inclusive public service. In particular, the Law "On the State Civil Service" was prepared jointly with international experts.
In order for our reforms to reach every home, a system of work in the context of mahallas has been introduced, the institution of targeted support and social protection has been strengthened, the share of women in public administration has reached 35 percent, in this area our country has taken a leading place in the region. More than 700 public services are provided through online platforms based on the "single window" principle.
As a result of the complete digitalization of civil service and management processes, Uzbekistan has risen 24 positions in the United Nations global ranking of "e-government" development over the past year, as well as 17 positions in the international artificial intelligence readiness index.
In order to organize the state civil service based on new approaches, we have created a cluster for training personnel to attract talented specialists who meet modern requirements and to form a professional corps of civil servants.
To increase institutional capacity and support investment in human capital based on international experience, the use of endowment opportunities is being introduced. In this regard, we call on you to support our global initiatives to create a Global Knowledge Center for Digital Transformation of the Civil Service and an International School of Young Leaders in Uzbekistan.
These initiatives open up great opportunities for activating exchanges between governments, innovators and development partners, educating future generations of civil servants, widely using digital tools in management and everyday life, and introducing innovations in the public sector.
I am confident that such important initiatives and proposals will be fully reflected in the Samarkand Declaration, which will be adopted within the framework of the forum, and this important document will become for all of us a kind of joint action program to achieve an inclusive, sustainable and people-oriented civil service.