O‘zbekistonda oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlashning ustuvor yo‘nalishlari
O‘zbekiston uchun oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash muhim ahamiyatga ega, chunki u mamlakatning ijtimoiy-iqtisodiy barqarorligiga, aholi turmush darajasi va farovonligiga bevosita ta’sir qiladi.
2023-yilda iqtisodiyotda band bo‘lgan 14 million fuqaroning 24 foizi (ya’ni 3,4 million kishi) qishloq, o‘rmon va baliq xo‘jaligida ishlagan. Mamlakat yalpi ichki mahsulotida qishloq xo‘jaligining ulushi 19,2 foizni tashkil etadi. Bu sanoat nafaqat oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash, balki aholi bandligini oshirish, eksport orqali valyuta tushumini oshirishda ham muhim o‘rin tutayotganidan dalolatdir.
Qishloq xo‘jaligida ishlab chiqarishni diversifikatsiya qilish, klaster va kooperativ tizimlarni joriy etish, zamonaviy agrotexnologiyalarni keng qo‘llash, tomorqa tomorqalarini qo‘llab-quvvatlash samarasida mahsulot yetishtirish hajmi va sifatini oshirish imkonini berdi. Bu chora-tadbirlar aholini sifatli oziq-ovqat mahsulotlari bilan ta’minlash, importni kamaytirish va milliy oziq-ovqat tizimini mustahkamlashga qaratilgan.
2024-yil yakunlariga ko‘ra, O‘zbekistonda qishloq, o‘rmon va baliq xo‘jaligi sohalarida ishlab chiqarilgan mahsulot va xizmatlarning umumiy hajmi 36,9 milliard dollarni tashkil etdi. Bu 2023-yilga nisbatan 3,1 foizga ko‘pdir.O‘sish, avvalambor, sohani raqamlashtirish, klaster tizimining keng joriy etilgani va eksport mahsulotini ko‘paytirishga qaratilgan islohotlarning amalga oshirilishi bilan bog‘liq.
Ayni paytda O‘zbekiston 80 dan ortiq davlatga 180 turdagi qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat mahsulotlarini eksport qilmoqda. Bu mahalliy agrosanoat mahsulotlariga xalqaro talab ortib borayotganidan, respublikamizning jahon oziq-ovqat bozoridagi mavqei mustahkamlanib borayotganidan dalolatdir. 2024-yilda oziq-ovqat mahsulotlari va chorva mollari eksporti 2,2 milliard dollarni tashkil etdi, bu esa mamlakat umumiy eksportining 8,1 foiziga teng. Shu bilan birga, ushbu toifadagi mahsulotlar importi 3,7 milliard dollarga yetib, umumiy import tarkibining 9,5 foizini tashkil etdi. Bu shuni ko'rsatadiki, bugungi kunda oziq-ovqat mahsulotlariga bo'lgan talabning salmoqli qismi hamon tashqi bozorlar hisobidan qoplanadi. Bu borada mahalliy ishlab chiqarishni kengaytirish, bu boradagi resurslardan samarali foydalanish zarur. Qishloq xo‘jaligini isloh qilish va bog‘dorchilikni rivojlantirishga qaratilgan tizimli siyosat samarasida ichki bozorni oziq-ovqat bilan ta’minlashni barqarorlashtirish barobarida eksport salohiyati ham izchil oshib bormoqda. Meva-sabzavotchilik, polizchilik va uzumchilik sohalarida raqobatbardosh, sifatli mahsulot yetishtirishga erishilmoqda. Tashqi bozorlarda talab yuqoriligicha qolayotgan organik va qayta ishlangan mahsulotlar eksporti hajmi ayniqsa jadal kengaymoqda. O‘tgan yili O‘zbekiston 2036,2 ming tonna meva-sabzavot eksport qildi, bu 2023-yilga nisbatan 15,8 foizga ko‘p. Meva-sabzavot mahsulotlari eksportining umumiy qiymati 1549,5 million dollarni tashkil etib, o‘tgan yilga nisbatan 31,2 foizga ko‘pdir. Bunday o‘sish sur’ati mamlakatimiz qishloq xo‘jaligida ishlab chiqarish hajmi kengayib, eksport salohiyati yuksalayotganidan dalolatdir. Shu bilan birga, ushbu mahsulotlarning O‘zbekiston umumiy eksportidagi ulushi 5,8 foizni tashkil etdi.
Meva-sabzavot mahsulotlari eksportining sezilarli darajada oshishi O‘zbekistonning xalqaro bozorlardagi mavqei mustahkamlanganidan, milliy iqtisodiyotning eksportga yo‘naltirilganligi oshganidan dalolat beradi.
2025-yilda qabul qilingan “Oziq-ovqat xavfsizligi to‘g‘risida”gi qonun mamlakatimiz oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash, bu boradagi munosabatlarni tartibga soluvchi huquqiy bazani mustahkamlash yo‘lida muhim qadam bo‘ldi. Hujjat oziq-ovqat mahsulotlari sifati va xavfsizligi ustidan nazoratni kuchaytirish, barqaror rivojlanishni ta’minlash va agrooziq-ovqat sektorining milliy iqtisodiyotdagi rolini kuchaytirishga qaratilgan.
Shu bilan birga, qonun oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash chora-tadbirlarini amalga oshirish vositasi bo‘lib xizmat qilmoqda xavfsizlikni ta’minlash, mamlakat oziq-ovqat tarmog‘ining jahon bozorlariga integratsiyalashuvi, ishlab chiqarishni kuchaytirish va xalqaro standartlarga muvofiqligini nazorat qilish.
O‘zbekistonning Birlashgan Millatlar Tashkilotining Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkiloti (FAO) bilan hamkorligi mamlakatning oziq-ovqat xavfsizligi va barqaror rivojlanishini ta’minlash borasidagi strategik sa’y-harakatlarining muhim tarkibiy qismi hisoblanadi. Rivojlangan mamlakatlarning ilg‘or tajribasini o‘rganish va ularni O‘zbekiston milliy siyosati va amaliyotiga moslashtirish orqali amalga oshiriladi.
Xususan, Samarqandda o‘tkazilgan xalqaro anjumanlarda oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash borasida rivojlangan davlatlarning samarali amaliyotlari tahlil qilinib, ularni O‘zbekiston voqeligiga moslashtirish yo‘llari muhokama qilindi. Bu, o‘z navbatida, amalga oshirilayotgan sa’y-harakatlarning samaradorligi va mamlakatimizning bu boradagi mavqei mustahkamlanayotganidan dalolatdir.
O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlar BMTning Barqaror rivojlanish maqsadlariga, jumladan, oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash, oziq-ovqatni yaxshilash va barqaror qishloq xo‘jaligini rag‘batlantirishga hamohangdir. Mazkur maqsadlar doirasida amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar mamlakatimizda ijtimoiy-iqtisodiy barqarorlikni mustahkamlash va uzoq muddatli iqtisodiy o‘sish sur’atlarini ta’minlashga xizmat qilmoqda.
O‘zbekistonda oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash maqsadida qishloq xo‘jaligida keng ko‘lamli islohotlar amalga oshirilmoqda. Birinchidan, anʼanaviy paxta va gʻalla yetishtirishga ixtisoslashgan ayrim yerlar sabzavot, dukkakli va poliz ekinlari yetishtirishga yoʻnaltirildi. Bu oziq-ovqat mahsulotlari ishlab chiqarish hajmini oshirish, ichki bozordagi taqchillikni bartaraf etish va aholining oziq-ovqat xavfsizligini yaxshilashga xizmat qilmoqda.
Ikkinchidan, qishloq xo‘jaligida klaster va kooperatsiya tizimlarining joriy etilishi mahsulotni qayta ishlash, saqlash va eksport qilish imkoniyatlarini sezilarli darajada oshirdi. 2025-yilda oziq-ovqat sanoatini rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlaridan biri bo‘lgan yuqori qo‘shimcha qiymatga ega mahsulotlar ishlab chiqarishni kengaytirish rejalashtirilgan.
Uchinchidan, tomorqa yerlari uchun davlat tomonidan imtiyozli kreditlar va subsidiyalar ajratilib, aholi o‘z tomorqalarida mahsulot yetishtirish, bu orqali mahalliy bozorlarni boyitish imkonini bermoqda.
Bundan tashqari, innovatsion yechimlar va zamonaviy texnologiyalar oziq-ovqat xavfsizligini mustahkamlashda muhim ahamiyat kasb etmoqda. Xususan, blokcheyn texnologiyasini joriy etish mahsulot sifatini samarali nazorat qilish imkonini beradi va yetkazib berish zanjirlarining shaffofligini oshiradi.
Shu bilan birga, agrologistika tizimini takomillashtirish va omborxonalarni modernizatsiya qilish mahsulot yo‘qotilishini sezilarli darajada kamaytirish imkonini beradi. Islohotlar natijasida O‘zbekiston o‘zini-o‘zi oziq-ovqat mahsulotlari bilan ta’minlash darajasini sezilarli darajada oshirib, importga qaramlikni kamaytirdi.
Oziq-ovqat xavfsizligi nafaqat miqdoriga, balki oziq-ovqat mahsulotlarining sifati va xavfsizligiga ham bog'liq. O‘zbekistonda bu boradagi me’yoriy-huquqiy baza mustahkamlanib, oziq-ovqat mahsulotlarining sifati va xavfsizligiga oid standartlar yuridik va jismoniy shaxslar uchun majburiy hisoblanadi. Sanitariya, veterinariya va fitosanitariya qoidalariga rioya etilishi ustidan qattiq nazorat o‘rnatilmoqda. Oziq-ovqat sanoatida HACCP va GHP tizimlari joriy etildi - oziq-ovqat xavfsizligini ta'minlashning asosiy vositalari, ular oziq-ovqat sanoatida xavflarni kamaytirish uchun qo'llaniladi. Shuningdek, oziq-ovqat mahsulotlari sifati ustidan jamoatchilik nazoratini amalga oshirishda fuqarolar, fuqarolik jamiyati institutlari, nodavlat notijorat tashkilotlari, ommaviy axborot vositalari faol ishtirok etmoqda.
Mamlakatimizda to‘g‘ri ovqatlanish masalalariga e’tibor kuchaytirilib, davlat targ‘ibot ishlari olib borilmoqda. Joriy yilgi Davlat dasturida aholi o‘rtasida sog‘lom turmush tarzi va to‘g‘ri ovqatlanish bo‘yicha ma’rifiy ishlarni kuchaytirish vazifasi belgilanganini alohida ta’kidlash lozim. Bu, o‘z navbatida, fuqarolarning ogohligini oshirish, salomatligini mustahkamlash, kasalliklarning oldini olishga xizmat qilmoqda. Oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlashda qator muhim vazifalar turibdi.
Birinchidan, iqlim o‘zgarishi, qurg‘oqchilik va suv tanqisligi qishloq xo‘jaligi hosildorligiga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda.
Ikkinchidan, pandemiya, iqtisodiy beqarorlik va global iqtisodiyotdagi tebranishlar kabi global inqirozlar oziq-ovqat ta'minoti uchun xavf tug'diradi. Bu xatarlarni yumshatish maqsadida O‘zbekistonda zahiralarni yaratish va importga qaramlikni kamaytirish bo‘yicha chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Oziq-ovqat narxlarining keskin oshishi aholi daromadlariga ta'sir qilishi va iqtisodiy barqarorlikni buzishi mumkin. Davlat imtiyozli kreditlash va narxlarni nazorat qilish tizimi orqali narx barqarorligini ta’minlashga intiladi.
Qashshoqlik darajasi ham jiddiy muammo bo'lib qolmoqda. 2025-yilda qashshoqlik ko‘lamini aniqlash va oziq-ovqat mahsulotlarining iqtisodiy imkoniyatlarini oshirish dolzarb vazifalardan iborat.
Qolaversa, oziq-ovqat xavfsizligi sohasida ilmiy izlanishlar va malakali kadrlarning yetishmasligi bu sohaning rivojlanishiga salbiy taʼsir koʻrsatmoqda. shar. Samarali ta’lim dasturlari va treninglarni joriy etish zarur.
Mamlakatimizda aholi turmush sharoitini yaxshilash uchun resurslardan samarali foydalanishni nazarda tutuvchi 2030-yilgacha O‘zbekiston Respublikasining oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash va sog‘lom ovqatlanish strategiyasi amalga oshirilmoqda. Xususan, suv xo‘jaligi tizimi takomillashtirilib, yer unumdorligi oshib, oziq-ovqat mahsulotlari yetishtirish hajmi oshmoqda.
Shuningdek, qishloq xo‘jaligini modernizatsiya qilish, xorijiy va mahalliy sarmoyani jalb qilish hisobiga eksportni ikki baravar oshirish ko‘zda tutilgan. Oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlashda xalqaro tashkilotlar, xususan, FAO bilan hamkorlikni kuchaytirish muhim ahamiyatga ega.
Aholi o‘rtasida sog‘lom ovqatlanish va oziq-ovqat xavfsizligi bo‘yicha ma’rifiy ishlarni olib borish, malakali kadrlar tayyorlash tizimini takomillashtirish asosiy vazifalardan biri bo‘lib qolmoqda. Bundan tashqari, raqamli texnologiyalar va innovatsiyalardan keng foydalanish oziq-ovqat yetkazib berishning butun zanjiri samaradorligini oshirishga yordam beradi.
O‘zbekiston oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash sohasida allaqachon salmoqli muvaffaqiyatlarga erishdi. Shu bilan birga, mavjud muammolarni bartaraf etish va global iqtisodiy o‘zgarishlarga tayyorgarlik ko‘rish uchun bu boradagi sa’y-harakatlarni davom ettirish va faollashtirish zarur. Bunda nafaqat qishloq xo‘jaligini modernizatsiya qilish, ishlab chiqarishni diversifikatsiya qilish va qishloq xo‘jaligi sohasini rivojlantirish, balki xalqaro hamkorlikni mustahkamlash ham muhim ahamiyat kasb etadi.

Приоритетные направления обеспечения продовольственной безопасности Узбекистана
Для Узбекистана продовольственная безопасность имеет первостепенное значение, поскольку напрямую влияет на социально-экономическую стабильность страны, уровень жизни и благосостояние населения.
В 2023 году 24 процента из 14 миллионов занятых в экономике граждан (то есть 3,4 млн человек) работали в сферах сельского, лесного и рыбного хозяйства. Доля сельского хозяйства в валовом внутреннем продукте страны составляет 19,2 процента. Это свидетельствует о том, что отрасль играет важную роль не только в обеспечении продовольственной безопасности, но и в повышении занятости населения и увеличении валютных поступлений через экспорт.
Благодаря диверсификации производства в сельском хозяйстве, внедрению кластерной и кооперационной систем, широкому применению современных агротехнологий, а также поддержке приусадебных хозяйств удалось увеличить объемы и качество продукции. Эти меры направлены как на обеспечение населения качественными продуктами питания, так и на сокращение импорта и укрепление национальной продовольственной системы.
По итогам 2024 года общий объем продукции и услуг в сферах сельского, лесного и рыбного хозяйств в Узбекистане составил 36,9 млрд долларов. Это на 3,1 процента больше по сравнению с 2023-м. Рост обусловлен прежде всего цифровизацией отрасли, широким внедрением кластерной системы и проведением реформ, ориентированных на выращивание экспортной продукции.
В настоящее время Узбекистан экспортирует свыше 180 видов сельскохозяйственной и пищевой продукции в более чем 80 стран. Это указывает на растущий международный спрос на отечественную агропромышленную продукцию и укрепление позиции нашей республики на мировом продовольственном рынке.
В 2024 году экспорт продовольственных товаров и живого скота составил 2,2 млрд долларов, что эквивалентно 8,1 процента от общего объема экспорта страны. При этом импорт данной категории продукции достиг 3,7 млрд долларов, заняв 9,5 процента в общей структуре импорта. Это свидетельствует о том, что сегодня значительная часть потребности в продовольствии все еще покрывается за счет внешних рынков. В связи с этим необходимо расширять внутреннее производство и эффективно использовать ресурсы в данной сфере.
В результате системной политики, направленной на реформирование сельского хозяйства и развитие садоводства, наряду со стабилизацией продовольственного обеспечения внутреннего рынка, последовательно растет и экспортный потенциал. В направлениях плодоовощеводства, бахчеводства и виноградарства достигается производство конкурентоспособной, высококачественной продукции. Особенно стремительно расширяется объем экспорта органической и переработанной продукции, на которую сохраняется высокий спрос на внешних рынках.
В прошлом году Узбекистан экспортировал 2036,2 тысячи тонн фруктов и овощей, что на 15,8 процента больше по сравнению с 2023-м. Общая стоимость экспорта плодоовощной продукции составила 1549,5 млн долларов - на 31,2 процента больше, чем в предыдущем году. Такой темп роста свидетельствует о расширении масштабов производства в аграрном секторе страны и об увеличении экспортного потенциала. При этом доля данной продукции в общем экспорте Узбекистана составила 5,8 процента.
Значительный рост экспорта фруктов и овощей указывает на укрепление позиций Узбекистана на международных рынках и повышение экспортной ориентированности национальной экономики.
Принятый в 2025 году Закон «О продовольственной безопасности» стал важным шагом на пути укрепления продовольственной безопасности страны и правовой базы, регулирующей отношения в данной сфере. Документ направлен на усиление контроля за качеством и безопасностью пищевых продуктов, обеспечение устойчивого развития и упрочение роли агропродовольственного сектора в национальной экономике.
Вместе с тем закон служит инструментом для реализации мер по обеспечению продовольственной безопасности, интеграции продовольственного сектора страны в глобальные рынки, усилению производственного и контрольного соответствия международным стандартам.
Сотрудничество Узбекистана с Продовольственной и сельскохозяйственной организацией ООН (ФАО) является важной составляющей стратегических усилий страны по обеспечению продовольственной безопасности и устойчивого развития. Оно осуществляется путем изучения передового опыта развитых стран и его адаптации к национальной политике и практике Узбекистана.
В частности, в ходе международных конференций, проведенных в Самарканде, проанализирована эффективная практика развитых государств в сфере продовольственной безопасности, а также обсуждены пути ее адаптации к реалиям Узбекистана. Это в свою очередь отражает эффективность предпринимаемых усилий и укрепление позиции страны в данном направлении.
Проводимые в Узбекистане реформы соответствуют Целям устойчивого развития ООН, включая обеспечение продовольственной безопасности, повышение уровня питания и продвижение устойчивого сельского хозяйства. Реализуемые в рамках этих целей меры способствуют укреплению социально-экономической стабильности страны и долгосрочному экономическому росту.
В целях обеспечения продовольственной безопасности в Узбекистане реализуются масштабные реформы в сельском хозяйстве.
Во-первых, часть земель, традиционно специализировавшихся на выращивании хлопка и зерна, переориентирована на производство овощей, бобовых и бахчевых культур. Это способствует увеличению объемов производства продовольственных товаров, устранению дефицита на внутреннем рынке и улучшению продовольственного обеспечения населения.
Во-вторых, внедрение кластерной и кооперативной систем в сельском хозяйстве значительно повысило потенциал переработки, хранения и экспорта продукции. На 2025 год запланировано расширение производства продукции с высокой добавленной стоимостью, что является одним из приоритетных направлений развития продовольственной промышленности.
В-третьих, государство для приусадебных хозяйств предоставляет льготные кредиты и субсидии, которые дают возможность населению выращивать продукцию на собственных участках, тем самым обогащая местные рынки.
Кроме того, инновационные решения и современные технологии играют важную роль в укреплении продовольственной безопасности. В частности, внедрение технологии блокчейн позволяет эффективно контролировать качество продукции и повышает прозрачность цепочек поставок.
Вместе с тем совершенствование агрологистической системы и модернизация хранилищ позволяют значительно снизить потери продукции. В результате проведенных реформ Узбекистан существенно повысил уровень самообеспечения продовольственными товарами и сократил зависимость от импорта.
Продовольственная безопасность зависит не только от количества, но и от качества и безопасности продуктов питания. В Узбекистане в этом направлении укреплена нормативно-правовая база, а нормы, касающиеся качества и безопасности пищевых продуктов, являются обязательными для юридических и физических лиц. Строгий контроль осуществляется за соблюдением санитарных, ветеринарных и фитосанитарных правил. В пищевой промышленности внедрены системы HACCP и GHP - фундаментальные инструменты обеспечения безопасности пищевых продуктов, которые используются в пищевой промышленности для снижения рисков. Кроме того, граждане, институты гражданского общества, неправительственные некоммерческие организации и средства массовой информации активно участвуют в осуществлении общественного контроля за качеством пищевых продуктов.
Повышено внимание к вопросам правильного питания, в стране реализуются государственные пропагандистские кампании. Следует особо отметить, что в Госпрограмме на текущий год поставлена задача усиления просветительской работы среди населения по вопросам здорового образа жизни и правильного питания. Это в свою очередь способствует повышению осведомленности граждан, укреплению здоровья и профилактике заболеваний.
Существует ряд важных вызовов, стоящих на пути обеспечения продовольственной безопасности.
Во-первых, изменение климата, засуха и дефицит водных ресурсов негативно сказываются на продуктивности сельского хозяйства.
Во-вторых, такие глобальные кризисы, как пандемия, экономическая нестабильность и колебания мировой экономики, создают риски для продовольственного снабжения. В целях снижения этих рисков Узбекистан реализует меры по созданию запасов и сокращению зависимости от импорта.
Резкий рост цен на продовольствие может повлиять на доходы населения и нарушить экономическую стабильность. Государство стремится обеспечивать ценовую стабильность посредством льготного кредитования и системы мониторинга цен.
Уровень бедности также остается серьезной проблемой. На 2025 год актуальными задачами являются определение масштабов бедности и повышение экономической доступности продуктов питания.
Кроме того, нехватка научных исследований и квалифицированных кадров в области продовольственной безопасности негативно влияет на развитие этой сферы. Необходимо внедрение эффективных образовательных программ и тренингов.
Наша страна реализует Стратегию по обеспечению продовольственной безопасности Республики Узбекистан и здорового питания до 2030 года, предусматривающую эффективное использование ресурсов для улучшения условий жизни населения. В частности, совершенствуется система водопользования, повышается плодородие земель, увеличиваются объемы производства продовольствия.
Также запланированы модернизация сельского хозяйства и удвоение экспорта за счет привлечения иностранных и внутренних инвестиций. Усиление сотрудничества с международными организациями, в частности с ФАО, имеет важное значение для обеспечения продовольственной безопасности.
Проведение просветительской работы среди населения по вопросам здорового питания и продовольственной безопасности, совершенствование системы подготовки квалифицированных кадров остаются одними из ключевых задач. Кроме того, широкое применение цифровых технологий и инноваций способствует повышению эффективности всей цепочки продовольственного снабжения.
Узбекистан уже достиг значительных успехов в сфере обеспечения продовольственной безопасности. Вместе с тем для устранения существующих проблем и подготовки к глобальным экономическим изменениям необходимо продолжать и активизировать усилия в этом направлении. Важно не только модернизировать сельское хозяйство, диверсифицировать производство продукции и развивать аграрный сектор, но и укреплять международное сотрудничество.