Ўзбекистон Президенти Малайзия билан иқтисодий шериклик салоҳиятини рўёбга чиқариш муҳимлигини қайд этди
Малайзиянинг нуфузли делегацияси икки томонлама музокаралар ўтказиш ҳамда Самарқанд шаҳридаги Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Давлат хизмати бўйича форумида иштирок этиш учун расмий ташриф билан мамлакатимизда бўлиб турибди.
Учрашув аввалида Фадиллоҳ бин Юсуф давлатимиз раҳбарига Бош вазир Анвар Иброҳимнинг саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Ўзбекистон-Малайзия кўп қиррали муносабатларини жорий йил февраль ойида Куала-Лумпурга амалга оширилган олий даражадаги ташрифда эришилган келишувлар доирасида янада кенгайтириш масалалари кўриб чиқилди.
Турли даражалардаги алоқалар, ташрифлар ва алмашинувлар фаоллашгани катта мамнуният билан қайд этилди. Жорий йил бошидан товар айирбошлаш ҳажми 25 фоизга ошди. Қўшма корхоналар сони ва авиақатновлар кўпайди. Эртага икки мамлакат етакчи компаниялари иштирокида бизнес форуми бўлиб ўтади.
Иқтисодий ҳамкорликда мавжуд салоҳиятни рўёбга чиқариш ҳамда савдо, инновациялар, "яшил" энергетика, нефть-газ ва кимё, геология, сув ресурсларини бошқариш, электроника ва яримўтказгичлар саноати, соғлиқни сақлаш, кадрлар тайёрлаш, зиёрат туризмини ривожлантириш ва бошқа устувор йўналишларда кооперация лойиҳаларини фаол илгари суриш муҳимлиги қайд этилди.

President of Uzbekistan highlights the importance of realizing economic partnership potential with Malaysia
The high-level Malaysian delegation is visiting Uzbekistan to conduct bilateral talks and participate in the United Nations Public Service Forum in the city of Samarkand.
Deputy Prime Minister Fadillah bin Yusof conveyed the sincere greetings and best wishes of Prime Minister Anwar Ibrahim to the President of Uzbekistan.
The meeting focused on further expanding the multifaceted partnership between Uzbekistan and Malaysia, particularly in implementing the agreements reached during the high-level visit to Kuala Lumpur in February of this year.
The intensification of contacts, visits, and exchanges at various levels was noted with great satisfaction. Since the beginning of the year, bilateral trade has increased by 25 percent. The number of joint ventures has grown, along with the frequency of air travel between the two countries. A business forum with the participation of leading companies from both sides is scheduled for tomorrow.
The importance of unlocking the full potential of economic cooperation was emphasized, along with the active promotion of joint projects in trade, innovation, green energy, the oil and gas and chemical industries, geology, water resource management, electronics and the semiconductor industry, healthcare, workforce training, the development of pilgrimage tourism, and other priority sectors.