Ўзбекистон ва Мўғулистон етакчилари музокаралар якунларини сарҳисоб қилдилар
Давлатимиз раҳбари ўз нутқининг бошида дўст Мўғулистон халқини яқинлашиб келаётган миллий байрам - Халқ инқилоби куни билан самимий муборакбод этди.
- Мўғулистонлик дўстларимизнинг ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларни амалга оширишдаги эътиборга лойиқ муваффақиятлари ва ютуқларидан чин дилдан хурсандмиз, сизнинг тинчликсевар ташқи сиёсатингизни тўла қўллаб-қувватлаймиз, - деди мамлакатимиз етакчиси.
Бугунги кунда Мўғулистон иқтисодиёти барқарор юқори ўсиш суръатларини кўрсатаётгани таъкидланди. Мамлакатда саноат тармоқлари, қишлоқ хўжалиги, инфратузилма модернизация қилинмоқда. Қорақурум шаҳрини кенг кўламли реконструкция қилиш ишлари бошланган. Изчил, прагматик ва фаол сиёсат туфайли мамлакатнинг халқаро нуфузи ошмоқда.
Ўзбекистон Президентининг Мўғулистонга илк ташрифи икки мамлакат ўртасидаги дўстлик ва кўп қиррали ҳамкорлик муносабатлари ривожида тарихий воқеа бўлгани алоҳида қайд этилди.
Давлатимиз раҳбари ташрифнинг асосий натижаларидан бири сифатида Ўзбекистон-Мўғулистон ҳамкорлигида янги босқични бошлаб берадиган муҳим ҳужжат - Кенг қамровли шериклик тўғрисидаги қўшма декларация имзоланганини таъкидлади.
Музокаралар давомида амалий ҳамкорликнинг барча асосий масалалари ва истиқболли йўналишлари атрофлича кўриб чиқилгани, келажакка мўлжалланган аниқ вазифа ва режалар белгилаб олингани айтилди.
2024 йилда Тошкентда бўлиб ўтган саммитдан сўнг барча йўналишларда алоқалар фаоллашгани қайд этилди. Жорий йил февраль ойида Ҳукуматлараро комиссиянинг биринчи йиғилиши самарали ўтказилди.
Бирлашган Миллатлар Ташкилоти, Шанхай ҳамкорлик ташкилоти ва бошқа кўп томонлама тузилмалар доирасида яқин ҳамкорлик ва ўзаро қўллаб-қувватлашни давом эттиришга келишиб олинди.
Ўзбекистон Президентининг сўзларига кўра, музокараларда асосий эътибор иқтисодий ҳамкорликка қаратилди. Яқин йилларда товар айирбошлаш ҳажмини, энг аввало, харидоргир маҳсулотлар номенклатураси ва ҳажмини кенгайтириш орқали бир неча баробар ошириш вазифалари белгиланди. Улан-Баторда кўргазма залига эга бўлган Ўзбекистон савдо уйи очилиши бу ишлар учун амалий асос бўлиши таъкидланди.
Ташриф арафасида Ўзбекистон ва Мўғулистон тадбиркорларининг бизнес форуми ва учрашувлари муваффақиятли ўтказилгани, янги шартнома ва битимлар имзолангани мамнуният билан қайд этилди. Давлат раҳбарлари бундан буён ҳам тадбиркорлик учун барча шароитларни яратиш ва уларнинг ишбилармонлик ташаббусларини ҳар томонлама қўллаб-қувватлашга келишиб олдилар.
Шу муносабат билан имтиёзли савдо ва инвестицияларни ўзаро ҳимоя қилиш тўғрисидаги битимларни энг қисқа муддатларда қабул қилишга келишилди.
Бундан ташқари, музокаралар чоғида икки мамлакат иқтисодиётлари бир-бирини самарали тўлдириши мумкин бўлган тармоқларда саноат кооперациясининг аниқ йўналишлари белгилаб олинди.
Жумладан, минерал ресурсларни қазиб олиш ва қайта ишлаш, қишлоқ хўжалиги, чорвачилик, енгил саноатда ҳамкорлик, жумладан, жун, терини чуқур қайта ишлаш ва кўплаб бошқа йўналишларда лойиҳаларни амалга ошириш назарда тутилмоқда.
Денгизга чиқиш имконияти бўлмаган мамлакатлар сифатида экспертларни кенг жалб қилган ҳолда самарали транспорт йўналишларини биргаликда ривожлантиришга келишиб олинди. Жорий йилнинг кузидан пойтахтлар ўртасида тўғридан-тўғри авиақатновлар йўлга қўйилиши қайд этилди.
Маданият, таълим ва туризм соҳаларида фаол алмашинувларни давом эттиришга келишилди. Шу кунларда Улан-Баторда Ўзбекистон маданияти кунлари, икки мамлакат сайёҳлик ташкилотларининг учрашувлари ўтказилмоқда.
Томонлар мунтазам равишда ўзаро концертлар, кўргазмалар, кино намойишлари уюштириш, фестивалларда иштирок этишга келишиб олдилар.
Шунингдек, давлатимиз раҳбари ажратилаётган квоталар доирасида мўғулистонлик ёшларнинг Ўзбекистондаги етакчи олий таълим муассасаларида таълим олишини қайта йўлга қўйишга тайёрлигини билдирди.
Эришилган келишувлар ва имзоланган битимларни ўз вақтида ва сифатли амалга ошириш учун икки мамлакат ҳукуматлари томонидан кенг қамровли "йўл харитаси" қабул қилиниши таъкидланди.
Сўзининг якунида давлатимиз раҳбари Мўғулистон Президентини расмий ташриф билан Ўзбекистонга келишга таклиф этганини маълум қилди.

Лидеры Узбекистана и Монголии подвели итоги плодотворных переговоров
В начале своего выступления глава нашего государства искренне поздравил дружественный монгольский народ с наступающим национальным праздником – Днем Народной революции.
– Мы искренне радуемся впечатляющим успехам и достижениям наших монгольских друзей в проведении социально-экономических реформ, полностью поддерживаем вашу миролюбивую внешнюю политику, – отметил лидер нашей страны.
Подчеркнуто, что сегодня Монголия показывает устойчиво высокие темпы роста экономики. В стране модернизируются отрасли промышленности, аграрный сектор, инфраструктура. Начата масштабная реконструкция города Хархорина. Благодаря последовательной, прагматичной и проактивной политике повышается международный авторитет страны.
Особо отмечено, что первый визит Президента Узбекистана в Монголию стал историческим событием в развитии отношений дружбы и многопланового сотрудничества двух стран.
Лидер Узбекистана подчеркнул, что одним из ключевых результатов визита стало подписание важного документа – Совместной декларации о всеобъемлющем партнерстве, который запускает новый этап в узбекско-монгольском сотрудничестве.
Заявлено, что в ходе переговоров были обстоятельно рассмотрены все основные вопросы и перспективные направления практического взаимодействия, определены конкретные задачи и планы на перспективу.
Констатировано, что после прошлогоднего саммита в Ташкенте активизировались контакты по всем направлениям. В феврале этого года плодотворно прошло первое заседание Межправительственной комиссии.
Условлено о продолжении тесной работы и взаимной поддержки в рамках Организации Объединенных Наций, Шанхайской организации сотрудничества и других многосторонних структур.
По словам Президента Узбекистана, главное внимание в ходе переговоров было уделено экономической кооперации. Поставлены задачи по кратному увеличению объемов товарооборота в ближайшие годы, прежде всего за счет расширения номенклатуры и объемов поставок востребованной продукции. Подчеркнуто, что открытие торгового дома с шоурумом узбекской продукции в Улан-Баторе станет физической базой для этой работы.
С удовлетворением отмечено, что накануне визита с успехом прошли бизнес-форум и встречи предпринимателей Узбекистана и Монголии, подписаны новые контракты и соглашения. Главы государств согласились и далее создавать все условия для бизнеса и всячески поддерживать их деловые инициативы.
В данном контексте достигнуты договоренности о принятии в самые короткие сроки соглашений о преференциальной торговле и взаимной защите инвестиций.
Кроме того, в ходе переговоров определены конкретные направления промышленной кооперации в отраслях, где экономики двух стран могут эффективно дополнять друг друга.
Речь идет о реализации проектов в области добычи и переработки минеральных ресурсов, сельского хозяйства, животноводства, кооперации в легкой промышленности, включая глубокую переработку шерсти, кожи и многих других направлениях.
В качестве стран, не имеющих выхода к морю, условлено о совместном развитии эффективных транспортных маршрутов, с широким привлечением экспертов. Отмечено, что с осени этого года будут запущены прямые авиарейсы между столицами.
Достигнута договоренность о продолжении активных обменов в области культуры, образования и туризма. В эти дни в Улан-Баторе проходят Дни культуры Узбекистана, встречи туристических организаций двух стран.
Стороны условились проводить на регулярной основе взаимные концерты, выставки, кинопоказы, участвовать в фестивалях.
Главой нашего государства также выражена готовность возобновить обучение монгольской молодежи в ведущих вузах Узбекистана в рамках выделяемых квот.
Подчеркнуто, что для своевременной и качественной реализации достигнутых договоренностей и подписанных соглашений правительствами двух стран будет принята комплексная «дорожная карта».
В завершение лидер нашей страны сообщил о приглашении Президента Монголии посетить Узбекистан с официальным визитом.