Ўзбекистон Президенти ЕОИИ саммитида иштирок этди
Беларусь Республикаси Президенти Александр Лукашенко раислигида ўтган учрашувда Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев, Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаров, Россия Федерацияси Президенти Владимир Путин, кузатувчи мақомида Куба Республикаси Президенти Мигель Диас-Канель, Эрон Ислом Республикаси Президенти Масъуд Пезешкиён (видеомурожаат йўллади) ҳамда Евроосиё иқтисодий комиссияси Ҳайъати раиси Бақитжан Сағинтаев ҳам қатнашди. Меҳмон сифатида Абу-Даби валиаҳд шаҳзодаси Шайх Холид Ол Наҳаён, Мўғулистон Бош вазирининг биринчи ўринбосари Нам-Осорин Учрал ва МДҲ Бош котиби Сергей Лебедев иштирок этди.
Кун тартибидан кўп томонлама савдо-иқтисодий ҳамкорликни янада кенгайтириш, саноат кооперацияси лойиҳаларини қўллаб-қувватлаш, ҳамкорликнинг устувор йўналишларида қўшма дастурларни амалга ошириш масалалари ўрин олди.
Ўзбекистон Президенти нутқининг аввалида EОИИ мамлакатлари билан ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада кенгайтириш ва чуқурлаштириш мамлакатимиз ташқи иқтисодий сиёсатининг устувор йўналишларидан бири эканини таъкидлади.
Ташкилотга аъзо мамлакатларга уларнинг делегациялари жорий йилда Ўзбекистонда ўтказилган "Иннопром. Марказий Осиё" халқаро саноат кўргазмаси ва тўртинчи Тошкент инвестиция форумида фаол иштирок этгани учун миннатдорлик билдирилди.
Ушбу тадбирлар якунида муҳим келишувларга эришилгани, ҳамкорликнинг янги йўналишлари ва истиқболли лойиҳалари белгилаб олингани алоҳида таъкидланди.
Давлатимиз раҳбари йиғилиш иштирокчиларига Ўзбекистон билан Евроосиё иқтисодий иттифоқи ўртасида кўп қиррали ҳамкорлик қай даражада ривожланаётгани тўғрисида маълумот берди. Хусусан, кузатувчи давлат мақомидаги ҳамкорлик даврида Ўзбекистоннинг Иттифоқ мамлакатлари билан ташқи савдо айланмаси 80 фоизга ошиб, ўтган йил якунига кўра 18 миллиард долларни ташкил этди.
Жорий йил март ойида қўшма Ишчи гуруҳнинг тўртинчи йиғилиши муваффақиятли ўтказилди, унинг якунида техник тўсиқларни босқичма-босқич бартараф этиш, саноат кооперациясини чуқурлаштириш ва ишбилармонлик ташаббусларини рағбатлантириш бўйича чора-тадбирлар ишлаб чиқилди.
Қарийб 40 та аниқ тадбирни қамраб олган янги уч йиллик Режани амалга ошириш бошланди. Ўзбекистон EОИИнинг муҳим ташаббуслари, жумладан, "Евроосиё агроэкспресс", электрон савдони ривожлантириш, юк ташишни рақамлаштириш ва иқлим кун тартиби каби лойиҳа ва дастурларида ҳам фаол иштирок этмоқда.
Бундан ташқари, апрель ойида мамлакатимизнинг Евроосиё тараққиёт банкини таъсис этиш тўғрисидаги битимга қўшилиш жараёнлари якунланди. Банк билан биргаликда инфратузилмани модернизация қилиш, металлургия, тўқимачилик, кимё ва бошқа стратегик тармоқларда истиқболли лойиҳалар портфели ишлаб чиқилмоқда.
Давлатимиз раҳбари EОИИ билан шерикликни ривожлантиришнинг асосий йўналишлари бўйича ўз нуқтаи назарини баён қилди.
Ўзаро товар айирбошлашни кўпайтириш учун қулай шароитлар яратиш муҳимлиги қайд этилди. Ўзбекистон мамлакатларимиз ўртасидаги эркин савдо зонаси фаолиятини таъминлаш билан боғлиқ барча келишувларни тўлиқ бажариб келаётгани таъкидланди.
Шу маънода, мамлакатимизнинг савдо операцияларини техник тартибга солиш тартиб-таомилларини соддалаштириш ва тизимларини яқинлаштиришга қаратилган қатор таклифларини экспертлар даражасида ишлаб чиқишни жадаллаштириш зарурлиги кўрсатиб ўтилди.
Шунингдек, Ўзбекистон савдони қўллаб-қувватлаш воситалари ва механизмларида – EОИИ техник жиҳатдан тартибга солишнинг рақамли тизими ва рақамли транспорт йўлаклари экотизими, Евроосиё қайта суғурталаш компанияси кабиларда қатнашишдан манфаатдор экани қайд этилди.
Замонавий ахборот технологиялари ва сунъий интеллект жадал ривожланаётганини ҳисобга олиб, рақамлаштириш соҳасидаги кўп томонлама ҳамкорлик истиқболлари кўрсатиб ўтилди. Бу борада электрон савдо, товарларни рақамли маркировкалаш, янги авлод логистика платформаларини яратиш, муайян тармоқларда сунъий интеллект технологияларини жорий этиш каби йўналишларни қамраб олган алоҳида дастур қабул қилиш таклиф этилди.
Шунингдек, Ўзбекистон ўтказиш пунктларининг ягона интеграциялашган ахборот тизимида иштирок этиши мумкинлиги таъкидланди. Бу чегаралардан ўтишни тезлаштириш, мониторинг самарадорлиги ва барча тартиб-таомилларнинг шаффофлигини таъминлаш имконини беради.
Кооперация алоқаларини ривожлантиришни рағбатлантириш мақсадида кичик ва ўрта бизнесни қўллаб-қувватлаш бўйича йўлга қўйилган дастурлар доирасида, шу жумладан EОИИ Ишбилармонлар кенгаши билан биргаликда амалий ҳамкорликни кенгайтиришга тайёрлик билдирилди.
Ўзбекистон саноат лойиҳаларини молиявий қўллаб-қувватлаш механизми ҳамда Саноат кооперацияси ва технологиялар трансфери бўйича Евроосиё тармоғи платформасининг имкониятларидан фойдаланишдан манфаатдор эканлиги айтилди.
Озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш соҳасида қишлоқ хўжалиги ишлаб чиқарувчилари ҳамкорлиги учун имкониятларни кенгайтиришга қаратилган чора-тадбирларни ишлаб чиқиш муҳимлиги таъкидланди.
Ўзбекистоннинг EОИИ мамлакатлари билан Агрокооперация дастурини қабул қилиш ҳақидаги ташаббусни амалга ошириш шулар жумласидан. Ушбу дастур илғор технологияларни жорий этиш, қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини ташиш қоидаларини соддалаштириш, "яшил" йўлакнинг самарали ишлаши ва кенгайтирилишини назарда тутади.
Бундан ташқари, EОИИ бўйича ҳамкорлар билан тартиб-қоидаларни соддалаштириш ва меҳнат ресурслари ҳаракатчанлигини ошириш бўйича фаол ишлар олиб борилмоқда. Шу муносабат билан меҳнат бозорида талаб юқори бўлган соҳаларда касбий стандартлар ва малака талабларини яқинлаштириш масалалари юзасидан экспертлар маслаҳатлашувини ўтказиш таклиф этилди.
Шунингдек, ташкилот доирасида ишга туширилган "Чегарасиз меҳнат" интеграциялашган платформасига қўшилишга тайёрлик ҳам билдирилди.
Якунда давлатимиз раҳбари Ўзбекистоннинг EОИИ доирасидаги кўп томонлама дастур ва лойиҳаларда иштироки иқтисодий ҳамкорликни мустаҳкамлашга ҳамда мамлакатларимизнинг барқарор ривожланишига хизмат қилиши таъкидлади.

The President of Uzbekistan participates in the EAEU summit
The meeting, chaired by the President of the Republic of Belarus Aleksandr Lukashenko, was also attended by the President of the Republic of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev, President of the Kyrgyz Republic Sadyr Japarov, President of the Russian Federation Vladimir Putin, President of the Republic of Cuba Miguel Díaz-Canel, President of the Islamic Republic of Iran Masoud Pezeshkian (sent a video address), as well as Chairman of the Board of the Eurasian Economic Commission Bakytzhan Sagintayev. Abu Dhabi Crown Prince Sheikh Khaled Al Nahyan, First Deputy Prime Minister of Mongolia Nyam-Osor Uchral, and CIS Secretary General Sergey Lebedev participated as guests.
The agenda included issues of further expanding multilateral trade and economic cooperation, supporting industrial cooperation projects, and implementing joint programs in priority areas of interaction.
At the outset of his speech, the President of Uzbekistan noted that further expansion and deepening of mutually beneficial cooperation with the EAEU countries is one of the priority areas of Uzbekistan’s foreign economic policy.
Gratitude was expressed to the member countries of the Organization for the support and active participation of their delegations in the work of the International Industrial Exhibition “Innoprom. Central Asia” and the fourth Tashkent Investment Forum.
It was particularly emphasized that important agreements were reached at the end of these events, and new directions and promising cooperation projects were identified.
The President of Uzbekistan informed the meeting participants about the country’s development of multilateral cooperation with the Eurasian Economic Union. Thus, during the period of interaction as an observer state, Uzbekistan’s foreign trade turnover with the Union countries has increased by 80 percent and amounted to $18 billion last year.
In March of this year, the fourth meeting of the joint Working Group was successfully held, resulting in the development of measures to gradually eliminate technical barriers, deepen industrial cooperation, and stimulate business initiatives.
Implementation of a new three-year Plan covering about 40 specific measures has begun. Uzbekistan is also actively participating in important EAEU initiatives, including such projects and programs as the “Eurasian Agro-Express”, e-commerce development, digitalization of cargo transportation, and the climate agenda.
In addition, in April, the procedures for Uzbekistan’s accession to the Agreement on the Establishment of the Eurasian Development Bank were finalized. Together with the Bank, a promising portfolio of projects for the modernization of infrastructure, metallurgy, textiles, chemicals, and other strategic sectors is being developed.
The Leader of Uzbekistan outlined his vision of the key areas of development of partnership with the EAEU.
The importance of creating favorable conditions for increasing mutual trade turnover was noted. It was emphasized that Uzbekistan fully complies with all agreements related to the free trade zone between the countries.
In this context, the need to expedite the expert study of several proposals from Uzbekistan aimed at simplifying procedures and harmonizing technical regulation systems for trade operations was highlighted.
Interest was also expressed in connecting to such tools and mechanisms of trade support as the digital system of technical regulation and the ecosystem of digital transport corridors within the EAEU, as well as the Eurasian Reinsurance Company.
Taking into account the intensive development of modern information technologies and artificial intelligence, the prospects for multilateral cooperation in the field of digitalization were noted. In this context, it was proposed to adopt a separate program covering areas such as e-commerce, digital labeling of goods, creation of new-generation logistics platforms, and the introduction of artificial intelligence technologies in specific sectors.
The possibility of Uzbekistan’s participation in a single integrated information system of border crossing points was also mentioned. This will enable the expedited passage of borders, ensuring the effectiveness of monitoring and transparency in all procedures.
To stimulate the development of cooperation ties, Uzbekistan has expressed its readiness to expand practical cooperation within the framework of the launched programs to support small and medium-sized businesses, including joint efforts with the EAEU Business Council.
Uzbekistan is interested in leveraging the opportunities offered by the financial support mechanism for industrial projects and the Eurasian network of industrial cooperation and technology transfer platform.
In the field of food security, the importance of developing measures to expand opportunities for cooperation among agricultural producers was emphasized.
This refers to the implementation of the initiative to adopt the Program of Agro-Cooperation of Uzbekistan with EAEU countries, which provides for the introduction of advanced technologies, simplification of the rules for the movement of agricultural goods, effective functioning, and expansion of the “green” corridor.
Additionally, active work is underway with EAEU partners to simplify procedures and enhance the mobility of labor resources. In this regard, it was proposed to hold expert consultations on the issues of convergence of professional standards and qualification requirements in the demanded sectors of the labor market.
Readiness to join the integrated platform “Work without borders” launched within the framework of the Organization was also expressed.
In conclusion, the President of Uzbekistan emphasized that the country’s participation in the EAEU’s multilateral programs and projects will strengthen economic partnership and promote the sustainable development of the countries.