Ўзбекистон Президенти ЕОИИ саммитида иштирок этди
Беларусь Республикаси Президенти Александр Лукашенко раислигида ўтган учрашувда Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев, Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаров, Россия Федерацияси Президенти Владимир Путин, кузатувчи мақомида Куба Республикаси Президенти Мигель Диас-Канель, Эрон Ислом Республикаси Президенти Масъуд Пезешкиён (видеомурожаат йўллади) ҳамда Евроосиё иқтисодий комиссияси Ҳайъати раиси Бақитжан Сағинтаев ҳам қатнашди. Меҳмон сифатида Абу-Даби валиаҳд шаҳзодаси Шайх Холид Ол Наҳаён, Мўғулистон Бош вазирининг биринчи ўринбосари Нам-Осорин Учрал ва МДҲ Бош котиби Сергей Лебедев иштирок этди.
Кун тартибидан кўп томонлама савдо-иқтисодий ҳамкорликни янада кенгайтириш, саноат кооперацияси лойиҳаларини қўллаб-қувватлаш, ҳамкорликнинг устувор йўналишларида қўшма дастурларни амалга ошириш масалалари ўрин олди.
Ўзбекистон Президенти нутқининг аввалида EОИИ мамлакатлари билан ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада кенгайтириш ва чуқурлаштириш мамлакатимиз ташқи иқтисодий сиёсатининг устувор йўналишларидан бири эканини таъкидлади.
Ташкилотга аъзо мамлакатларга уларнинг делегациялари жорий йилда Ўзбекистонда ўтказилган "Иннопром. Марказий Осиё" халқаро саноат кўргазмаси ва тўртинчи Тошкент инвестиция форумида фаол иштирок этгани учун миннатдорлик билдирилди.
Ушбу тадбирлар якунида муҳим келишувларга эришилгани, ҳамкорликнинг янги йўналишлари ва истиқболли лойиҳалари белгилаб олингани алоҳида таъкидланди.
Давлатимиз раҳбари йиғилиш иштирокчиларига Ўзбекистон билан Евроосиё иқтисодий иттифоқи ўртасида кўп қиррали ҳамкорлик қай даражада ривожланаётгани тўғрисида маълумот берди. Хусусан, кузатувчи давлат мақомидаги ҳамкорлик даврида Ўзбекистоннинг Иттифоқ мамлакатлари билан ташқи савдо айланмаси 80 фоизга ошиб, ўтган йил якунига кўра 18 миллиард долларни ташкил этди.
Жорий йил март ойида қўшма Ишчи гуруҳнинг тўртинчи йиғилиши муваффақиятли ўтказилди, унинг якунида техник тўсиқларни босқичма-босқич бартараф этиш, саноат кооперациясини чуқурлаштириш ва ишбилармонлик ташаббусларини рағбатлантириш бўйича чора-тадбирлар ишлаб чиқилди.
Қарийб 40 та аниқ тадбирни қамраб олган янги уч йиллик Режани амалга ошириш бошланди. Ўзбекистон EОИИнинг муҳим ташаббуслари, жумладан, "Евроосиё агроэкспресс", электрон савдони ривожлантириш, юк ташишни рақамлаштириш ва иқлим кун тартиби каби лойиҳа ва дастурларида ҳам фаол иштирок этмоқда.
Бундан ташқари, апрель ойида мамлакатимизнинг Евроосиё тараққиёт банкини таъсис этиш тўғрисидаги битимга қўшилиш жараёнлари якунланди. Банк билан биргаликда инфратузилмани модернизация қилиш, металлургия, тўқимачилик, кимё ва бошқа стратегик тармоқларда истиқболли лойиҳалар портфели ишлаб чиқилмоқда.
Давлатимиз раҳбари EОИИ билан шерикликни ривожлантиришнинг асосий йўналишлари бўйича ўз нуқтаи назарини баён қилди.
Ўзаро товар айирбошлашни кўпайтириш учун қулай шароитлар яратиш муҳимлиги қайд этилди. Ўзбекистон мамлакатларимиз ўртасидаги эркин савдо зонаси фаолиятини таъминлаш билан боғлиқ барча келишувларни тўлиқ бажариб келаётгани таъкидланди.
Шу маънода, мамлакатимизнинг савдо операцияларини техник тартибга солиш тартиб-таомилларини соддалаштириш ва тизимларини яқинлаштиришга қаратилган қатор таклифларини экспертлар даражасида ишлаб чиқишни жадаллаштириш зарурлиги кўрсатиб ўтилди.
Шунингдек, Ўзбекистон савдони қўллаб-қувватлаш воситалари ва механизмларида – EОИИ техник жиҳатдан тартибга солишнинг рақамли тизими ва рақамли транспорт йўлаклари экотизими, Евроосиё қайта суғурталаш компанияси кабиларда қатнашишдан манфаатдор экани қайд этилди.
Замонавий ахборот технологиялари ва сунъий интеллект жадал ривожланаётганини ҳисобга олиб, рақамлаштириш соҳасидаги кўп томонлама ҳамкорлик истиқболлари кўрсатиб ўтилди. Бу борада электрон савдо, товарларни рақамли маркировкалаш, янги авлод логистика платформаларини яратиш, муайян тармоқларда сунъий интеллект технологияларини жорий этиш каби йўналишларни қамраб олган алоҳида дастур қабул қилиш таклиф этилди.
Шунингдек, Ўзбекистон ўтказиш пунктларининг ягона интеграциялашган ахборот тизимида иштирок этиши мумкинлиги таъкидланди. Бу чегаралардан ўтишни тезлаштириш, мониторинг самарадорлиги ва барча тартиб-таомилларнинг шаффофлигини таъминлаш имконини беради.
Кооперация алоқаларини ривожлантиришни рағбатлантириш мақсадида кичик ва ўрта бизнесни қўллаб-қувватлаш бўйича йўлга қўйилган дастурлар доирасида, шу жумладан EОИИ Ишбилармонлар кенгаши билан биргаликда амалий ҳамкорликни кенгайтиришга тайёрлик билдирилди.
Ўзбекистон саноат лойиҳаларини молиявий қўллаб-қувватлаш механизми ҳамда Саноат кооперацияси ва технологиялар трансфери бўйича Евроосиё тармоғи платформасининг имкониятларидан фойдаланишдан манфаатдор эканлиги айтилди.
Озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш соҳасида қишлоқ хўжалиги ишлаб чиқарувчилари ҳамкорлиги учун имкониятларни кенгайтиришга қаратилган чора-тадбирларни ишлаб чиқиш муҳимлиги таъкидланди.
Ўзбекистоннинг EОИИ мамлакатлари билан Агрокооперация дастурини қабул қилиш ҳақидаги ташаббусни амалга ошириш шулар жумласидан. Ушбу дастур илғор технологияларни жорий этиш, қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини ташиш қоидаларини соддалаштириш, "яшил" йўлакнинг самарали ишлаши ва кенгайтирилишини назарда тутади.
Бундан ташқари, EОИИ бўйича ҳамкорлар билан тартиб-қоидаларни соддалаштириш ва меҳнат ресурслари ҳаракатчанлигини ошириш бўйича фаол ишлар олиб борилмоқда. Шу муносабат билан меҳнат бозорида талаб юқори бўлган соҳаларда касбий стандартлар ва малака талабларини яқинлаштириш масалалари юзасидан экспертлар маслаҳатлашувини ўтказиш таклиф этилди.
Шунингдек, ташкилот доирасида ишга туширилган "Чегарасиз меҳнат" интеграциялашган платформасига қўшилишга тайёрлик ҳам билдирилди.
Якунда давлатимиз раҳбари Ўзбекистоннинг EОИИ доирасидаги кўп томонлама дастур ва лойиҳаларда иштироки иқтисодий ҳамкорликни мустаҳкамлашга ҳамда мамлакатларимизнинг барқарор ривожланишига хизмат қилиши таъкидлади.

Президент Узбекистана принял участие в саммите ЕАЭС
Во встрече, прошедшей под председательством Президента Республики Беларусь Александр Лукашенко, также участвовали Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев, Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров, Президент Российской Федерации Владимир Путин, в статусе наблюдателя – Президент Республики Куба Мигель Диас-Канель, Президент Исламской Республики Иран Масуд Пезешкиан (направил видеопослание), а также председатель Коллегии Евразийской экономической комиссии Бакытжан Сагинтаев. В качестве гостей приняли участие наследный принц Абу-Даби Шейх Халид Аль-Нахаян, первый заместитель Премьер-министра Монголии Нам-Осорын Учрал и генеральный секретарь СНГ Сергей Лебедев.
повестку дня вошли вопросы дальнейшего расширения многостороннего торгово-экономического сотрудничества, поддержки проектов промышленной кооперации, реализации совместных программ в приоритетных направлениях взаимодействия.
В начале своего выступления Президент Узбекистана отметил, что дальнейшее расширение и углубление взаимовыгодного сотрудничества со странами ЕАЭС является одним из приоритетных направлений внешнеэкономической политики нашей страны.
Выражена признательность странам-членам Организации за поддержку и активное участие их делегаций в работе прошедших с начала этого года в Узбекистане Международной промышленной выставки «Иннопром. Центральная Азия» и четвертого Ташкентского инвестиционного форума.
Особо подчеркнуто, что по итогам этих мероприятий были достигнуты важные договоренности, определены новые направления и перспективные проекты кооперации.
Глава нашего государства проинформировал участников заседания о развитии многостороннего сотрудничества Узбекистана с Евразийским экономическим союзом. Так, за период взаимодействия в статусе государства-наблюдателя внешнеторговый оборот Узбекистана со странами Союза увеличился на 80 процентов и по итогам прошлого года составил 18 миллиардов долларов.
В марте этого года успешно проведено четвертое заседание совместной Рабочей группы, по итогам которого выработаны меры по поэтапному устранению технических барьеров, углублению промышленной кооперации и стимулированию деловых инициатив.
Начата реализация нового трехлетнего Плана, охватывающего порядка 40 конкретных мероприятий. Узбекистан также активно участвует в важных инициативах ЕАЭС, включая такие проекты и программы, как «Евразийский агроэкспресс», развитие электронной торговли, цифровизация грузоперевозок и климатическая повестка.
Кроме того, в апреле завершены процедуры по присоединению нашей страны к Соглашению об учреждении Евразийского банка развития. Совместно с Банком прорабатывается перспективный портфель проектов модернизации инфраструктуры, в сфере металлургии, текстильной, химической и других стратегических отраслях.
Глава нашего государства изложил свое видение ключевых направлений развития партнерства с ЕАЭС.
Отмечена важность формирования благоприятных условий для наращивания взаимного товарооборота. Подчеркнуто, что Узбекистан в полном объеме выполняет все договоренности, связанные с обеспечением действия зоны свободной торговли между нашими странами.
В данном контексте указано на необходимость ускорения экспертной проработки ряда предложений нашей страны, направленных на упрощение процедур и сближение систем технического регулирования торговых операций.
Выражена также заинтересованность в подключении к таким инструментам и механизмам поддержки торговли, как цифровая система технического регулирования и экосистема цифровых транспортных коридоров ЕАЭС, Евразийская перестраховочная компания.
С учетом интенсивного развития современных информационных технологий и искусственного интеллекта отмечены перспективы многостороннего сотрудничества в сфере цифровизации. В данном контексте предложено принять отдельную программу с охватом таких направлений, как электронная торговля, цифровая маркировка товаров, создание логистических платформ нового поколения, внедрение технологий искусственного интеллекта в конкретных отраслях.
Указано также на возможность участия Узбекистана в единой интегрированной информационной системе пунктов пропуска. Это позволит ускорить прохождение границ, обеспечить эффективность мониторинга и прозрачность всех процедур.
Для стимулирования развития кооперационных связей выражена готовность расширить практическое сотрудничество в рамках запущенных программ поддержки малого и среднего бизнеса, в том числе совместно с Деловым советом ЕАЭС.
Узбекистан заинтересован в использовании возможностей механизма финансовой поддержки проектов промышленности и платформы Евразийской сети промышленной кооперации и трансфера технологий.
В области обеспечения продовольственной безопасности подчёркнута важность выработки мер, направленных на расширение возможностей для сотрудничества сельхозпроизводителей.
Речь идет о реализации инициативы о принятии Программы агрокооперации Узбекистана со странами ЕАЭС, предусматривающей внедрение передовых технологий, упрощение правил перемещения сельскохозяйственных товаров, эффективное функционирование и расширение «зеленого» коридора.
Кроме того, с партнерами по ЕАЭС ведется активная работа по упрощению процедур и повышению мобильности трудовых ресурсов. В этой связи предложено провести экспертные консультации по вопросам сближения профессиональных стандартов и квалификационных требований в востребованных отраслях на рынке труда.
Выражена также готовность подключиться к интегрированной платформе «Работа без границ», запущенной в рамках Организации.
В заключение глава нашего государства подчеркнул, что участие Узбекистана в многосторонних программах и проектах ЕАЭС будет служить укреплению экономического партнерства и способствовать устойчивому развитию наших стран.