Ўзбекистон Президенти Туркман халқининг миллий етакчисини таваллуд куни билан табриклади
Давлатимиз раҳбари Гурбангули Бердимуҳамедовнинг замонавий Туркманистонни барпо этиш ва изчил ривожлантириш, мамлакатнинг халқаро нуфузини ошириш, Ўзбекистон билан Туркманистон ўртасидаги дўстлик, яхши қўшничилик ва стратегик шериклик муносабатларини мустаҳкамлашга қўшган шахсий ҳиссасини алоҳида қайд этди.
Туркман халқининг миллий етакчиси Ўзбекистон Президентига Туркманистон Президенти Сердар Бердимуҳамедовнинг саломини етказди.
Кейинги йилларда, энг аввало, мамлакатларимиз етакчиларининг мунтазам учрашувлари туфайли икки томонлама ҳамкорликда мисли кўрилмаган юксак даражага эришилгани алоҳида мамнуният билан қайд этилди.
Идоралар ўртасида яқин ва сермаҳсул алоқалар йўлга қўйилган, товар айирбошлаш ва юк ташиш ҳажми ортмоқда. Муҳим кооперация лойиҳалари амалга оширилмоқда, жумладан, "Шовот - Тошовуз" чегараолди савдо зонаси қурилиши якунланмоқда. Фаол маданий-гуманитар алмашинувлар амалга оширилмоқда. Қўшма Ҳукуматлараро комиссия ва Ишбилармонлар кенгашининг навбатдаги йиғилишлари, Ҳудудлараро форумни ўтказиш режалаштирилган.
Минтақавий ҳамкорликнинг долзарб жиҳатлари, шу жумладан жорий йил сентябрь ойида Тошкент шаҳрида ўтказиладиган Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг еттинчи Маслаҳат учрашувига тайёргарлик кўриш масалалари ҳам кўриб чиқилди.

Президент Узбекистана поздравил Национального лидера туркменского народа с днем рождения
Глава нашего государства подчеркнул личный вклад Гурбангулы Бердымухамедова в становление и устойчивое развитие современного Туркменистана, повышение международного авторитета страны, а также укрепление узбекско-туркменских отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнёрства.
Национальный лидер туркменского народа передал Президенту Узбекистана приветствия Президента Туркменистана Сердара Бердымухамедова.
С особым удовлетворением был отмечен достигнутый в последние годы беспрецедентно высокий уровень двустороннего сотрудничества, прежде всего благодаря регулярным встречам лидеров наших стран.
Поддерживаются тесные и плодотворные межведомственные контакты, растут объемы товарооборота и грузоперевозок. Реализуются важные проекты кооперации, в том числе завершается строительство приграничной торговой зоны «Шават – Дашогуз». Осуществляется активный культурно-гуманитарный обмен. Запланировано проведение очередного заседания совместной Межправительственной комиссии, Межрегионального форума и Делового совета.
Были также рассмотрены актуальные аспекты регионального взаимодействия, включая подготовку к предстоящей в сентябре текущего года седьмой Консультативной встрече глав государств Центральной Азии в городе Ташкенте.