Ўзбекистон Президенти Туркман халқининг миллий етакчисини таваллуд куни билан табриклади
Давлатимиз раҳбари Гурбангули Бердимуҳамедовнинг замонавий Туркманистонни барпо этиш ва изчил ривожлантириш, мамлакатнинг халқаро нуфузини ошириш, Ўзбекистон билан Туркманистон ўртасидаги дўстлик, яхши қўшничилик ва стратегик шериклик муносабатларини мустаҳкамлашга қўшган шахсий ҳиссасини алоҳида қайд этди.
Туркман халқининг миллий етакчиси Ўзбекистон Президентига Туркманистон Президенти Сердар Бердимуҳамедовнинг саломини етказди.
Кейинги йилларда, энг аввало, мамлакатларимиз етакчиларининг мунтазам учрашувлари туфайли икки томонлама ҳамкорликда мисли кўрилмаган юксак даражага эришилгани алоҳида мамнуният билан қайд этилди.
Идоралар ўртасида яқин ва сермаҳсул алоқалар йўлга қўйилган, товар айирбошлаш ва юк ташиш ҳажми ортмоқда. Муҳим кооперация лойиҳалари амалга оширилмоқда, жумладан, "Шовот - Тошовуз" чегараолди савдо зонаси қурилиши якунланмоқда. Фаол маданий-гуманитар алмашинувлар амалга оширилмоқда. Қўшма Ҳукуматлараро комиссия ва Ишбилармонлар кенгашининг навбатдаги йиғилишлари, Ҳудудлараро форумни ўтказиш режалаштирилган.
Минтақавий ҳамкорликнинг долзарб жиҳатлари, шу жумладан жорий йил сентябрь ойида Тошкент шаҳрида ўтказиладиган Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг еттинчи Маслаҳат учрашувига тайёргарлик кўриш масалалари ҳам кўриб чиқилди.

The President of Uzbekistan congratulates the National Leader of the Turkmen People on his birthday
The President of Uzbekistan highlighted Gurbanguly Berdimuhamedov’s contribution to the formation and sustainable development of modern Turkmenistan, the enhancement of the country’s international standing, and the strengthening of friendship, good neighborliness, and strategic partnership between Uzbekistan and Turkmenistan.
The National Leader of the Turkmen People conveyed the greetings of the President of Turkmenistan, Serdar Berdimuhamedov, to the President of Uzbekistan.
Particular satisfaction was expressed regarding the unprecedentedly high level of bilateral cooperation achieved in recent years, primarily due to the regular meetings between the leaders of the two countries.
Close and productive interagency contacts are being maintained, while trade turnover and freight transportation volumes continue to grow. Important cooperative projects are being implemented, including the nearing completion of the “Shavat – Dashoguz” cross-border trade zone. An active cultural and humanitarian exchange is underway. Plans are in place to hold the next session of the Joint Intergovernmental Commission, the Interregional Forum, and the Business Council.
Current aspects of regional cooperation were also discussed, including preparations for the upcoming Seventh Consultative Meeting of the Heads of State of Central Asia, scheduled to take place in Tashkent in September this year.