O‘zbekiston-Ozarbayjon hamkorligini rivojlantirish to‘g‘risida
Avtomobil va temir yo‘llarni rekonstruksiya qilish, Boku va viloyatlarda xalqaro aeroportlar, Boku xalqaro dengiz savdo portini barpo etish, Sharq-G‘arb va Shimol-Janub transport yo‘laklarini rivojlantirish nafaqat Ozarbayjon, balki butun mintaqa transport infratuzilmasini rivojlantirishda muhim rol o‘ynadi.
O‘z navbatida, O‘zbekiston bilan Ozarbayjon o‘rtasidagi munosabatlar barcha sohalarda – siyosatdan tortib iqtisodgacha jadal rivojlanmoqda. Ikki tomonlama hamkorlikning asosiy yo‘nalishlaridan biri transport va logistikadir. Bu hamkorlik nafaqat ikki davlat, balki butun Yevroosiyo uchun muhim o‘rin tutadi, Sharq va G‘arb o‘rtasida yangi tranzit yo‘laklarini ochadi.
O‘zbekiston uchun dengizga chiqish imkoni yo‘q davlat sifatida xalqaro transport yo‘nalishlariga kirish juda muhim.
Bu borada Ozarbayjon Kavkaz va undan keyin Yevropaga chiqishni ta’minlovchi asosiy hamkorga aylanmoqda va mamlakatlarimiz o‘rtasida 1996-yildan buyon amalda bo‘lgan erkin savdo rejimi mahalliy mahsulotlarni hamkorlar bozorlariga to‘siqlarsiz kirib borish imkoniyatini ochib bermoqda. Shunday qilib, O‘zbekiston va Ozarbayjon o‘rtasidagi yuk tashish hajmi 2024-yil yakuni bo‘yicha o‘tgan yilga nisbatan 5 foizga o‘sish bilan 100 ming tonnadan ortiqni tashkil etdi. Mamlakatlarimiz o‘rtasida aviatsiya sohasida samarali ishlar yo‘lga qo‘yilgani quvonarlidir. Oʻz navbatida, aviatsiya sohasidagi Oʻzbekiston-Ozarbayjon munosabatlari 27.05.1996 yildagi “Havo harakati va havo transporti sohasida hamkorlik toʻgʻrisida”gi shartnoma, shuningdek, ikki davlat aviatsiya hokimiyatlari oʻrtasida imzolangan memorandumlar va maslahatlashuvlar bayonnomalari bilan tartibga solinadi. Eslatib o‘tamiz, o‘tgan davr mobaynida O‘zbekistonning aeronavigatsiya xizmati provayderi Yevropa va Osiyo uchun aeronavigatsiya xavfsizligini muvofiqlashtirish bo‘yicha mintaqaviy platformaga qo‘shildi va 2023-yil 21-dekabrdan boshlab O‘zbekiston Turkiya va Ozarbayjon aeronavigatsiya xizmatlari provayderlari tomonidan tuzilgan assotsiatsiyaga rasman a’zo bo‘ldi.
Oxirgi 2 yil ichida O‘zbekiston o‘rtasidagi reyslar soni
va Ozarbayjon haftasiga 2 marta ko'paydi. Hozirda,
Toshkent-Boku yoʻnalishida haftasiga 8 ta reys muntazam amalga oshirilmoqda.
Bundan tashqari, Tomonlar logistika infratuzilmasini birgalikda rivojlantirishga katta ahamiyat beradi. Xususan, Olyatdagi Boku xalqaro dengiz porti va u yerda joylashgan erkin iqtisodiy zona o‘zbek kompaniyalari uchun yangi imkoniyatlar ochmoqda.
O‘zbekiston manfaatlaridan kelib chiqqan holda ushbu yo‘nalishda yuk tashishni sezilarli darajada rivojlantirish maqsadida Kaspiy dengizi bo‘ylab harakatlanish uchun 2 ta kema olish masalasi ishlab chiqilmoqda.
Hamkasblar bilan hamkorlik davom etmoqda
Ozarbayjondan bu yo'nalishda. “O‘zbekiston temir yo‘llari” va “Ozarbayjon temir yo‘llari” konteyner tashish sohasida hamkorlikni faollashtirmoqda, sig‘imlarni oshirib, logistikaga raqamli yechimlarni joriy etmoqda. Oʻz navbatida, temir yoʻl transporti sohasidagi Oʻzbekiston-Ozarbayjon munosabatlari 27.05.1996 yildagi “Xalqaro temir yoʻl harakati sohasidagi munosabatlar toʻgʻrisida”gi Bitim, “Temir yoʻl transporti sohasida hamkorlikni yanada chuqurlashtirish va qoʻshma transportni rivojlantirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi Bitim bilan tartibga solinadi.18.0.20.
Bu boradagi hamkorlik haqida gapirganda shuni alohida ta’kidlash joiz
Beshta davlat – Ozarbayjon, Gruziya, Qirg‘iziston, Turkmaniston va O‘zbekiston temir yo‘llari rahbarlarining uchrashuvida “Osiyo-Tinch okeani davlatlari – Xitoy – Qirg‘iziston – O‘zbekiston – Turkmaniston – Ozarbayjon – Gruziya – Turkiya – Yevropa” (CASCA+) xalqaro multimodal yo‘nalishini shakllantirish to‘g‘risidagi Protokol imzolandi. 2021-yil 17-dekabrda Turkiya ushbu Protokolga qo‘shildi va tomonlar oltilik uchrashuvi protokolini imzoladilar.
Ushbu hujjatlar Xitoydan konteyner bloki poyezdini multimodal tashishni tashkil etishni nazarda tutadi
Yevropaga Transkaspiy yo‘nalishi bo‘ylab temir yo‘l transportida 70% gacha chegirmalar bilan.
2024-yilda Boku porti (O‘rta yo‘lak) orqali O‘zbekiston yuk tashishning umumiy hajmi o‘tgan yilga nisbatan 26 foizga o‘sish bilan 1 million tonnadan ortiqni tashkil etdi.
Yuqoridagi loyihalarni amalga oshirishda xalqaro yuk tashish jarayoniga raqamli texnologiyalarni joriy etishni kuchaytirish davr talabidir.
2022 yil dekabr oyida E-TIR tizimida birinchi tashish amalga oshirildi
O‘zbekiston va Ozarbayjon o‘rtasidagi TIR konventsiyasining 11-ilovasiga to‘liq muvofiq holda.
2025-yil mart oyidan boshlab biz E-RUXSAT ruxsatnoma blankalarini elektron almashishga toʻliq oʻtdik.
O‘zbekiston va Ozarbayjon o‘rtasidagi mumkin bo‘lgan hamkorlikning yangi yo‘nalishlari.
1. Hozirgi geosiyosiy vaziyatda anʼanaviy transport yoʻnalishlaridan turli transport turlaridan foydalanishni nazarda tutuvchi muqobilroq, ishonchliroq yoʻnalishlarga oʻtish tendentsiyasi kuzatilmoqda, bu esa multimodal tashish jozibadorligini oshirishga xizmat qilmoqda. Jahonning asosiy portlariga chiqish imkoniyati cheklangan boʻlishiga qaramay, Oʻzbekiston quruqlikdagi transport yoʻlaklarini shakllantirish, ularni butun Yevroosiyo mintaqasida rivojlantirish orqali transport-logistika sohasini toʻliq rivojlantirishi mumkin.
Markaziy Osiyo, Kavkaz, Yevropa va Osiyo mamlakatlari transport tizimini integratsiyalashuviga katta turtki bo‘lishi mumkin bo‘lgan istiqbolli transport loyihalari mavjud.
Bunday loyihalar orasida Xitoy-Qirg'iziston-O'zbekiston va O'zbekiston-Afg'oniston-Pokiston temir yo'llarini qurish loyihalarini alohida qayd etish mumkin.
Yuqorida qayd etilgan ikkita loyihani ishlab chiqish Markaziy Osiyo mintaqasi, Kavkaz mamlakatlari tranzit salohiyatini oshirishga va yangi multimodal transport va tranzit raqamli koridorlarini shakllantirishga olib keladi:
“Osiyo-Tinch okeani mamlakatlari – Xitoy – Qirg‘iziston – O‘zbekiston – Turkmaniston – Ozarbayjon – Gruziya – Turkiya – Yevropa Ittifoqi”;
“Janubiy-Sharqiy Osiyo davlatlari – Pokiston – Afg‘oniston – O‘zbekiston – Qozog‘iston – Ozarbayjon – Gruziya (Qora dengiz portlari) – Yevropa Ittifoqi”.
2. O‘zbekiston va Ozarbayjon o‘rtasidagi hamkorlik mustahkamlanmoqda
MDH, Turkiy davlatlar tashkiloti, Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti, TRASEKA va boshqalar kabi xalqaro platformalar doirasida.
Shunday qilib, O‘zbekiston va Ozarbayjon o‘rtasidagi transport-logistika hamkorligi ikki tomonlama munosabatlar doirasidan tashqariga chiqadi – bu Yevroosiyoning yangi transport xaritasini shakllantirishda muhim bo‘g‘inga aylanmoqda. Ikkala davlatning geografik joylashuvini hisobga olgan holda, ularning o‘zaro hamkorligi Sharq va G‘arb o‘rtasidagi barqaror va xilma-xil yo‘nalishlarni ta’minlashda muhim rol o‘ynaydi.

О развитии узбекско – азербайджанского сотрудничества
Реконструкция автомобильных и железных дорог, строительство международных аэропортов в Баку и регионах, Бакинского международного морского торгового порта, развитие транспортных коридоров Восток-Запад и Север-Юг сыграли важную роль в развитии транспортной инфраструктуры не только Азербайджана, но и всего региона.
В свою очередь, отношения между Узбекистаном и Азербайджаном стремительно развиваются во всех сферах – от политики до экономики. Одним из ключевых направлений двустороннего взаимодействия становится транспорт и логистика. Это сотрудничество играет важную роль не только для двух стран, но и для всей Евразии, открывая новые транзитные коридоры между Востоком и Западом.
Для Узбекистана, как страны без выхода к морю, жизненно важным является доступ к международным транспортным путям.
В этом плане Азербайджан становится ключевым партнёром, обеспечивая выход к Кавказу и далее к Европе, а режим свободной торговли, действующий между нашими странами начиная с 1996 года, открывает возможность беспрепятственного входа отечественной продукции в рынки партнеров.
Так, объем грузоперевозок Узбекистана с Азербайджаном
по итогам 2024 года составил более 100 тыс. тонн, с приростом
в 5 % по отношению к предыдущему году.
Отрадно, что между нашими странами налажена плодотворная работа в сфере авиации. В свою очередь, узбекско-азербайджанские отношения в сфере авиации регулируются Соглашением о воздушном сообщении и сотрудничестве в области воздушного транспорта от 27.05.1996 г., а также меморандумами и протоколами консультаций, подписанными между авиационными властями двух стран. Следует отметить, что за прошедший период провайдер аэронавигационных услуг Узбекистана присоединился к Региональной платформе по Координации безопасности аэронавигации для Европы и Азии, а с 21 декабря 2023 года Узбекистан официально стал членом объединения, созданного провайдерами аэронавигационных услуг Турции и Азербайджана.
За последние 2 года количество авиарейсов между Узбекистаном
и Азербайджаном увеличилось в 2 раза в неделю. В настоящее время
по маршруту Ташкент-Баку регулярно выполняется 8 рейсов в неделю.
Кроме этого, Стороны придают большое значение совместному развитию логистической инфраструктуры. В частности, Бакинский международный морской порт в Алят и расположенная там свободная экономическая зона открывают новые возможности для узбекских компаний.
В целях значительного развития грузоперевозок в данном направлении в интересах Узбекистана, прорабатывается вопрос приобретения 2 судов для передвижения по Каспийскому морю.
В этом направлении ведется сотрудничество с коллегами
из Азербайджана.
«Узбекистон темир йўллари» и «Азербайджанские железные дороги» активизируют сотрудничество в области контейнерных перевозок, повышения пропускной способности и внедрения цифровых решений в логистике. В свою очередь, узбекско-азербайджанские отношения в сфере железнодорожного транспорта регулируются Соглашением о взаимоотношениях в области международного железнодорожного сообщения от 27.05.1996, Соглашением о мерах по дальнейшему углублению сотрудничества в области железнодорожного транспорта и развития комбинированных перевозок от 11.09.2008.
Говоря о сотрудничестве в данном направлении, важно ометить
о Протоколе, подписанном в ходе встречи руководителей железных дорог пяти стран – Азербайджан, Грузия, Кыргызстан, Туркменистан и Узбекистан по формированию международного мультимодального маршрута «Страны АТР – Китай–Кыргызстан – Узбекистан – Туркменистан – Азербайджан – Грузия – Турция – Европа» (CASCA+). 17 декабря 2021 года к данному Протоколу присоединилась Турция, и между сторонами был подписан Протокол шестисторонней встречи.
Данными документами предусматривается организация мультимодальной перевозки контейнерного блок-поезда из Китая
в Европу по Транскаспийскому маршруту с предоставлением скидок
на железнодорожные перевозки в размере до 70 %.
В 2024 году через порт Баку (Средний коридор) общий объем грузоперевозок Узбекистана составил более 1 млн. тн с увеличением
в 26 % по отношению к предыдущему году.
При реализации вышеуказанных проектов требованием времени является усиление внедрения цифровых технологий в процесс международных грузовых перевозок.
В декабре 2022 года состоялась первая перевозка по системе E-TIR
в полном соответствии с 11-ым Приложением к Конвенции МДП между Узбекистаном и Азербайджаном.
Начиная с марта 2025 года полностью перешли на электронные обмен бланками разрешений E-PERMIT.
Новые направления возможного взаимодействия Узбекистана с Азербайджаном.
1. В условиях текущей геополитической ситуации наблюдается тенденция перехода от традиционных транспортных маршрутов к альтернативным, более надёжным, предполагающим использование различных видов транспорта, что способствует росту привлекательности мультимодальных перевозок.
Несмотря на ограниченность выхода к главным мировым портам, Узбекистан может полноценно развивать транспортно-логистическую отрасль через формирование сухопутных транспортных коридоров, развивая их по всему Евразийскому региону
Имеются перспективные транспортные проекты, которые могли бы стать огромным толчком в интеграции транспортной системы Центральной Азии, Кавказа, стран Европы и Азии.
Среди таких проектов можно отметить проекты строительства железных дорог Китай – Кыргызстан – Узбекистан и Узбекистан–Афганистан–Пакистан.
Развитие двух вышеперечисленных проектов приведет
к увеличению транзитного потенциала стран Центрально-Азиатского региона, Кавказа и формированию новых мультимодальных транспортно-транзитных цифровых коридоров:
«Страны АТР – Китай – Кыргызстан – Узбекистан – Туркменистан – Азербайджан – Грузия – Турция – ЕС»;
«Страны ЮВА – Пакистан – Афганистан – Узбекистан – Казахстан – Азербайджан – Грузия (порты Чёрного моря) – ЕС».
2. Сотрудничество Узбекистана с Азербайджаном укрепляется
в рамках таких международных платформ, как СНГ, Организация тюркских государств, Организация экономического сотрудничества, ТРАСЕКА и другие.
Таким образом, транспортно-логистическое сотрудничество между Узбекистаном и Азербайджаном выходит за рамки двусторонних отношений – оно становится важным звеном в формировании новой евразийской транспортной карты. Учитывая географическое положение обеих стран, их взаимодействие играет ключевую роль в обеспечении устойчивых и диверсифицированных маршрутов между Востоком и Западом.