O‘zbekiston-Ozarbayjon hamkorligini rivojlantirish to‘g‘risida
Avtomobil va temir yo‘llarni rekonstruksiya qilish, Boku va viloyatlarda xalqaro aeroportlar, Boku xalqaro dengiz savdo portini barpo etish, Sharq-G‘arb va Shimol-Janub transport yo‘laklarini rivojlantirish nafaqat Ozarbayjon, balki butun mintaqa transport infratuzilmasini rivojlantirishda muhim rol o‘ynadi.
O‘z navbatida, O‘zbekiston bilan Ozarbayjon o‘rtasidagi munosabatlar barcha sohalarda – siyosatdan tortib iqtisodgacha jadal rivojlanmoqda. Ikki tomonlama hamkorlikning asosiy yo‘nalishlaridan biri transport va logistikadir. Bu hamkorlik nafaqat ikki davlat, balki butun Yevroosiyo uchun muhim o‘rin tutadi, Sharq va G‘arb o‘rtasida yangi tranzit yo‘laklarini ochadi.
O‘zbekiston uchun dengizga chiqish imkoni yo‘q davlat sifatida xalqaro transport yo‘nalishlariga kirish juda muhim.
Bu borada Ozarbayjon Kavkaz va undan keyin Yevropaga chiqishni ta’minlovchi asosiy hamkorga aylanmoqda va mamlakatlarimiz o‘rtasida 1996-yildan buyon amalda bo‘lgan erkin savdo rejimi mahalliy mahsulotlarni hamkorlar bozorlariga to‘siqlarsiz kirib borish imkoniyatini ochib bermoqda. Shunday qilib, O‘zbekiston va Ozarbayjon o‘rtasidagi yuk tashish hajmi 2024-yil yakuni bo‘yicha o‘tgan yilga nisbatan 5 foizga o‘sish bilan 100 ming tonnadan ortiqni tashkil etdi. Mamlakatlarimiz o‘rtasida aviatsiya sohasida samarali ishlar yo‘lga qo‘yilgani quvonarlidir. Oʻz navbatida, aviatsiya sohasidagi Oʻzbekiston-Ozarbayjon munosabatlari 27.05.1996 yildagi “Havo harakati va havo transporti sohasida hamkorlik toʻgʻrisida”gi shartnoma, shuningdek, ikki davlat aviatsiya hokimiyatlari oʻrtasida imzolangan memorandumlar va maslahatlashuvlar bayonnomalari bilan tartibga solinadi. Eslatib o‘tamiz, o‘tgan davr mobaynida O‘zbekistonning aeronavigatsiya xizmati provayderi Yevropa va Osiyo uchun aeronavigatsiya xavfsizligini muvofiqlashtirish bo‘yicha mintaqaviy platformaga qo‘shildi va 2023-yil 21-dekabrdan boshlab O‘zbekiston Turkiya va Ozarbayjon aeronavigatsiya xizmatlari provayderlari tomonidan tuzilgan assotsiatsiyaga rasman a’zo bo‘ldi.
Oxirgi 2 yil ichida O‘zbekiston o‘rtasidagi reyslar soni
va Ozarbayjon haftasiga 2 marta ko'paydi. Hozirda,
Toshkent-Boku yoʻnalishida haftasiga 8 ta reys muntazam amalga oshirilmoqda.
Bundan tashqari, Tomonlar logistika infratuzilmasini birgalikda rivojlantirishga katta ahamiyat beradi. Xususan, Olyatdagi Boku xalqaro dengiz porti va u yerda joylashgan erkin iqtisodiy zona o‘zbek kompaniyalari uchun yangi imkoniyatlar ochmoqda.
O‘zbekiston manfaatlaridan kelib chiqqan holda ushbu yo‘nalishda yuk tashishni sezilarli darajada rivojlantirish maqsadida Kaspiy dengizi bo‘ylab harakatlanish uchun 2 ta kema olish masalasi ishlab chiqilmoqda.
Hamkasblar bilan hamkorlik davom etmoqda
Ozarbayjondan bu yo'nalishda. “O‘zbekiston temir yo‘llari” va “Ozarbayjon temir yo‘llari” konteyner tashish sohasida hamkorlikni faollashtirmoqda, sig‘imlarni oshirib, logistikaga raqamli yechimlarni joriy etmoqda. Oʻz navbatida, temir yoʻl transporti sohasidagi Oʻzbekiston-Ozarbayjon munosabatlari 27.05.1996 yildagi “Xalqaro temir yoʻl harakati sohasidagi munosabatlar toʻgʻrisida”gi Bitim, “Temir yoʻl transporti sohasida hamkorlikni yanada chuqurlashtirish va qoʻshma transportni rivojlantirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi Bitim bilan tartibga solinadi.18.0.20.
Bu boradagi hamkorlik haqida gapirganda shuni alohida ta’kidlash joiz
Beshta davlat – Ozarbayjon, Gruziya, Qirg‘iziston, Turkmaniston va O‘zbekiston temir yo‘llari rahbarlarining uchrashuvida “Osiyo-Tinch okeani davlatlari – Xitoy – Qirg‘iziston – O‘zbekiston – Turkmaniston – Ozarbayjon – Gruziya – Turkiya – Yevropa” (CASCA+) xalqaro multimodal yo‘nalishini shakllantirish to‘g‘risidagi Protokol imzolandi. 2021-yil 17-dekabrda Turkiya ushbu Protokolga qo‘shildi va tomonlar oltilik uchrashuvi protokolini imzoladilar.
Ushbu hujjatlar Xitoydan konteyner bloki poyezdini multimodal tashishni tashkil etishni nazarda tutadi
Yevropaga Transkaspiy yo‘nalishi bo‘ylab temir yo‘l transportida 70% gacha chegirmalar bilan.
2024-yilda Boku porti (O‘rta yo‘lak) orqali O‘zbekiston yuk tashishning umumiy hajmi o‘tgan yilga nisbatan 26 foizga o‘sish bilan 1 million tonnadan ortiqni tashkil etdi.
Yuqoridagi loyihalarni amalga oshirishda xalqaro yuk tashish jarayoniga raqamli texnologiyalarni joriy etishni kuchaytirish davr talabidir.
2022 yil dekabr oyida E-TIR tizimida birinchi tashish amalga oshirildi
O‘zbekiston va Ozarbayjon o‘rtasidagi TIR konventsiyasining 11-ilovasiga to‘liq muvofiq holda.
2025-yil mart oyidan boshlab biz E-RUXSAT ruxsatnoma blankalarini elektron almashishga toʻliq oʻtdik.
O‘zbekiston va Ozarbayjon o‘rtasidagi mumkin bo‘lgan hamkorlikning yangi yo‘nalishlari.
1. Hozirgi geosiyosiy vaziyatda anʼanaviy transport yoʻnalishlaridan turli transport turlaridan foydalanishni nazarda tutuvchi muqobilroq, ishonchliroq yoʻnalishlarga oʻtish tendentsiyasi kuzatilmoqda, bu esa multimodal tashish jozibadorligini oshirishga xizmat qilmoqda. Jahonning asosiy portlariga chiqish imkoniyati cheklangan boʻlishiga qaramay, Oʻzbekiston quruqlikdagi transport yoʻlaklarini shakllantirish, ularni butun Yevroosiyo mintaqasida rivojlantirish orqali transport-logistika sohasini toʻliq rivojlantirishi mumkin.
Markaziy Osiyo, Kavkaz, Yevropa va Osiyo mamlakatlari transport tizimini integratsiyalashuviga katta turtki bo‘lishi mumkin bo‘lgan istiqbolli transport loyihalari mavjud.
Bunday loyihalar orasida Xitoy-Qirg'iziston-O'zbekiston va O'zbekiston-Afg'oniston-Pokiston temir yo'llarini qurish loyihalarini alohida qayd etish mumkin.
Yuqorida qayd etilgan ikkita loyihani ishlab chiqish Markaziy Osiyo mintaqasi, Kavkaz mamlakatlari tranzit salohiyatini oshirishga va yangi multimodal transport va tranzit raqamli koridorlarini shakllantirishga olib keladi:
“Osiyo-Tinch okeani mamlakatlari – Xitoy – Qirg‘iziston – O‘zbekiston – Turkmaniston – Ozarbayjon – Gruziya – Turkiya – Yevropa Ittifoqi”;
“Janubiy-Sharqiy Osiyo davlatlari – Pokiston – Afg‘oniston – O‘zbekiston – Qozog‘iston – Ozarbayjon – Gruziya (Qora dengiz portlari) – Yevropa Ittifoqi”.
2. O‘zbekiston va Ozarbayjon o‘rtasidagi hamkorlik mustahkamlanmoqda
MDH, Turkiy davlatlar tashkiloti, Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti, TRASEKA va boshqalar kabi xalqaro platformalar doirasida.
Shunday qilib, O‘zbekiston va Ozarbayjon o‘rtasidagi transport-logistika hamkorligi ikki tomonlama munosabatlar doirasidan tashqariga chiqadi – bu Yevroosiyoning yangi transport xaritasini shakllantirishda muhim bo‘g‘inga aylanmoqda. Ikkala davlatning geografik joylashuvini hisobga olgan holda, ularning o‘zaro hamkorligi Sharq va G‘arb o‘rtasidagi barqaror va xilma-xil yo‘nalishlarni ta’minlashda muhim rol o‘ynaydi.

On the development of Uzbek-Azerbaijani cooperation
Reconstruction of roads and railroads, construction of international airports in Baku and regions, Baku International Sea Trade Port, development of East-West and North-South transport corridors have played an important role in the development of transport infrastructure not only in Azerbaijan, but also in the entire region.
In turn, relations between Uzbekistan and Azerbaijan are rapidly developing in all spheres - from politics to economy. One of the key areas of bilateral interaction is transportation and logistics. This cooperation plays an important role not only for the two countries, but also for the whole Eurasia, opening new transit corridors between East and West.
For Uzbekistan, as a landlocked country, access to international transportation routes is vital.
In this regard, Azerbaijan is becoming a key partner, providing access to the Caucasus and further to Europe, while the free trade regime, which has been in force between our countries since 1996, opens up the possibility of unimpeded entry of domestic products into the markets of partners.
Thus, the volume of cargo transportation between Uzbekistan and Azerbaijan by the end of 2024 was more than 100 thousand tons, with an increase of 5% in relation to the previous year.
It is gratifying that our two countries have established fruitful work in the field of aviation. In turn, Uzbek-Azerbaijani relations in the field of aviation are regulated by the Agreement on air communication and cooperation in the field of air transport dated 27.05.1996, as well as memorandums and protocols of consultations signed between the aviation authorities of the two countries. It should be noted that during the past period Uzbekistan's air navigation service provider has joined the Regional Platform on Air Navigation Safety Coordination for Europe and Asia, and since December 21, 2023 Uzbekistan has officially become a member of the association established by air navigation service providers of Turkey and Azerbaijan.
Over the past 2 years, the number of flights between Uzbekistan and Azerbaijan has increased 2 times per week. Currently on the Tashkent-Baku route regularly operates 8 flights per week.
In addition, the Parties attach great importance to the joint development of logistics infrastructure. In particular, the Baku International Sea Port in Alyat and the free economic zone located there open new opportunities for Uzbek companies.
In order to significantly develop cargo transportation in this direction in the interests of Uzbekistan, the issue of acquiring 2 vessels for transportation on the Caspian Sea is being worked out.
Cooperation with colleagues from Azerbaijan is underway in this direction.
“Uzbekiston Railways” and Azerbaijan Railways are intensifying cooperation in the field of container transportation, increasing throughput capacity and introduction of digital solutions in logistics. In turn, Uzbek-Azerbaijani relations in the field of railway transport are regulated by the Agreement on mutual relations in the field of international railway communication of 27.05.1996, the Agreement on measures to further deepen cooperation in the field of railway transport and development of combined transportation of 11.09.2008.
Speaking of cooperation in this direction, it is important to mention the Protocol signed during the meeting of the heads of railroads of five countries - Azerbaijan, Georgia, Kyrgyzstan, Turkmenistan and Uzbekistan on the formation of an international multimodal route “Asia-Pacific Countries - China-Kyrgyzstan - Uzbekistan - Turkmenistan - Azerbaijan - Georgia - Turkey - Europe” (CASCA+). On December 17, 2021 Turkey joined this Protocol, and the Protocol of the six-party meeting was signed between the parties.
These documents provide for the organization of multimodal transportation of container block-train from China to Europe along the Trans-Caspian route with the provision of discounts for railway transportation in the amount of up to 70%.
In 2024 through the port of Baku (Middle Corridor) the total volume of cargo transportation of Uzbekistan amounted to more than 1 million tons with an increase of 26 % in relation to the previous year.
In the implementation of the above projects, the time requirement is to strengthen the introduction of digital technologies in the process of international freight transportation.
In December 2022, the first transportation under the E-TIR system in full compliance with the 11th Annex to the TIR Convention between Uzbekistan and Azerbaijan took place.
Starting from March 2025, fully switched to electronic exchange of E-PERMIT permit forms.
New directions of possible interaction between Uzbekistan and Azerbaijan.
1. In the current geopolitical situation, there is a tendency of transition from traditional transportation routes to alternative, more reliable, involving the use of different modes of transport, which contributes to the growing attractiveness of multimodal transportation.
Despite the limited access to the main world ports, Uzbekistan can fully develop the transport and logistics industry through the formation of land transport corridors, developing them throughout the Eurasian region.
There are promising transportation projects that could become a huge impetus in the integration of the transportation system of Central Asia, the Caucasus, Europe and Asia.
Among such projects are the China-Kyrgyzstan-Uzbekistan and Uzbekistan-Afghanistan-Pakistan railroad projects.
The development of the above two projects will lead to an increase in the transit potential of the countries of the Central Asian region, the Caucasus and the formation of new multimodal transport and transit digital corridors:
“APR countries - China - Kyrgyzstan - Uzbekistan - Turkmenistan - Azerbaijan - Georgia - Turkey - EU”;
“SEA countries - Pakistan - Afghanistan - Uzbekistan - Kazakhstan - Azerbaijan - Georgia (Black Sea ports) - EU”.
2. Uzbekistan's cooperation with Azerbaijan is strengthened
within such international platforms as CIS, Organization of Turkic States, Economic Cooperation Organization, TRACECA and others.
Thus, transport and logistics cooperation between Uzbekistan and Azerbaijan goes beyond bilateral relations - it becomes an important link in the formation of a new Eurasian transport map. Given the geographical location of both countries, their interaction plays a key role in ensuring sustainable and diversified routes between the East and the West.