Ўзбекистон ва Озарбайжон 20 ёшгача бўлган футболчилар ўртасидаги Жаҳон чемпионатига биргаликда мезбонлик қилиш учун ариза топширди
Ўзбекистон Футбол ассоциацияси маълумотига кўра, сўнгги йилларда туркийзабон мамлакатларда футбол соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотлар, яратилаётган шароитлар ҳамда халқаро майдондаги нуфуздан келиб чиққан ҳолда, Ўзбекистон ва Озарбайжон футбол уюшмалари ёшлар ўртасидаги Жаҳон чемпионати мезбонлигини юқори савияда ўтказишга ишонч билдирган ҳолда ўз қўшма номзодини илгари сурди.
Бугунги кунда Озарбайжон билан бирга Ўзбекистон ҳам нуфузли мусобақани қабул қилишга ҳар томонлама тайёр. Сўнгги йилларда стадионлар халқаро стандартларга мос равишда тартибга келтирилди. Қўшимча равишда, Осиёнинг U-20, U-23 турнирлари, Марказий Осиё тарихида илк бор ўтказилган футзал бўйича Жаҳон чемпионати мезбонлиги катта тажриба вазифасини ўтади. Ушбу мезбонлик ФИФА президенти Жанни Инфантино томонидан тарихдаги энг яхши мундиаль сифатида эътироф этилди.
Юртимиз ҳар доимгидек ўзининг меҳмондўстлиги, профессионал ёндашуви, футболга фидойилиги ва, албатта, футболсевар мухлисларнинг меҳри билан бутун дунё эътиборини қозонишга тайёр.

Uzbekistan and Azerbaijan submit joint bid to host the FIFA U-20 World Cup
According to the Uzbekistan Football Association, FIFA has officially begun reviewing bids for the hosting rights of the FIFA U-20 World Cup 2027. Taking into account the recent football reforms, infrastructure development, and growing international reputation of Turkic-speaking nations, the football associations of Uzbekistan and Azerbaijan have submitted a joint candidacy, expressing strong confidence in their ability to stage the tournament at the highest level.
Today, alongside Azerbaijan, Uzbekistan is fully prepared to host this prestigious tournament. In recent years, stadiums across the country have been upgraded to meet international standards. Additionally, the experience gained from hosting the AFC U-20 and U-23 tournaments, as well as the first-ever Futsal World Cup held in Central Asia, has laid a solid foundation. This futsal tournament was recognized by FIFA President Gianni Infantino as one of the best editions in the competition’s history.
As always, our nation stands ready to capture the world’s attention through its renowned hospitality, professional organization, deep passion for football, and, of course, the unwavering support of our dedicated.