Ўзбекистон Президенти минтақа давлатлари раҳбарларининг Маслаҳат учрашувига тайёргарликка доир махсус тадбирда иштирок этди
Тадбирда Туркман халқининг миллий етакчиси, Туркманистон Халқ Маслаҳати Раиси Гурбангули Бердимуҳамедов, Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев, Тожикистон Республикаси Президенти Эмомали Раҳмон, Қирғиз Республикаси Вазирлар Маҳкамаси Раиси - Президент Администрацияси раҳбари Адилбек Қасималиев, Озарбайжон Республикаси Бош вазири Али Асадов, шунингдек, расмий делегациялар аъзолари ва жамоатчилик вакиллари қатнашди.
Кун тартибига мувофиқ, Тошкент шаҳрида бўлажак Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг навбатдаги Маслаҳат учрашувига тайёргарликнинг асосий жиҳатлари кўриб чиқилди.
Давлатимиз раҳбари Ўзбекистоннинг ушбу форматдаги раислиги доирасида биргаликда амалга оширилаётган ишлар тўғрисида маълумот берди. Хусусан, йил бошида Раислик концепцияси ва Қўшма тадбирлар режаси қабул қилинди.
Хавфсизлик кенгашлари котиблари, махсус хизматлар раҳбарлари, саноат, энергетика, сув хўжалиги ва экология вазирларининг учрашувлари, медиа ва ёшлар форумлари ўтказилди.
Йил якунига қадар парламентлараро форум, мудофаа, савдо ва транспорт вазирларининг учрашувлари, маданий-гуманитар тадбирлар ўтказилиши режалаштирилган.
Минтақавий шерикликнинг янги кун тартибини шакллантириш ва унинг норматив-ҳуқуқий асосларини мустаҳкамлаш мақсадида учрашувнинг концептуал ҳужжатлари тайёрланмоқда.
Тошкент саммити доирасида Ўзбекистон томони сиёсий мулоқотни чуқурлаштириш, иқтисодий кооперациянинг янги драйверларини ишга тушириш, чегараолди савдони кўпайтириш бўйича қатор ташаббусларни илгари суриш ниятида экани таъкидланди. Сув ва энергетика соҳаларида, транспорт жиҳатидан ўзаро боғлиқликни кенгайтириш ҳамда иқлим ўзгариши бўйича амалий ҳамкорлик масалалари диққат марказида бўлади.
Озарбайжон томонининг учрашувларда иштирок этаётгани мамнуният билан қайд этилди. Бугунги кунда минтақа давлатлари Озарбайжон билан самарали ҳамкорлик қилмоқда. Савдо, транспорт, "яшил" энергетика соҳаларида қўшма лойиҳалар амалга оширилмоқда.
Ўзбекистон Президенти сўзининг якунида Марказий Осиё мамлакатларининг ўзаро мувофиқлаштирилган ва келишилган ёндашувлари минтақада тараққиёт ва фаровонлик мақсадларига эришишга хизмат қилишига ишонч билдирди.

Президент Узбекистана принял участие в специальном мероприятии в рамках подготовки к Консультативной встрече глав государств региона
В мероприятии участвовали Национальный лидер туркменского народа, Председатель Халк Маслахаты Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов, Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев, Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон, Председатель Кабинета Министров – Руководитель Администрации Президента Кыргызской Республики Адылбек Касымалиев и Премьер-министр Азербайджанской Республики Али Асадов, а также члены официальных делегаций и представители общественности.
В соответствии с повесткой дня были рассмотрены основные аспекты подготовки к очередной Консультативной встрече глав государств Центральной Азии в городе Ташкенте.
Лидер нашей страны информировал о проводимой совместной работе в рамках председательства Узбекистана в данном формате. В частности, в начале года были приняты Концепция председательства и График совместных мероприятий.
Проведены встречи секретарей советов безопасности, руководителей спецслужб, министров промышленности, энергетики, водного хозяйства и экологии, медиа- и молодежный форумы.
До конца года намечены межпарламентский форум, встречи министров обороны, торговли и транспорта, а также культурно-гуманитарные мероприятия.
Для формирования новой повестки регионального партнерства и укрепления его нормативно-правовой базы ведется подготовка концептуальных документов встречи.
Подчеркнуто, что в рамках Ташкентского саммита узбекская сторона намерена выдвинуть ряд инициатив по углублению политического диалога, запуску новых драйверов экономической кооперации, наращиванию приграничной торговли. В фокусе внимания будут вопросы практического сотрудничества в водной и энергетической сферах, расширения транспортной взаимосвязанности, а также в области изменения климата.
С удовлетворением отмечено участие во встречах азербайджанской стороны. Сегодня государства региона плодотворно сотрудничают с Азербайджаном. Реализуются проекты в сфере торговли, транспорта, «зеленой» энергетики.
В завершение Президент Узбекистана выразил уверенность, что скоординированные и согласованные подходы стран Центральной Азии позволят достичь общих целей регионального развития и процветания.