Ўзбекистон Президенти "Ҳамкорликни ривожлантиришга қўшган ҳиссаси учун" ордени билан мукофотланди
Давлатимиз раҳбари Туркман халқининг миллий етакчиси, Халқ Маслаҳати Раиси Гурбангули Бердимуҳамедовга, Туркманистон Президенти Сердар Бердимуҳамедов ва қардош туркман халқига юксак давлат мукофоти учун чуқур миннатдорлик билдирди.
- Ушбу мукофотни Ўзбекистон ва унинг кўп миллатли халқига алоҳида эътибор ва ҳурмат, Марказий Осиё минтақасида дўстлик, яхши қўшничилик, ўзаро ишонч ва шериклик муносабатларини мустаҳкамлаш борасидаги умумий саъй-ҳаракатларимизнинг эътирофи сифатида қабул қиламан, - деди давлатимиз раҳбари.
Бой тарихий тажриба, қардошлик ва ўзаро ҳурмат анъаналарига асосланган Ўзбекистон-Туркманистон стратегик шериклик муносабатларида юксак даражага эришилгани мамнуният билан қайд этилди.
Кейинги йилларда муҳим иқтисодий ва гуманитар лойиҳалар амалга оширилди, ўзаро савдо ҳажми ва кооперация кўлами кескин ошди.
Ўзбекистон етакчиси Арқадағ ва минтақанинг барча давлатлари раҳбарлари Марказий Осиёда ҳамкорликни илгари суришга улкан ҳисса қўшаётганини алоҳида қайд этди. Бугун бутун халқаро ҳамжамият минтақавий шериклик ва ўзликнинг янги моделини барпо этишдаги умумий муваффақиятларимизни эътироф этаётгани таъкидланди.
Сўзининг якунида давлатимиз раҳбари юксак мукофот учун яна бир бор миннатдорлик билдириб, қардош туркман халқини шу кунларда ўтаётган БМТ конференцияси билан табриклади ҳамда жорий йил декабрь ойида Ашхобод шаҳрида Халқаро тинчлик ва ишонч йили доирасидаги глобал саммит муваффақиятли ўтишини тилади.

Президент Узбекистана награжден Орденом «За вклад в развитие сотрудничества»
Глава нашего государства выразил глубокую благодарность Национальному лидеру туркменского народа, Председателю Халк Маслахаты Гурбангулы Бердымухамедову, Президенту Туркменистана Сердару Бердымухамедову и братскому туркменскому народу за высокую государственную награду.
- Воспринимаю эту награду как знак особого внимания и уважения к Узбекистану и его многонациональному народу, признание наших общих усилий по укреплению отношений дружбы, добрососедства, взаимного доверия и партнерства в регионе Центральной Азии, – подчеркнул глава нашего государства.
С удовлетворением отмечен высочайший уровень узбекско-туркменских отношений стратегического партнерства, опирающихся на богатый исторический опыт, традиции братства и взаимного уважения.
В последние годы реализованы важные экономические и гуманитарные проекты, кардинально выросли объемы взаимной торговли и масштабы кооперации.
Лидер Узбекистана отдельно отметил вклад Аркадага и всех глав государств региона в продвижение сотрудничества в Центральной Азии. Подчеркнуто, что сегодня всё международное сообщество признает общий успех в построении новой модели регионального партнерства и идентичности.
В завершение глава нашего государства, еще раз поблагодарив за высокую награду, поздравил братский туркменский народ с проходящей в эти дни Конференцией ООН и пожелал успешного проведения в декабре этого года в Ашхабаде глобального саммита в рамках Международного года мира и доверия.