Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг денгизга чиқиш йўлига эга бўлмаган ривожланаётган мамлакатлар бўйича учинчи конференциясидаги нутқи
Ушбу форумнинг Туркманистон ташаббуси билан Бирлашган Миллатлар Ташкилоти томонидан эълон қилинган Халқаро тинчлик ва ишонч йилида, Каспий мўъжизаси – гўзал Авазада ўтказилаётгани рамзий маънога эга.
Ўзбекистон қардош Туркманистоннинг Барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш, глобал ва минтақавий барқарорлик ҳамда фаровонликни таъминлашга қаратилган саъй-ҳаракатларини юқори баҳолайди ва қатъий қўллаб-қувватлайди.
Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош котиби Антониу Гутерриш жанобларига денгизга чиқиш йўлига эга бўлмаган мамлакатларнинг муаммоларини устувор халқаро масала сифатида илгари суришга шахсан эътибор кўрсатиб келаётгани учун алоҳида ташаккур билдираман.
Биз Аваза сиёсий декларациясини тўлиқ қўллаб-қувватлаймиз ва ўн йиллик Ҳаракатлар дастурини амалга оширишда фаол иштирок этамиз.
Ҳурматли анжуман иштирокчилари!
Бугунги конференцияда муҳокама қилинаётган масалалар барчамиз учун ҳаётий муҳим аҳамиятга эгадир.
Таъкидлаш керакки, мамлакатимиз денгиз коммуникацияларига фақат бир неча давлатлар ҳудуди орқали чиқиши мумкин. Биз учун деярли уч минг километр масофада жойлашган портлардан географик олислик бир қатор объектив муаммоларни вужудга келтирмоқда. Булар – юқори тарифлар, транспорт йўлаклари ва инфратузилмаларнинг ўтказиш имконияти чеклангани, шунингдек, бошқа давлатларнинг божхона-транзит сиёсатига боғлиқликда намоён бўлмоқда.
Жаҳон банки маълумотларига кўра, транспорт харажатларининг катталиги ва транзит тизимининг беқарорлиги туфайли Марказий Осиё минтақаси ҳар йили ялпи ички маҳсулотнинг икки фоизигача йўқотмоқда. Логистика харажатлари маҳсулотлар умумий нархида 60 фоизгача етмоқда. Бу рақам жаҳондаги ўртача кўрсаткичлардан бир неча баробар юқоридир.
Шу боис ишончли янги транзит йўлаклари ва логистика инфратузилмасини ривожлантириш Марказий Осиёда барқарор тараққиётнинг муҳим омилига айланмоқда.
Бугун бизни бирлаштирган кун тартиби фундаментал масала – адолат масаласига дахлдордир. Бу – денгизга чиқиш йўлига эга бўлмаган давлатларга жаҳон иқтисодиётида тенг шароитларда иштирок этиш имкониятини таъминлашдир.
Бу ўта долзарб вазифани ҳал этиш учун учта принципиал шартни бажариш лозим. Булар – барқарор ривожланиш асоси сифатида инфратузилмани модернизация қилиш, транзит муаммоларини бартараф этиш мақсадида ўзаро боғлиқликни кучайтириш, глобал тенг ҳуқуқлиликнинг муҳим элементи бўлган ривожланиш ҳуқуқини таъминлашдир.
Шу мақсадда Ўзбекистонда сўнгги йилларда, хусусий секторни фаол жалб этган ҳолда, замонавий транспорт-логистика тармоқларини барпо этиш бўйича тизимли қадамлар ташланганини алоҳида таъкидламоқчиман.
Мамлакатимиз логистика очиқлиги ва шаффофлиги масалаларида юқори динамика кўрсатмоқда. Савдо-транспорт жараёнларини рақамлаштириш борасида комплекс чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
Иқтисодиётда тузилмавий ислоҳотлар, савдо тизими либераллашгани ва инвестиция муҳити тубдан яхшилангани салмоқли натижалар бермоқда. Рақобатдошлик ошди, инновацион тараққиёт тезлашди.
Марказий Осиёда ўзаро ишонч ва шериклик янги даражага кўтарилгани эса жадал ўзгаришларга кучли туртки бермоқда.
Ҳозирги кунда минтақамизда ягона транспорт-логистика макони шаклланмоқда. Марказий Осиёни Шарқ ва Ғарб, Шимол ва Жануби ўртасидаги тўлақонли транзит хабига айлантириш учун дастур ва лойиҳалар амалга оширилмоқда.
Сўнгги йилларда ўзаро савдо ҳажми 4,5 марта, сармоялар эса икки баробар ўсди. Қўшма корхоналар сони беш карра кўпайди.
Жорий йилда ҳамкорларимиз билан бирга Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон темир йўли қурилишига киришдик. Ўзбекистон – Туркманистон – Эрон – Туркия транспорт йўлагида юк ташиш ҳажми сезиларли даражада ўсди.
Ҳурматли конференция қатнашчилари!
Бугун умумий таҳдид ва муаммоларни енгиб ўтиш бўйича аниқ, амалий ва институционал жиҳатдан таъминланган қарорлар ўта муҳимдир.
Шу муносабат билан Ўзбекистон қуйидагиларни таклиф этади.
Биринчидан, халқаро транспорт йўлаклари ва инфратузилмасини жадал ривожлантириш учун мувофиқлаштирилган ҳаракатлар зарур.
Биз Ўзбекистон – Афғонистон – Покистон темир йўлини қуриш лойиҳасини тайёрлаш ва амалга оширишни тезлаштириш тарафдоримиз. Ушбу истиқболли йўлакни қурилаётган Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон темир йўл магистрали билан боғлаш кенг минтақамизда янги савдо-иқтисодий макон ва барқарор транспорт инфратузилмасини шакллантириш учун катта имкониятлар очади.
Биз, шунингдек, Ўрта йўлакни ривожлантиришга устувор аҳамият қаратамиз. Уни тўлиқ ишга тушириш учун, биринчи навбатда, келишилган транзит сиёсати, тартиботларни соддалаштириш ва контейнерларда юк ташиш учун мақбул тарифларни жорий этиш муҳимдир.
Иккинчидан, Бирлашган Миллатлар Ташкилоти шафелигида денгизга чиқиш йўлига эга бўлмаган мамлакатлар учун Транзит кафолатлари тўғрисидаги глобал битимни ишлаб чиқишни таклиф этамиз.
Бундай механизм портлар ва коммуникациялардан адолатли фойдаланиш шартларини таъминлайди, юк ташишда хавф-хатарларни пасайтиради, глобал логистикада тенгсизликни камайтиришга хизмат қилади.
Учинчидан, йирик инфратузилма лойиҳаларини молиялаштириш учун мослашувчан инвестиция воситаларига талаб тобора ўсиб бормоқда.
Марказий Осиё мамлакатларининг транспорт инфратузилмасини ривожлантириш учун зарур бўлган сармоялар йилига қарийб 40 миллиард доллар, деб баҳоланмоқда.
Шу муносабат билан Бирлашган Миллатлар Ташкилоти шафелигида Денгизга чиқиш йўлига эга бўлмаган мамлакатларнинг логистика интеграциясига кўмаклашиш жамғармасини таъсис этишни таклиф этамиз. Ушбу жамғармага донор мамлакатлар, халқаро ривожланиш институтлари ва глобал дастурлар ресурсларини кенг жалб этиш мақсадга мувофиқ.
Тўртинчидан, денгизга чиқиш йўлига эга бўлмаган мамлакатларнинг Заифлик глобал индексини ишлаб чиқиш ташаббусини илгари сурамиз.
Бу мамлакатларимизнинг транзит борасида чекланган имкониятларини холис кўриб чиқиш ва мавжуд шароитлардан келиб чиқиб, халқаро молиявий-техник дастурларни кенгайтириш ва ресурсларни самарали тақсимлашнинг таъсирчан воситасига айланади.
Энг асосийси – ушбу индекс мамлакатларимизнинг рақобатбардошлиги ва ишбилармонлик муҳитини адолатли баҳолашда ҳисобга олиниши керак.
Бешинчидан, Ўзбекистонда агротармоқни ривожлантириш учун Инновацион хабни яратиш бўйича таклифимизни амалга ошириш принципиал аҳамиятга эга, деб ҳисоблаймиз.
Мазкур хаб мослашувчан агротехнологияларни татбиқ этиш, сувни тежаш ва озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлашга оид инновацион лойиҳаларни илгари суриш, ўзаро билим ва тажриба алмашишга хизмат қилади.
Олтинчидан, умумий таҳдидларни биргаликда бартараф этиш бўйича аниқ таклифлар ишлаб чиқишга мамлакатларимиз етакчи экспертлари ва “ақл марказлари”ни фаол жалб этиш муҳим.
Бу борада халқаро анжуман ва давра суҳбатлари ўтказишни таклиф қиламиз. Бундай тадбирлар кун тартибига глобал ишлаб чиқариш занжирларига мамлакатларимизнинг чуқур интеграциясини таъминлаш, сунъий интеллект ва рақамли технологияларни жадал ривожлантириш, трансчегаравий инвестицияларни кенгайтириш ва стартапларни қўллаб-қувватлаш масалаларини киритиш мумкин.
Ўзбекистон, шунингдек, денгизга чиқиш йўлига эга бўлмаган мамлакатлар учун Халқаро таҳлил маркази фаолиятига қўшилиш ниятида.
Глобал бозорларга чиқиш барча учун тенг бўлиши керак. Бу – нафақат иқтисодий зарурат, балки биринчи галда, барқарор ривожланишнинг муҳим омили, халқаро муносабатларда ишонч ва ҳамкорлик шартидир.
Ўзбекистон глобал тараққиётнинг янада адолатли архитектурасини шакллантириш борасида конструктив ва узоқ муддатли шерикликка доим очиқ ва тайёр эканини сизларга яна бир бор билдирмоқчиман.

Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на третьей Конференции Организации Объединенных Наций по развивающимся странам, не имеющим выхода к морю
Символично, что форум проходит в прекрасной Авазе – жемчужине Каспия в Международный год мира и доверия, провозглашённый Организацией Объединенных Наций по инициативе туркменской стороны.
Узбекистан высоко оценивает и решительно поддерживает усилия Туркменистана, направленные на достижение Целей устойчивого развития, обеспечение глобальной и региональной стабильности и процветания.
Выражаю особую признательность Генеральному секретарю ООН господину Антониу Гутерришу за личное внимание к продвижению проблем стран, не имеющих выхода к морю, как приоритетных международных вопросов.
Мы полностью поддерживаем Авазинскую политическую декларацию и примем активное участие в реализации десятилетней Программы действий.
Вопросы, обсуждаемые на нынешней конференции, имеют для всех нас жизненно важное значение.
Отмечу, что доступ нашей страны к морским коммуникациям возможен только через территорию нескольких государств. Географическая удаленность от портов – в нашем случае это почти три тысячи километров – создает ряд объективных проблем. Они проявляются в высоких тарифах, ограниченной пропускной способности транспортных коридоров и инфраструктур, а также зависимости от таможенно-транзитной политики других государств.
По данным Всемирного банка, из-за больших транспортных издержек и нестабильности транзитной системы регион Центральной Азии ежегодно теряет до двух процентов ВВП. Затраты на логистику составляют до 60 процентов от общей стоимости товаров, что в несколько раз превышает среднемировой показатель.
В этой связи развитие новых надежных транзитных коридоров и логистической инфраструктуры становится важным условием устойчивого прогресса в Центральной Азии.
Повестка, которая объединяет нас сегодня, затрагивает фундаментальный вопрос – вопрос справедливости. Это – предоставление государствам, не имеющим выхода к морю, возможности участвовать в мировой экономике
на равных условиях.
Для решения этой весьма актуальной задачи необходимо выполнение трех принципиальных условий. Это – модернизация инфраструктуры как основы устойчивого развития, усиление взаимосвязанности в целях предотвращения транзитных проблем и реализация права на развитие как ключевого элемента глобального равноправия.
Подчеркну, что для этого в Узбекистане в последние годы были сделаны системные шаги по формированию современной транспортно-логистической сети с активным вовлечением частного сектора.
Наша страна показывает высокую динамику в вопросах открытости и прозрачности логистики. Реализуется комплекс мер для цифровизации торгово-транспортных процессов.
Проводимые структурные экономические реформы, либерализация системы торговли и кардинальное улучшение инвестиционного климата дают ощутимые результаты. Повысилась конкурентоспособность, ускорилось инновационное развитие.
Мощный импульс динамичным преобразованиям придало достижение нового уровня доверия и партнерства в Центральной Азии. Сегодня в нашем регионе формируется единое транспортно-логистическое пространство. Реализуются программы и проекты, направленные на превращение Центральной Азии в полноценный транзитный хаб между Востоком и Западом, Севером и Югом. За последние годы объемы взаимной торговли выросли в 4,5 раза, удвоились инвестиции. В пять раз увеличилось количество совместных предприятий.
В этом году мы совместно с нашими партнерами приступили к строительству железной дороги Китай – Кыргызстан – Узбекистан. Значительно возрос грузопоток по транспортному коридору Узбекистан – Туркменистан – Иран – Турция.
Уважаемые участники конференции!
Сегодня крайне важны конкретные, практические и институционально обеспеченные решения по преодолению общих вызовов и проблем.
В этой связи Узбекистан предлагает следующее.
Во-первых, необходимы скоординированные действия для опережающего развития международных транспортных коридоров и инфраструктуры.
Мы выступаем за ускорение подготовки и реализации проекта строительства железной дороги Узбекистан – Афганистан – Пакистан. Сопряжение этого перспективного коридора со строящейся железнодорожной магистралью Китай – Кыргызстан – Узбекистан откроет большие возможности для формирования нового торгово-экономического пространства и устойчивой транспортной инфраструктуры в нашем обширном регионе.
Мы также придаем приоритетное значение развитию Срединного коридора. Для его полного задействования важно в первую очередь проведение согласованной транзитной политики, унификация правил и внедрение оптимальных тарифов для контейнерных грузоперевозок.
Во-вторых, предлагаем разработать под эгидой Организации Объединенных Наций глобальное соглашение о транзитных гарантиях для стран, не имеющих выхода к морю.
Такой механизм обеспечит условия справедливого доступа к портам и коммуникациям, снизит риски грузоперевозок, послужит уменьшению неравенства в глобальной логистике.
В-третьих, растет востребованность гибких инвестиционных инструментов для финансирования крупных инфраструктурных проектов.
Потребность стран Центральной Азии в инвестициях в развитие транспортной инфраструктуры оценивается почти в 40 миллиардов долларов в год.
В связи с этим предлагаем учредить под эгидой Организации Объединенных Наций Фонд содействия логистической интеграции стран, не имеющих выхода к морю. Целесообразно широко привлечь в фонд ресурсы стран-доноров, международных институтов развития и глобальных программ.
В-четвертых, выступаем с инициативой о разработке глобального Индекса уязвимости стран, не имеющих выхода к морю.
Он станет действенным инструментом для объективного определения ограничения возможностей наших стран в сфере транзита, расширения международных финансово-технических программ и эффективного распределения ресурсов с учетом реальных условий.
Самое главное – этот индекс должен учитываться при справедливой оценке конкурентоспособности и делового климата наших стран.
В-пятых, считаем принципиально важным реализовать предложение о создании в Узбекистане инновационного хаба для развития агросектора.
Хаб послужит внедрению адаптивных агротехнологий, продвижению инновационных проектов водосбережения и обеспечению продовольственной безопасности, обмену знаниями и опытом.
В-шестых, важно активное подключение ведущих экспертов и «мозговых центров» наших стран к выработке конкретных предложений по совместному преодолению общих вызовов.
Предлагаем провести ряд международных форумов и «круглых столов» на эту тему. В повестку дня таких мероприятий могли бы войти вопросы обеспечения глубокой интеграции наших стран в глобальные производственные цепочки, ускоренного развития искусственного интеллекта и цифровых технологий, расширения трансграничного инвестирования, поддержки стартапов.
Узбекистан также намерен присоединиться к деятельности Международного аналитического центра для стран, не имеющих выхода к морю.
Доступ к глобальным рынкам должен быть равным для всех. Это не только экономическая необходимость. Это прежде всего важное условие устойчивого развития, доверия и сотрудничества в международных отношениях.
Хочу еще раз подчеркнуть, что Узбекистан всегда открыт и готов к конструктивному и долгосрочному партнерству по формированию более справедливой архитектуры глобального развития.