O‘tgan 8 yil ichida Yangi O‘zbekiston o‘zlashtirdi 113 milliard dollar xorijiy sarmoya kiritildi
Amalga oshirilayotgan islohotlar va samarali amalga oshirilayotgan yechimlar majmuasi mamlakat va hududlarni uzoq muddatli barqaror rivojlantirish uchun mavjud ichki resurslar va zaxiralarga mos keladi. Qaytarib bo'lmaydigan bozor islohotlari yo'lidagi yo'nalish Yangi O'zbekiston qurish yo'lida maqsadli davlat tomonidan qo'llab-quvvatlash vositalari va tadbirkorlik tashabbusi imkoniyatlarini mohirona uyg'unlashtirish imkonini beradi.
So‘nggi yillarda mamlakatimizga nisbatan ochiqlik va ishonch ortib borayotgani samarasida kapital qo‘yilmalarning bosqichma-bosqich o‘sishi kuzatilmoqda. 2017-2024-yillarda o‘zlashtirilgan xorijiy investisiyalarning umumiy hajmi 113 milliard dollardan oshdi. Ularning 80 foizdan ortig‘i to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar va kreditlardir. Sanoatning yetakchi tarmoqlari va yoqilg‘i-energetika kompleksida moliyani jalb qilish faolligi kuzatilmoqda, bu deyarli barcha hududlarda sanoatlashtirish jarayonlarini jadallashtirishga tegishli ta’sir ko‘rsatmoqda.
Xitoy, Rossiya, Germaniya, Turkiya, Saudiya Arabistoni, Niderlandiya, AQSH, Buyuk Britaniya va boshqa davlatlar bilan sarmoyaviy hamkorlikni kengaytirish ilg‘or texnologik yechimlar va tajribalarni, boshqaruv usullarini jalb etish, ishlab chiqarishni mahalliylashtirish, O‘zbekistonning istiqbolli tarmoqlari va hududlari eksport salohiyatini mustahkamlash manbasiga aylanmoqda. Jalb etilgan resurslar asosan mavjudlarni texnologik qayta jihozlash va modernizatsiya qilish hamda ilgari mavjud bo'lmagan yangi ishlab chiqarish quvvatlarini yaratishga yo'naltirilmoqda.
O‘tgan sakkiz yilda investisiya dasturlari doirasida umumiy qiymati qariyb 100 milliard dollarlik 96 mingdan ortiq loyiha ishga tushirilib, 1,8 million ish o‘rni yaratildi. 2024-yilda 2017-yilga nisbatan foydalanishga topshirilgan investitsiya loyihalari qiymati qariyb 8 barobar, ish o‘rinlari soni esa 2,6 barobar oshdi.
Bu jarayonda davlatimiz rahbarining faol ishtiroki omilini alohida ta’kidlasak. Joriy yil boshidan buyon amalga oshirilgan oliy darajadagi tashrif va tadbirlar natijasida umumiy qiymati 75 milliard dollarlik 366 ta sarmoyaviy kelishuvga erishildi. Xususan, joriy yilda umumiy qiymati qariyb 45 milliard dollar bo‘lgan 222 ta investitsiya loyihasi bo‘yicha “yo‘l xaritalari” tasdiqlandi.
IV Toshkent xalqaro investitsiya forumi doirasida (joriy yil iyun) 30 milliard dollardan ortiq sarmoya kiritish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi (144 ta qo‘shma loyihani amalga oshirish bo‘yicha). 2025-yil aprel oyida Toshkentda oʻtkazilgan “INNOPROM. Central Asia” V xalqaro sanoat koʻrgazmasi doirasida erishilgan 43 ta investitsiya kelishuvlari doirasida mamlakatimiz sanoat tarmogʻiga qoʻshimcha milliard dollar jalb etish rejalashtirilgan.
So‘nggi yillarda xalqaro hamjamiyatni qo‘shma loyihalarni amalga oshirish imkoniyatlari haqida xabardor qilish bo‘yicha tadbirlar faol o‘tkazilmoqda. Shu tariqa, joriy yilda O‘zbekiston sarmoyadorlari kuni doirasida 13 ta xorijiy davlatda forumlar o‘tkazildi, unda 700 ga yaqin xorijiy taniqli kompaniyalar vakillari ishtirok etdi. Olti milliard dollarlik 200 dan ortiq investitsiya loyihasi salohiyatli hamkorlar eʼtiboriga havola etildi.
O‘zbekistonning zamonaviy sanoat siyosatining muhim elementlari qatorida sifatli va raqobatbardosh mahsulotlar ishlab chiqarishni mahalliylashtirish, tayyor mahsulot va butlovchi buyumlar importini kamaytirish ham alohida o‘rin tutadi. 10 mingga yaqin loyihani o‘z ichiga olgan Mahalliylashtirish dasturiga muvofiq 2020-2024-yillarda qariyb 300 trillion so‘mlik mahsulot ishlab chiqarildi. Bu 25 milliard dollarga yaqin import o'rnini bosishga olib keldi. Mahalliylashtirish dasturi ilgari import qilinadigan tovarlar bo‘yicha yangi ishlab chiqarish quvvatlarini tashkil etish imkonini berdi, mahsulot va xizmatlar turlarini kengaytirish hisobiga sanoatning tarmoq tuzilmasi o‘zgarishiga, tashqi ta’minotga bog‘liqligini kamaytirishga xizmat qildi.
EKSPORTERLAR SONI OSHIB OLADI
st.ning eksport yo'nalishini shakllantirish
O‘zbekistonni rejalashtirilgan sanoatlashtirishni amalga oshirishda muvaffaqiyatga erishishning asosiy shartlaridan biri bo‘ldi. 2017-2024-yillarda eksport yetkazib berishning umumiy hajmi 132 milliard dollardan oshdi. E’tiborlisi, belgilangan davrda mamlakatimiz eksportining o‘rtacha yillik o‘sish sur’ati 12-23 foizni tashkil etdi. Eksportchilarni tizimli va maqsadli qo‘llab-quvvatlash natijasida 2024-yilda mahalliy mahsulotlar eksporti geografiyasi 55 ta davlatga kengayib, so‘nggi sakkiz yilda 186 ta davlatga yetdi. O‘tgan yili eksport qiluvchi korxonalar soni 3143 taga ko‘payib, ularning umumiy soni 7343 tani tashkil etdi.
Faqat 2024-yilda yuqori qo‘shimcha qiymatga ega mahsulotlar eksporti ulushining oshishi hisobiga tashqi bozorlarga yetkazib berish milliard dollarga oshdi. Yangi istiqbolli bozorlarga chiqish, o‘z navbatida, ishlab chiqarilayotgan mahsulotlar sifatini sezilarli darajada yaxshilash va ularning xalqaro standartlarga muvofiqligini taqozo etadi. GSP+ dasturi doirasida mahsulotlarimizni Global G.A.P., Organic, OEKO-Tex, BSCI, CE tizimlari bo‘yicha markalash sertifikatlarini olish va besh mingdan ortiq korxonada ISO standartlariga o‘tish bo‘yicha qator tashkiliy-texnik tadbirlar amalga oshirildi. Bu o‘tgan yilning o‘zida Yevropa Ittifoqi mamlakatlariga 1,4 milliard dollarlik 617 turdagi mahsulotni qo‘shimcha ravishda eksport qilish imkonini berdi.
Ko'proq talabchan mahsulot sifati standartlari va texnologik jarayonlarga o'tish yangi bozorlarda butunlay boshqacha sifatdagi mahsulotlarni ishlab chiqarish va sotish maqsadlariga erishish imkonini beradi. Rivojlangan mamlakatlarga tovarlarni eksport qilish tanlangan strategiyaning to‘g‘riligini tasdiqlab, ularning inkor etib bo‘lmaydigan natijalarini ko‘rsatmoqda. Shunday qilib, eksport geografiyasining kengayishi va bozor kon’yunkturasiga to‘g‘ri munosabatda bo‘lishi natijasida O‘zbekistonda o‘tgan yili meva-sabzavot mahsulotlarining sotish bahosi o‘rtacha 14 foizga oshdi.
Iqtisodiyotni rivojlantirishning sanoat tendentsiyasi bir qator tarmoqlarda texnologik sakrashni ta'minlab, eksport mahsulot assortimenti evolyutsiyasiga sezilarli ta'sir ko'rsatdi. Yaqin vaqtgacha O‘zbekiston paxta monokulturasi mamlakati bilan bog‘liq bo‘lib, undan ishlab chiqarilgan mahsulotlar xomashyoning mutlaq ustunligi bilan eksport bo‘yicha deyarli yagona yetakchi edi. Shu munosabat bilan, XVJ ekspertlarining fikricha, uzoq muddatli istiqbolda paxta tolasi eksporti ulushi 2021 yildan boshlab yalpi ichki mahsulotdagi 0,2 foizdan nolga teng pasaygan. Bugungi kunda O‘zbekiston tobora ko‘proq yuqori texnologiyali mahsulotlarni eksport qilmoqda va 2024 yilga kelib uning assortimenti to‘rt ming nomga yetdi.
Chunonchi, 2017-yilga nisbatan o‘tgan yili xomashyo eksporti 22 foizga kamaygan bo‘lsa, tayyor mahsulot eksporti ulushi 3,3 barobar, yarim tayyor mahsulotlar 4,4 barobar, xizmatlar eksporti esa 2,9 barobar oshdi. Shu bilan birga, paxtani chuqur qayta ishlashga o‘tish tikuv va trikotaj mahsulotlari eksportini ikki baravar oshirish va uning hajmini milliard dollarga yetkazish imkonini berdi. Bu mamlakatimizga Rossiya bozorida to‘qimachilik mahsulotlarining ikkinchi yetkazib beruvchisiga aylanish imkonini berdi. Mahalliy mahsulotlar taniqli milliy brendga aylanib, xorijiy iste'molchilar orasida ishonch va mashhurlikka erishmoqda. O‘tgan yili 300 ga yaqin O‘zbekiston korxonasining mahsuloti Alibaba, Wildberries va Ozon elektron tijorat platformalarida ro‘yxatdan o‘tkazildi. Natijada kompaniyalarimiz savdosi 680 million dollarga yetdi.
2025-yilning birinchi yarmi yakunlariga ko‘ra, eksport hajmi o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 33 foizga oshib, 17 milliard dollarga yaqinlashdi. Yil boshidan buyon 1557 ta mahalliy korxona eksportchilar safiga qo‘shildi, buning ulushi 650 million dollarni tashkil etdi.
Xom ashyo eksportidan yuqori texnologiyali tayyor mahsulot va xizmatlarga (turizm, transport, qurilish, IT va boshqalar) o'tishning barqaror tendentsiyasi davom etmoqda.
INVESTITSION DIALOGI
Ta’kidlash joizki, mamlakatimizda xorij kapitalini jalb etish orqali aniq eksportga yo‘naltirilgan sanoatni rivojlantirishning strategik muhim masalalarini hal etish uchun institutsional muhit barpo etilmoqda va samarali faoliyat ko‘rsatmoqda. Shu maqsadda mazkur masalalar kompleksiga mas’ul bo‘lgan tegishli vazirlik va davlat idoralari, shuningdek, davlat va xususiy sektorning o‘zaro hamkorligiga ko‘maklashuvchi tashkilotlar tashkil etildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Xorijiy investorlar kengashi respublika hukumati va investorlar (shu jumladan, xalqaro moliya institutlari) o‘rtasidagi to‘g‘ridan-to‘g‘ri muloqot uchun institutsional platforma hisoblanadi. Kengashning maslahat organi sifatidagi faoliyati iqtisodiyotning ustuvor tarmoqlariga to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarni jalb etish, ilg‘or xalqaro tajribani hisobga olgan holda sifatli biznes muloqotini tashkil etishga samarali ko‘maklashmoqda.
Kengash faoliyati O‘zbekiston Prezidenti homiyligida amalga oshiriladi, u mazkur organ majlislarida shaxsan ishtirok etadi. Investitsiyalarni jalb etish bo‘yicha tizimli ishlarni tashkil etish maqsadida mamlakatimiz rahbarining tegishli qarori qabul qilindi. x kengashning oxirgi yig'ilishi. Hujjatda yig‘ilish ishtirokchilari tomonidan ilgari surilgan tashabbus va takliflarning tizimli amalga oshirilishini ta’minlash, shuningdek, Xorijiy investorlar kengashi kotibiyati faoliyatini takomillashtirish chora-tadbirlari ham nazarda tutilgan.
Samarali institutsional muhitni shakllantirish bilan bir qatorda sanoatni jadal rivojlantirish, investisiya jarayonlarini faollashtirish va mamlakatimiz tarmoqlari va hududlari eksport salohiyatini kengaytirishni ta’minlash bo‘yicha qonunchilik bazasini takomillashtirish bo‘yicha izchil ishlar amalga oshirilmoqda. Bu jarayon O‘zbekiston parlamenti a’zolarining yaqindan e’tibori va bevosita ishtirokida davom etmoqda. Natijada keyingi yillarda tadbirkorlik faoliyatini tartibga solish bo‘yicha 500 dan ortiq davlat funksiyalari bekor qilindi, 70 ga yaqini davlat-xususiy sheriklik va autsorsing xususiy sektorga o‘tkazildi. Ishbilarmonlik muhitini yaxshilash va ishbilarmonlik muhitini soddalashtirish maqsadida litsenziyalanadigan faoliyatning 72 turi va 40 ta ruxsatnomalar qonun hujjatlarida bekor qilindi.
Ijobiy baho
Bu o‘zgarishlar xorijiy reyting agentliklari va tashkilotlari tomonidan ijobiy baholanmoqda. Shunday qilib, to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar bo‘yicha tartibga soluvchi cheklovlar indeksi (Iqtisodiy rivojlanish va hamkorlik tashkiloti) bo‘yicha mamlakatimiz Markaziy Osiyo mintaqasida eng yaxshi reytingga ega. Joriy yilda “Heritage Foundation” iqtisodiy erkinlik indeksi bo‘yicha respublika ko‘rsatkichlari, “Savdo erkinligi” va “Investitsiya erkinligi” ko‘rsatkichlari sezilarli darajada yaxshilandi.
Keling, XVF kelishuvining IV moddasiga muvofiq O‘zbekiston bilan XVJning so‘nggi maslahatlashuvlari natijalariga ko‘ra islohotlarning dinamikasi va samaradorligi istiqbollarini baholashga qaytaylik. Jamg‘armaning yakuniy hujjatida ta’kidlanishicha, O‘zbekistonning barqaror rivojlanishini ta’minlashning ijobiy jihati tarkibiy o‘zgarishlarni jadallashtirish, daromadlar va kapital oqimining ko‘payishi, shuningdek, tovarlar narxlarining qulay dinamikasi tufayli yuzaga kelgan imkoniyatlardir.
Sanoatlashtirish ko‘rsatkichlari, investitsion faollik va eksport ko‘rsatkichlarini kengaytirish tahlili “O‘zbekiston – 2030” strategiyasi va bu boradagi chora-tadbirlar majmui mamlakatimizning iqtisodiy salohiyati va xalqaro nufuzini mustahkamlash real samaradorlikdan dalolat beradi. Bu, o‘z navbatida, mustaqil Yangi O‘zbekistonni barpo etish yo‘lidagi islohotlarning orqaga qaytmasligining namoyishiga aylanadi.

За прошедшие 8 лет Новый Узбекистан освоил свыше 113 миллиардов долларов иностранных инвестиций
Успешное и эффективное проведение структурных преобразований, по мнению специалистов фонда, позволяет сделать вывод о благоприятных перспективах. На фоне высокой степени неопределенности глобальной торговой политики в соответствии с базовым сценарием МВФ прогнозируется, что рост реального ВВП останется стабильно высоким в предстоящие годы. Подобные тенденции - результат экономической открытости, индустриализации, активной инвестиционной политики и поддержки формирования экспортного потенциала перспективных отраслей.
Комплекс проводимых реформ и эффективно реализуемых решений согласуется с наличными внутренними ресурсами и резервами долгосрочного устойчивого развития страны и регионов. Курс на проведение необратимых рыночных преобразований дает возможность умело сочетать инструменты адресной государственной поддержки и возможностей предпринимательской инициативы на пути построения Нового Узбекистана.
В последние годы в результате открытости и растущего доверия к нашей стране наблюдается поступательный рост капиталовложений. За 2017- 2024 годы общий объем освоенных иностранных инвестиций превысил 113 млрд долларов. Более 80 процентов из них приходится на прямые иностранные инвестиции и кредиты. Активность в сфере привлечения финансов наблюдается в ведущих отраслях промышленности и топливно-энергетического комплекса, что оказывает соответствующее воздействие на ускорение процессов индустриализации практически во всех регионах.
Наращивание инвестиционного сотрудничества с Китаем, Россией, Германией, Турцией, Саудовской Аравией, Нидерландами, США, Великобританией и другими странами становится источником привлечения передовых технологических решений и экспертизы, методов управления, локализации производства и укрепления экспортного потенциала перспективных отраслей и регионов Узбекистана. Привлекаемые ресурсы преимущественно вкладываются в технологическое перевооружение и модернизацию существующих и создание новых ранее не существовавших производственных мощностей.
На протяжении последних восьми лет в рамках инвестиционных программ запущено более 96 тысяч проектов на сумму около 100 млрд долларов, что позволило создать 1,8 млн рабочих мест. В 2024-м по сравнению с 2017 годом стоимость введенных в строй инвестиционных проектов увеличилась почти в восемь раз, а количество рабочих мест выросло в 2,6 раза.
Подчеркнем фактор активной вовлеченности в этот процесс главы нашего государства. В результате визитов и мероприятий высшего уровня с начала текущего года достигнуто 366 инвестиционных договоренностей на 75 млрд долларов. В частности, в текущем году утверждены дорожные карты по 222 инвестиционным проектам на сумму около 45 млрд долларов.
В рамках IV Ташкентского международного инвестиционного форума (июнь этого года) достигнуты договоренности по инвестициям более чем на 30 млрд долларов (для реализации 144 совместных проектов). В апреле 2025-го на полях 5-й Международной промышленной выставки «ИННОПРОМ. Центральная Азия», прошедшей в Ташкенте, в рамках достигнутых 43 инвестиционных договоренностей намечено привлечь в индустриальный сектор страны дополнительно миллиард долларов.
В последние годы активно практикуется проведение мероприятий для информирования международного сообщества о возможностях реализации совместных проектов. Так, в текущем году в 13 зарубежных странах проведены форумы в рамках Дня инвесторов Узбекистана, в которых приняли участие представители 700 известных иностранных компаний. Вниманию потенциальных партнеров предоставлено более 200 инвестиционных проектов на шесть млрд долларов.
Среди важных элементов современной индустриальной политики Узбекистана - локализация производства высококачественной и конкурентоспособной продукции, уменьшение импорта готовых изделий и комплектующих. В соответствии с Программой локализации, в которую было включено около 10 тысяч проектов, за период 2020-2024 годов произведено продукции почти на 300 триллионов сумов. Это привело к импортозамещению в объеме около 25 млрд долларов. Программа локализации позволила создать новые производства ранее импортируемых товаров, способствовала изменению отраслевой структуры промышленности и уменьшению зависимости от внешних поставок путем расширения номенклатуры продукции и услуг.
РАСТЕТ ЧИСЛО ЭКСПОРТЕРОВ
Формирование экспортной ориентации стало одним из главных условий успеха в реализации намеченных планов по индустриализации Узбекистана. За 2017-2024 годы общий объем экспортных поставок превысил 132 млрд долларов. Примечательно, что среднегодовые темпы роста экспорта страны за указанный период составляли 12-23 процента. В результате системной и адресной поддержки экспортеров в 2024-м география экспорта отечественной продукции расширилась на 55 государств и за последние восемь лет достигла 186 стран. В прошлом году число предприятий-экспортеров выросло на 3143, а общее их количество составило 7343.
Только за счет увеличения в доле экспорта продукции более высокой добавленной стоимости в 2024-м поставки на внешние рынки выросли на миллиард долларов. Выход на новые перспективные рынки в свою очередь требует существенного повышения качества производимой продукции и их соответствия международным стандартам. В рамках программы GSP+ реализован комплекс организационно-технических мер по получению сертификатов маркировки нашей продукции по системе Global G.A.P., Organic, OEKO-Tex, BSCI, CE и переходу к стандартам ISO более чем на пяти тысячах предприятий. Это позволило лишь в прошлом году дополнительно обеспечить экспорт в страны Евросоюза 617 видов продукции на 1,4 млрд долларов.
Деятельность по переходу на более требовательные к качеству продукции стандарты и технологические процессы дает возможность достижения целей по производству и реализации продукции совершенно иного качества на новых рынках. Экспортные поставки товаров в развитые страны подтверждают правильность выбранной стратегии, демонстрируя свои неоспоримые результаты. Так, за счет расширения географии экспорта и правильного реагирования на конъюнктуру продажные цены плодоовощной продукции Узбекистана в прошлом году выросли в среднем на 14 процентов.
Индустриальный тренд экономического развития, обеспечив технологический скачок в ряде отраслей, оказал значимое влияние на эволюцию товарной номенклатуры экспорта. Совсем недавно Узбекистан ассоциировался как страна с монокультурой хлопчатника, а продукция из него являлась практически единоличным лидером экспорта с абсолютным доминированием сырья. В связи с этим, согласно данным специалистов МВФ, наблюдается снижение доли экспорта хлопкового волокна с 0,2 процента от ВВП до нулевого показателя с 2021 года в долгосрочной перспективе. Сегодня Узбекистан экспортирует все больше высокотехнологичной продукции, а к 2024 году ее номенклатура достигла четырех тысяч позиций.
Так, по сравнению с 2017-м в прошлом году экспорт сырьевых товаров сократился на 22 процента, в то время как доля экспорта готовой продукции выросла в 3,3 раза, полуфабрикатов - в 4,4, а экспорт услуг увеличился в 2,9 раза. Вместе с тем переход на углубленную переработку хлопка способствовал удвоению экспорта швейной и трикотажной продукции и доведению его объема до миллиарда долларов. Это позволило нашей стране стать вторым поставщиком текстильных изделий на рынке России.
Отечественная продукция становится узнаваемым национальным брендом, пользуется доверием и популярностью среди зарубежных потребителей. В прошлом году товары около 300 узбекистанских предприятий получили регистрацию на известных электронных коммерческих платформах Alibaba, Wildberries и Ozon. В результате продажи наших компаний достигли 680 млн долларов.
По итогам первого полугодия 2025-го объем экспорта по сравнению с аналогичным периодом прошлого года вырос на 33 процента и приблизился к 17 млрд долларов. С начала года к экспортерам добавилось 1557 отечественных компаний, на долю которых пришлось 650 млн долларов поставок.
Продолжается устойчивая тенденция отхода от сырьевого экспорта в сторону готовой высокотехнологичной продукции и услуг (туристических, транспортных, строительных, IT и других).
ИНВЕСТИЦИОННЫЙ ДИАЛОГ
Следует отметить, что в нашей стране выстраивается и эффективно работает институциональная среда для решения стратегически важных вопросов индустриального развития с четкой экспортной направленностью посредством привлечения иностранного капитала. Для этого созданы соответствующее министерство и государственные ведомства, ответственные за этот комплекс вопросов, а также организации, содействующие взаимодействию государства и частного сектора.
Совет иностранных инвесторов при Президенте Республики Узбекистан - институциональная платформа для прямого диалога между правительством республики и инвесторами (включая международные финансовые институты). Деятельность совета в качестве консультативно-совещательного органа эффективно содействует привлечению прямых иностранных инвестиций в приоритетные отрасли экономики, организации качественного делового диалога с учетом передового международного опыта.
Деятельность Совета осуществляется под патронажем Президента Узбекистана, который лично принимает участие в заседаниях данного органа. В целях организации системной работы по привлечению инвестиций принято соответствующее постановление лидера страны по исполнению договоренностей, достигнутых в рамках последнего заседания совета. Документ также подразумевает обеспечение системной реализации выдвинутых участниками заседания инициатив и предложений, а также мер по совершенствованию деятельности Секретариата Совета иностранных инвесторов.
Параллельно с формированием действенной институциональной среды ведется последовательная работа по совершенствованию законодательной базы для обеспечения опережающего индустриального развития, активизации инвестиционных процессов и расширения экспортного потенциала отраслей и регионов страны. Данный процесс находится в поле пристального внимания и непосредственного участия парламентариев Узбекистана. В результате этого за последние годы упразднено более 500 функций государства по регулированию бизнеса, около 70 - передано в рамки государственно-частного партнерства и на аутсорсинг частному сектору. Законодательно упразднено 72 вида лицензируемых видов деятельности и 40 разрешений для совершенствования делового климата и упрощения предпринимательской среды.
ПОЛОЖИТЕЛЬНАЯ ОЦЕНКА
Данные преобразования получают положительную оценку зарубежных рейтинговых агентств и организаций. Так, согласно Индексу регуляторных ограничений прямых иностранных инвестиций (Организации экономического развития и сотрудничества) наша страна имеет лучший рейтинг среди региона Центральной Азии. В текущем году намного улучшились показатели республики по Индексу экономической свободы Heritage Foundation, индикаторы «Свобода торговли» и «Свобода инвестиций».
Вернемся к оценкам перспектив динамики и эффективности реформ по результатам последних консультаций МВФ с Узбекистаном в соответствии со статьей IV Соглашения МВФ. Согласно итоговому документу фонда, положительным моментом обеспечения устойчивого развития Узбекистана являются возможности, обусловленные ускорением структурных реформ, увеличением притока доходов и капитала, а также благоприятной динамикой цен на сырьевые товары.
Анализ показателей индустриализации, инвестиционной активности и расширения показателей экспорта свидетельствует о реальной результативности Стратегии «Узбекистан - 2030» и комплекса сопутствующих мероприятий по укреплению экономического потенциала и международного авторитета страны. Это, в свою очередь, становится демонстрацией необратимости реформ, направленных на построение независимого Нового Узбекистана.