Миллий футбол маркази – янги ғалабаларга замин
Давлатимиз раҳбари икки йил олдин бу ерга ташриф буюриб, мавжуд стадионга туташ ҳудудда замонавий мажмуа бунёд этиш зарурлигини айтган эди. Кўп ўтмай, 2023 йил 3 ноябрда “Футбол-таълим муассасалари тармоғини кенгайтириш ҳамда халқаро стандартларга мос келадиган футбол инфратузилмасини ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида” Президент қарори имзоланди.
Мустақиллик байрами арафасида фойдаланишга топширилган мазкур марказ бунда жуда муҳим бўғин. Бу ерда бир вақтнинг ўзида 6 та терма жамоамизнинг ўқув-машғулот йиғинларини ўтказиш имконияти бор. Бунинг учун стадионлар, ўқув бинолари, спорт заллари, меҳмонхона барпо этилган. Пляж футболи майдони, футзал манежи, бассейн ва реабилитация бўлими қўшимча қулайликлар яратган.
Мажмуада профессионал футболчи ва мутахассисларни тайёрлаш учун тўртта тузилма ташкил этилди. Булар - Футбол мутахассисларини тайёрлаш ва илмий-тадқиқот маркази, Футбол терма жамоалари тайёргарлик маркази, Республика футбол академияси, Спорт тиббиёти ва реабилитация марказидир.
Президентимиз уларда яратилган шароитлар билан танишди.
Футбол тиббиёти ва реабилитацияси бўлимига хорижий ускуналар олиб келинган, энг илғор услублар ўзлаштирилган. Бу футболчиларга қисқа вақт ичида жисмонан тикланиш имкониятини беради.
Футбол академиясида ёш истеъдодлар сараланиб, тарбияланади. Буни халқаро даражада ташкил этиш учун марказга Аргентина, Венгрия ва Хорватия каби давлатлардан мутахассислар жалб қилинган. Улар малакали мураббий, ҳакам, таҳлилчи, селекционер ва футбол менежерларини тайёрлашда иштирок этмоқда. Мажмуада “VAR маркази” ҳам ташкил этилган.
Давлатимиз раҳбари шу ерда спорт фахрийлари ва ёш футболчилар билан суҳбатлашди. Ўзбекистонда футбол энг оммавий спорт экани, уни ривожлантириш изчил давом эттирилиши таъкидланди.
Кейинги йилларда футбол тизими тубдан яхшиланди. Болалар футболи, тўгаракалардан тортиб академиялар, жамоалар, чемпионатгача эътибор кучайди. Натижалар бирин-кетин бўй кўрсатмоқда. Уларнинг энг муҳими – Ватанимиз тарихида биринчи марта миллий терма жамоамиз жаҳон чемпионатига чиққани бўлди.
Яна бир шонли ютуқ апрелда Cаудия Арабистонида бўлиб ўтган Осиё кубогида қўлга киритилди. 17 ёшгача бўлган ўсмирлар терма жамоамиз унда биринчи ўринни эгаллаб, жаҳон чемпионатига йўлланма олган эди.

Dva goda nazad glava gosudarstva priezjal syuda i otmetil neobhodimost vozvedeniya sovremennogo complex na territirii prilegayushchey k suschestvuyushchemu stadionu. Recently, on November 3, 2023, a decree was signed to the President "On the expansion of the network of football training facilities and the development of football infrastructure in accordance with international standards".
Tsentr, sdannyy v eksplutatsiyu kanunune prazdnovaniya Dnya nezavisimosti, stal vajnym zvenom v razvitii otechestvennogo futbola. Zdes odnovremenno mogut prokhodit uchebno-trenirovochnye sbory natsionalnyx sbornyx. For this, a stadium, a school building, a sports hall and a hotel were built. Additional conditions are created thanks to the beach soccer field, the indoor arena for futsal, the swimming pool, and the rehabilitation center.
In the complex, four specialized structures were created for the training of professional football players and specialists: the Center for the training of football specialists and scientific research, the Center for the preparation of football teams, the Republican Football Academy and the Center for Sports Medicine and Rehabilitation.
President oznakomilsya s usloviyami, sozdannymi v etikh organizatsiyakh. V Center sportivnoy meditsiny i reabilitatsii ustanovleno sovremennoe rubezhnoe oborudovanie, vnedreny peredovye metodiki, chto pozvolyaet football players quickly vosstanavlivatsya posle nagruzok.
V futbolnoy akademii providotsya otbor i vospitanie yunykh talentov. For the organization of the process at the international level, there are specialists from Argentina, Hungary and Croatia. They participate in the training of qualified trainers, judges, analysts, selectors and football managers. VAR-center from takje soz to complex V.
The head of the state government poobshchalsya so sportivnymi veteranami and molodymi football players, underlining that football yavlyaetsya samym massovym vidom sporta v Uzbekistane i ego razvitie budet posledovatelno prodoljatsya.
In the last year, the system of football in the country has undergone qualitative changes: from children's football to clubs and academy, clubs and championships. What is the result? The most important achievement of the table is a historical event - the national team of Uzbekistan won the first championship and the final championship.