Ўзбекистон-Туркманистон-Озарбайжон саммити – биргаликдаги янги имкониятлар сари навбатдаги қадам
Таъкидлаш керакки, Ўзбекистоннинг Туркманистон билан ҳам, Озарбайжон билан ҳам икки ва кўп томонлама муносабатлари юксак даражага кўтарилган. Бугун жаҳонда кечаётган глобал ўзгаришлар эса уч давлат ўртасидаги алоқаларни барча жабҳаларда янги босқичга олиб чиқишни тақозо қилмоқда. Хусусан, транспорт-коммуникация, энергетика, денгизга чиқиш ва бошқа йўналишларда ўзаро шерикликни жадаллаштириш учун юқори салоҳият мавжуд.
Туркманбошида ўтадиган уч томонлама саммит ана шу салоҳиятдан унумли фойдаланиш учун зарур шарт-шароитларни яратиши кутилмоқда.
Қайд этиш жоиз, шу йил 5-8 август кунлари Туркманистоннинг “Аваза” миллий туристик ҳудудида бўлиб ўтган БМТнинг Денгизга чиқиш имкони бўлмаган ривожланаётган мамлакатлар бўйича учинчи конференцияси доирасида ҳам Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев, туркман халқининг миллий етакчиси, Туркманистон Халқ Маслаҳати Раиси Гурбангули Бердимуҳамедов ва Озарбайжон Бош вазири Али Асадовнинг уч томонлама учрашуви бўлиб ўтган эди. Унда ўзаро манфаатли минтақавий ҳамкорликни кенгайтириш ва қўшма лойиҳаларни илгари суриш масалалари кўриб чиқилди.
Энг аввало, энергетика, транспорт ва логистика, саноат ва қишлоқ хўжалиги соҳаларида кооперация учун имкониятлар мавжудлиги қайд этилди.
Амалий ҳамкорликнинг истиқболли лойиҳаларини ишлаб чиқиш учун мазкур форматдаги мулоқотларни давом эттиришга келишиб олинди.
Ўзбекистон-Туркманистон муносабатлари икки давлат раҳбарларининг сиёсий иродаси туфайли сўнгги йилларда сифат жиҳатидан янги босқичга кўтарилди. Хусусан, 2017 йил 6 мартда имзоланган Стратегик шериклик тўғрисидаги шартнома ва 2022 йил 21 октябрда имзоланган Стратегик шерикликни чуқурлаштириш тўғрисидаги декларация икки томонлама ҳамкорликнинг мустаҳкам шартномавий-ҳуқуқий асоси сифатида хизмат қилмоқда.
Давлат раҳбарларининг ўзаро расмий ташрифлари ва кўп томонлама форматдаги учрашувлари давомида икки мамлакат алоқаларини янада ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Ушбу учрашувлар, шубҳасиз, Марказий Осиё минтақасида узоқ муддатли барқарор шериклик, тинчлик ва яхши қўшничилик муносабатларини ривожлантириш ҳамда кенгайтиришда муҳим аҳамиятга эга бўлди.
Шунингдек, Туркманистон Ўзбекистоннинг муҳим савдо шерикларидан бири ҳисобланади. 2025 йилнинг биринчи ярим йиллиги якунига кўра, мамлакатларимиз ўртасидаги ўзаро товар айирбошлаш ҳажми 464 миллион АҚШ долларини ташкил этди. Ўзбекистонда Туркманистон томони билан 240 та қўшма корхона самарали фаолият олиб бормоқда.
Икки давлатнинг минтақада йирик энергетика лойиҳаларини амалга оширишда ҳам фаол иштироки кузатилмоқда. Шунингдек, транспорт соҳаси муносабатларнинг устувор йўналишларидан ҳисобланади. Мамлакатларимизнинг ўзаро интеграциялашган автомобиль ва темир йўллари учинчи давлатлар учун транзит вазифасини ўтайди.
Айтиш жоизки, ўзбек ва туркман халқларини бир-бирига боғлаб турадиган тарих, туризм, маданият ва урф-одатлар халқларимизнинг умумий мулкига айланган. Бу яқинлик маданий-гуманитар ва туризм соҳасидаги алоқаларни ривожлантириш учун мустаҳкам асос бўлиб хизмат қилаётир.
Яна бир муҳим жиҳат – бу юртимизда туркман тили, маданияти, урф-одатларини асраб-авайлаш ва ривожлантириш учун барча шароит яратилган. Шунингдек, буюк ўзбек шоири ва давлат арбоби Мир Алишер Навоий мероси Туркманистонда юксак қадрланади. Туркман халқининг ардоқли шоири Махтумқули Фироғий ғазаллари эса мамлакатимизда севиб мутолаа қилинади.
Озарбайжон Ўзбекистоннинг яқин дўсти ва вақт синовидан ўтган ишончли стратегик ҳамкоридир. 2022 йилда Стратегик шерикликни чуқурлаштириш ва кенг қамровли ҳамкорликни ривожлантириш декларацияси ҳамда 2024 йилда Иттифоқчилик муносабатлари тўғрисидаги шартнома каби ҳужжатларнинг имзоланиши билан икки томонлама муносабатлар тарихида мутлақо янги саҳифа очилди.
Мунтазам ташрифлар ва олий даражадаги учрашувлар ҳамкорликнинг барча йўналишларида юқори суръатларни белгилаб, ўзаро алоқаларни ривожлантиришнинг ҳаракатлантирувчи кучи бўлиб хизмат қиляпти.
Савдо-иқтисодий ва сармоявий алоқаларни кенгайтириш, жаҳон бозорида рақобатбардошликни ошириш, хорижий шериклар билан ишлаб чиқариш кооперациясини чуқурлаштириш, минтақада янги транспорт йўлакларини яратиш, ривожлантириш ва улардан самарали фойдаланиш халқаро ҳамкорликнинг энг муҳим йўналишларидандир.
Транспорт маъмуриятлари даражасида яқин мулоқотлар олиб борилмоқда, савдо-иқтисодий алоқалар, саноат кооперацияси мустаҳкамланмоқда.
Ўзбекистон ва Озарбайжон мос равишда Марказий Осиё ва Жанубий Кавказда йирик иқтисодий салоҳиятга эга давлатлар саналади. Бу уларни иқтисодий ва сармоявий ҳамкорликни чуқурлаштиришга интилаётган иқтисодий жиҳатдан истиқболли шерикларга айлантиради. Шунингдек, Озарбайжон капитали иштирокида савдо, машинасозлик ва металлга ишлов бериш, молия ва суғурта, кўчмас мулк олди-сотдиси, энергетика, хизмат кўрсатиш, заргарлик буюмлари ишлаб чиқариш, озиқ-овқат саноати, енгил саноат ва бошқа йўналишларда фаолият юритаётган 250 дан ортиқ корхона Ўзбекистон иқтисодиётини ривожлантиришга муҳим ҳисса қўшмоқда.
Озарбайжонда “UzAuto” автомобиль йиғиш заводининг очилиши саноат кооперациясининг ёрқин мисолларидан бири бўлди. Мазкур лойиҳа Ўзбекистоннинг экспорт имкониятларини кенгайтирди ва Озарбайжонда янги иш ўринлари яратди. Шу билан бирга, агросаноат, тўқимачилик саноати, логистика соҳаларидаги кооперация ҳам муваффақиятли ривожланяпти. Ҳар икки давлат ҳам Транскаспий йўналиши лойиҳалари орқали транзит салоҳиятидан самарали фойдаланиш, шунингдек, транспорт стратегияларини интеграциялашувидан манфаатдор.
Ўзбекистон ва Озарбайжон ўртасидаги ўзаро товар айирбошлаш ҳажми 2024 йил якунига кўра, 250 миллион доллардан ошди. Шу билан бирга, томонлар келгуси йилларда уни бир неча баробар оширишга интилмоқда. Бунга мамлакатлар ўртасида ўрнатилган эркин савдо режими ва жорий йилнинг июнь ойида Бокуда сўнгги йиғилиши бўлиб ўтган ҳамкорлик бўйича Ҳукуматлараро қўшма комиссия яқиндан кўмаклашмоқда.
Шунингдек, икки давлат ҳудудидаги энг истиқболли лойиҳаларни молиялаштириш мақсадида 2023 йилда устав капитали 500 миллион доллар бўлган Ўзбекистон-Озарбайжон қўшма инвестиция компанияси ташкил этилди.
Мазкур тузилмаларнинг ташкил этилиши расмий Тошкент ва Бокунинг иқтисодий интеграциялашуви ҳамда савдо-иқтисодий ва сармоявий ҳамкорликнинг мавжуд салоҳиятини тўлиқ амалга оширишдан ўзаро манфаатдорлигидан далолат беради. Буни кўплаб тадбирлар – кўргазмалар, бизнес-форумлар, бизнес миссиялар ҳам тасдиқлайди.
Бундан ташқари, Ўзбекистон 2030 йилдан бошлаб мамлакатда ишлаб чиқарилган ортиқча “яшил” электр энергиясини Озарбойжон орқали Европага экспорт қилишни режалаштиряпти. 2024 йил ноябрида Ўзбекистон, Қозоғистон ва Озарбойжон Президентлари “Марказий Осиё – Озарбойжон – Европа” яшил энергетика йўлагини яратиш лойиҳасига старт берди. Ўтган йили декабрь ойида уч мамлакат ўртасида лойиҳанинг таъсис шартномаси имзоланди. Лойиҳанинг экологик аҳамиятини алоҳида қайд этиш керак. Узатиладиган энергия – бу шамол ва қуёш энергияси бўлиб, қайта тикланадиган ва тоза манба ҳисобланади ҳамда иқлимга таъсирни юмшатиш имконини беради.
Шу орқали Ўзбекистон ва Озарбайжон Париж битими ва Барқарор ривожланиш мақсадлари доирасида иқлимни муҳофаза қилиш бўйича қўшма саъй-ҳаракатларни қўллаб-қувватламоқда.
Ўзбекистон ва Озарбайжон ўртасидаги маданий-гуманитар, туризм алмашинувларни ривожлантиришда дин, тил, маданият ва анъаналарнинг тарихий муштараклиги муҳим ўрин тутади. Шунингдек, икки давлат ҳудудларида маданият ва адабиёт кунлари, кино ва ижодий ҳафталиклар, гастроль сафарлари, бадиий кўргазмалар мунтазам ўтказиб келинмоқда.
Озарбайжон билан дўстлик ришталарини мустаҳкамлашга бугун Ўзбекистонда истиқомат қилаётган озар миллати вакиллари ҳам ўз ҳиссасини қўшмоқда. Уларнинг маданияти ва анъаналарини асраб-авайлаш мақсадида мамлакатимизда Озарбайжон маданият марказлари уюшмаси ташкил этилган.
Мухтасар айтганда, Президент Шавкат Мирзиёевнинг “Ўзбекистон-Туркманистон-Озарбайжон” форматидаги уч томонлама саммитда иштирок этиши, аввало, Марказий Осиё ва Жанубий Кавказ минтақаларини янада бирлаштириш, уч мамлакат ўртасида кўп қиррали ва ўзаро манфаатли ҳамкорликни ривожлантириш ҳамда икки минтақа халқларининг фаровонлигини оширишга ва биргаликдаги янги ютуқларни қўлга киритишга хизмат қилади.

The Uzbekistan-Turkmenistan-Azerbaijan Summit is another step towards new joint opportunities
It should be noted that bilateral and multilateral relations between Uzbekistan, Turkmenistan and Azerbaijan have reached a high level. The global changes taking place in the world today require that relations between the three countries be brought to a new level in all areas. In particular, there is great potential for enhancing mutual cooperation in the fields of transport and communications, energy, maritime communications and other areas.
The trilateral summit in Ashgabat is expected to create the necessary conditions for the productive use of this potential.
Within the framework of the Third UN Conference on Landlocked Developing Countries, which was held on August 5-8 this year in the Avaza National Tourist Zone of Turkmenistan, a trilateral meeting was held between the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, the National Leader of the Turkmen People, Chairman of the Halk Maslahaty of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov and the Prime Minister of Azerbaijan Ali Asadov. The issues of expanding mutually beneficial regional cooperation and promoting joint projects were discussed at the meeting. First of all, the opportunities for cooperation in the fields of energy, transport and logistics, industry and agriculture were noted. Then the parties agreed to continue the dialogue in this format to develop promising projects for practical cooperation. Uzbek-Turkmen relations have reached a qualitatively new level in recent years thanks to the political will of the leaders of the two states. In particular, the Strategic Partnership Agreement of March 6, 2017 and the Declaration on Deepening Strategic Partnership of October 21, 2022 serve as a solid legal basis for bilateral cooperation.
During mutual official visits of heads of state and meetings in multilateral formats, special attention is paid to the further development of relations between the two countries. These meetings have undoubtedly played an important role in the development and expansion of long-term stable partnership, peace and good neighborliness in the Central Asian region.
Turkmenistan is also one of the important trading partners of Uzbekistan. According to the results of the first half of 2025, the volume of mutual trade between our countries amounted to 464 million US dollars. 240 joint ventures are effectively functioning in Uzbekistan and Turkmenistan.
The two countries are also actively involved in the implementation of large energy projects in the region. The transport sector is also a priority area of relations. The integrated automobile and railway networks of our countries serve as a transit route for third countries.
It should be noted that the history, tourism, culture and traditions that bind the Uzbek and Turkmen peoples have become their common heritage. This closeness serves as a solid foundation for the development of relations in the cultural, humanitarian and tourism spheres. Another important aspect is that our country has created all the conditions for the preservation and development of the Turkmen language, culture and traditions. The legacy of the great Uzbek poet and statesman Alisher Navoi is highly valued in Turkmenistan. The ghazals of the Turkmen poet and thinker Makhtumkuli Fragi are read with love and tenderness in our country.
Azerbaijan is also a close friend and reliable strategic partner of Uzbekistan, which has stood the test of time. The signing of documents such as the Declaration on Deepening Strategic Partnership and Developing Comprehensive Cooperation in 2022 and the Treaty on Allied Relations in 2024 opened a completely new page in the history of bilateral relations.
Regular visits and high-level meetings set a high pace in all areas of cooperation and serve as a driving force for the development of bilateral relations. Expanding trade, economic and investment ties, increasing competitiveness in the global market, deepening industrial cooperation with foreign partners, creating, developing and effectively using new transport corridors in the region are some of the most important areas of bilateral cooperation.
Close dialogue is being conducted at the level of transport administrations, trade, economic ties and industrial cooperation are being strengthened.
Uzbekistan and Azerbaijan are considered countries with great economic potential in Central Asia and the South Caucasus, respectively. This makes them economically promising partners seeking to deepen economic and investment cooperation. More than 250 enterprises operating with the participation of Azerbaijani capital in the fields of trade, mechanical engineering and metalworking, finance and insurance, real estate, energy, services, jewelry production, food and light industry and other areas make a significant contribution to the development of the economy. onomics of Uzbekistan.
The opening of the UzAuto car assembly plant in Azerbaijan has become one of the striking examples of industrial cooperation. This project has expanded Uzbekistan's export capabilities and created new jobs in the country. In addition, cooperation in the agro-industrial complex, textile industry and logistics is successfully developing. Both countries are interested in the effective use of the transit potential of the Trans-Caspian route projects, as well as in the integration of transport strategies.
The volume of mutual trade between Uzbekistan and Azerbaijan by the end of 2024 exceeded $ 250 million. At the same time, the parties are striving to increase it several times in the coming years. This is facilitated by the free trade regime established between the countries and the activities of the Joint Intergovernmental Commission on Cooperation, the last meeting of which was held in Baku in June this year.
Also, in order to finance the most promising projects in the territories of the two countries, an Uzbek-Azerbaijani joint investment company with an authorized capital of $ 500 million was created in 2023.
The creation of these structures demonstrates the mutual interest of official Tashkent and Baku in economic integration and the full realization of the existing potential of trade, economic and investment cooperation. This is confirmed by numerous events - exhibitions, business forums, business missions. In addition, Uzbekistan plans to export surplus "green" electricity produced in the country to Europe via Azerbaijan from 2030. In November 2024, the presidents of Uzbekistan, Kazakhstan and Azerbaijan launched the project to create a "green" energy corridor "Central Asia - Azerbaijan - Europe". Last December, the three countries signed a founding agreement on the project. It is also worth noting the environmental significance of the project. Wind and solar energy, which are renewable and environmentally friendly sources and reduce the impact on the climate, will be used as transported energy. The historical community of religion, language, culture and traditions plays an important role in the development of cultural, humanitarian and tourist exchanges between Uzbekistan and Azerbaijan. In addition, culture and literature days, cinema and creativity weeks, tours and art exhibitions are regularly held in the territories of the two states.
Representatives of the Azerbaijani nation living in Uzbekistan today also contribute to strengthening the ties of friendship with Azerbaijan. In order to preserve their culture and traditions, the Association of Azerbaijani Cultural Centers has been established in our country.
In a word, the participation of President Shavkat Mirziyoyev in the trilateral summit in the format of "Uzbekistan-Turkmenistan-Azerbaijan" will, first of all, serve to further unify the Central Asian and South Caucasian regions, develop multifaceted and mutually beneficial cooperation between the three countries, improve the well-being of the peoples of the two regions and achieve new joint successes.